Mine sisu juurde

Eesti loomastik

Allikas: Vikipeedia
Sinitihanemoodustab väärtusliku osa Eesti loomastikust

Eesti loomastikehkEesti faunaon üldmõiste, mis hõlmabEestislooduslikult elavaid,juhukülalisenaEestisse sattuvaid ja inimese pooltkoduloomadenapeetavaidloomi.Käesolev artikkel keskendub neist kahele esimesele.

Eesti zoogeograafiline kuuluvus

[muuda|muuda lähteteksti]

Üldiselt on Eesti üleminekualaksLääne-palearktilisejaIda-palearktilisesubregiooni vahel. Loomastikus on valdavadtranspalearktilise,kaholarktilise,EurosiberijaEuroopalevikuga liigid. Merefauna järgi (Läänemeri) kuulub EestiIda-Atlandi boreaalsesse subregiooni.Siseveekogude fauna põhjal kuulub Eestipalearktilise regiooniVahemere subregiooniBalti provintsi.Eesti on oma asukoha tõttu väga paljude liikide levila piiril (enamasti põhja- või läänepiiril) mistõttu põhja-, lääne-, ja idapoolsete naaberaladega võrreldes on siinne fauna suhteliselt liigirikkam.

Eesti loomastiku koostis

[muuda|muuda lähteteksti]

Eesti loomastikku võib maailma mastaabis lugeda üsna liigivaeseks. See on tingitud suhteliselt jahedastkliimast,loomastiku võrdlemisi hilisest väljakujunemisest ja muidugi Eestiterritooriumijaakvatooriumiväiksusest.

Järgnev tabel annab ülevaate praegustest teadmistest Eesti loomastiku kohtaklassidekaupa, samuti oletatavast liikide arvust (paremini uuritud naaberaladefaunadevõrdleva analüüsi põhjal).

Klass Teadaolevaid liike Oletatav liikide arv
Juurjalgsed 68 140
Viburloomad 89 200
Eosloomad 13 50
Ripsloomad 176 300
Käsnad 3 6
Hüdraloomad 5 8
Karikloomad 3 3
Ripsussid 55 200
Ainupõlvsed 73 40
Kahepõlvsed 110 130
Paelussid 106 130
Ripskõhtsed 6 40
Keriloomad 230 500
Ümarussid 200 500
Jõhvussid 1 5
Siilussid 1 3
Kidakärssussid 14 40
Kärssussid 4 10
Keraskärssussid 1 ?
Pisiharjasussid 2 ?
Hulkharjasussid 6 ?
Väheharjasussid 103 200
Kaanid 19 20
Sammalloomad 7 15
Teod 74 80
Karbid 62 70
Koorikloomad 326 356
Ämblikulaadsed 786 2055
Hulkjalgsed 38 50
Loimurid 1 50
Putukad ~10000 20000-21000
Sõõrsuud 3 3
Luukalad 71 71
Kahepaiksed 11 11-13
Roomajad 5 5-6
Linnud 359 380
Imetajad 68 68

Põhjalikumalt vt kaEesti limused,Eesti putukad,Eesti kalad,Eesti kahepaiksed,Eesti roomajad,Eesti linnudjaEesti imetajad.

Eesti fauna kujunemine

[muuda|muuda lähteteksti]

Eesti fauna koostise mõistmiseks pakub palju pidepunkte ta tekkelugu. Praegune Eesti loomastik on kujunenud tõenäoliselt täielikultjääajajärel, nii et ta on suhteliselt noor. Seetõttu puuduvad siinautohtoonsed liigid,vähe onendeemseidliike (ning neidki peetakse endeemideks tõenäoliselt nende harulduse tõttu naaberaladel). Eesti ala asustamine on tõenäoliselt toimunud mitme lainena erinevatest suundadest ning on tihedas seosestaimkattearenguga. Eesti veekogude fauna kujunemisel on olulist osa mänginudLäänemereareng. Eesti ala asustamine selgrootutega algas ilmselt varsti pärastmandrijäätaandumist ja esmasetundrataimkatteteket. Sellest ajast on säilinud mitmeidarktiliselevikuga liike. Enamik algseid liike tõrjuti kliima soojenedes põhja poole.Laialeheliste metsadelevides hakkas Eestisse tungima soojalembesemat faunat, algul kagu suunast (Eurosiberikomponent), hiljem edelast peamiseltLääne-Eestija saarte kaudu (Lääne-Palearktilinekomponent).Subatlantilise kliimaperioodilõppedes algas uus ida- ja põhjapoolsete liikide sissetung, mis kestab tänaseni.

Selgrootute väiksema liikuvuse ja suurema liigirikkuse tõttu on varasemad arengujärgud jätnud Eesti selgrootute faunasse rohkem jälgi kui selgroogsete faunasse.Selgroogsetefauna areng on olnud dünaamilisem, asustuslindudegatekkis tõenäoliselt juba osaliselt jää all olnud territooriumil. Arktilised liigid on tänapäeval enamikus kadunud, nende jäänukiteks võib veel pidada näitekskaurilisi.Järgnenud laialeheliste metsadega soojem periood tõi Eestisse arvukalt mitmesuguseid roomajate, lindude ja imetajate liike, kellest osa kadus kliima uuesti jahenedes üsna kiiresti (metshobune), osa suhteliselt hiljuti (näitekseuroopa piison,euroopa kobras(nüüd reintrodutseeritud),tarvas,sookilpkonn). Eriti20. sajandilon faunat oluliselt mõjutanud kainimtegevus(paljudesünantroopseteliikide tulek, mitmete loomadeintrodutseeriminejakeskkonnareostusesttingitudliikide väljasuremine,elupaikademuutumine inimtegevuse mõjul).

Eesti ala zoogeograafiline liigendus

[muuda|muuda lähteteksti]

Kõige laiemas plaanis jaguneb Eesti ala loomastiku seisukohalt mereks ja maismaaks. Maismaaterritoorium jaotatakse enamasti kolmeks:Madal-Eestiks(loode ja lääneosa, saared),Vahe-Eestiks(edelast kirdesse kulgev metsane vöönd) jaKõrg-Eestiks(Eesti ida- ja kaguosa).

Madal-Eesti piirkonda iseloomustablehtmetsade,mereranniku, saarte ja rannikujärvedega seotud liikide rohkus (näitekskurvitsalised). Läänesaari käsitletakse mõnikord eraldi piirkonnana. Nende omapäraks on paljude soojalembeste liikide säilimine varasemast soojemast kliimaperioodist, kes mandrilt kadunud on.

Vahe-Eesti aladega koos käsitletakse sageliAlutagusejaJõetaguseloodusmaastiku massiive. Iseloomulik paljude boreaalsete ja taigaliikide esinemine, samuti paljud suured inimpelglikud metsalinnud.

Kõrg-Eestile on omanekultuurmaastikerohkus, suured metsamassiivid puuduvad. On mitmeteavamaastikuliikideelupaigaks, leidub paljusid lõunapoolseid liike, kelle levila põhjapiir Eestit läbib.

Eesti fauna uurimise ajaloost

[muuda|muuda lähteteksti]

Eesti fauna tõsisem tundmaõppimine algasTartu Ülikoolitaasavamisega1802.aastal. Suurema hoo sai uurimistegevus sisse zooloogia õpetamise algusega eraldi distsipliinina1822,millega seoses asutati zooloogiakabinet ja selle kogudest veidi hiljemülikooli zooloogiamuuseum.Oma panuse Eesti fauna uurimisse andsid teiste seas ka tuntud teadlasedKarl Ernst von Baer,Alexander Theodor von Middendorff,Adolf Eduard GrubejaJohann Friedrich Eschscholtz.Algselt ülikooli juures paiknes ka1853asutatudEesti Loodusuurijate Selts,mis aitas muuseas zooloogilist uurimistööd koordineerida. Sajandi teisel poolel tekkis uus uurimiskeskus TallinnasEestimaa Provintsiaalmuuseuminäol (1864). Tartu Ülikooli muutumise järelrahvusülikooliksalgas ka Eesti loomastiku süstemaatilisem uurimine.Selgrootuteuurimisel on eriti suuri teeneidWilhelm Petersenil,Hans Kauril,Johannes Piiperil,Harald Habermanil,selgroogseteuurimiselJuhan Aulil,Mihkel Härmsil,Heinrich Riikojal,Eerik Kumaril.

Teise maailmasõjajärel said peamisteks uurimiskeskusteks Tartu Ülikooli kõrvalEesti NSV Teaduste AkadeemiaBioloogia Instituut(alates1952nimegaZooloogia ja Botaanika Instituut). Endise Eestimaa Provintsiaalmuuseumi kogudest loodiTallinnasasuvRiiklik Loodusmuuseum.