Mine sisu juurde

Kaugatuma lade

Allikas: Vikipeedia

Kaugatuma ladeonsiluri ladestuPřidolí ladestikkukuuluv regionaalnekronostratigraafiline üksus(lade). Kaugatuma lademe all lamabKuressaare ladeja temal lasubOhessaare lade.

Ladet hakkas esimesena eristamaHendrik Bekkeraastal1925.LademestratotüübiksonKaugatuma pank,laiendatud stratotüübiks on aga Kaugatuma G1 puurauk. Lade on nime saanudKaugatomaküla vana nimekuju järgi.[1]Üleilmses standardis vastab sellelePřidoli ajastikuvarajasem periood.

Lademe vanus on 417...418,7 miljonit aastat.Litostratigraafiliseltvastab selleleKaugatuma kihistu,milles on eristatudÄigujaLõo kihid.

Kivimiliseltkoosneb lade peamiselt vahelduvatestmerglijalubjakivikihtidest.Iseloomulikud on kuni 5 m paksusedjämeteralisepuhtakrinoidlubjakivikihid, mispaljanduvadka põhilistes Kaugatuma lademepaljandeis.Need on:Kaugatuma(2,8 m) jaLõo pangal(1,7) ningÄigu(1,3 m) jaVäike-Rootsi paemurrus(1,0 m).

Lademe paksus on 42...86 meetrit.AvanebvaidSaaremaalõunarannikulSõrve,Roomassaare,Muratsi,VättajaNässumaa poolsaarel.Lademe kivimid esinevad veel kaRuhnuall, sealt ida suunas neid ei esine.[2]

Litostratigraafiliselt jagatakse lade alumiseks (Äigu) ja ülemiseks (Lõo) kihiks.

  1. Stratigraafia terminoloogia
  2. Suuroja, K. 1997. Eesti aluspõhja geoloogiline kaart mõõtkavas 1:400 000. Seletuskiri.