Mine sisu juurde

Elohim

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib Jumala nimest; allika kohta vaata artiklitElohim (allikas)

Elohim(אלהים) on üksJumala nimedestheebrea Piiblis (Tanahis).

Elohimon mitmuslik sõna, millel on sama juur nagu ainsuslikel sõnadelEljaEloah(Eloha). SõnaEltähendab arvatavasti 'tugev' või 'võimas'.

Elohimon sugulusesaraabiasõnagaAllahningaramisõnadegaAlahjaAlaha.KoraaniskasutatavasJumala nimesAllahummaon nähtud nimeElohimotsest vastet.

NimeElohimkasutatakse järjekindlalt tekstides, mis vastavadIisraeli kuningriigivarajastele põhjapoolsetele pärimustele, kuna aga varajastes lõunapoolsetesJuudamaajaJeruusalemmapärimustele vastavates tekstides kasutatakse järjekindlalt nimeJahve.Uurijad eristavad nende nimede järgi kahte pärimust:ElohistijaJahvisti.

SõnuEljaElohimkasutatakse mõnikord ka teistejumalate,ingliteja koguni inimeste kohta. Näiteks ütlebIssandMoosesele:

EtPiibliseisukohast on ja teisijumalaid(ebajumalaid), keda samuti nimetatakseelohim,siis on tarvisJumalatühemõtteliselt tähistada. Selleks nimetatakse Jumalat "Aabrahami, Iisaki ja Jaakobi Elohim" ning "taeva ja maa looja".

SõnaElohimetümoloogiaei ole täpselt teada. Selle kohta on mitmeid teooriaid:

  • Mõnede uurijate arvates pärineb see juurestelvõiul,mis võib tähendada 'tugev olema' või 'ees olema'. Sellest juurest on tuletatud kaayil('jäär': 'see, kes on karja ees') jaelah('pistaatsia').Elohimon sel juhul nimeEllaiendatud mitmusevorm.
  • Teiste uurijate arvates on see sõna (ja sõnaEloah'üks jumalatest') suguluses sõnadegaalah('hirmutama') jaalih('hämmeldunud olema, kartma; hirmu tõttu varjupaika otsima').EloahjaElohimtähendavad sel juhul 'See, keda kardetakse või austatakse' või 'See, kelle juurest hirmul olija varjupaika otsib'.
  • Uurijad ei taha tavaliselt seda nime otseselt seostadaUgaritiisajumalaEliga,sestkaananlastejaiisraellasteusundi vahelised seosed on ebaselged. Selle asemel rõhutatakse nende kultuuride ühistsemitausta.

SõnaElohimlõpebmeessoomitmusesufiksiga-im,kuidlauseehituseskasutatakse seda tavaliselt naguainsuslikkusõna: kui selle sõnaga märgitaksejuutideJumalat,siis taühildubainsusestegu-võiomadussõnaga;kui aga selle sõnaga märgitaksepaganlikkejumalaid(Psalm 96:5,Psalm 97:7), siis ta käitub nagu tavaline mitmusliik sõna.

Selle kohta, miks sõna on mitmuses, on kaks teooriat:

  • Monoteismipooldajate seas on valdav arvamus, et tegemist on mitmuse kasutamisega Jumala suuruse rõhutamiseks (pluralis majestatis).
  • Ilmalike teadlaste japolüteismipooldajate seas on levinud seisukoht, et mitmus annab tunnistust juutide varasemast polüteismist. Arvatakse, et sõna tähendas varem 'jumalad' või 'Elipojad', ning hilisemadpreestrid,kes püüdsid polüteismi asemel sisse seada omakaitsejumalaJahvemonoteistlikku austamist, hakkasid seda sõna kasutama ainsuslikuna.

On võimalik, et algusest peale on kasutatud ainsuslikuna ühilduvat mitmuslikku vormi. Jumalad moodustavad taevase kogu ning toimivad ühtselt. Võib-olla on tegemistkollektiivsõnaga,mida kasutatakse ühtsuses toimivate jumalate kohta.

Polüteismi eeldav teooria pakub ka seletuse, miksEl,Elohimjaeloahon ühest ja samast tüvest. Isajumalal Elil on palju poegjumalaid, keda nimetatakse mitmusliku sõnagaElohim'El'id'. Sõnaeloahon siis kasutusel teiste jumalate eristamiseks Elist.

Saamueli vaim

[muuda|muuda lähteteksti]

Sõnaelohimon tarvitusel ka surnudprohvetiSaamuelivaimu kohta.Een-Dooristpäritlausujavaimuga naine ütleb:"Ma näen jumalat(elohim)maa seest üles tõusvat. "(Esimene Saamueli raamat28:13. Selline sõnatarvitus paistab näitavat, et sõnaelohimtarvitati ka tähenduses 'jumalused'.

Mormoonideltähendab sõnaElohimehkEloheimtavaliseltJumal-Isakui isikut, kes erinebJeesusest Kristusest,keda mõnikord nimetatakseJehoovaks(keda samastatakseVana TestamendiJumalaga).