Mine sisu juurde

Harilik jaanikaunapuu

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib puuliigist; taimeperekonna kohta vaata artiklitJaanikaunapuu (perekond).

Harilik jaanikaunapuu

Taksonoomia
Riik TaimedPlantae
Hõimkond ÕistaimedMagnoliophyta
Klass KaheidulehelisedMagnoliopsida
Selts OalaadsedFabales
Sugukond KaunviljalisedFabaceae
Alamsugukond TsesalpiinialisedCaesalpiniaceae
Perekond JaanikaunapuuCeratonia
Liik Harilik jaanikaunapuu
Binaarne nimetus
Ceratonia siliqua
Linnaeus

Harilik jaanikaunapuuehkharilik jaanileivapuu(Ceratonia siliqua) on puuliikkaunviljalistesugukonnast.

Botaanilised tunnused

[muuda|muuda lähteteksti]
IllustratsioonOtto Wilhelm Thoméraamatust "Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz" (1885)

Jaanikaunapuu kasvab tavaliselt kuni 10, vahel kuni 15 meetri kõrguseks puuks. Väikesed punasedkroonlehtedetaõiedasuvadkobaratenajämedateoksteküljes.Kahekojalinetaim.Emasõitestarenevad 10–20 cm pikkused ja 2–3 cm paksused pruunikasvioletsed lapikudkaunad,milles on enamasti 12 tumedatseemet.

Süüakse mitte niivõrd seemneid, kui just kaunu, eriti nende lihakaid pruunikaid või valgeid vaheseinu. Jaanileib ehk jaanikaun ehk jaanikõder on laialt tuntud lastemaiustus, mis tulebEuroopasmüügile peamiseltjõuluajal.Maitsvamate sortide jaanikõdrad sisaldavad kuivaines kuni 50%suhkruid.Tarvitatakse toiduks nii värskelt kui ka keedetult ja röstitult. Enamik kaunu läheb siiski loomasöödaks. Seemneid röstitaksekohviasendajaks.

Jaanileivapuu kõvad seemned on kindla suurusega, kaaluvad 0,18grammi.Seemnete seda omadust kasutati varemvääriskividejakullakaalumisel: seemned asendasid kaaluvihte. Minevikus nimetasidaraablasedjaanileivapuu seemneid puukreekakeelsenimetuseceratiojärgi kiraatideks, millest hiljem kujunes mõistekaraat.

Jaanikaunade peamine tootja onHispaania.Aastas annab ta pool miljonit tonni kaunu, mis moodustab umbes 60% nende kogusaagist maailmas.