Mine sisu juurde

Ingel

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib üldmõistest; eesnime kohta vaata artiklitIngel (eesnimi)

"Haavatud ingel",Hugo Simberg,1903
"Inglite laul".William Bouguereau.1881.Getty muuseum
Ingel on tänapäeval üks tüüpilisijõuluehteid,mis tihti asetataksejõulukuusetippu

IngelonJumalatvõi jumalaid teenivvaimmitmesreligioonis,põhiliseltjudaismisja sellest arenenudmonoteismidesnagukristlus,islamjamormoonlus.

Nende nimetus tulenebladinakeelsestsõnastangelus,mis tuleneb omakordakreekakeelsestsõnast ἄγγελος (angelos) 'sõnumitooja, saadik' (kirjutatuna "gg" hääldatakse kreeka keeles nagu "ng" ).Heebrea keeleson lähim sõna ingli kohtaמלאך[mal'ach], mis tähendab samuti sõnumitoojat.

Tänapäevases traditsioonis tuntud inglid pärinevadVanast Testamendist,kuhu nad jõudsid ilmseltMesopotaamia mütoloogiaeeskujul. VT vanemais kihistustes on inglid jumala käskjalad, kes liiguvad maa ja taeva vahet redeli abil. Uuemates VT tekstides on neil aga juba tiivad, nad tegutsevad valvurite, jumala viha ja soosingu edastajate ningUues Testamendiska inimeste kaitsjatena.

Ingellik personifikatsioon omistati jubavanarooma mütoloogiasttuntud võidujumalannaleVictoriale,kes mahitasRoomasõjakäikudelsurma.

Alates 2.-4. sajandist kujutati kristlikke ingleid noormeestena.Renessansistalates kujutatakse ingleid ka naistena. Nüüdisajal samastatakse ingleid sageliputodeehk amoritega, kes on renessansiajal moodi läinud paksud tiivulised lapsed.

Tänapäeval on inglimütoloogia levinud ka mõnes mittekristlikus või kristlusega vaid osaliselt kattuvasnew age'i harus. Selliste hulka kuulub ntingliteraapia.Levinud on uskuminekaitseinglitesse.Tihti seostatakse ingleidjõuludega,neid mainivad mitmed kristlikudjõululauludningjõulupuukaunistuseks kasutatakse inglikujulisi ehteid.

Piiblis on nimepidi nimetatud vaid kaht peainglit: Miikaeli ja Gabrieli. Seitsme peaingli täielik loend pärineb 5. sajandist.

Peainglid: