Mine sisu juurde

Liivi sõda

Allikas: Vikipeedia
Liivimaa sõda
Toimumisaeg 15581583
Toimumiskoht Vana-Liivimaa
Tulemus Keskaegse Liivimaa lagunemine ja selle ärajagamine sõja lõpuks Poola, Rootsi ja Taani vahel
Osalised
Väejuhid või liidrid
Liivimaa kaart,Joann Portantius,1573

Liivi sõdaehkLiivimaa sõdaonVana-Liivimaaaladel ja ülemvõimu nimel16. sajandil,aastatel15581583aset leidnud sõjategevus.

Liivimaa sõja üheks osaliseks oli Vana-Liivimaale tunginudIvan IVvalitsetavMoskva tsaaririikning teiseks algul tema vastu sõdinudLiivimaa ordu,Riia peapiiskopkond,Tartu,Saare-LäänejaKuramaapiiskopkonnad. HiljemLeedu suurvürstiriikja ka Poola-Leedu ühisriik –Rzeczpospolita,RootsijaTaani,hõlmates viimaste omavahelisivaherahulepinguidja sõjategevust.

Liivi sõja termin ja ajaline piiritlemine pärineb Vene ajalookäsitlusest, milles jäetakse välja pärast 1583. aastat Vana-Liivimaa aladel hiljem enamastiMoskva tsaaririigiosaluseta väiksemate vaheaegadega kuni 1620. aastateni jätkunud sõjategevus.

Teistes allikates kattub Liivi sõda osaliselt nnPõhjamaade seitsmeaastase sõjaga(15631570), milles Rootsi sõdis Taani, Poola-Leedu jaLübeckivastu ning nnKahekümneviieaastase sõjaga(1570–1595) Rootsi ja Venemaa vahel.

Põhjused[muuda|muuda lähteteksti]

  • Maapuudus: 1550. aastatel oliMoskva tsaaririikpidevalt sõdinud. Sõjaväe kasvades tekkis maapuudus, kunateenistuse eest jagati maad.Liivimaaoli nõrk naaber, kelle käest oli võimalik kergelt saada talupoegadega hõivatud maad. Kohe pärast vallutust hakati maavaldusi jagama.
  • VäljapääsLäänemerele:tegemist on levinuima põhjendusega Liivi sõja alguseks. Eelkõige nn Balti barjääri murdmiseks oleks piisanud ka1557.aastal loodud kauplemiskohast Narva jõe suudmes võiNarvavallutamisest. Samas ei piirdutudNarvavallutamisega, vaid tungiti läände. Lisaks olidliivimaalased1557.aasta läbirääkimistel nõus kõigiMoskooviaesitatud tingimustega. Seega ei olnud sõja põhjuseks majanduslikud kaalutlused. Väljapääs merele sai Vene riigile oluliseks allesPeeter Iajal,Ivan IVei ajanudkaubanduspoliitikat.Tema ajal olid kaupmehed ühiskonnas väga madalal kohal jatsaarei tegelenud seetõttu nende probleemidega.
  • Liivimaa nõrkus:15561557toimunudkoadjuutorivaenusnäitas kõikidele Liivimaa naabritele, etLiivi ordu,Liivimaa ainukene arvestatav sõjaline jõud, on nõrk ega suuda koordineeritult tegutseda. Ordu sõlmisPoola-Leedugarahu juba enne sõjategevuse algust.
Euroopa poliitiline kaart, u1560
Vene-Liivimaa sõjaaegsed territooriumid

Ettekäänded[muuda|muuda lähteteksti]

  • Tartu maks:Tartu maksu on historiograafias nähtud ettekäändena sõja alustamiseks. Kuna Liivimaa ei maksnud maksu, oli nendega sõdimine õigustatud. Lisaks võimaldas maksuvahekord tuletada poliitilise alluvusvahekorra. Seejärel loodi kontseptsioon, et Liivimaa on põline Vene ala. Samas rajati selline kontseptsioon alles pärast vallutust, mitte enne.
  • Posvoli leping:1557.aastal sõlmisidPoola-LeedujaLiivi ordukoadjuutorivaenuselõpetava rahu, millega loodi liit Venemaa vastu. See oli aga vastuolus1554.aastal sõlmitud Liivi-Vene vaherahuleppega, mille kohaselt ei tohi Liivimaa Venemaa vastastega liitudes osaleda.
  • Usk: Liivimaad takistas luterlik hereesia ja seetõttu olid nad loobunud õigest usust. Järelikult oli nende karistamine vältimatu.

Periodiseerimine[muuda|muuda lähteteksti]

Eellugu[muuda|muuda lähteteksti]

15. sajandilõpul oliVana-LiivimaaformaalseltSaksa-Rooma keisrivõimu all, sisuliselt kuulus võimLiivi ordule,osaliseltpiiskoppidele,mõisnike-läänimeesterüütelkondadeleja teatud määral kalinnriikidele.Kohalikud võimud olid tihti omavahel vastuolus. Samal ajal hakkas killustatud ja nõrgale Vana-Liivimaale järjest tugevamat survet avaldama naabruses asuvIvan IIIkarmikäelise valitsuse all võimsust koguvMoskva suurvürstiriik,mis huvitus kaubandusõigustestLäänemerepiirkonnas.14801481ja1501–1502tegid venelased Liivimaale rüüsteretki,1494suleti jõugaHansakaubakontorNovgorodis.

Võimeka LiivimaaordumeistriWolter von Plettenbergijuhtimisel tegid orduväedLiivimaa-Moskva sõjas1502.aastal vasturünnaku ning saavutasidSmolinojärve ääres venelaste üle võidu ( "Smolino ime"), mis tõi mõneks ajaks maale rahu.1503.aastalMoskva-Leedu sõjalõpetanud lepet pikendati1509.,1521.,1531.ja1554.aastal. Rahutusi tekitasid aga Liivimaale1525.aastal jõudnudreformatsiooni-ideed, mida toetasid sõltumatud linnad, kuid mitte ordu ja piiskopkonnad, mis jäidkatoliku usutunnistusepooldajateks.

1554.aastal nõudisIvan IVrahu pikendamise läbirääkimistelTartu piiskopkonnaltlõivuüksRiia markaastas elaniku kohta ( "Tartu maks"), väites, et tegu on põlise Vene maaga, mis peab oma tõelisele isandale taas hakkama tribuuti maksma. Siinsed võimud olidki algul sunnitud maksu rahu säilitamiseks lubama, kuid hiljem keeldusid maksmast, lootes keisri toetusel maksunõuet kõrvaldada. Samas ei suutnud ordu ega piiskopid maad kindlustada. Peagi (1557) laienes maksunõue kogu Liivimaale.

Ordu püüdis Vene ohu vastu leida kaitset, sõlmides esialgu liiduRootsiga.Kuid15541557kestnudRootsi-Vene sõjasjäi ordu erapooletuks ning pälvis nõndaGustav Vasasilmis reeturi maine. Pealegi algas LiivimaalRiia peapiiskopi(kes oli Poola vasallistPreisimaa hertsogiAlbrechtivend) jaordumeistrivahel tüli, mis on tuntudkoadjuutorivaenusena.Selle lõpetasPoolasekkumine 1557. aastal, misjärel Vana-Liivimaa oli sunnitudZygmunt II AugustinõudmisiPosvoli lepingukohaselt tunnistama, taastades peapiiskopWilhelmiõigused. Sõlmiti ka Vene-vastane Poola-Liivimaa liit, mis pidi ellu rakenduma aga alles1562.aastal. Nii jäi Liivimaa Venemaa otsese rünnakuohu vastu kaitseta.

1557.aasta lõpus saadeti Liivimaa saatkond Moskvasse tsaari juurde. Esialgu tingiti maksu suuruse üle ja Ivan oli nõus teatud järeleandmisi tegema. Kui aga selgus, et saatkonnal raha Tartu maksu jaoks kaasas ei ole, lasi Ivan nad vangi heita. Sõjapidamise Liivimaa vastu oli ta otsustanud juba varem, sest asus kohe pärast saadikute vangistamist tegutsema. Saadikud jõudsid Liivimaale tagasi alles pärast sõja puhkemist.

Vene-Liivi sõda[muuda|muuda lähteteksti]

Pikemalt artiklisVene-Liivi sõda
Moskva tsaar(1547–1584)Ivan IVehk Ivan Julm
ViimaneLiivimaa ordumeisterja hilisemKuramaa hertsogGotthard Kettler

1558.aasta jaanuaris saatis Ivan IV oma väed Liivimaad vallutama, kes kohtamata erilist vastupanu vallutasid pool Eestimaad,kuni Paideni,shNarvajaTartu.Augustiks olid vallutatud kaVastseliina,Toolse,Rakvere,PorkunijaLaiuse.Need piirkonnad jäidki järgnenud sõjategevuse ajaks Moskva tsaaririigi võimu alla.Volmariskogunes lõpuks Liivimaa kõrgemaidseisusiesindavLiivimaa maapäev,kes otsustas siiski lõivu ära maksta, tsaar lükkas aga pakkumise tagasi.

Taani kuninga vahendusel sõlmiti Liivimaa ja Moskva tsaaririigi vahel vaherahu1. maistkuni1. novembrini1559. Detsembris 1559 pidas Liivi ordu läbirääkimisi Taani kuningriigiga, et osalise valduste loovutamisega saavutada Taani liitumine võimuvõitlusse Vana-Liivimaal.

1559.aasta alguses alustasid Vene väed uuesti sõjategevust ja jõudsid välja Tallinna ja Riia linna alla ningKuramaale,seegaIda-PreisimaajaLeedu suurvürstiriigipiirile.1559valiti ordumeistriks Poola-sõbralikGotthard Kettler,kes üritas leida raha ja sõjaväge, et venelastele vastu hakata. Ta ründas Vene vägesidRõnguall ning piiras Tartut ja Laiust. Sama aasta märtsis sõlmiti Taani vahendusel lühikevaherahu.

Zygmunt II August.1529. aastastLeedu suurvürstja 1548. aastastpersonaalunioonialusel Poola kuningriigi ning Leedu, Vene ja Žemaitija suurvürstiriigi valitseja.1569.aastaLublini unioonijärelPoola-Leeduühisriigi valitsejaPoola kuningana

G. Kettler andis ordu valdused1560.aastalLeedu, Vene ja Žemaitija suurvürstiriigikaitse alla.Saare-Lääne piiskopJohannes Vseevastu müüs 1559 oma valdused Taani kuningaleFrederik II-le, too andis need üle oma vennalehertsog Magnusele.1560algas taas sõjategevus. Vene väed vallutasidAluliina ordulinnuse,Eestis sai aga orduvägiHärgmäe lahingussuure kaotuse osaliseks. Samal suvel alistus kaViljandija langes venelaste kätte vangi endine ordumeisterWilhelm Fürstenberg.Vene vägedele osutas vastupanuPaide,andmaks aegaTallinnalerünnaku vastu valmistuda.

Samal ajal kasvasmaarahvaseas pahameel, kuna kohalikud võimukandjad ei suutnud neile venelaste rüüsteretkede eest mingit kaitset organiseerida. Rahutused kulmineerusid1560.aastal Harju- ja LäänemaalKoluvere lossipiiramisega.

1561.aastal Vana-Liivimaa orduriik sisuliselt lagunes. Tallinn,Harju-Viru ja Järvamaa rüütelkondandsid endRootsi kuningriigi;Liivi OrdujaRiia peapiiskopkondPoola kuningriigivõimu alla. 1561. aastaVilno lepingugamoodustati Liivi sõja ajal endiseVana-LiivimaaLiivimaa konföderatsioonimaadest: Kuramaal viimaseLiivi ordumaameisterGotthard Kettlerivalitsetav ilmalik, Rzeczpospolita vasallriiginaKuramaa hertsogiriikja Lõuna-Eesti ning Läti (Vidzeme,Latgale) territooriumistLiivimaa hertsogkond,mille valitsejaks oli Poola kuningriigi ja Leedu, Vene ja Žemaitija suurvürstiriigi valitsejaZygmunt II August.

Rootsi kuningasJohan III
Stefan Bátory.Martin Koberimaal (1583)

1561. aastal püüdisMoskva tsaarIvan IVlahendada kujunenud poliitilist ja sõjalist olukorda diplomaatilisel teel ja abielluda järglastetaJagelloonidedünastia pealiinis viimase meessoost liikmePoola kuningaZygmunt II Augustiõega. Läbirääkimised lõppesid 1561. aasta sügisel tulemusteta ja sõjategevus algas uuesti.

Rootsi sõjategevus Poola valdustes[muuda|muuda lähteteksti]

Liivimaa ordumeistri Gotthard Kettleri poolt Liivimaa ordualade tunnistamisega Leedu protektoraadi all olevateks läksid endisedLiivimaa orduvaldused Vana-LiivimaalLeedu suurvürstivaldusse. Põhja-Eestis aga tunnistasid Tallinna linn,Harju-Viru ja Järvamaa rüütelkondmaaisandanaRootsi kuningat.Leedu suurvürst reaalset võimu Põhja-Eestis ei teostanud ning valdustes valitsesid endised orduvasallid (mõisamehed). Keerulisi valdustesuhteid Eestimaal tekitasid ka Poola kuninga poolt Rootsi kuningaErik XIVvennaleSoome suurvürstJohanileoma õega abiellumise puhul kaasvaraks antud endised ordulossid Liivimaal (Ruhja,Asti,Härgmäe,Trikata,HelmejaKarksi).1562.aastal vallutasid rootslasedPadisejaPärnu.

Rootsi, Taani ja Poola sõda[muuda|muuda lähteteksti]

Pikemalt artiklisPõhjamaade seitsmeaastane sõda

15631570sattusid omavahel sõjajalale ka Rootsi, Taani ja Poola, see oliPõhjamaade seitsmeaastane sõda.1563 vallutasid rootslasedLäänemaaja pooleSaaremaast,endisedMaasilinna foogtkonnaalad. Septembris vallutasid rootslased koguHiiumaasaare.1565vallutasid aga Poola teenistuses olnud LiivimaamõisamehedPärnu ja peagi said taanlased tagasi Lihula. Oluline pööre sõjas toimus1568.aastal, kui Rootsi kuningaks sai Poola-sõbralikJohan III.

1569.aasta juulis saabusTallinna lahteTaani ja Lübecki ühendatud laevastik, mis pommitas Tallinna reidilt linna 13 päeva jooksul ägedalt. Taanlased ja lübecklased riisusidTallinna sadamatäiesti tühjaks ja said sõjasaagiks enam kui 30 kaubalaeva.1570.aastal lõpetati sõda ning Johan III sõlmis rahu Taani kuningriigiga, Põhjamaade seitsmeaastase sõja tulemusena läks Taani käest Rootsi valdusse Lääne-Eesti, kuid Taani valdusse jäi Saaremaa.

Vene ja Leedu-Poola sõda[muuda|muuda lähteteksti]

Pikemalt artiklisVene-Poola sõda (1562–1582),Kuramaa hertsogiriik

Moskva tsaaririigi peajõud olid suunatud Leedu vastu, kuhu kevadel 1562 suundusid sõjaretkeleSmolenskissekoondatud Moskva väed vojevoodideIvan Vassiljevitš Šeremetjevija Ivan Vorontsovi juhtimisel koos tatari tsareevitšitega "Leedu aladele". Suvel 1562 tegi vürstAndrei KurbskirüüsteretkeViciebskipiirkonda. RüüsteretkeMstsislaujaLääne-Dvinaaladele tegid Smolenskist, vürstid Pjotr ja Vassili Serebrjanõid ja Velikije Lukist Mihhail Prozorovski ja Mihhail Denisev. Vana-Liivimaal vallutasid Moskva väedTarvastujaPõltsamaa.

Leedu vägede vastusõjakäikudena mindi kevadel 1562 Smolenski,Veližialla jaPihkvamaavaldadesse ning augustis rünnatiNevelitPihkvamaal. Sügisel 1562 vallutasLeedu suurhetmanMikołaj Radziwiłł MusttagasiTarvastu ordulinnuseja võttis vangi hulga Moskvavojevoode,seejärel tegi ka sõjakäigu Pihkvamaale.

Moskva väed vallutasidkahenädalase piiramise järel15. veebruaril1563strateegiliselt tähtsaPolotski,pärast seda algasid läbirääkimised Moskva ja Leedu vahel.

Pärast läbirääkimiste ebaõnnestumist alustas Moskva tsaaririik sõjavägede kogumist ja sõjakäiku Leedu vastu, kuidPjotr Šuiskijuhitud väed kaotasid1564.aasta algusesTšašniki lahinguOršaallMikołaj Radziwiłł Mustavägedele. Lahingu kaotuse tagajärjel taganesid Moskva väed Smolenski taha, lahingus langes ka väejuhtPjotr Šuiski.Edasi järgnes kohaliku tähtsusega sõjategevus: juunis 1564 tegid Leedu väed sõjakäigu Liivimaale, hetmanAleksander Hilary Połubińskiväed ründasidTartumaavaldu, 22. juunil alustasid vojevood Juri Tokmakovi väed Leedu vägede valduses olevaOzerištšelinnuse piiramist, kuid välilahingu järelViciebski vojevoodiStanisław Pacivägedega taganesid. Juulis tegi Vassili Buturlini ratsavägi koostatari,nogaijamordvalastesalkadega rüüsteretke Smolenskist,Mstsislau,KritševijaMogiljovipiirkonda. Sõjategevus lõppes pärast1569.aastat, kui ühinesidPoola kuningriikjaLeedu, Vene ja Žemaitija suurvürstiriikLublini unioonigaRzeczpospolitaks.

1570. aastal sõlmiti Moskva tsaaririigi ja Rzeczpospolita vahel kolmeks aastaksvaherahu.

Juulis 1572 suri Poola kuningasZygmunt II Augustning Poola kuningaks valitiPrantsusmaakroonprintsHenri,kuid juba mais1574suri Henri vendPrantsusmaa kuningasCharles IXja Henri sai Prantsusmaa kuningaks, mispeale ta põgenes Poolast Prantsusmaale ja jättis Poola trooni vabaks.1575.aastal valiti uueks Poola kuningaksStefan Batory.

1575.aastast tegutsesRzeczpospolitaRootsiga sõjas Moskva tsaaririigi vastu.Rootsi kuningasJohan IIIaga oli abielusPoola kuningaZygmunt I Vanateise tütreKatarzyna Jagiellonkaga.

1577.aasta vallutas Ivan IV kogu Rzeczpospolita käes olnudVana-Liivimaalõunapoolsed alad.Rzeczpospolita-Rootsi jõud osutusid siiski Moskva tsaaririigist tugevamaks,1578.aastal toimus sõjategevuses pööre,1580.aastal purustati Moskva tsaaririigi vägiVõnnulähedal.Rzeczpospolita väed piirasidPihkvatning Rootsi väedPontus De la GardiejuhtimiselPaide,RakverejaNarva.

Vene-Rootsi kahekümneviieaastane sõda[muuda|muuda lähteteksti]

Pikemalt artiklisKahekümneviieaastane sõda,Liivimaa kuningriik

1564.aasta septembris oli sõlmitud Venemaa ja Rootsi vahel 7 aastaks Tartus vaherahuleping, millega Venemaa tunnistas Tallinna, Pärnu, Paide ja teiste Eestimaal asuvate alade ja linnuste Rootsi võimu alla minekut.

Vene tsaaririigi vallutatud ja okupeeritud alad aastatel 1570–1577

1570.aastal puhkessõdaRootsi ja Moskva tsaaririigi vahel pärast seda, kui Ivan IV oli lasknud Rootsi kuningaks saanudJohan IIIsaadikud vangistada. Liivimaal üritas Moskva tsaaririik rajada endastvasallisõltuvusesLiivimaa kuningriikikeskusegaPõltsamaal,kuhu Ivan IV kutsus troonile hertsog Magnuse, andes oma onupoja tütre Marija talle naiseks. Magnus, kes ei leidnud kohaliku rahva hulgas peaaegu mingit toetust, piiras 1570–1571Vene väegaTallinna,ent löödi tagasi.Vene-vastast ülestõusu üritati Tartus,kuid ebaõnnestunult, linna sakslastest kodanikudküüditatiVenemaale.

1573.aastal alustasid Vene väed taas pealetungi ja vallutasidPaide,1575Pärnu,1576Haapsalu. Maa rüüstati, rootslaste kätte jäi vaid Tallinn. 1575 ühines aga Rootsiga sõjas Moskva tsaaririigi vastu Poola, kuskuningaksoli saanud senineTransilvaaniavürstStefan Bátory.1577toimus suur Tallinna piiramine, kuid Vene väed löödi tagasi. Tähtsat osa selles mängisIvo Schenkenbergimaameeste lipkond.Samal ajal vallutas Ivan IV kogu Poola-Leedu käes olnudVana-Liivimaalõunapoolsed aladning pööras tülli "Liivimaa kuningaga", kes oli sunnitud põgenema Poola aladele.

Rzeczpospolita-Rootsi ühendatud jõud osutusid siiski Moskva tsaaririigist tugevamaks,1578toimus sõjategevuses pööre,purustati venelaste vägi Võnnu lähedal.1580 vallutasid Poola väedPihkvaning 1581. aastal Rootsi väedPontus De la GardiejuhtimiselPaide,RakverejaNarva.

Vene tsaaririigi ja Rzeczpospolita vahel sõlmitudJam-Zapolski vaherahugamääratud territooriumid

Sõja lõpp[muuda|muuda lähteteksti]

1582sõlmis Moskva tsaaririik RzeczpospolitagaJam-Zapolski vaherahuning10. augustil1583Rootsi kuningriigiga kolmeaastasePljussa vaherahu.Põhja- ja Lääne-Eesti läksid Rootsi kuninga võimu alla, Lõuna-Eesti ja Liivimaa jäid Poolale, Saaremaa jäi aga kuni1645.aastani Taani koosseisu. Endine Kuramaa piiskopkond läks pärast hertsog Magnuse surma Rzeczpospolita vasallriigiKuramaa hertsogiriigialluvusse, millele järgnenud Poola-Taani konflikti järel loovutas TaaniKronenbergi lepingugaoma õigused Poolale. Tänutäheks Poolale alistatud Liivimaa olude korraldamisel läänistas Poola kuningasZygmunt IIIsuurkantslerile ja -hetmanileJan Zamoyskile1588.aastalTartu staarostkonna.

1584suriIvan IVja järgnenud kümnenditel puudusid Moskva tsaaririigil võimalused Liivimaa vallutamist uuesti üritada. Kõige enam oli sõjas kannatada saanud kohalik Liivimaa elanikkond – nii vaenuvägede röövimise kui ka kohalikesissidejamarodööridekäes. 1561, 1566 ja 1571 oli maad laastanud kakatkuepideemia.

Liivi sõja sündmusi kajastas põhjalikultBalthasar Russowoma "Liivimaa kroonikas"(" Chronica der Prouinz Lyfflandt... "), mis ilmus1577.aastal kaks korda ja kolmanda, täiendatud trükina1584.aastal.

Vaata ka[muuda|muuda lähteteksti]

Märkused[muuda|muuda lähteteksti]

^a1569. aastal ühinesid Leedu ja PoolaRzeczpospolitaks.

Viited[muuda|muuda lähteteksti]

Kirjandust[muuda|muuda lähteteksti]

  • Russow, Balthasar(1578). [LinkNye Lyfflendische Chronice].Rostock:Gedrücket dörch Augustin Ferbe.{{cite book}}:kontrolli parameetri|url=väärtust (juhend)(saksa keeles)
  • Johann Renner.Liivimaa ajalugu 1556–1561.Kirjastus Olion, Tallinn 1995. 2006.ISBN 9985664663
  • Henning,Salomon; Chytraeus, David (1594).Lifflendische Churlendische Chronica: was sich vom Jahr Christi 1554 biss auff 1590, in der langwierigen Moscowiterischen und andern Kriegen an nothdrenglicher veränderunge der Obrigheit und Stände in Lieffland seider dess letzten herrn Meisters, und Ersten in Lieffland zu Churland und Semigalln Hertzogen, gedenckwirdiges zugetrage.Leipzig;Riga.(saksa keeles)Digitaalselt
  • Joachim Curaeus,Möller Lorenz, Heinrich Rätel (1585). [LinkSchlesische General Chronica].Leipzig:Zachariam Berwaldt.{{cite book}}:kontrolli parameetri|url=väärtust (juhend)CS1 hooldus: mitu nime: autorite loend (link)(saksa keeles)
  • Mihhail Pogodin:"Pskovskaja letopis" (Псковская летопись),Moskva,1837, lk 194–212
  • Claes Annerstedt(1839–1927):Grundläggningen af Svenska väldet i Livland 1558–1563 samt deraf alstrade strider inom vasahuset,Upsala universitets årsskrift 1868: Uppsala: 1868,145 lk. Digitaalselt
  • Mati Laur"Eesti ajalugu varasel uusajal 1550–1800". Tallinn 1999, lk 29–45
  • Franz Nyenstede"Ливонская летопись Франца Ниенштедта // Сборник материалов и статей по истории Прибалтийского края, 1880-1883." (Часть 1,Часть 2,Часть 3,Часть 4,[1])

Välislingid[muuda|muuda lähteteksti]