Mine sisu juurde

Kusi

Allikas: Vikipeedia
Dalmaatsia koera kuseproov

Kusiehkuriinonselgroogseteneerudestoodetav vedeleritis.Kusi kogunebkusepõidejaväljutataksekusitikaudu.

Inimene eritab ööpäevas 1–1,5 liitrit kust.

Seda kasutatakserahvameditsiinisja orgaaniliseväetisena.

Kasutamine[muuda|muuda lähteteksti]

Uriini, eriti hapnema lastud uriini, on aastatuhandeid kasutatudpuhastusvahendina.Kuna rasvaseep oli haruldane, kasutati antiikajal määrdunudkalevipuhastamiseks uriini. Pidev kosmeetiliste õlide tarvitamine nõudis rõivaste ja tekkide sagedast puhastamist, mistõttu oli uriinivajadus väga suur. Vanas-Roomas seadsid vanutajad tänavanurkadele uriini kogumiseks amforaid. KeiserVespasianusmaksustas uriinikogujad.[1]

Hapendatud uriini kasutati veel 20. sajandil äsja pöetudvillastvillarasueemaldamiseks ja villase riidevanutamiseks,parkainenanahaparkimiselja ka vaskkatuste peitsimiseks (dekapeerimiseks).

Sinikivi ehk indigo

Uriinil oli oluline roll käsivärvitöönduses.Mangopuulehtedega toidetud India lehmade uriini aurutamisel saadi kollane värvaineindia kollane(üldvalemiga C19H16O11Mg· 5 H2O). Selle valmistusviisi kohta on teateid juba 15. sajandist.[2]18. sajandil toodi seda värvainet ka Euroopasse sisse. 20. sajandi algusest alates on taolise valmistusviisi osatähtsus loomakaitse ideede leviku tõttu vähenenud.[3]

Inimese uriini on kasutatudpotisinisegaehk indigosinisega värvimisel. Selleks hapendati potis uriini koos peenikeseks hõõrutud sinikiviga või kooshariliku sinerõikalehtedega.[4]Seejuures kasutati ära uriiniredutseerivatomadust indigo lõplikuks eraldamiseks ning värvaine kiududeni viimiseks.

Uriinilämmastikuühendite(imetajatel eelkõigekarbamiid,kusihapejakreatiniin),fosfaatideningkaaliumi- jakaltsiumisooladesisalduse tõttu võib seda kasutada taimede toitainetega varustamiseks. Samas on toitainete sisaldus lahjendamata uriinis nii suur, et see mõjub neile hoopis kahjustavalt või surmavalt – nad “põlevad ära” toiteainete rohkuse tõttu. Lahjendatult veega on uriin kasvusoodustavväetis.Väheste sademetega piirkonnas võib see lisaks väetamisele, põhjustada uriini suuresöögisoolasisalduse tõttu ka pinnasesooldumist.

Meditsiinis on kasutamist leidnud nii uriin kui ka sellest saadavad ained. Nii on sõja või katastroofi puhul kasutatud uriini haavadesinfitseerivavahendina. Tänapäeval onmenopausijärgsetenaiste uriinist võimalik eraldadagonadotropiini,mida kasutatakse ärevushäirete ravil.

Oma territooriumi märgistav isashunt

Loomad kasutavad uriini kakommunikatsioonivahendina (keemiline kommunikatsioon). Tuntuimaks näiteks onkoer,kes nagu paljud teisedki loomad märgistab omaterritooriumimärgatavatesse kohtadesse uriini sirtsutades. Tuntuima urineerimistehnikaga on harilik koiott (hall koiott), kes urineerib püsti seistes, et lõhnaallikas oleks kõrgemal.[viide?]Mõnedekaslaste,näiteksleopardijagepardi,ning enamikukabjalistejasõralisteisasloomadest tunneb emaslooma uriini lõhna järgi ära, kas viimane on paaritumisvõimeline või mitte. Looduses tekib kuses sisalduva karbamiidi lagunemiselhüdrolüüsivahendusel kauakestva ja vänge lõhnaga gaasammoniaak.

Vaata ka[muuda|muuda lähteteksti]

Viited[muuda|muuda lähteteksti]

  1. Antiigileksikon, 2. trükk, Tallinn 1985, lk 592
  2. Farbmischung(.doc-fail)
  3. "Winsor&Newton Newsletter 2/2001"(PDF).Originaaliarhiivikoopia(PDF)seisuga 15. märts 2006.Vaadatud 15. märtsil 2006.
  4. ETV,Maast ja ilmast, Troi,vaadatud 5. aprillil 2014.

Kirjandus[muuda|muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda|muuda lähteteksti]