Mine sisu juurde

Maateadus

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib Maad uurivatest teadusharudest; maateaduse all võidakse mõista kageograafiat

Maateadused uurivad peamiselt planeeti Maa

MaateadusehkmaateadusedehkgeoteadusehkgeoteadusedonMaaduurivateteadusharudekompleks.

Maateadus jagatakse erinevateks teadusharudeks, mis uurivad erinevaidgeosfääre.

Mõnikord samastatakse maateadustgeoloogiavõigeograafiaga,mis aga pole päris korrektne. Maateadus hõlmab ka näiteksmeteoroloogiat,mis geoloogia alla ei kuulu. Geograafia on aga maateadustega võrreldes hoopis teistsuguse lähenemisega teadus, kus põhitähelepanu oninimestelja nende vastastikmõjul ümbritsevaga[viide?].

Maateadused kuuluvad nn eluta loodust uurivateloodusteadustehulka, erinedes seegabioloogiateadustest. Tuleb märkida, et eluta on maateaduste uurimisobjektid küll vaid bioloogilises mõttes. Geoloogias peetakse Maad oma tegutsevatevulkaanide,liikuvatelaamade,voolavatejõgedejms vägagi elavaksplaneediks[viide?].

Maateadlaste ülesanne on mõista Maad kogu tema mitmekülgsuses, saada aru talle mõjuvaist protsessidest ning tunda Maa ajalugu. Saadud teadmisi kasutatakse inimkonna hüvanguks, kasmaavaradeotsimise,ilmaennustamisevms näol. Maateadlased mõõdavad, kirjeldavad ja klassifitseerivad kõiki Maaga seotud nähtusi ning püstitavad selle põhjalhüpoteese,mis vaatlustulemusi võimalikult hästi seletaksid. Vastandlike hüpoteeside võitluses jääb lõpuks peale hüpotees, mis pidevalt lisanduvateandmetetulvas parimat seletusjõudu omab.

Kõigi teaduste väga kiire areng viimase paarisaja aasta jooksul on viinud kõrge spetsialiseerumisastmeni ka maateadlaste seas. Selle tulemiks on see, et keskmine maateadlane on küll hea spetsialist oma kitsal erialal, kuid omab piiratud ülevaadet maateadusest kui tervikust. Maateadused on siiski üksteisega tihedalt põimunud, mis on pannud aluseMaa-süsteemi teadusetekkele, mis üritab eri teadusharude tulemusi sünteesida ning ühtseks tervikuks siduda.

Maateadusele on omane see, et uuritav objekt on tihti ligipääsmatu. Näiteksvahevöökivimid,pilvedatmosfäärisjne. Raskemaks teeb asja ka see, et uuritavad objektid ei asu meist eemal mitte ainult kolmemõõtmelises ruumis, vaid ka ajas. Maateadlasi huvitab näiteks, missugune oli Maa atmosfääri koostis 4 miljardit aastat tagasi, kuidas tekkisKuu,kuidas ja kus tekkiselujne.

Maateadused võib klassifitseerida kuue suure alajaotuse alla:

Sellest loetelust ilmneb, et maateadus on väga laia haardega teadusharude rühm, mis tegeleb nii fundamentaalsete kui ka rakenduslike küsimustega. Maateaduslikud teadusharud toetuvadfüüsikale,keemiale,matemaatikalening on kohati tihedalt põimunudbioloogiaga.