Mine sisu juurde

Menorca

Allikas: Vikipeedia
Menorca, pildistatud satelliidilt
Menorca on üksBaleaaridest.

Menorca[men'orka] onHispaanialekuuluvsaarVahemeres,idapoolseimBaleaari saartest.

Saare pindala on 668 km². Saare suurim kõrgus 358 meetrit (El Toromägi). Seal elab umbes 88 tuhat inimest.

Saare idarannikul onMaó laht,mis on kitsas, aga sügav ja hästi varjatud, see on üks parimaid sadamakohti Vahemeres.

Ajalugu[muuda|muuda lähteteksti]

Menorca on tuntudmegaliitidepoolest, mis arvatakse pärinevat ajast 3000–1200 eKr. Neid on sadu ja nende seas on niihauakambreid,T-kujulisi kiviskulptuure kui kivistkaitserajatisi.Arvatakse, et neid on mõjutanud teised tollasedVahemere maadekultuurid, näiteksminose kultuurKreetal.

Kirjalikes allikates on Menorcat esimest korda mainitud6. sajandil eKr[1].Baleaarid koosnevad ühest suurest ja ühest väikesest saarest ning sellest tulenesid saarteladinakeelsednimedMaioricajaMinorica.Siit pärinevad saarte tänapäevased nimedMallorcaja Menorca.[2]

Saare vallutasidfoiniiklased,hiljemkartaagolased.Aastatel123122 eKrläksid saaredRooma riigile.PärastAugustusemaadejaotust kuulusid nadHispania Tarraconensiseprovintsi. PärastDiocletianusejaConstantinoseriigireforme moodustasid Baleaarid jaPitiuusid369uue provintsiInsulae Baleares.5. sajandiltungisid saarelevandaalid.Aastatel534768kuulusid BaleaaridBütsantsile,seejärel vallutasid needaraablased.[2]

Aastal903liideti Menorca Manūrqah'[viide?]nime allCórdoba kalifaadiga.1231vallutasidkristlasedMallorca, misjärel Menorcast sai sõltumatu islamiriik.17. jaanuaril1287vallutasAragóni kuningasAlfonso IIIka Menorca ja 17. jaanuari tähistatakse Menorcal rahvuspühana. Araablased, kes keeldusid kristlusesse pöördumast, müüdiorjadeks.

Menorca kuulusMajorca kuningriiki,mis oli Aragoni sõltlasriik.1344liidendas Aragon selle endaga, seejärel sai osaks Hispaaniast.1708vallutasHispaania pärilussõjassaareSuurbritannia.1802sõlmitudAmiensi lepingandis saare Hispaaniale tagasi.

Sealt pärinebmajonees.

Viited[muuda|muuda lähteteksti]

  1. Antiigileksikonannab esmamainimise ajaks "6. sajand m.a.j.". See on arvatavasti viga.
  2. 2,02,1Antiigileksikon, 1. kd., lk. 82-83

Välislingid[muuda|muuda lähteteksti]