Mine sisu juurde

Iirlased

Allikas: Vikipeedia
Iirlaste diasporaa

Iirlased(iiri keelesMuintir na hÉireann, na hÉireannaigh) onkeldirahvas, kes pärinebIirimaalt,saarelt Loode-Euroopas.Ajalooliselt on iirlased kõnelnudiiri keelt,kuid tänapäeval on selle kõnelejate arv järsult vähenenud ning suurem osa iirlastest kõneleb emakeelenainglise keelt.

Iirimaa on olnud asustatud umbes 9000 aastat. Legendide järgi põlvnevad iirlased sellistest müütilistest esivanematest nagunemeedlased,fomoorid,Fir Bolg,Tuatha Dé Danannjamileeslased.

Keskajalsuhtlesid iirlastega peamiseltšotlasedjaviikingid.Nende kontaktide tõttu on oluline hulkislandlasiiiri päritolu.Kõrgkeskajaltoimunudanglonormanni sissetungning sellele järgnenud Inglise asunike immigratsioon ja Inglise ülemvõim tõid Iirimaale hulgaliseltnormannejaflaame.Märksa varem jõudsid saarelekõmrid,piktid,bretoonidning väiksemadgallidejaanglosaksiderühmad.

Ajaloos on olnud arvukalt silmapaistvaid iirlasi.6. sajandiiiri munka ja misjonäriColumbanuston nimetatud üheks "Euroopa isadest"; talle järgnesidWürzburgi KilianjaSalzburgi Vergilius.TeadlaneRobert Boylekannab hüüdnime "keemia isa",Johannes Scotus EriugenajaGeorge Berkeleyolid mõjukad filosoofid. Kuulsate maadeavastajate hulka kuuluvadBrendan Meresõitja,Ernest ShackletonjaTom Crean.Iirlaste seas on olnud palju kirjanikke, näiteksJonathan Swift,George Bernard ShawjaOscar Wilde,nobelistidWilliam Butler YeatsjaSeamus Heaney.Mõningatel andmetel pärines esimene Põhja-Ameerikas sündinud eurooplasest laps mõlema vanema poolest iirlastest. Iirlane oli legendi järgi ka esimene eurooplane, kes astus Ameerika pinnaleChristoph Kolumbuseekspeditsiooni käigus1492.aastal.

Paljud iirlased elavad Lääne riikides, eriti ingliskeelsetes maades. Ajalooliselt on väljarännet põhjustanud poliitilised ja majanduslikud põhjused ningnäljahäda.Tänapäeval elabdiasporaashinnanguliselt 50 kuni 80 miljonit iirlast. Suurimad iiri kogukonnad onSuurbritannias,Ameerika Ühendriikides,Austraalias,Kanadas,Argentinas,Tšiilis,Jamaical,Trinidadil,Lõuna-Aafrika Vabariigis,Uus-Meremaal,Mehhikos,Prantsusmaal,SaksamaaljaBrasiilias.Kõige enam iiri päritolu inimesi elab USA-s – umbes kümme korda rohkem kui Iirimaal.

Samas võivad hinnangud olla ülimalt ebatäpsed, sealhulgas ka USA-s ja Kanadas rahvaloendusel saadud päritoluandmed. Enamik immigrante (nt Austraalias, USA-s ja Kanadas) on segapäritolu ning nende valik suguvõsaliinide vahel põhineb sageli mitte faktidel, vaid isiklikul eelistusel või perekonnalegendidel. Jim Webbi arvamust mööda põlvnevad ligi pooled väidetavad iiri päritolu ameeriklased, eritiprotestandid,tegelikultUlsteri šotlastest(šotlastest, kes elasidPõhja-Iirimaal,mitte Šotimaal).