Perekond

isikute kooslus, keda ühendab esmalt kas abielu või põlvnemine
(Ümber suunatud leheküljeltPere)
See artikkel räägib inimkooslusest; taksonoomilise kategooria kohta bioloogias vaata artiklitPerekond (bioloogia);talus koos elavate liikmete kohta vaataTalupere;entomoloogia mõiste kohta vaataPere (entomoloogia)

PerekondaonEuroopakultuurides traditsiooniliselt mõistetud kui isikute kooslust, keda ühendab esmalt kasabieluvõipõlvnemine.Perekonna liikmed jagavadkodu,ühiseidväärtusi,eesmärke,ressursseja vastutust üksteise suhtes. Viimaste aastakümnete jooksul on traditsiooniline arusaam perekonnast (eriti lääne kultuuriruumis) hägustunud ja mitmekesistunud erinevatel põhjustel nagu sooline ja ealineemantsipeerumine,väärtuste ja eesmärkide enneolematu paljusus, heaolu jaindividualismikasv, infoajastu võimalused jne.

Perekond: isa, ema ja kolm last

Perekond avaramas tähenduses võib tähendada ka

a)suurperet,mille liikmeteks on loetud kahõimlasi,sulaseid,orje,orbeja teisi püsivalt koos elavaid inimesi, kes ei kuulu traditsioonilise pere tuumikusse;

b)kärgperet,kuhu kuuluvad (vaba)abielus olevate partnerite eelnevatest kooseludest kaasa toodud pereliikmed;

c)hooldusperet,kus perekonna tuumikkooslus on püsihooldusele võtnud väljastpooltlastekodulapse,vanuri,noorukivõi muu isiku, kes on oma perekonnast irdunud;

d)samast soost vanematega peret;

e)kommuuni,mis on moodustunud ühisereligiooni,maailmavaatevõielustiilipõhjal.

Konservatiivse peremudeli järgi koosneb perekond kahest erisoolisest vanemast (isastjaemast) ninglastest,laiendatud perekondvõib hõlmata kavanavanemaid,tädisid-onusidja teisi lähisugulasi. Selle osakaal on arenenud tööstusriikides viimase sajandi vältel pidevalt vähenenud. Seda mõjutavadabielulahutuste,vabaabieludejaüksikvanematearvu kasv,LGBTinimestevõrdõiguslikkusejausuvabaduselevik,elatustasemejasotsiaaltoetustetõus jpt tegurid. Väljaspool Euroopat leidub ulatuslikult levinud usundeid (eelkõigeislam) ja kultuure (paljudpõlisrahvastekultuurid), kus traditsioonilised on teistsugused peremudelid, näitekspolügaamilisedvõisuurpered.

Majanduslike üksuste liigituses on perekond üksleibkondadeliike (leibkond võib olla ka üksikisik).

Sotsioloogilised perekonnakäsitused

muuda

Funktsionalistlikkäsitlus võtab omaks perekonna definitsiooni, mis rõhutab perekonna tegevusi ja nende mõju ühiskonna struktuuri säilitamiseks, millest perekond on omakorda üks osa.

George Peter Murdockikohaselt täidab perekond nelja funktsionaalset ühiskonna püsimiseks vajalikku tingimust: kontrollseksuaalsuheteüle, taastootmine, noortesotsialiseerimineja majanduslik ühistegevus.

Ira L. Reisson perekonda pidanudinstitutsiooniks,mis koosneb sotsiaalselt defineeritudnormidestja suhetest. Tema arvates on perekonna peamisteks funktsioonideks järeltulijatelegaliseeriminejasotsialiseerimine.Perekonnas väärtustatakse lisaks vastastikusele sõltuvusele ja vastutusele ka emotsionaalset seotust. Selle definitsiooni kohaselt võivad end perekonnana määratleda indiviidid, kes pole bioloogiliselt ega seadusliku lepinguga seotud, lastetud paarid, üksikvanemad jakasulapsehooldajad, kui nad täidavad eelpool nimetatud tingimusi ja töötavad loodud suhte püsimise nimel.

Vaata ka

muuda