Mine sisu juurde

Niagara juga

Allikas: Vikipeedia
Niagara joa panoraam. Vasakul Ameerika juga, selle taga Kitsesaar ning Hoburaua juga. Paremal Niagara kanjon (gorge)

Niagara juga(Niagara Falls) onjuga(õigemini jugade jakärestikesüsteem)Põhja-AmeerikasNiagara jõel.Niagara juga on maailma veerohkemaid ja tuntumaid jugasid. Et Niagara on piirijõgi, siis kuulub osa joastKanadaleja osaUSA-le.

Nimi "Niagara juga" tähendab kolme juga, mida eraldavad saared. Neist Suurim juga on Kanada-poolneHoburaua jugaehk Hobuseraua juga (Horseshoe Falls), mida kutsutakse ka Kanada joaks.Kitsesaar(Goat Island) eraldab teda USA-poolsestAmeerika joast.Luna saareraldab Ameerika joast omakorda pisikesePruudiloori joa(Bridal Veil Falls).

Kõik kolm juga on enam-vähem võrdse kõrgusega (53–57 m). Üle nende jugade voolab ligi 3000 m3vett sekundis. Kõige suurem on kaarekujuline Hoburaua juga (laius 700 m), mille kaudu langeb umbes 90% jõe veest. Suurem osa ülejäänud veest langeb Ameerika joa (laius 300 m) kaudu. Suure vooluhulga tõttu ei ole Hoburaua joa all rusu ning juga langeb otse vette. Ameerika ning Pruudiloori joa vool ei ole nii tugev, et eemaldada varisenud kivide. Seetõttu on mõlema joa alla kuhjunud rusu; vesi saab langeda vabalt umbes poole joa kõrguse ulatuses.

Geoloogiline ehitus ja ajalugu

[muuda|muuda lähteteksti]
Paremal Hoburaua juga, vasakul Ameerika juga ja Pruudiloori juga

Joa astang on osaNiagara astangust(Niagara Escarpment), klindinõlvast, mis ulatubOntario järvestidasMichigani järveläänekaldale.

Astangu pealmise kõvema kihi moodustavadKesk-SiluriLockporti dolomiidid, mille all asuvad pehmemadAlam-Silurikiltkivid.

Jääaja (Wisconsini jäätumise) lõppedes 10 000 aastat tagasi asus juga Niagara astangu joonel Ontario järve lõunakalda lähedal. Järgnenud aastatuhandete jooksul on vesi astangut 11 km lõuna poole uuristanud, keskmise kiirusega 1–2 m aastas. Kitsesaareni, kus eralduvad Kanada ja Ameerika haru, jõudis juga umbes 700 aastat tagasi. Palju suurema vooluhulga tõttu on Kanada-poolne juga taganenud palju kiiremini; väikese vooluga Ameerika juga ei suuda varisenud rusu eemaldada ning muutub arvatavasti aja jooksulkoseks.Praeguseks on joa liikumise kiirus oluliselt vähenenud, sest üle poole veest juhitaksehüdroelektrijaamadesse.

On arvatud, et mõnekümne tuhande aasta pärast jõuab jugaErie järveni,mille veetase võib selle tulemusel oluliselt langeda.