Mine sisu juurde

Kerkemurrang

Allikas: Vikipeedia
A – kerkemurrang, B –normaalmurrang,C –nihkemurrang

Kerkemurrangehkpöördmurrangonmurrang,millelasuv tiibonlamava tiivasuhtes kerkinud.

Kerkemurrangu rebendpind on kaldu rohkem kui 30° (mõne käsitluse järgi rohkem kui 45°).[viide?]Kerkemurrangud tekivadmaakooresrõhtsurve mõjul, eelkõige maakoorelaamadepõrkepiiril. Kerkemurrangu pikkus võib olla sadu meetreid või kilomeetreid. Kui pinda kahest otsast teineteise vastu kokku surutakse, võib selle sisse tekkida rebend, mida mööda ühel pool rebendit olevad kihid teisel pool rebendit olevate kihtide peale libisevad. Ühtlasi tõuseb selles kohas maapind. Harilikult toimub seemaavärinavõi pigem paljude maavärinate tagajärjel. Selleks võib kuluda tuhandeid aastaid, kuid ka märksa vähem.

Kaua tegutsenud kerkemurrangud võivad maapinna tõsta väga kõrgele. NäiteksTiibetasub ümbritsevatest aladest mitu kilomeetrit kõrgemal.

Ehkki vahetult pärast tekkimist iseloomustab kerkemurrangut ümbritsevaga võrreldes kõrgem maapind, ei pruugi see nii jääda. Tekkiv kõrgendik võib miljonite aastate jooksul ära kuluda, nii et ühtegi väliselt nähtavat kerkemurrangu tunnust ei esine. Kuid rike jääb kivimeisse alles ja võib edaspidigi maavärinaid põhjustada. Näiteks1994. aasta Northridge'i maavärinaCaliforniaspõhjustas just seni teadmata rike. Niisugust riket saab avastada üksnes geoloogiliste uuringutega.

Kerkemurrangud tekivad küll geoloogiliselt aktiivsetes piirkondades ja on seotud maavärinatega, kuid aastamiljonite vanuseid kerkemurranguid esineb ka geoloogiliselt passiivsetel aladel.

Kerkemurrangud olid tundmatud kuni umbes1884.aastani, mil selle teineteisest sõltumatult avastasid kaks geoloogide rühma. Üks neist tegutsesAlpidesGlaruse kerkemurrangulning sinna kuulusidArnold Escher,Albert HeimjaMarcel Bertrand.Teine rühm tegutsesŠotimaalMoine'i kerkemurrangulning sinna kuulusidCharles Lapworth,Ben PeachjaJohn Horne.