Mine sisu juurde

Karbamiid

Allikas: Vikipeedia
Karbamiid
Chemical structure of ureaUrea 3D structure of urea

Karbamiidehkuureaehkkusiaineonorgaaniline ühendsüsinikust,lämmastikust,hapnikustjavesinikust,keemilise valemigaCON2H4või (NH2)2CO.Normaaltingimustelon see valge,lõhnatu,tahke,vees hästi lahustuv aine.

Karbamiidi avastas1773.aastalHilaire Rouelle.

Looduslikku päritolu karbamiid

[muuda|muuda lähteteksti]

Looduslikult leidub karbamiidi kui biokeemilise nnuurea tsükliühe saadusena kõige rohkemlindudeväljaheites ja loomadeuriinis,samuti teisteorganismidejäänustes.

Looduses lagundavad karbamiidi uurea- ehkurobakterid.Seda protsessi nimetatakseurolüüsiksja see toimub peamiselt mullas jamerevees[1].

Karbamiidi süntees

[muuda|muuda lähteteksti]

See oli esimeneorgaaniline ühend,mis anorgaanilistest lähteainetest kunstlikult sünteesiti, mis omakorda aitas kummutadavitalismiteooriat. Karbamiidi sünteesiga paniFriedrich Wöhler1828.aastal aluseorgaanilisele keemiale,valmistades uureakaaliumtsüanaadi(KCNO) ja ammooniumsulfaadi [(NH4)2(SO4)] reaktsioonil. Kuigi Wöhler üritas saada ammooniumtsüanaati, sai ta hoopis karbamiidi ning kummutas tahtmatult vitalismi teooria, mille kohaseltelusorganismidekemikaaliderinevad fundamentaalselt elutustainest.

Töönduslik tähtsus

[muuda|muuda lähteteksti]

Karbamiid onlämmastikkusisaldavkeemiatööstusesaadus, midamaailmastoodetakse umbes 100 000 000tonniaastas.

Karbamiidi toodetakse kommertseesmärkidel sünteetilisestammoniaagistjasüsinikdioksiidist.Karbamiidi toodetaksegraanulitena,helvestena,kristallidenajalahustena.

Rohkem kui 90% toodangust kasutatakseväetisena.Karbamiid on suurima lämmastikusisaldusega (46,4%) lämmastikväetis.

Karbamiidi kasutatakse samuti mitmeteplastide,ravimite,kosmeetikavahenditejasünteetiliste vaikudetoorainena.

  1. EE 10. köide, 1998.