Mine sisu juurde

Germaani algkeel

Allikas: Vikipeedia
Eel-Rooma rauaaja kultuur(id), mida seostatakse germaani algkeelega, u50050 eKr.Skandinaaviastlõunasse jääv ala tähistab Jastorfi kultuuri

Germaani algkeelehkprotogermaani keelongermaani keeltehüpoteetilinealgkeel.

Sellest keelest puuduvad kirjalikud allikad ning keel on rekonstrueeritudvõrdlev-ajaloolisel meetodil.Säilinud onruunikirjaspealiskirjad umbes aastast200,mis paljude arvates tähistavadmuinaspõhja keeletaset, kuid see pole just identne. Ümberkaudsetes mittegermaani keeltesesinevad laensõnad, mis arvatavasti laenati germaani algkeele ajal; näiteks sõnakuningassoomejaeesti keeles,mis meenutab lähedalt taastatud germaani algkeele sõna *kuningaz.

Germaani algkeel on omakordaindoeuroopa algkeelejärglane, mis onalgkeeleksmitmetele keelteleEuroopasjaAasias.

Germaani algkeelel oli kaks ajavormi (minevik ja olevik), võrreldes kuue-seitsmegakreeka,ladinajasanskriti keeles.Erinevusi põhjustab ka täismineviku vormi kaotusindoeuroopa algkeeles.

Indoeuroopa keelterääkijad saabusid Lõuna-RootsijaTaanialadelepronksiajal(u 4000 aastat tagasi). Need on ainsad alad, kus pole leitud eelgermaanikohanimesid.

ToimusidGrimmi seaduseksnimetatavad hääldusmuutused, mis arvatavasti algasid u 500 eKr ja lõppesid hiljemalt2. sajandileKr.

Paljud arvavad, et germaani algkeel arenes mõnd aega teatud eralduses. Nende tõestus põhineb peamiselt sõnavaral, mis on väidetavalt 1/3 mitteindoeuroopa keeltepäritolu, eriti sõnades, mis puudutavad merendust, sõda ja loomi. Teised õpetlased on selle vaidlustanud ning on neile sõnadele pakkunudindoeuroopa algkeelelpõhinevaid vasteid.

Germaani algkeel on kõigi praegustegermaani keeltelähim ühine algkeel, mida kasutati alates 5. aastatuhande eKr teisest poolest.Indoeuroopa algkeelelejärgnenud murdeid, mida räägiti Põhja-Euroopa pronksiajal (u 2500–500 eKr), nimetatakse eelgermaani algkeeleks, neil pole teisi järglaseid kuigermaani keeled.Et kolmandik germaani algkeele sõnavarast ei pärineindoeuroopa keeltestpole ebatavalinekeelekohta, mida räägiti u 500 eKr, sama näitavad ka teised keeleharud.

Arvatakse ka, et germaani algkeel tekkiskreoolkeelenakultuuri levimiselgeograafilistealade algasukatele. Kunagermaani keeledon omadustelt vähe muutunud ja neil on homogeensed vormid, siis oleks seesuguse kreoolkeele teke unikaalne.

On pakutud, et germaani algkeel tekkis kaheindoeuroopa keelemurderistumisel. Needmurdedoleks pidanud ristumise ajal olema aga vastastikuselt mõistetavad.

Mitteindoeuroopa keelte elemendid

[muuda|muuda lähteteksti]

Taastatud germaani algkeele sõnavara sisaldab hulgaliselt sõnu (mis puudutavad nt. kehaosi, loomi ja loodust), mis poleindoeuroopapäritolu. Mõjutusteks olid ilmseltPõhja-Euroopaalgasukad. Mõju mehhanism on teadmata, tegu võis olla lihtsalt laenamistega või ka vanade sõnade säilitamisega inimeste poolt, kes läksid üle germaani algkeelele.