Mine sisu juurde

Gneiss

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib geoloogia mõistest; meditsiini mõiste kohta vaata artiklitKorplööve

Gneisile on omane vöödilisus ehk gneisiline tekstuur
Silmisgneiss

Gneissongneisilise tekstuurigakõrge astmemoondekivim.

Sõna "gneiss" päritolu ei ole selge. On väidetud, et see tulebkeskülemsaksasõnastgneist('sädelema').

Gneisis vahelduvad kihid, millesmineraaliteradmoodustavadsuunatud tekstuuri,kihtidega, milles teradel on valdavaltisomeetriline kuju,nii et eelistatud orientatsioon puudub. Selline tekstuur annabki gneisile iseloomuliku vöödilise välimuse. Suunatud tekstuur on reeglina vähem kui pooltel gneisi koostises olevatest mineraaliteradest.

Gneiss onregionaalse moondekivim.See sisaldab enamasti peamiseltkvartsijapäevakivi,kuid koostis ei ole gneisi määramisel põhiline. Gneisile on olemuslikudmoondeasteja gneisiline väljanägemine. Gneiss on regionaalse moonde lõppetapp. Gneisi algmaterjal on enamastisavivõimuda.Selle mattumisel ja tihenemisel tekibsettekivimsavikilt,millemoondumisesaadus onkilt.Kilt moondub edasikristalseks kildaks,mis omakordarõhujatemperatuuriedasisel tõusmisel muutubki gneisiks. Gneiss võib tekkida ka muul viisil, kuid selline teke on kõige tavalisem.

Et nimetus "gneiss" ei ütle iseenesest koostise kohta midagi, lisatakse mõnikord põhinimetuse ette gneisis valdava mineraali nimetus, näiteks "küünekivigneiss". Nimetuse esimene pool võib viidata kastruktuurile(silmisgneiss), kivimilisele koostisele (granitoidnegneiss) jne.

Mõnikord on keeruline eristada gneissi jamigmatiiti,sest osaliselt üles sulanud gneiss ongi migmatiit. Samas pole ühemõtteliselt määratud, mil määral peab gneiss olema üles sulanud, et olla migmatiit. Seetõttu kasutatakse sellist kiviminimetust nagumigmatiseerunud gneiss.

Ortogneisson gneiss, mis on tekkinudtardkivimist,agaparagneisson gneiss, mis on tekkinud settekivimist.

Leelispäevakiviläätseliste porfüroblastidegagneisierimonsilmisgneiss.

Mõned maailma kõige vanemad kivimid kuuluvad gneisside hulka. Need on tekkinud jubaarhaikumiskuni 4 miljardit aastat tagasi. Kuid sugugi kõik gneisid ei ole nii vanad: tuntakse kauusaegkonnagneisse.