Mine sisu juurde

John Bardeen

Allikas: Vikipeedia
John Bardeen
Sünniaeg 23. mai1908
Madison,Wisconsin,Ameerika Ühendriigid
Surmaaeg 30. jaanuar 1991 (82-aastaselt)
Boston,Massachusetts,Ameerika Ühendriigid
Rahvus ameeriklane
Abikaasa Jane Maxwell (1938-1991)
Lapsed
Alma mater
Teadlaskarjäär
Tegevusalad füüsika
Töökohad
Doktoritöö "Quantum Theory of the Work Function"
Tunnustus

John Bardeen(/bɑːrˈdiːn/;23. mai1908Madison30. jaanuar1991Boston) oli Ameerika Ühendriikide füüsik ja elektriinsener. Ta on ainus, kes on saanudNobeli füüsikaauhinnakaks korda: 1956. aastal koosWilliam ShockleyjaWalter Brattainigatransistorileiutamise eest ning 1972. aastal koosLeon N CooperijaJohn Robert Schriefferigafundamentaalse panuse eestülijuhtivuse teooriasse.

Transistori leiutamine oli suur läbimurre elektroonikatööstuses – see võimaldas infoajastu tekkimise ning andis tõuke peaaegu iga elektroonikavidina arengule – alates telefonidest ja lõpetades rakettidega. Bardeen pälvis ülijuhtimise arenduse eest teise Nobeli auhinna. Ülijuhtivuse teooriat kasutatakse tänapäevaltuumamagnetresonantsisjamagnetresonantstomograafias (MRT).1990. aastal võis John Bardeeni leida ajakirjaLifenimekirjast “100 selle sajandi mõjukaimat ameeriklast”.

John Bardeen sündis USAWisconsiniosariigi pealinnasMadisonis23. mail 1908Charles Russell Bardeeni,Wisconi Meditsiinikõrgkooli arstiteaduskonna dekaani teise pojana. J. Bardeen sai alg- ja keskhariduse Madisonis. Ta sai keskharidustunnistuse 15aastaselt, ehkki oleks võinud keskkooli lõpetada isegi paar aastat varem. See oli osaliselt tingitud ema surmast ja sellest, et ta võttis samal ajal teises keskkoolis lisakursusi. 1923. aastal astus taWisconsini ülikooli.Bardeen otsustas õppida inseneriks, sest talle meeldis matemaatika ning ta ei soovinud olla samasugune akadeemik nagu tema isa. Samuti arvas ta, et inseneridel on töö osas head tuleviku väljavaated.

Bardeen sai Wisconsini ülikoolis bakalaureuse kraadi 1928. aastalelektrotehnikavaldkonnas. Juba 1929. aastal sai Bardeen tänu andekusele ja suurele töövõimele samas valdkonnas magistrikraadi. Magistrikraadi saamisel aitas teda juhendaja professor Leo J. Peters.

Bardeen jäi mõneks ajaks Wisconsini oma teadmisi täiendama, kuid läks varsti töölePittsburghiGulf Oilifirmale kuuluvasse Gulfi teaduslaborisse. Aastatel 1930–1933 töötas ta seal geofüüsikuna. Üsna varsti kaotas ta selle töö vastu huvi ning astusPrincetoni ülikoolimatemaatikat ja füüsikat õppima. 1936. aastal valmis Bardeeni doktoritöötahkisefüüsikateemal füüsikuEugene Wignerikaasabil. Enne doktoritöö valmimist pakuti Bardeenile töödHarvardi ülikoolis,kus ta töötas kolm aastat (1935–1938) tulevaste Nobeli auhinna laureaatideJohn Hasbrouck Van VleckijaPercy Williams Bridgmaniga.Koos uurisid nad metallide eritakistust ja tuumaosakesi.

Akadeemilist karjääri alustas Bardeen 1938. aastal üheMinnesota ülikooliprofessori assistendina. Samal aastal tutvus ta Jane Maxwelliga, kellest sai hiljem tema abikaasa. 1941. aastal oli ta sunnitud teise maailmasõja tõttu sealsest töökohast loobuma ning hakkas tööleMarylandisWhite Oakis asuvasNaval Ordnance Laboratorys(tollase USA armee heaks töötavas laboris), kus töötati välja ja katsetati sõjaväerelvastust. 1943. aastal keeldus ta osalemastManhattani projektis.

Teise maailmasõja lõpus mõistis Bardeen, etMinnesota ülikoolei paku talle häid väljavaateid, ning otsustas 1945. aastal asuda tööleBell Labsi.Ta oli Solid State Physics Groupi liige, mida juhtisWilliam Shockleyja mille üks paljudest liikmetest oli kaWalter Brattain.Sinna jäi ta 1951. aastani. Nende aastate jooksul rabas ta kolleegidega tööd ning 23. detsembril 1947 valmis esimene transistor, mis pani aluse elektroonikavidinate arengule. 1956. aastal pälvis ta kolleegideWilliam ShockleyjaWalter Brattainigatransistori eest Nobeli füüsikaauhinna. Tseremoonia toimus Stockholmis ja auhinna andis üle kuningasGustaf VI Adolf.Bardeen võttis tseremooniale kaasa ühe oma kolmest lapsest, mis ärritas kuningat. Seepeale lubas Bardeen, et järgmine kord võtab ta kõik oma lapsed kaasa. Ta pidas seda lubadust.

1951. aastal otsis Bardeen uut tööd. Tema sõber Fred Seitz veenis teda minema tööleIllinoisi ülikooli,pakkudes talle palgaks 10 000 USA dollarit aastas. Bardeen läkski sinna inseneri- ja füüsikateaduskonna elektrotehnika- ja füüsikaprofessoriks. Tema käe all õppis näiteksNick Holonyak(LED-i leiutaja). Bardeen osutus aastatel 1951–1975 väga aktiivseks professoriks ning pärast seda emeriitprofessoriks.

1972. aastal pälvis John Bardeen veel ühe füüsika Nobeli auhinna koosLeon N Cooperi(Browni ülikoolist) jaJohn Robert Schriefferiga(Pennsylvania ülikoolist) fundamentaalse panuse eest ülijuhtivuse teooriasse, mida hakati hiljem kutsumaBCS-i teooriaks(Bardeen-Schrieffer-Cooper theory). Seekord võttis Bardeen kõik oma lapsed auhinnatseremooniale Stockholmi kaasa.

John Bardeen suri 30. jaanuaril 1991 Bostonis südameprobleemi tõttu. Tema naine suri 1997. aastal.

  1. http://nobelprize.org/physics/laureates/1972/bardeen-bio.html
  2. Pippard, B.(1994). "John Bardeen. 23 May 1908–30 January 1991".Biographical Memoirs of Fellows of the Royal Society.39:20–11.DOI:10.1098/rsbm.1994.0002.