Mine sisu juurde

Abbeville

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib linnast Prantsusmaal Picardies; teiste samanimeliste asulate kohta vaata lehekülgeAbbeville (täpsustus).

Abbeville

prantsuse Abbeville
pikardi Advile
Vapp

Pindala: 26,4 km²[1]Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 22 595(1.01.2021)[2]Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid:50° 6′ N,1° 50′ E
Abbeville (Prantsusmaa)
Abbeville

Abbeville(hääldusabb'vill) on linn Põhja-PrantsusmaalHauts-de-France'i piirkonnasSomme'i jõeääres 19 km sellesuudmestLa Manche'i ääres põhja pool ningAmiens'ist 45 km edelas.

Abbeville asub viljakas orus ning on osalt ehitatud saarele ning osalt kummalegi poole jõge, mis alates linnast kuni suudmeni on kanaliseeritud.

Linna peetakse Picardie mereäärse osa keskuseks. Selleelanike arvoli 2009. aastal 24 325.

Asula lähedal asubAbbeville'i leiukoht,mille järgi sai nimeAbbeville'i kultuur.

Abbeville'i plaan ja teda ümbritsevad vallad

Abbeville oli endisePonthieu provintsihalduskeskus. Praegu on ta üks kolmestSomme'i departemangualamprefektuurist.

Abbeville on üks vanemaid asulaid Prantsusmaa alal. Meie ajaarvamise esimestel sajanditel oli sealvanaroomakoloonia Abbatis Villa.

Keskajal oli linn La Manche'i-äärne sadam. Rannaäärne ala on liiva tõttuSomme'i lahearvel laienenud ning nüüd jääb meri 12 km kaugusele.

9. sajandil,mil Abbeville'i nime on esmamainitud, kuulus Abbeville Saint Riquier'abtkonnale,hiljem valitsesid sedaPonthieu krahvid.

Koos selle krahvkonnaga läks taAlençonija teiste prantsuse suguvõsade valdusse ning hiljemKastiiliale,kellelt ta abielu teel läks üleInglismaa kuningaleEdward I-le.

Prantslased ja inglased valitsesid Abbeville'is kordamööda kuni1435,mil seeArrasi rahugaloovutatiBurgundia hertsogile.

Aastal1477liidendas Abbeville'iPrantsusmaa kuningasLouis XI.16.ja17. sajandiloli ta kuninga suguvõsa kahe kõrvalharu käes, kuni see1696taasühendati krooniga.

Abbeville oli üsna tähtis18. sajandil,mil Van Robais' kuninglik manufaktuur (üks esimesi suuremaidmanufaktuurePrantsusmaal) tõi linna suure õitsengu, kuigi ka mõningasedklassivastuolud.Sellest on kirjutanud teiste seasVoltaire.Ta kirjutas ka suurestsallimatusejuhtumist:seal hukati vaesunudaadlikJean-François de la Barrejumalakartmatuseeest, kes olevat lihtsalt jätnud tervitamataprotsessiooniKristuse ihu ja vere pühapuhul (tegelikult on asi keerulisem: mängus oli ka teotatudkrutsifiks).

Elanike arv oli 1901. aastal 18 519, 1906. aastal 18 971 ja 1999. aastal 25 400.

20. sajandialguses oli Abbeville tähtis tööstuskeskus. Peale vana rõivatööstuse tegeldikanepiketruse,suhkrutööstuse,laevaehituseja lukksepatööga. Elavalt kaubeldi viljaga, kuid sadam ei olnud suure käibega.

Saksa väed vallutasid linna12. mail1940,sundides liitlasi evakueerima suure osa vägedestDunkerque'i lähedale.

Sakslased pommitasid linna ühe ööga peaaegu maatasa. Nüüd on linn uuesti üles ehitatud ning põhiliselt modernne. Linna pommitasid ka inglased.

Vaatamisväärsused

[muuda|muuda lähteteksti]

KuniTeise maailmasõjanioli linn väga maaliline. Tänavad olid kitsad, majad puust, veidrateviilkatustegaja pimedatevõlvkäikudega.

On siiski säilinud mõned mälestised, sealhulgas Püha Vulfrani kirik, mis ehitati 15.–17. sajandil (ehitamise aastana nimetatakse aastat1488) ning oli varemgi tähtsaim kirik. Algset projekti lõpuni ellu ei viidud.Löövilon ainult kaksvõlvikutjakooron väga väike.Fassaadon uhkesgooti stiilis,äärtes on kaks gootitorni.

Abbeville'is oli teisigi vanu kirikuid ningraekoda13. sajandistpäritkellatorniga.Vanadest majadest oli kõige tähelepanuväärsemFrançois Imaja16. sajandist.Peaväljakul oliAlexandre Falguière'i loodud admiral Courbet' mälestussammas.

1752.aastal ehitati Bagatelle'i loss.

Linnas tegutses esiaja uurijaJacques Boucher de Perthes.

Praegu on linna majanduse aluseks rõivatööstus ja suhkru töötlemine. Pruulitakseõlut,toodetaksevaipu.

Jõesadamalei ole suurt tähtsust. Linn ontaudteesõlm.

Sõpruslinnad

[muuda|muuda lähteteksti]

Abbeville'isõpruslinnadon