Mine sisu juurde

Kokni

Allikas: Vikipeedia
St Mary-le-Bow kirik

Mõistelkoknion olnud mitmeid tähendusi – nii geograafilises, sotsiaalses kui ka keelelises kontekstis. Algselt oli see linnaelanikke halvustav nimetus Inglismaal, lõpuks aga kasutati sedaLondonielanike kohta, kelle täpsem piirkondlik nimetus oli "Bow-bell kokni"[1],mis tähendas londonlasi, kes on sündinud Bowkelladekuuldekauguses (St Mary-le-BowkirikCity of LondoniCheapside'i linnaosas). Hiljem on koknideks kutsutudEast Endielanikke või laiemalt kogu Londonitöölisklassi.

Lingvistikas nimetatakse kokni dialektiks (cockney English) traditsioonilist aktsenti või murrakut, mida kõneleb Londoni töölisklass. Viimastel aastatel on kokni dialekti eripärad levinud terve Kagu-Inglismaa kõnekeelde ja moodustanud uue keelemurde, mida kutsutakseestuary English.

Väljenditcockneykasutati esimest korda kirjalikus tekstis aastal 1362William Langlandipoeemis "Piers Plowman"tähenduses 'väike, ebaõnnestunudmuna', keskinglise keelescoken+ey(kukemuna).[2]

Sama ajastu kirjanduses esines müütiline küllusemaaCockaigne(kirjalikes allikates alates 1305) erinevate nimekujudena, sealhulgas Cockayne, Cocknay, ja Cockney ning millega naljatledes nimetatiInglismaapealinnaLondonit.

Nimetus "kokni" pärineb inglise talupoegadelt (1520), kes kasutasid seda linnaelanikke halvustava nimetusena.

Kokni murdes kõnelejatele on omane iseloomulik hääldus ja kohati kasutatav riimuv kõnekeel, mis on aja jooksul veidi muutunud.[3][4]


  1. "Born within the sound of Bow Bells".http://www.phrases.org.uk/meanings/72100.html18 January 2013
  2. Oxford English Dictionary (Second ed.). Oxford University Press. 1989. Archived from the original on 22 June 2011. Retrieved 24 March 2009.
  3. British Library (10 March 2009). "Survey of English Dialects, Hackney, London". Sounds.bl.uk. 1 October 2010.
  4. British Library (10 March 2009). "British Library Archival Sound Recordings". Sounds.bl.uk. 1 October 2010.