Mine sisu juurde

Marie Curie

Allikas: Vikipeedia
Marie Curie
Marie Curie
Täisnimi Marie Skłodowska Curie
Sünninimi Maria Salomea Skłodowska
Sündinud 7. november1867
Varssavi
Surnud 4. juuli 1934 (66-aastaselt)
Rahvus poolakas
Teadlaskarjäär
Tegevusalad füüsika
keemia
Doktoritöö juhendaja Gabriel Lippmann
Tunnustus

Nobeli füüsikaauhind(1903)
Davy medal(1903)
Matteucci medal(1904)
Elliott Cressoni medal(1909)
Alberti medal(1910)
Nobeli keemiaauhind(1911)

Willard Gibbsi auhind(1921)
Autogramm

Marie Skłodowska Curie[mar'ii skuod'oska kür'ii] (sünninimiMaria Salomea Skłodowska;7. november1867Varssavi4. juuli1934Prantsusmaa,Savoia,Sallanches,Passy(Sancellemoz' sanatoorium)) olipoolapäritolu Prantsusefüüsikjakeemik.

Koos abikaasaPierre Curiegaavastas ta1898radioaktiivsedelemendidpolooniumi(nimetati nii Marie Curie sünnimaa Poola auks) jaraadiumining sai1903selle eestNobeli füüsikaauhinna.

Pärast Pierre Curie surma jätkas Marie Curie nende ühistööd, millel oli põhjapanev tähtsusaatomifüüsikakujunemises.

Puhta raadiumi eraldamise eest sai Marie Curie1911Nobeli keemiaauhinna.

Władysław Skłodowski tütardega, Maria on vasakpoolseim

Maria Salomea Skłodowska sündisVarssavisperekonna viiest lapsest noorimana.[1]Kirjanduses esinevad ka eesnimekujud "Marya" ja "Salome".

Tema isa Władysław Skłodowski oli Varssavis matemaatika- ja füüsikaõpetaja, ema juhatas tütarlastepansionaati.[2]Lapsed said hea hariduse. Maria lõpetas1883gümnaasiumikuldmedaliga.[1]Isale tundus, et Maria on vaimselt ja füüsiliselt üle pingutanud, ning saatis ta sugulaste juurde maale. Samal aastal kaotas perekond ebaõnnestunud investeeringute tõttu peaaegu kogu varanduse.

18831891töötas Marie pedagoogina, et finantseerida oma vanema õe Bronisława (Bronia) meditsiiniõpinguid Pariisis. Samal ajal luges ta tasuta Varssavi rahvusliku orientatsiooniga "Vabas Ülikoolis" töölisnaistega poola keeles kirjandust.

Õpingud Pariisis

[muuda|muuda lähteteksti]

Maria tahtis edasi õppida, kuid tol ajal naisi Poolas ülikooli ei lubatud, mistõttu Maria järgnes Prantsusmaale oma õele, kes oli arstiga abiellunud. Nagu varem oli kokku lepitud, hakkas nüüd õde teda rahaliselt toetama. Marie õppisPariisisSorbonne'iskeemiatjafüüsikat.1893.aastal sai ta lennu parimanadiplomifüüsika alal ning1894.matemaatikadiplomilennu teisena. Ta sai füüsikaprofessor AntoineHenri Becquerelidoktorandiks ning kaitses doktoritöö juunis1903.1896.tegi ta veel riikliku eksami matemaatikas ja füüsikas, mis andis talle õiguse õpetajana töötada.

Pierre ja Marie ja tütar Irène

Sorbonne'is tutvus ta õppejõudPierre Curieganing nad abiellusid25. juulil1895.1897sündis neil esimene laps, tütarIrène,kes1935.aastal koos oma abikaasaFrédéric Joliot-CuriegasaiNobeli keemiaauhinna.1904sündis tütarÈve.19. aprillil1906sai abikaasa Pierre liiklusõnnetuses surma.

Töö radioaktiivsuse uurimisel

[muuda|muuda lähteteksti]
Pierre ja Marie Curie laboris

Nad töötasid koos väga viletsaslaboratooriumis.Nad uurisid radioaktiivseid materjale, eritiuraanipigimaaki,mis oli kummalisel kombel radioaktiivsem kui sellest saaduduraan.Hiljemalt1898.aastaks tulid nad järeldusele, et uraanipigimaak sisaldab vähesel määral mingit tundmatut radioaktiivset komponenti, mis on uraanist palju radioaktiivsem.26. detsembril1898 teatas Marie Curie selle uue aine olemasolust. Mitu aastat lakkamatult töötadesrafineerisidnad mitutonniuraanipigimaaki, aina suurendades radioaktiivsete komponentidekontsentratsiooni,ning eraldasid lõpuks kaks uutkeemilist elementi,algulkloriididena.Esimese nimetasid nad Marie sünnimaa Poola järgipolooniumiksning teine nimetati intensiivseradioaktiivsusepärastraadiumiks.1898avastas Marie Curie katooriumiradioaktiivsuse.

Õpetamine kõrgkoolis ja töö teadusasutustes

[muuda|muuda lähteteksti]

Alates1902.aastast õpetas ta Pariisi lähedalSèvresisõppeasutusesÉcole normale supérieure des jeunes fillesfüüsikat ja keemiat. Ta hakkas õppetöös kasutama katsedemonstratsiooni meetodit.1906sai temast esimene naine, kes Sorbonne'is õpetas: ta alustas abikaasa asemel loenguid13. mail1906 ning1908sai takorraliseks professoriksfüüsika alal.

1914sai ta Pariisi Ülikooli Raadiumiinstituudi juhatajaks. Pärast sõda,19181927,töötas ta seal koos tütar Irène'iga. Instituudist arenes väljatuumafüüsikakeskus.

Curie pidas loenguidBrasiilias,Hispaanias,BelgiasjaTšehhoslovakkias.

Ta otsis radioaktiivsete ainete kasutamise võimalusi meditsiinis.

Suhe Paul Langeviniga

[muuda|muuda lähteteksti]

Pärast abikaasa surma oli Marie Curiel armulugu füüsikPaul Langeviniga,kes oli abielus. See põhjustasajakirjandusesskandaali,milles oliksenofoobiaelemente.

Mobiilsed röntgenijaamad

[muuda|muuda lähteteksti]

Esimese maailmasõjaajal töötas Marie Curie koos tütar Irène'iga välja mobiilseröntgenuuringutejaama, et haavatud sõdureid saaks kohapeal uurida. Ta juhtis ise üht niisugust jaama.

Ringsõit USA-s

[muuda|muuda lähteteksti]

1921tegi ta mõlema tütre saatel ringsõiduUSA-s, kus ta kogus raha raadiumi uurimiseks. Ta võeti väga hästi vastu. USA presidentWarren Hardingandis talle sümboolse autasuna üle ühe grammi raadiumi, mille ostmist olid finantseerinud Ameerika naiste annetused.

Kiirituse mõju

[muuda|muuda lähteteksti]

Hiljem oli Marie Curie nördinud sellest, et paljud arstid ja kosmeetikud kasutasid radioaktiivseid materjale ilma ettevaatusabinõudeta.

Ta suri 1934 Prantsusmaal Sallanchesis aplastilise aneemiasse, mis tekkis pärast aastatepikkust kokkupuudet kiirgusega.

Nobeli auhinnad

[muuda|muuda lähteteksti]

Koos Pierre Curie jaHenri Becquereligasai ta1903Nobeli füüsikaauhinna"tunnustuseks erakordsete teenete eest oma ühiste uuringute eestprofessorHenri Becquereli poolt avastatudradiatsiooninähtustealal ".

Kaheksa aastat hiljem,1911,sai ta Nobeli keemiaauhinna "tunnustuseks oma teenete eestkeemiaarendamisel elementide raadiumi ja polooniumi avastamise, raadiumi eraldamise ning nende märkimisväärsete elementide loomuse jaühenditeuurimise näol ". Ebahariliku sammuna jättis Curie meelega raadiumi eraldamise protseduurilepatendivõtmata, võimaldades teadlastel takistamatulturaaniuurida.

Marie Curie oli esimeneNobeli auhinnasaanud naine, esimene inimene ja siiani ainus naine, kes sai kaksNobeli auhinda,ja ainus inimene, kes on saanud Nobeli auhinnad eri aladel.[3][4]

Muud tunnustusavaldused

[muuda|muuda lähteteksti]

Marie Curie valiti1910.aastalAmeerika Filosoofiaseltsivälisliikmeks.

Aastal1922sai temastPariisi Meditsiiniakadeemiaesimene naisliige.

Aastal 1927 valiti taUus-Meremaa Kuningliku Seltsivälisliikmeks.

Mälestuse jäädvustamine

[muuda|muuda lähteteksti]

1990. aastatehüperinflatsiooniajal oli Marie Curie portreePoola20 000-zlotiselrahatähel.

Curie oli koos abikaasa Pierre'gaPrantsuse frangi1994. aasta väljaande 500-frangisel rahatähel.

Aastal1995maeti Marie Curie esimese naisena oma teenete eest ümberPariisi Panteoni.

  • "Recherches sur les substances radioactives" ( "Uurimused radioaktiivsetest ainetest" ), väitekiri, koos Pierre Curiega1904
  • "Traité de radioactivité" ( "Traktaat radioaktiivsusest" ), 2 köidet,1910
  • "La radiologie et la guerre" ( "Radioloogiajasõda"),1920
  • "L'Isotopie et les éléments isotopes" ( "Isotoopia ja isotoopsed elemendid" ),1924
  • "Les rayons α, β, γ des corps radioactifs en relation avec la structure nucléaire" ( "Radioaktiivsete kehade α-, β', γ-kiired nende suhtes tuumastruktuuriga" ),1933
  • "Radioactivité" ( "Radioaktiivsus" ),1935
  1. 1,01,1Estreicher, Tadeusz (1938). "Curie, Maria ze Skłodowskich". Polski słownik biograficzny, vol. 4 (in Polish). p. 111.
  2. "Marie Curie – Polish Girlhood (1867–1891) Part 1".American Institute of Physics.
  3. "Marie Curie, Biographical".Vaadatud 15.08.2023.
  4. "Marie Curie".Vaadatud 15.08.2023.