Mine sisu juurde

Šiva

Allikas: Vikipeedia
Šiva
Šivana kostümeeritud tüdrukIndias

Šiva(sanskritijahindiशिवšiva– heasoovlik;malajalamiശിവന്‍;tamili:சிவன்) on üks kolmest tuntumasthinduismijumalusest, mis moodustavad hinduistliku maailmakäsitluseteistlikusosas koosBrahmajaVišnugajumaliku kolmiku (trimurti,triaadi). Klassikalistes joogatraditsioonides peetakse Šivat ka tegelikult elanud isikuks, esimeseks joogiks, jajoogaleiutajaks.

Šivaistidtähistavad selle sõnaga ka absoluuti ehk Išvarat ehk ainujumalat, mis asub väljaspool kolmegunat(guna,'omadus, määratlus')Satvat,RajastjaTamast.

Šivaismitraditsiooniosaks onkaheksaBhairavaaustamine, millest peamine onKal Bhairava,kes valvab aja kulgemise üle.

Kui Brahma on looja ja Višnu on alalhoidja, siis Šivat seostataksehävitamisejatransformatsiooniga– ta kehastab hävingut, mis on ainus võimalus uue sünnile. Šiva laiemalt tuntud kehastuste ja vormideatribuudidon muu hulgas hirmutav väljanägemine ja Šiva keha kattev tuhk surnuaedadest, kus asuvad tema järgijad (ganad).

Šiva pikad juuksed on seotud pealaele, kaunistusekskuusirpja püha jõgiGanges,mis voolab ta juustest. Madu keerdub ümber Shiva kaela ja ta kannabtiigrinahkaoma õlgadel,kolmhark(katwanga) on tarelvaksja püha sõnnNanditema sõidukiks ehk liikumisvahendiks. Kui Šiva avab oma laubal asetseva kolmanda silma, hävib kogu maailm. Šiva sümbol onlinga(sümboolnefallos), mille kujul teda antropomorfsete kujutiste kõrval samuti austatakse.[1].Erinevalt teistest hinduistlikest jumalatest ei ole Šivale pühendatud templites tema kujusid, vaid teda kummardatakse linga kujul, mis on pärit iidsest fallose/viljakuse kultusest. Samuti arvatakse teda resideerivat 12Indiapühas paigas, mida nimetataksejyotirlingadeks.Kõik need jyotirlingad onswayambhud('need, mis on ilmunud iseenesest') ja vastavalt hinduistlikele uskumustele vabastab palverännak neisse kohtadesse kõikidest pattudest.

Šiva teised nimed onMaheswar('suur isand'),Mahadeva('suur jumal'),Šambu,Harihara(ühendusesVišnuga),Pinaakdhari('kirvekandja'),Mriturnjaya('surma alistaja'). Šiva esindab tavaliselt hävitamist, karmust ja elu kurjasid/pahatahtlikke jõude. Šiva on esindatud ka kohutavatesMahakalajaBhaivarananing veel paljudes muudes vormides –Rudra.

Šival kui hävitaval jumalal on ka lahkust väljendav aspekt. Šiva kui Šankara on headtegev jumal. Askeetlik, mediteerivas asendis, jagab ta õnnistusi neile, kes oma askeesi tulemusena seda tema arvates väärivad, ning jagab neid õnnistusi, pidamata seejuures oluliseks mistahes materialistlikke kaalutlusi, poliitilisi olusid, inimestevahelisi isiklikke suhteid ja muud sarnast, mistõttu seda aspekti temas kutsutakse kaBhole Šankar('naiivne jumal').Mahadevon Šiva vorm, mida vaadatakse kui Rudra jaPašupatiühendust, segunemist.

Rudra ja Pašupati arvatakse olevat austatudInduseorutsivilisatsioonistpärit Šiva kuiRudraloetakse kurjuse ja kurvastuse hävitajaks. Šiva ontri netra('jumalik visioon') ja Nīlakantha ('sinikaelaline'), kuivõrd ta neelas allaHalahalamürgi, et päästa maailma hävimast).

Šiva kaasaks onParvati,kes onšaktijumalanna (ägedates vormidesDurgajaKālīning leebematesUmajaParvati). Šiva on isaksArdhanarišwarale(pool mees, pool naine), kessümboliseeribmaailma loomise ja tekkimise duaalset iseloomu.

Šiva ja Parvati pojad onGanešajaKartikeya.Kui Ganeša eemaldab takistused, siisKartikeyaannab vaimsed võimed. Šiva on lahutamatu Parvatist (viidatakse kui Šaktile) ja kes onHimavantjaHaimavatī.Tütar Parvati sümboliseerib üllaid voorusi, mida hinnatakse hinduistlikus traditsioonis.

Nii nagu Šiva juhib korraga nii hävitamist kui ka loomist, sümboliseerib see paar korraga nii loobumise jõudu ja askeesi kui ka koosolemise õndsust.

Parvati sümboliseerib seega paljusidvoorusi:

  • viljakust
  • abielu
  • pühendumust abikaasale
  • askeetlust
  • võimu

Ta on kogu jõu ja võimu allikas sellesuniversumisja just tema tõttu saab Šiva kõik oma väe, teda kirjeldatakse kui poolt Šivast. Ei ole Šivat ilmaŠaktitaja pole Šaktit Šivata, kaks on ühes, tõeline olemise seisund, teadvus ja õndsus. Šaktiomakorda on kogukosmoseenergia.Räägitakse, et Šiva jagas oma kehast pooleŠaktile ja nimetatakse sel puhulArdhanarishwarana('mees-naine'). Hinduismis arvatakse olevat Šiva võtnud selle vormi, kirjeldamaks mehe ja naise võrdsust.

Šiva jaParvati

Šiva välimus ja olemus on aja jooksul muutunud. Koos hinduismi tulekuga sai Šivast kasutoov ja kaunis jumal, loomade isand ja küttidepatroon.Ta on hinduismi üks tähtsamaid jumalaid. Šiva on ka kõigiallilmaolenditedeemonite(bhutad),vaimude(pretad) japišatšade((inim)lihasööjad) isand, kuid tema hävitava tegevuse korvab tema helge hoiak nende suhtes, kes tema sisemist olemust piisavalt hästi peegeldavad ja selle omaks võtta on suutnud. Ta on muusika, grammatika (vyaakrana) ja tantsu looja (Nataraja e Tantsiv Šiva on (Tandava) tantsu sümbolism),joogaleiutaja ningaskeet.

Šiva kui kõikide kunstide kaitsja, ületab tantsides oma kosmilises graatsiasParvati.Tants kannab nimeTandav nritya.Šiva kui Nataraja vorm on Jumalik Kosmiline Tantsija.

Šiva on nii staatiline kui ka dünaamiline, nii looja kui ka hävitaja. Ta on noorim ja vanim, nii igavesti noor kui ka vastsündinu. Tal on nii rahulikud kui raevukad aspektid, ta on nii suurim loobujatest kui ka suurim armastajatest. Ta hävitab halba ja kaitseb head, annetab austajatele rikkust, kuigi on rangelt lihtne ja askeetlik. Ta on kõiketeadev ja asub igaühes kui puhas teadvus.

Šiva kehastused on tuntud nimedegaŠankar,Maheš,Bholenath,Neelakanth,Šambhu,Kailašešwar,Umanath,Natarajjt. Ta elabKailāsamäelHimaalajasja jumalannaParvation ta kaasa ningGanešajaKartikeyatema kaks poega.

  1. SomnathKathiawaris
  2. Shri-Shailya-Mallikarjun lõunas
  3. MahakaleshwarUjjainis
  4. OmkarnathJamuna jõe kallastel
  5. Parali-VaijanathMarathwadas
  6. BhimashankerBhimajõe kaldal
  7. Rameshwarlõunas
  8. NaganathMarathwadas
  9. GhrushneshwarDaulatabadas
  10. Kashi-VishveshwarBenaresis
  11. KedarnathasubUttar Pradeshis
  12. TrayambakeshwarNasikis

Nataraj, mis on Šiva tantsiv vorm, on sümboolnesünteestähtsamatest hinduismiaspektidestjaveedadereligioonikesksetest tõekspidamistest.

Nataraj ehk Tantsu Isand on jumala aktiivsuse, tegutsemise kujund, mis on väljendatud energilise, voolava ja liikumist väljendavasümbolina.

Natarajat esitletakse neljakäelisena, mis esindavad põhilisiilmakaari.Ta on tantsivas poosis, vasak jalg elegantselt tõstetud ja parem jalg kummardaval figuuril –Apasamara Purušal–, kes sümboliseeribillusiooneja juhmust, mille üle võidutseb Šiva. Vasakus ülemises käes hoiab ta leeki, alumine osutab alla madu hoidvale figuurile. Ülemine parempoolne käsi hoiabdamarut,alumine väljendab kartmatusemudrat.Ta tantsib leekide kaare sees, väljendamaks lõputute sündide ja surmade tsüklit. Tema peas juustes on kolp, mis sümboliseerib võitu surma üle ja samuti jumalannaGanga,kes onGangesejõeepitoom.Kolmas silm väljendab tema mõistmist, kõiketeadmist, valgustatust. Kogu kujund asublootosel,mis sümboliseerib universumi loovaid jõude.

Šiva kosmilist tantsu nimetatakseAnandatandavaks,Naudingute Tantsuks ja see sümboliseerib nii loomise ja hävinemise kosmilisi tsükleid kui ka päevaseid rütme algamistest ja lõppemistest. See tants on hinduismis allegooriline jutustus viiest põhienergiast – loomisest, hävitamisest, säilitamisest, illusioonist ja sellest pääsemisest, mis esindavad ka Šiva viit tegutsemisviisi.

  • Shrishti(loomine);
  • Sthiti(säilitamine, alalhoidmine);
  • Samhara(hävitamine);
  • Tirobhava(illusioon);
  • Anugraha(vabakslaskmine).

Kujundi meeleolu on paradoksaalne, ühendades Šiva sisemise rahulikkuse ja väliseaktiivsuse.

Aja halastamatu kulg on armutu vaid seetõttu, etKaala Bhairavaseda põhjustab. Nagu öeldakse: mis läinud, see läinud.

Inimesed, kes tahavad kasutada iga hetke efektiivselt oma vaimseks arenguks ja tahavad oma ajakasutust paremini korraldada, saavad jumalikku abi KaalaBhairavalt,kui küsivad seda siiralt.Kaala Bhairavaon tuntud ka kuiKšetrapala,templite kaitsja. Selle märgiks antakse templi võti sümboolselt templi sulgemise ajal Kaala Bhairavale ja saadakse temalt tagasi avamise ajal. Kaala Bhairava on ka rändajate kaitsja.Siddhadsoovitavad enne reisile asumist, eriti neil, kes liiguvad öösel, teha pähklitest kaelakee ja annetada see Kaala Bhairavale, samuti süüdatayoti-lampetema auks ning kaitse palumiseks reisi vältel.

Kaala Bhairava sõidukiks onkoer.Koerte toitmine ja nende eest hoolitsemine on teine viis oma pühendumise väljendamiseks Kaala Bhairavale. Eriti tähtis päev tema austamiseks onKaala Bhairavi Ashtamidetsembris-jaanuaris. Enamikus Šiva templites on pühamu Kaala Bhairavale, neistArunachala tempelon väga eriline jaBenaresioma peab külastama iga pühendunu.

Šiva aspektiŠiva Šamba('heaendeline, õnnetoov') seostataksebudismisherukaŠamvara/Tšakrasamvaraga(šambaratähendab ekstaasi, mis kaasnebtantrapraktikates resultaadina). Kuigi ta on budistlikupanteonijumalus, jagab ta Šivaga mõningaidatribuute.

Fritzof Capraseostab oma raamatus "TheTaoof Physics "Natarajatantsu kaasaegsefüüsikaga.Ta ütleb, et iga väikseimgiaatomiosake mitte ainult ei esita energiatantsu, vaid ka on energiatants, lõputu pulseeriv loomise-hävitamise protsess. Tänapäeva teadlastele on Šiva tantsaatomistväiksematemateeriaosakesteliikumine. Naguhindu mütoloogias,on see kogukosmosthõlmav loomise ja hävinemise jätkuv tants aluseks kogueksistentsileja kõikidele nähtustele.

  1. Linnart Mäll, Märt Läänemets, Teet Toome (2006).Ida mõtteloo leksikon.Tartu. Lk 204.{{raamatuviide}}:eiran tundmatut parameetrit|Trükikoda=(juhend)CS1 hooldus: mitu nime: autorite loend (link)