Mine sisu juurde

Saimaa

Allikas: Vikipeedia
Saimaa
Saimaa satelliidipildil (türkiissinisega). Vasakul Soome laht, paremal Laadoga järv
Pindala 4279 km²[1]
Keskmine sügavus 17 m
Suurim sügavus 85,8 m
Maht 36 km³
Koordinaadid 61° 15′ N,28° 15′ E
Laine murdubJoutsenosranda

SaimaaonjärvSoomekaguosas.

Saimaa järv on väga liigestatud kaldajoonega, saarterohke ja koosneb omavahel kitsaste väinadega ühendatud osadest. Seetõttu tajutakse neid osi eraldi järvedena ja kogu järve kutsutakseSaimaa järvistuks.Ka elustik, vee omadused ja jääolud on järve eri osades erinevad. Ühesugune veetase kogu järve lõikes näitab siiski, et tegemist on ühe järvega. Nimetust "Saimaa" kasutatakse vaheldumisi kogu järvistu kohta (soome keeles Iso-Saimaa või Suur-Saimaa), järvistu lõunapoolse osa kohta (Etelä-Saimaa) või ka kogu piirkonna kohta üldiselt.

Kogu Saimaa järve pindala on umbes 4300 km². See on Soome suurim jaEuroopasuuruselt neljas järv. Selle keskmine osa moodustab kitsamas mõttes Saimaa või Lõuna-Saimaa järve, mille pindala on 1147 km². Kogu järvistus on 13 710saart.

Saimaa keskmine sügavus on 17 m ja suurim 86 m. Seetõttu on järve maht 36 km³, mis on mõnevõrra väiksem kuiPäijännejärvistus. Saimaa keskmine veetase on 75,7 m üle merepinna. Saimaa ja selles olevate saarte kaldajoone summaarseks pikkuseks hinnatakse vähemalt 14 850 km.

Järve kaldad on paljudes kohtades kaljused. Saimaa piirkonna aluskivimid on 1,6–1,9 miljardit aastat vanadgneisid,graniididjarabakivi.Kõige pealmise korra moodustavad kuni 20 000 aastat vanad kvaternaari setted.[2]Piirkonnas on rändrahne, kaljusse uuristunud neeluauke ja eri ajastutest pärit paljandeid. Keerulise, huvitava ja hästi jälgitava geoloogia tõttu sai Saimaa 2021. aastal UNESCO geopargi staatuse.[3][4]

Nagu teisedki Soome järved, tekkis ka Saimaa pärastjääaegaja kogu Soomet katnudigijääsulamist. Lõunast takistas seal äravooluSalpausselkäja põhja pool olid samuti kõrgendikud. Niimoodi kogunes järve vesi ja esialgu oli veetase märksa kõrgem praegusest. Umbes 5 tuhat aastat tagasi moodustusVuoksi jõgi,mille kaudu osa veest ära voolas ja järve veetase alanes tänapäevaseks.

Saimaa ääres asuvadImatra,Lappeenranta,Puumala,Savonlinna,Mikkeli,Varkaus,JoensuujaKitee.Järvistut kasutatakse puhkusepiirkonnana, kalapüügiks ja matkamiseks.

Saimaa järvest voolab väljaVuoksi jõgi,mis suububLaadoga järve.

1850avatiSaimaa kanal,mis ühendab SaimaadLäänemerega.Kanal on 42,9 km pikk ja see jõuab merreVenemaalViiburijuures. Ligi pool, täpsemalt merepoolsed 19,6 km kanalist kuulub tänapäeval Venemaale. Kanal on laevatatav ja tal on 8lüüsi.1991avati Saimaa kanal katuristidele.

Jääkate püsib detsembrist maini.

Saimaa kanal

Järv toimib siseveeteena, mis Saimaa kanaliga on ühendatud Läänemerega. Teisedkanalidühendavad Saimaa järve teiste Ida-Soome järvedega, muu hulgasUnnukka,Kallavesi,PielisejaJuojärvijärvega.

Kanaleid kasutati varem põhiliseltpuiduja muude kaupade veoks, sealhulgaspalgiparvetuseks.Tänapäevalgi käib Saimaa kanalil elav kaubavedu, aga suurema osa kanalitel sõitjatest moodustavad paadituristid ja -matkajad ning kruiisituristid.

PeamisedsadamadSaimaal on Lappeenranta, Savonlinna, Mikkeli ja Joensuu.

Järvistut põhjast lõunasse läbiv veetee Joensuust Imatrani on 240 km pikk.[1]

Saimaa järves elutsevadendeemsedsaimaa lõhedja mageveega kohastunudsaimaa hülged(Phoca hispida saimensis), kes on ohustatud.

Vaatamisväärsused

[muuda|muuda lähteteksti]

Haukivesi järvesaartel paiknebLinnansaari rahvuspark.

Vaade Kotasaari saarelt põhja poole
Suurenda
VaadeKotasaarisaarelt põhja poole
  1. 1,01,1Suur-SaimaaJärvi-Meriwiki, Suomen ympäristökeskus, 9. märts 2021.
  2. "Geology of Saimaa".Saimaa Geopark Finland.Originaaliarhiivikoopia seisuga 26. juuni 2023.Vaadatud 27. juuni 2023.
  3. "Saimaa UNESCO Global Geopark".UNESCO veebileht.Vaadatud 27. juuni 2023.
  4. "UNESCO Global Geoparks in Finland".nationalparks.fi.Vaadatud 27. juuni 2023.
Saimaa– kasutusnäited, päritolu, sünonüümid ja tõlked Vikisõnastikus