Mine sisu juurde

Franz Ferdinand

Allikas: Vikipeedia
See artikkel on Austria ertshertsogist. Ansambli kohta vaata artiklitFranz Ferdinand (ansambel).

Franz Ferdinand
Franz Ferdinand
Austria ertshertsog
Ametiaeg
20. november 1875 – 28. juuni 1914
Eelnev Franz II
Järgnev Karl
Isikuandmed
Sünniaeg 18. detsember 1863
Graz,Austria keisririik(tänapäevaAustria vabariik)
Surmaaeg 28. juuni 1914
Sarajevo,Austria-Ungari(tänapäevaBosnia ja Hertsegoviina)
Abikaasa Sophie
Autogramm

Franz Ferdinand(18. detsember1863Graz28. juuni1914Sarajevo) oliAustria-EsteertshertsogjaAustria-Ungaritroonipärija alates1896kuni surmani. Ta oli kaModena hertsoglikuperekonna pea viimase Modena hertsogiFrancesco Vtestamendi alusel (Austria-Esteertshertsog) alates1875.aastast.

Franz Ferdinandi elu muutus oluliselt1889,kui tema onupoegRudolftappis oma armukese ja seejärel ka enese. Kuna tal poegi polnud, vaid ainult tütar, saiAustria-Ungaritroonipärijaks Franz Ferdinandi isaKarl Ludwig.Franz Ferdinand oli oma isa vanim poeg. 1896, pärast oma isa surma, sai ta Austria-Ungari troonipärijaks.

Franz Ferdinand oli tülis oma onuFranz Josephigaoma seisusevastase abielu tõttuSophie Chotekiga.Kuigi Chotek oliaadlik,ei olnud ta pärit kuninglikust perekonnast, mistõttuAustria-Ungariseaduste järgi oli seemorganaatiline abielu.Abielu sõlmiti1. juulil1900BöömimaalReichstadtis (tänapäevalZákupy). Sellest abielust sündisid tütar Sophie (1901-1990), poeg Maximilian (1902-1962) ja poeg Ernst (1904-1954). Viimane poeg sündis 1908 surnult. Lastel ei olnud keisritrooni pärimise õigust ja nad kandsid ema perekonnanime (von Hohenberg). Sellegipoolest oleks Franz Ferdinand ise saanud keisriks, kui ta oleks oma onust kauem elanud.

Franz Ferdinandil oliTšehhimaalKonopištesmõisjaloss,kus ta oma perega elas.[1]

Franz Ferdinand plaanis riiki reformida, oletatavasti muutaHorvaatiaAustria ja Ungari kõrval kolmandaks riigi osaks ehk ta oleks loonud Austria-Ungari-Horvaatia (või Jugoslaavia) kolmikmonarhia. Seetõttu on isegi irooniline, et ta just lõunaslaavlaseGavrilo Principikäe läbi hukkus, kuid serblaste vastumeelsust võib mõista, kuna see oleks keisririigis pingeid maandanud ja nõrgendanud lõunaslaavlaste toetustSerbiakavale luuaJugoslaaviariik. Tema mahalaskmine Sarajevos oliEsimese maailmasõjapuhkemise otsene ajend.

Franz Ferdinandi järel sai Austria-Ungari troonipärijaks tema vennapoegKarl,kes Franz Josephi surma järel ka keisriks sai.

Jaroslav Hašekiromaan "Vahva sõduri Švejki juhtumised maailmasõja päevil"algab lausega:" "Nii nad tapsidki meie Ferdinandi." "[2]

Franz Ferdinandi ja tema naise Sophia tapmine kujutatud väljaandes Petit 12. juulil 1914. aastal
  1. Jaroslav Hašek. "Vahva sõduri Švejki juhtumised maailmasõja päevil". "Eesti Raamat",Tallinn1975,lk. 778
  2. Jaroslav Hašek. "Vahva sõduri Švejki juhtumised maailmasõja päevil". "Eesti Raamat", Tallinn 1975, lk. 9