Mine sisu juurde

Flandria

Allikas: Vikipeedia
Flandria

hollandiVlaanderen
prantsuseFlandre
saksaFlandern


Pindala: 13 522 km²
Elanikke: 6 629 143(2020)[1]Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 490 in/km²
Keskus:Brüssel
Ametlikud keeled:hollandi (flaami)

FlandriaonBelgia1. järgu haldusüksus,üks kolmest piirkonnast. Asub Belgia põhjaosas.

Piirkonnas on ülekaalushollandi keelekõnelejad.

Flandria halduskeskus onBrüssel.

Suuremad linnad onAntwerpen,Brugge,Gent,Leuven,Mechelen,KortrijkjaOostende.

Flandria provintsid

Flandria jaguneb viieksprovintsiks:

  1. Antwerpeni provints
  2. Limburgi provints
  3. Ida-Flandria provints
  4. Flaami Brabandi provints
  5. Lääne-Flandria provints

Ajalooline Flandria piirkond on tänapäeval jaotatudPrantsusmaaNordi departemangu,BelgiaIda-FlandriajaLääne-FlandrianingMadalmaade Kuningriigi,HollandiZeelandi provintsivahel.

Flandria oli asustatud eelajaloolisel ajal. Rauaajal moodustasKemmelbergolulise keldi asustuse. Julius Caesari ajal olid asukad osabelgidest,mis on kõigiGalliapõhjaosas elavate keldi ja germaani hõimude ühisnimetus. Flandrias olid nendeksmenapid,morinid,nervidjaatrebaadid.

Julius Caesarvallutas ala umbes aastal 54 eKr ja rahvastik romaniseerus osaliselt 1. kuni 3. sajandini.Rooma teed,mis ühendasKölnijaBoulogne-sur-Meri,kasutati kaitseperimeetrina. Lõunas suutis galloromaani rahvastik end alal hoida, samas muutus põhi eikellegimaaks, mis kannatas ka korrapäraste üleujutuste allPõhjamerepoolt.

Rannikule jaScheldealale ilmusid järk-järgult saksi hõimud.Saksidoli roomlaste jaoks üldmõiste ning sisaldasangleid,sakse,jüüteja eruleid. Rannikukaitse ümber Boulogne'i jaOudenburgi(Litus Saxonicum) jäi tegutsema kuni umbes aastani 420. Neid linnuseid mehitasid Saksi sõdurid.

Oma emamaaltToxandriastlaienesidSaali frangidedasi Rooma riiki. Esimese rünnaku atrebaadide maale tõrjus aastal 448 Vicus Helena. Kuid pärast Rooma kindraliAëtiusemõrva aastal 454 ja Rooma keisriValentinianus IIImõrva aastal 455 ei kohanud Saali frangid enam vastupanu.Duisburgistlähtunud kuningasChlodiovallutasCambraijaTournaining jõudisSomme'ini.Pärast tema surma kujunes kaks Saali kuningriiki.Childerichon aastal 463 üles tähendatud kui Tournai kuningas ja Rooma liitlaneläänegootidevastu. Ta oli kaGallia Belgicaprovintsi haldur. Tema poegChlodowech Ivallutas aastast 486 alates kogu Põhja-Prantsusmaa.

Mahajäetud rannik ja Schelde piirkond taasrahvastati osaliselt alates 4. sajandist sakside poolt, kes säilitasid omagermaani kultuurija keele. 5. sajandil asusid Saali frangid tänapäeva Põhja-Prantsusmaale jaVallooniasse,peamiselt ümberKortrijki,TournaijaBavaylinna. Nad kohandusid kohaliku galloromaani rahvastikuga. 6. sajandist alates täitsid eikellegimaa kaugemal põhjasfrangidReinimaalt ning muud germaani grupid Madalmaadest ja Saksamaalt.

Sisserändajate esimese lainega tänapäeva Flaami territooriumile kaasnes piiratud ristiusustamine. Sisserändajate kiiluvees püüdsid misjonärid pöörata paganlikku rahvast ristiusku, kuid vähese eduga. Piiskopkonnad taastati tavaliselt hilis-Rooma aegsetes piirides;SöemetseraldasCambrai piiskopkondaTongereni piiskopkonnast,samas sai Schelde taas piiriks Cambrai jaTournai piiskopkondadevahele.VedastusjaEleutherius Tournaistmäärati taastamaArrasija Tournai piiskopkondi. Siiski ei suutnud need piiskopkonnad iseseisvatena säilida. 6. sajandi lõpupoole ühendati Atrechti piiskopkond Cambrai piiskopkonnaga ning 7. sajandi alguses juhtus sama Tournai jaNoyonipiiskopkondadega.

6. sajandi lõpus loodi põhjas Dentelini hertsogkond, kus hiljem moodustusNeustria.Selles hertsogkonnas olid oletatavasti Boulogne'i, Terwaani, Atrechti, Tournai, Cambrai ja Noyoni piiskopkonnad, seega loodepiirkond Põhjamere ja Söemetsa vahel, ala, mille piirid olid väga sarnased hilisema Flandria omadega. Dentelini hertsogkond oli mõeldud peamiselt sõjalise ja strateegilise hoiatusena friisi ja saksi sissetungide vastu. See oliMerovingideriigi sõjalise kaitse nurgakivi. Aastal 600 oliChlothar II(584–628) sunnitud Dentelini hertsogkonna ajutiseltAustraasialeloovutama, kuid pärast Austraasia kaksikmonarhia taastamist aastal 622/623 hertsogkond tagastati.

6. sajandi lõpus ja 7. sajandil tekkis uus sissevool läänepoolsestPas-de-Calais'st.See ala oligermaniseeritud5. sajandil ningsaksidejafrankidejärglased olid asunud tulevastesse Flandria jaBrabanti hertsogkondadesse.Tulid ka uued grupid germaani asunikkeMadalmaadestjaSaksamaalt.Nende uued asualad said sageli oma germaani juhtide nime, millele lisatud-inga haim.-inga haimtähendas 'hõimu X asustust'. Näiteks:PetegemtulenesPetta-inga-haim'ist,mis tähendas 'petta hõimu asustust'.

Flandria kolonisatsioon ja germaniseerimine leidsid aset peamiselt 6. ja 7. sajandil. 7. sajandiks oli rahvaarv tõusnud piisavalt, et alustada religioosse, sõjalise ja haldusliku infrastruktuuri ülesehitust. Keelevaldkonnas stabiliseerus olukord nii, et 8. sajandil võis tekkida suurkakskeelnepiirkond lineaarsekeelepiiriga.Pas-de-Calais's, mis oli kaua aega tihedalt asustatud, tekkis keelebarjäär 6.-7. sajandil, kuid 9. sajandil algasromaniseerimisliikumine,mis on jätkunud tänapäevani.

Ristiusustamise katsed 6. sajandil piiskoppide, naguEleutheriusjaVedastus,poolt nurjusid suuresti. Seega kasutati 8. sajandil teistsugust strateegiat. Uus ristiusustamise katse tehti kuningasDagobert Imõjul. Ta nimetas mitu pühendunud misjonäri oma kuningriigi lõunaosadest oma kuningriigi kuninglikesse valdustesse põhjaosas. Misjonärid said ülesande asutada sinna kloostreid, mis pidid teenima kuikristlusekeskused paganlikus piirkonnas. Nendest keskustest alustati kohaliku elanikkonna kristlusse pööramist.

Aastal 649 asutasAudomarkloostriSithius(Saint-Bertini klooster) ja aastal 680 asutasAubertusArrasilähistelSaint-Vaasti kloostri.Elanikkonna ristiusustamine oli peamiselt misjonäride, naguAmandus(Saint-Bavoni kloosterjaSaint-Pierre'i kloosterGentis) jaEligius(ranniku piirkond jaAntwerpen), töö. Oma eluloos mainis Eligius esimesena nime Flandria, kui ta tegi 650. aasta paiku alal ringkäiku.

7. sajandil loodi Flaami territooriumidel esimesedgaudvõipagid.Gaud olid haldusüksusedcivitatesjaoks. Gaud 7. kuni 8. sajandini moodustasid aluse Flandria krahvkonnale.Pagus Tornacensisdateeritakse umbes aastast 580 ja 7. sajandist teame mepagus Cambracinsisaastast 663,pagus Taroanensisaastast 649 japagus Bracbatensissajandi lõpust. 8. sajandist teame mepagus Rodaninsisaastast 707,pagus Gandao8. sajandi esimesest veerandist,pagus Mempiscusaastast 723 japagus Flandrensisumbes aastast 745. Viimaks arvestataksepagus Austrebatensisjapagus Curtracensissamuti Merovingidegaudehulka.

Aastal 751 õnnestusKarolingidestmajordoomustelMerovingid võimult eemaldada ja troon endile hõivata. Viimane Merovingist kuningasChilderich IIIpandi vangi hilisemasseSaint-Bertini kloostrisseSaint-Omeris ja tema pikad juuksed, kuningavõimu sümbol, lõigati maha.

Karl Suurjärgnes oma isalePippin LühikeseleNeustrias ja Austraasias ning pärast oma vennaKarlmannisurma suutis ta kogu Frangi riigi taasühendada. Kuigi ta resideerisAachenis,veetis ta enamuse ajast oma territooriumidel reisides. Aastal 811 oli tema kontrolli all laevastik, mille oli käskinud ehitada Boulogne'is ja Gentis kaitseksviikingiterünnakute vastu.

Tulevase Flandria piirkond oli majanduslikust seisukohast õitsev piirkond, rea sadamatega pikiScheldejõge:Gent,Tournai,Valenciennes,CambraijaLambresDouaisScarpejõel, ja mitme meresadamaga:Quentovic,BoulognejaIsère portus,sadamYserijõesuus. Lisaks oli piirkonnas mitu rikast kloostrit, naguSaint-Bertini klooster,Saint-Bavoni klooster,Saint-Amandi kloosterjaSaint-Vaasti klooster.

Karl Suure järglane oli tema poegLudwig Vaga.Juba Ludwigi eluajal alustasid tema kolm poega võitlust pärandi pärast. Lõpuks sõlmisid nad mitu lepingut, millest aastal 843 sõlmitudVerduni lepingoli otsustav. Need lepingud lõidIda-Frangi riigi,Kesk-Frangi riigijaLääne-Frangi riigi.Lääne-Frangi riik, mille pärisCharles II Paljaspea,sisaldas esialgset Flandria krahvkonda, mis ulatus jämedaltOudenburgi,AardenburgijaTorhoutivahele.

Pärast Kesk-Frangi kuningate väljasuremist jagasid Lääne- ja Ida-Frangi riikide valitsejadMeersseni lepingugaaastal 870 Kesk-Frangi riigi omavahel. Nüüd oli Lääne-Euroopa jagatud kaheks pooleks: ühtneLääne-Frangi riik(hilisemPrantsusmaa) jaIda-Frangi riigivürstiriikide lõtv konföderatsioon, millest saiSaksa-Rooma riik.

Põhjas olid need kaks riiki eraldatudScheldejõega, mis eelnevalt eraldas Lääne-Frangi riigiKesk-Frangi riigist.See eraldusjoon jäi muutumatuks kuniKarl Vajani.

Flandria krahvkond

[muuda|muuda lähteteksti]

Flandria krahvkondkujunes Baldwin I pooltLääne-Frangi kuningaCharles II Paljaspeatütrega abiellumise järel 862. Baldwin I järglased,Flandria krahvidBaldwin II (kes valitses 879–918),Arnulf I Suur(918–965), Baldwin IV Habemik (988–1035) ja Baldwin V (1035–1067), laiendasid valdusi lõunasDouaijaArraselinna arvel ning idas üleScheldejõe,GentijaAntwerpeniga.Flandria krahvid olidPrantsusmaa kuningavasallidvasallivaldustega Schelde jõest läänes (Krooni-Flandria,Kroonvlaanderen) ning kaSaksa kuningavasallid vasallivaldustega Schelde jõest idas (Keiserlik Flandria,Rijksvlaanderen)Saksa-Rooma riigiterritooriumitel.

12. sajandilkujunes Flandria kaubanduskeskuseks ja13. sajandilaga käsitöökeskuseks (GentjaIeper), kusInglismaaltpärinevastvillasttoodeti kõrgekvaliteedilisitekstiiltooteid.13. sajandi alguses osales Flandria hertsog Baldwin IXNeljandas ristisõjasjaIda-Rooma keisririik(Bütsants) jaotatiVeneetsianing ristisõdijate juhtide vahel. Konstantinoopolisse rajatiLadina keisririikning keisririigi troonile saiFlandria Baudouin.

13. sajandiloli GentEuroopasuurim linnPariisijärel. Gent oli suurem kuiLondonvõiKöln.Linnamüürigapiiratud alal elas 65 tuhat inimest. Keskajal oli Gent tähtsaim rõivatööstuse linn, sest linnalähedaste jõgede lammid olidlambakasvatuseksväga sobivad. Villatööstus tekitas Genti ümber Euroopa esimese tööstuspiirkonna. SadamalinnaBruggemüüride vahel Flandrias leidsid kaitset villaturg ja rõivatööstus, eritivillastkootudriidetootmine.13. sajandialgusest peale kuulus Bruggeflaamirõivalaatade ringi. Linnakaupmehedasutasidkaubakontoreidteisteski linnades, ka Inglismaal jaŠotimaal.Hansa Liidukogesidsaabus Bruggesse nii palju, et nad ei mahtunud Dammesse ära, jasadamatlaiendati teisel poolWesterscheldetasuvasseSluisi.1277saabus Bruggesse esimeneGenovakaubalaevastik, mis pani aluse otsesuheteleVahemere maadega.Algas kauplemineLevandistpäritvürtsidega.Kapitalisissevool koos uuekaubandusejarahandusevõtetega muutis Bruggepangandusttäielikult.1309avati Bruggesbörs,mis oli üks esimesi börse maailmas, kui mitte kõige esimene.1314saabusid Bruggesse kaVeneetsialaevad.

Valois-Burgundia dünastia

[muuda|muuda lähteteksti]

Pärast Louis II surma (1384) abiellusMarguerite de DampierreBurgundia hertsogiValois-Burgundia dünastiaPhilippe Julgeganing kaasvarana liidetiBurgundia hertsogkonnagaka rikkadFlandria,NeversijaRethelikrahvkond. MeespärijatetaCharles Süditütar abiellus1477.aastalSaksa-Rooma riigihilisema keisriMaximilian I-ga ning Flandria liidetiSaksa-Rooma riigi territooriumitega,Flandria krahvkonnana.

1581. aastalHollandi Vabariigimoodustamisel jäi Flandria HispaaniaHabsburgidevalduste hulkaLõuna-Madalmaadeskuni1714.aastani ja seejärel AustriaHabsburgidevalduste hulka kuniPrantsuse revolutsioonisõdadeni.