Mine sisu juurde

Merano

Allikas: Vikipeedia
Merano

[meˈrano[1]]
itaalia Merano
saksa Meran
ladina Maran
Pindala: 26,3 km²(2011)[2]Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 41 071(1.01.2023)[3]Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid:46° 40′ N,11° 10′ E
Asend Bolzanos
Merano (Itaalia)
Merano
Merano valla paiknemine Lõuna-Tiroolis

MeranovõiMeranon linn ja vald (comune)Lõuna-TiroolisPõhja-Itaalias. Olles üldiselt hästi tuntud omakuurortidepoolest, paikneb seenõos,mida ümbritsevad mäed, mis kõrguvad kuni 3335 m üle merepinna,Passeierioru suudmes jaVinschgaus.

Varem on linn olnud populaarseks elukohaks mitmele teadlasele, kirjanikule ja kunstnikule, sealhulgasFranz Kafka,Ezra Pound,Paul Lazarsfeldja ka Austria keisrinnaElisabeth,kes hindas selle pehmetkliimat.

2010. aasta novembris elas seal 38 198 inimest.

Geograafia[muuda|muuda lähteteksti]

Frazioni[muuda|muuda lähteteksti]

Merano vallas onfrazioniAltstadt (Centro), Obermais (Maia Alta), Untermais (Maia Bassa), Gratsch (Quarazze), Sinich (Sinigo), Labers.

Ajalugu[muuda|muuda lähteteksti]

Koha nimi[muuda|muuda lähteteksti]

Meranon linna saksapärane nimi;Meranoon itaaliapärane nimi. Nimeladiinikeelnevorm onMaran.Valla (comune) ametlik nimi on saksapäraseltStadtgemeinde Meranja itaaliapäraseltComune di Merano(mõlemad on ametlikult kasutuses).

17. sajandiladina keeleskutsuti linnaMeranum.Teised arhailised nimed onMairania(aastast 857) jaan der Meran(15. sajandist).

Juured[muuda|muuda lähteteksti]

Merano ja ümbruskonna ajalooline kaart (1888)
Linna vappPostbrückepeal

Ala on olnud asustatud alates 3. aastatuhandest eKr, nagu näitabmenhiriteja teiste leidude olemasolu. Linna lugu algas aastal 15 eKr, kuiroomlasedokupeerisidAdige jõeoru, rajades teejaama Statio Maiensi'.

Asulat on esmamainitud 857. aasta ürikus kuiMairania.Tirooli lossikrahvid ülendasid Merano 13. sajandillinnaseisusseja tegid sellest omaTirooli krahvkonnapealinna. Pärast krahvkonnaHabsburgideleüleandmist aastal 1363 seosesMargaretetroonist loobumisega, kolisAustriahertsogFriedrich IV1420. aastal Tirooli õukonnaInnsbrucki.Kuigi Merano jäi ametlikuks pealinnaks aastani 1848, kaotas see seejärel oma domineeriva positsiooni ja peaaegu kogu oma tähtsuse majandusliku keskusena Itaalia ja Saksamaa vaheliste teede sõlmpunktis. Oluline rahapaja koliti 1477. aastal samutiHalli.

1809. aasta Tirooli ülestõusPrantsuseokupatsiooni vastu juhtis taas tähelepanu Meranole. Sel aastal saavutas talupoegade armee linna kohal Küchelbergis ühendatud Prantsuse jaBaierivägede vastu võidu, enne kui ülestõus lõplikult purustati. PärastEsimest maailmasõdasaiSaint-Germaini rahugaMeranost koos ülejäänud endiseTsisleitaaniakroonimaa Tirooli lõunaosagaItaalia kuningriigiosa.

12. aprillil 2010 tabas Merano marsruudil rongi 30 km linnastLatschijaKastelbellikülade vahel maalihe. Tulemusena sõitis rong rööbastelt maha, tappes 9 inimest ja vigastades 28; 7 neist raskelt.

Vaatamisväärsused[muuda|muuda lähteteksti]

Püha Nikolause kirik

Linna maamärkide hulka kuuluvad keskaegsedlinnaväravadnagu Vinschgauer Tor, Passeirer Tor ja Bozener Tor. Kindlustuste hulka kuuluv on ka keskaegne Ortensteini torn, rahva hulgas Pulverturmiks kutsutu (sõna-sõnalt 'pulbritorn').

Peamised kirikud on gooti stiilisPüha Nikolause kirikjaPüha Barbara kabel,mõlemad pärinevad 15. sajandist. Sellest ajast pärineb ka vürstiloss (Landesfürstliche Burg), mis oliAustriaertshertsogiSigismundiresidents.

KivisildSteinerner Stegületab Passeri jõe ja pärineb 17. sajandist.

Linn arenes edasi, kui sellest sai üha populaarsem kuurort, eriti pärast keisrinnaElisabethikülaskäike. 19. sajandist pärinevadrahvateater,KurhausjaKeisrinna Elisabethi Park.Kuulsad on ka kaarjad Wandelhalle promenaadid piki jõge.

Pärast linna aastal 1919 Itaaliasse annekteerimist ehitasidfašistlikudvõimud 1920. aastatel uueraekoja.

Linnast väljas onTrauttmansdorffi lossja selleaiad.Seal asub ka turismimuuseum, mis avati 2003. aasta kevadel ja näitab turismi ajaloolist arengut provintsis.Tirooli losson ka lähedal.

Kultuur[muuda|muuda lähteteksti]

Toit[muuda|muuda lähteteksti]

Piirkond on tuntud oma veinide poolest, nii valge kui ka punase, ning viinamäed ulatuvad linnani. Kohalik vein Meraner Leiten (Meranese di collina) on kergepunane vein,mis on parim, kui juua seda värskelt. On ka laialdaselt puuviljaaedu ja õunu eksporditakse kogu Euroopasse. Linna servas olevForsti pruulikodatoodab populaarseid õllemarke, mida müüakse kogu Põhja-Itaalias.

Passeri jõgi, panoraamvaade

Väljapaistvaid inimesi[muuda|muuda lähteteksti]

KeiserFranz Joseph Ija ertshertsogFranz Ferdinandisaabumine Meranosse, 1900
Ferdinand Behrens

Majandus[muuda|muuda lähteteksti]

Turism[muuda|muuda lähteteksti]

Merano on populaarne turismisihtkoht eritisakslasteleja itaallastele. Suvel on promenaadil kontserte peaaegu iga päev ning linnas ja ümbritsevatel küngastel on toredaid jalutuskäike, vähimal määral "Meran 2000", kus talvel on ka suusatamist.

Kogukond[muuda|muuda lähteteksti]

Keeleline jaotus[muuda|muuda lähteteksti]

2011. aasta rahvaloendusejärgi kõneles 50,47% elanikkonnast emakeelena saksa keelt, 49,06% itaalia keelt ja 0,47%ladiini keelt.

Sõpruslinnad[muuda|muuda lähteteksti]

MeranosõpruslinnonSalzburgAustrias.

Sport[muuda|muuda lähteteksti]

Linna järgi on nimetuse saanudmaleavangPoolslaavi kaitseMerano variatsioon,midaAkiba Rubinstein1924. aastal linnas toimunud turniirilErnst Grünfeldivastu edukalt kasutas. 1981. aastal peeti MeranosAnatoli KarpovijaViktor Kortšnoivahelinemale maailmameistrivõistlustematš. Muusikali "Chess"esimeses vaatuses toimub male maailmameistrivõistluste matš samuti Meranos, ja see sisaldab laulu" Merano ", milles on rida"rosy-cheeked Merano, flourishing to a fault".

Linnakäsipallimeeskondon üks edukamaid Itaalias,scudettovõitja aastal 2005.Jäähokimeeskondon tulnud kaks korda riigi meistriks, kuid mängib praegu teises liigas.

Igal aastal septembris toimubMerano hipodroomilGran Premio Merano;see on kõige kuulsam Itaaliatakistusjooks.

Merano võõrustas1953,1971ja1983. aastakärestikuslaalomi maailmameistrivõistlusi.See on koht, kus keerulise ülesvoolu värava tõttu loodi tuntud 'Merano' käik. Seda liigutust kasutavad paljudslaalomisõitjadnüüd ülemaailmselt.

Viited[muuda|muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda|muuda lähteteksti]