Mine sisu juurde

Omand

Allikas: Vikipeedia

Omandon sotsiaalsete, poliitiliste jaõigussuhetekompleks, mis reguleerib varade kasutamist inimeste poolt. Kaasaegses Lääne ühiskonnas on omandil tugev individuaalsusekonnotatsioon.Omandi ning konkreetsemalt individuaalse omandi mõiste on olnud kriitika esemeks selle välja kujunemisest alates.

Kõik teadaolevadõigussüsteemidsisaldavadreegleid,mis piiravad esemete kasutamist. Omandisüsteemide mitmekesisus mitte-Lääne ühiskondades näitab omandi sõltuvustkultuurieripärast ja keskset rolli selles. Kuivõrdasjaõigustegeleb varade jaotamise, kasutamise ja üleandmisega, peab see paratamatult peegeldama vastava ühiskonnamajandustningperekonnajapoliitilist struktuuri.

Vähesed mitte-Lääne ühiskonnad, kui üldse, mõistavad omandit nii nagu Lääne õigussüsteemid. Eristavaks tunnuseks on peamiselt see, et Läänes peetakseeraomanditvaikekategooriaks. Lääne õigussüsteemid peavad individuaalset omandit reegliks, millest erinevused vajavad eraldi põhjendamist ja õigustamist. See viib omandiõiguste kontsentreerumiseni isikute kätte, kel on teisi välistav õigus asja vallata, kasutada ning üle anda.

Individuaalse omandi kontseptsioon tuleneb klassikalisest Rooma õigusest (aastad u 100-250), milles õiguste kogumit, mis õigussubjektil asja suhtes võis olla, nimetatidominiumvõiproprietas.Kui eseme omanik oli reeglite poolt kindlaks määratud, ei andnud Rooma õigus üldjuhul talle vähemat kui kõiki võimalikke õigusi asja suhtes.

"Omand pole mõiste, vaid ürgne tunne, kuuludes kokku aja, ajaloo ja saatusega, mitte aga ruumi ja põhjuslikkusega. Ta ei lase end põhjendada, kuid on olemas." Omamine "algabtaimede elusning jätkub kõrgema inimese ajaloos täpselt niikaua, kuni selles on midagi taimelist, on tõugu. Seetõttu on omand tõelises tähenduses alatimaavaldus,ning tung omandatut maapinnaga siduda annab ikka tunnistust head tõugu inimestest. Taim omab pinda, milles ta juurdub. See on tema omand, mida ta kogu oma olemasolu vältel meeleheitlikult kaitseb – võõraste idude, liig vägevate naabertaimede, kogu looduse vastu. Nii kaitseb lind pesa, millel ta haub. Kõige vihasemaid võitlusi omandi pärast peetakse mitte suurte kultuuride hilisajal ning mitte vaeste ja rikaste vahel vallasvara pärast, vaid siin, taimemaailma alguses. Seda, kes metsas viibides tunneb, kuidas ümberringi päeval ja ööl toimub vaikiv halastamatu võitlus maapinna pärast, haarab õudus niisuguse tungi sügavuse ees, mis on peaaegu elu ise. Siin on aastatepikkust visa ja vihast võitlust, nõrga lootusetut vastupanu vägevale (mis kestab niikaua, kuni ka võitja on murdunud), tragöödiad, nagu need korduvad ainult kõige ürgsema inimsuse elus – näiteks seal, kus vana talupojasuguvõsa sõna tõsises mõttes juuritakse oma maalapist välja, aetaksepeastminema, või seal, kus seda aadlisoost perekonnaga raha jõul sooritatakse. "Oswald Spengler,Õhtumaa allakäik,II köide, Ilmamaa, Tartu 2012, lk. 453–454.

Omand Lääne õiguses

[muuda|muuda lähteteksti]

Omandonisikutäielikõiguslik võimasjaüle.

Omand koosneb järgmistestõigustest:

Samuti saabomaniknõudakõigilt(absoluutne õigus) nende õigusterikkumisevältimist ja rikkumise tagajärgede kõrvaldamist.

Omandiõigus annab omanikule põhimõtteliselt rohkem võimalusi kuivõlasuhevõlausaldajale,sest viimane sõltub suurestivõlgnikuvalmisolekustvõlatasumiseks.

Omandi legaaldefinitsioone

[muuda|muuda lähteteksti]
  • Prantsuse tsiviilkoodeks§ 554 – omand on õigus asja piiramatul viisil kasutada ja käsutada, eeldades, et ei teostata seadusega keelatud kasutust.
  • Austria tsiviilkoodeksi§ 358 – omand on õigustus asja materjali ja vilju meelevaldselt kasutada ja teisi sellest kõrvaldada.
  • Läti tsiviilkoodeksi§ 927 – omand on õigus täielikule võimule asja üle või õigustus asja vallata, kasutada, kõiki vilju saada, käsutada ja kolmandaid isikuid hagiga kõrvale tõrjuda.
  • Saksa BGB§ 903 – asja omanik võib, kuivõrd see ei ole vastuolus seadusega või kolmandate isikute õigustega, toimida asjaga oma suva järgi ja teisi isikuid igasugustelt mõjutamistelt kõrvaldada.