Mine sisu juurde

Brunei

Allikas: Vikipeedia

Brunei Darussalami Riik


malaiNegara Brunei Darussalam
Brunei asendikaart
Riigihümn Allah Peliharakan Sultan
Pealinn Bandar Seri Begawan
Pindala 5765 km²Muuda Vikiandmetes
Riigikeel malai
Rahvaarv 421 300(2017)[1]
Rahvastikutihedus 73,1 in/km²
Riigikord absoluutne monarhia
Sultan Hassanal Bolkiah
Iseseisvus 1. jaanuar 1984
SKT 12,128 mld$(2017)[2]Muuda Vikiandmetes
SKT elaniku kohta 28 290$(2017)[3]Muuda Vikiandmetes
Rahaühik Brunei dollar(BND)
Usund muslimid(67 %),budistid(13%),kristlased(10%)[4]
Ajavöönd maailmaaeg+8
Tippdomeen .bn
ROK-i kood BRU
Telefonikood 673

Brunei(ametlikultBrunei Darussalami Riik) on riikKagu-AasiasKalimantanisaare põhjaosasLõuna-Hiina mereääres. See on ainus riik, mille maismaa territoorium asub tervikuna Kalimantani saarel. Tänapäeval on lisaks Bruneile iseseisev sultaniriik kaOmaan.

Nimi[muuda|muuda lähteteksti]

Brunei nime tähendus pole teada. Ühe legendi järgi võib nimi tuletudamalai keelesväljendist "Baru nah", mis tähendab 'see on seesama'. Piirkonnale olevat nime andnud esimene moslemist sultanMuhammad Shah.

Teise versiooni järgi tuletub nimisanskritikeelsestsõnast "váruṇa" (वरुण) – 'vesi'.

Riigi ametliku nimetuse ülejäänud osad onNegara,mis tähendab malai keeles 'riiki' jaaraabia keelestähendabDarussalam'rahu maja'.

Asend[muuda|muuda lähteteksti]

Brunei asub Kalimantani saare põhjaosas. Ainsa maismaa naabri,MalaisiaSarawaki osariigiga,on Bruneil 381 kilomeetrit ühist maismaapiiri.[5]Riigi maismaa territoorium koosneb põhiterritooriumist ja sellest idas asuvast Temburongi eksklaavist (pindalaga 1306 km²), mida eraldab Malaisiale kuuluv Limbangi jõe org.

Riigi rannajoone kogupikkus on 161 kilomeetrit.

Loodus[muuda|muuda lähteteksti]

Tasek Merimbuni järv on Brunei suurim järv

Brunei paikneb Kalimantani saare põhjaosa rannikumadalikul. Riigile kuulub 33 väikesaart, millest enamik on jõesaared. Kalimantani saare ainulaadne elusloodus tagab Brunei looduse liigilise mitmekesisuse.

Pinnamood[muuda|muuda lähteteksti]

Valdava osa riigist katavad madalad tasandikud. Temburongi eksklaav on mägine, mida liigendavad jõeorud. Seal asub riigi kõrgeim koht Bukit Pagoni mägi (1850 m).

Veestik[muuda|muuda lähteteksti]

Bruneis voolab mitu jõge. Riigi suuremad jõed voolavad lõunast põhja suunas ja suubuvad Lõuna-Hiina merre. Riigi pikim jõgi on Belaiti jõgi. Brunei jõe ääres asub riigi pealinn Bandar Seri Begawan ja sultani residents.

Omapärase kujuga Tasek Merimbuni järv on riigi suurim järv. Riigis asuvad ka Luagan Lalaki ja Luagan Kandoli järved.

Taimestik[muuda|muuda lähteteksti]

Riigi pindalast 81% on kaetud metsaga.[6]3,2% riigi pindalast on kaetud mangroovimetsaga. Riigis leidub erinevaid soometsi ja mägimetsi. Bruneis leidub 6000 liiki kõrgemaid taimi. Taimede liigirikkuse tõttu on metsades eristatud 32 kasvukohatüüpi.

Loomastik[muuda|muuda lähteteksti]

Brunei loodusest on tuvastatud 12 liikikahepaikseid.[7]Riigi looduses leidub 50 liikiroomajaid,sealhulgas 19 mürkmao liiki.[8]

Riigis on kirjeldatud 498 liiki linde.[9]

Brunei looduses elab 121 liikiimetajaid.[6]Haruldased imetajad onleopard,ninaahvja orav (Rheithrosciurus macrotis).

Keskkonnakaitse[muuda|muuda lähteteksti]

Brunei vanim rahvuspark on Ulu Temburongi rahvuspark, riigis leidub mitu loodusreservaati. Kuival aastaajal kimbutavad Bruneid metsatulekahjud.Augustistseptembrini1994kattis Bruneidsudu.15. juunil1991kattis BruneidPinatubovulkaani purskest tekkinud tuhapilv.

Keskkonnakaitse järelevalvet teostavad keskkonna ja arenguministeerium, mis püüavad riigi elanike seas suurendada keskkonnateadlikkust.

Kliima[muuda|muuda lähteteksti]

Bruneis valitsebtroopiline kliima.Aasta keskmine ööpäevane temperatuur kõigub + 23 ja + 32 °C vahel. Keskmine ööpäevane õhuniiskus on kogu aasta läbi 80% ümber. Vihmaperiood kestabnovembristdetsembrini.

Riigikord[muuda|muuda lähteteksti]

Praeguse Brunei sultaniHassanal Bolkiahiajal riik iseseisvus

Brunei onabsoluutne monarhia.Riigipea ja valitsusjuht on sultan, kellele kuulubtäidesaatev võim.Sultan määrab ametisse ministrid.[10]

Seadusandlik võimkuulub 36-liikmelisele Seadusandlikule Kogule (Majlis Mesyuarat Negara Brunei). Seadusandliku Kogu liikmed määrab sultan ametisse viieks aastaks.

Riigis tegutsevad väikesed parteid, nagu Rahvuslik Arengupartei ja Rahva Teadlikkuse Partei, kuid nende liikmeskonnad on väikesed ja tegevusvabadus piiratud.

Riigi põhiseadus võeti vastu29. septembril1959.Riigis kehtibšariaadisttingituna duaalne kohtusüsteem. Lisaks šaria-kohtule tegutseb ka ilmalik kohus.

Bruneil on territoriaalseid nõudeidSpartley saarteüle.

Haldusjaotus[muuda|muuda lähteteksti]

Brunei ringkonnad

Brunei jaguneb neljaks ringkonnaks (daerah), mis omakorda jagunevad 38 alaringkonnaks (mukim):

  1. Bandar Seri Begawan-Muara ringkond
  2. Belaiti ringkond
  3. Temburongi ringkond
  4. Tutongi ringkond

Riigikaitse[muuda|muuda lähteteksti]

Brunei maajõudude sõdurid õppusel

Brunei Kuninglikud Relvajõud koosnevad Brunei Kuninglikest Maajõududest, Brunei Kuninglikust Mereväest, Brunei Kuninglikust Õhuväest ja väljaõppekeskusest.[11]Brunei Kuninglikud Relvajõud moodustati31. mail1961.

Relvajõudude ülesandeks on seista vastu Brunei suveräänsust otseselt või kaudselt ohustavatele välisjõududele ja terrorismile ning tagada avalikku korda.

Kuninglikud Maajõud koosnevad 3 pataljonist, ühest toetusüksuse pataljonist ja tagalaväeosast. Maaväe koosseisus on ühtlasi insenerieskadron, jõepatrullide eskadron, logistikaüksus, meditsiiniüksus ja transpordiüksus.

Brunei õhujõud koosnevad 7 üksusest, mis omakorda jagunevad eskadronideks ja toetusüksusteks.

Rahvastik[muuda|muuda lähteteksti]

Brunei rahvaarv oli 2016 rahvaloenduse alusel 417 256 inimest. 2017 oli riigi hinnanguline rahvaarv 421 300 inimest, kellest mehi oli 216 400 ja naisi 204 900.[1]

Rahvastiku koosseis[muuda|muuda lähteteksti]

2017. aasta andmetel moodustasid malaid enamuse riigi elanikkonnast – 65,8% ehk 277 300 elanikku. Hiinlased moodustasid järgmise suure rahvusgrupi ehk 10,2 protsenti elanikkonnast (43 100 elanikku). 69,6% rahvastikust elab Brunei Muara ringkonnas. Samas Temburongi piirkonnas elab vaid 2,4% riigi rahvastikust. Riigi keskmine rahvastikutihedus on 73 inimest/km.

Vanuseline struktuur[muuda|muuda lähteteksti]

2017 oli Brunei elanike hinnanguline vanuseline struktuur järgmine: 21,8% elanikest on nooremad kui 15-aastased, 5,4% 65-aastased või vanemad. Riigi elanike mediaanvanus on 30,1 eluaastat.[1]

Vanuserühm Elanike hulk
0–14 91 700
15–64 307 000
65 ja vanemad 22 600

Keeled[muuda|muuda lähteteksti]

Brunei riigikeeleks on malai keele standardne vorm, kuid riigis kasutatakse kõnekeelena malai keele brunei dialekti. Lisaks kasutavad elanikud ka malai keele dajaki ja ibani dialekte.

Samuti kasutatakse riigisinglise keeltjahiina keelemini-nani murret.

Religioon[muuda|muuda lähteteksti]

Brunei riigiusk onislam.

Transport[muuda|muuda lähteteksti]

Veetaksod

Brunei teedevõrgu kogupikkus on 2976 kilomeetrit, millest sillutatud teid on 2559 kilomeetrit. Riigis toimibvasakpoolne liiklus.Riigile iseloomulikud transpordivahendid on veetaksod.

Riigis tegutseb üks lennuväli ja 3 heliporti. Riigi peaminesadamon Muara sadam.

2013.aastal avatud Pandaruani sild ühendab Malaisiat ja Bruneid.

Riigis on varem toiminud kakitsarööpmeline raudtee.

Ajalugu[muuda|muuda lähteteksti]

977.aastal Po-ni valitseja saadetud kiriHiina keisrileon teadaolevalt varaseim kirjalik allikas, mis mainib Brunei ala.1365koostatudjaavakeelnemanuskriptkirjeldab Barune piirkonda kuiMajapahitivasalli.1369ründasidSulu saartevalitseja väed Po-nid ja rüüstasid selle territooriumi.1371kontrollis Majapahiti riik Po-ni riiki.

Brunei valitseja võttis14. sajandilvastu islami ja sai esimeseks Brunei sultaniksMuhammad Shahinime all. Sultanite valitsemise all kujunes Brunei Kagu-Aasia mõjukaks mereriigiks, mis kontrollis ulatuslikke territooriume Kalimantanil ja Lõuna-Filipiinidel.

Brunei oli16. sajandilKagu-Aasias tähtis islamikeskus, kus asus islamimaailma üks suuremaidmošeid.1578väisas BruneidHispaaniameresõitja Alonso Beltrán jaFilipiineoma tugipostina kasutanud Hispaania kuulutas Bruneile sõja. Bruneid nõrgestasid sisepoliitilised vastuolud troonipäriluse pärast, kuna sultanSaiful Rijalivend asus Hispaania poolele, et saada ise Brunei sultaniks.16. aprillil1578 vallutas Hispaania Brunei pealinna, sultan pidi põgenemaMeragangija sealtJerudongi.Hispaania väed hülgasidkooleratõttujuunis1578 Brunei ja pöördusid tagasiManilasse.16601673rüüstas Bruneid kodusõda.

Kui1846puhkes Bruneis taas vaidlus troonipäriluse üle, ründasid riiki britid. Sisepoliitiliste rahutuste tõttu jagas Brunei sultan maavaldusi rahutusi maha suruda aidanudJames Brooke'ile,keda ta tunnustasSarawaki radžana.Hiljem annekteeris Brooke Bruneilt rohkem maa-alasid, mistõttu Brunei sultan sõlmis brittidega oma riigi kaitseks1888lepingu, mille alusel ei tohtinud sultan rentida ega pakkuda välisjõududele oma territooriumi ilma Briti impeeriumi nõusolekuta. KuiSarawakannekteeris1890Bruneile kuulunudPandaruani distrikti,ei teinud britid midagi.

1906juurutatud süsteemi alusel said Briti impeeriumi kodanikud Bruneis üha suuremat võimu. 1959 lõpetati Briti kodanike soosimine Bruneis.1926avastati Bruneisnaftatja1928hakati naftat puurima.

Jaapanikeiserlik armee tungis Bruneisse16. detsembril1941ja pärast kuuepäevast sõda okupeeriti kogu riik. Jaapanlased sõlmisid Brunei sultaniAhmad Tajuddinigakokkuleppe piirkonna valitsemise osas, mille alusel Limbangis resideeriv sultan jäi troonile ja Jaapan määras talle pensioni.1944alustasid liitlased vasturünnakut jaapanlaste vastu.10. juunil1945maabusMuarasAustraalia9. divisjon ja Jaapani üksused kapituleerusid10. septembril1945. Vasturünnaku käigus pommitati Bandari linna kolm päeva. Briti sõjavägi tegutses Kalimantaniljuulini1946.

Teise maailmasõjajärel moodustati Bruneis Austraalia ohvitseridest koosnev uus valitsus Briti sõjaväe haldusala raames. 1945 taasloodi Brunei riiginõukogu.12. aprillil1946 loodi Bruneis esimese poliitilise parteina Barisan Pemuda, mis saadeti1948laiali. 1959 põhiseaduse alusel sätestati Brunei isevalitsus, kuid välispoliitika ja riigikaitse eest vastutas Suurbritannia.1962toimus Bruneis monarhiavastane ülestõus, mis soovis luua Põhja-Borneo Föderatsiooni, kuid mille Briti üksused maha surusid.1967loobus sultanOmar Ali Saifuddien IIIametist ja uueks sultaniks saiHassanal Bolkiah.

Brunei on1. jaanuarist1984iseseisev riik.2013kehtestati riigisšariaat.

Eesti ja Brunei suhted[muuda|muuda lähteteksti]

Eestisõlmis Bruneiga diplomaatilised suhted1. mail2006.[12]

Haridus[muuda|muuda lähteteksti]

Riigi haridussüsteem koosnebpõhiharidusest,keskharidusestjakõrgharidusest.Õpilased lähevadpõhikooli6-aastaselt ja põhikool kestab 7 aastat.

Keskharidussüsteem jaguneb kaheks, madalam aste kestab 3 ja kõrgem 2 aastat.

Pärast keskkooli on võimalik asuda õppima kutsekooli, instituuti, kolledžisse või ülikooli.

Bruneis tegutseb 6 kõrgkooli. Brunei Darussalami ülikool ja Brunei Tehnikaülikool rajati1985.

Kultuur[muuda|muuda lähteteksti]

Omar Ali Saifuddini mošee

Brunei kultuur on pigem malai kultuur, mida on mõjutanudanimism,hinduism,islamja lääne kultuur.

Riigi kõrgeim hoone on 120 meetri kõrgune rahandusministeeriumi hoone. Tähelepanuväärsemad ehitised on Omar Ali Saifuddini mošee, Jame' Asr Hassanal Bolkiahi mošee ja sultanipalee.

Pealinnas Bandar Seri Begawanis asub Brunei rahvusmuuseum ja Jerudongi lõbustuspark.

Brunei populaarseim spordiala onjalgpall.Riigi suurim staadion on Hassanal Bolkiahi nimeline staadion, mis mahutab kuni 28 000 pealtvaatajat.

Riigi sportlased onolümpiamängudelosalenud alates1996. aasta suveolümpiamängudestAtlantas.Riigi sportlased pole olümpiamängudelt medaleid võitnud.

Vaata ka[muuda|muuda lähteteksti]

Viited[muuda|muuda lähteteksti]

  1. 1,01,11,2"Brunei Valitsuse Büroo majandusplaneerimise ja -arengu osakond".Originaaliarhiivikoopia seisuga 20. märts 2017.Vaadatud 28. augustil 2018.
  2. Maailmapanga andmebaas,vaadatud 22.10.2018.
  3. Maailmapanga andmebaas,vaadatud 27.05.2019.
  4. EE 15. kd, lk 110–111.
  5. Ülevaade Brunei loodusest.
  6. 6,06,1Brunei valitsuse bioloogilise mitmekesisuse raport.
  7. [https://amphibiaweb.org/maps/geo-asia.htmlÜlevaade Brunei kahepaiksetest
  8. [Indraneil Das, Joseph K. Charles: "Venomous Snakes and Envenomation in Brunei." Toxinology: Clinical toxinology in Asia Pacific and Africa. Jaanuar 2015: 103-114.]
  9. Denis Lepage. "Brunei." Avibase.
  10. "Ülevaade Bruneist. USA Luure Keskagentuuri koduleht".Originaaliarhiivikoopia seisuga 4. märts 2016.Vaadatud 28. augustil 2018.
  11. "Brunei kaitseministeeriumi koduleht".Originaaliarhiivikoopia seisuga 29. august 2018.Vaadatud 28. augustil 2018.
  12. Eesti ja Brunei sõlmisid diplomaatilised suhted. Eesti Päevaleht. 2. mai 2005

Välislingid[muuda|muuda lähteteksti]

Brunei– kasutusnäited, päritolu, sünonüümid ja tõlked Vikisõnastikus