Mine sisu juurde

Maolised

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljeltOfiidid)
See artikkel räägib loomadest; tähtkuju kohta vaata artiklitMadu (tähtkuju);toiduaine kohta vaata artiklitMaoliha

Maolised

Taksonoomia
Riik LoomadAnimalia
Hõimkond KeelikloomadChordata
Alamhõimkond SelgroogsedVertebrata
Ülemklass TetrapoodidTetrapoda
Klass RoomajadReptilia
Alamklass DiapsiididDiapsida
Ülemselts SoomussisalikudLepidosauria
Selts SoomuselisedSquamata
Alamselts Maolised

Maolisedehkmaod(SerpentesehkOphidia) onroomajateklassisoomuselisteseltsikuuluvalamselts.Nad on samas seltsissisalikulistejataandurilistega.Kladistikasarvatakse nad sisalikulisteinfraseltsiPlatynota.

Tänapäeva maolised jagatakse kolmeinfraseltsi:Alethinophidia,CaenophidiajaScolecophidia.[1]Neid on kokku vähemalt 3450 liiki.[2]

Maolised on kohastunud kõige erinevamate keskkondadega, on maa all, maa peal, puudel ja isegi vees elavaid liike. Madusid leidub kõigismaailmajagudespealeAntarktika.Enamik madusid elabpuistutes,kuid neid on ka avamaastikul, näiteksmägedesjasteppides.Enamik liike elabtroopikasjasubtroopikas.Troopikametsades on rohkempuudelelavaid madusid, kes päeval puhkavad ja öösel peavadjahti.Kõrbeteselavad maod maa peal ja tihti kaevuvad. Kõik maod oskavad suurepäraseltujuda.Kui mitte arvestadaveeselavaid liikelaisabalasi,merimadulasi,veemadulasijatüügasmadulasi,ei suuda maolisedmerespikka maad ujuda nagu mõnedsisalikulised.Sellepärast puuduvad maod paljudel suurtel saartel (näiteksIslandi saar,Iirimaa saar[3]ningUus-MeremaaPõhjasaarjaLõunasaar).

Tänapäeva maolistele on iseloomulik pikk jalgadetakere(vt ka †Pachyrhachis), mis on kaetudsarvainestsoomustega.Välimuse poolest erinevad nad selgelt kõigist mitteroomajatest (kuigi osa madusid meenutabusseja kaangerjadmeenutavad madusid) ja enamikust roomajatest (ainult mõned sisalikuliste rühmad meenutavad madusid).

Paljudel madudel kinnitubalalõualuunäokoljueesosa külge venivate sidemetega, mistõttu on nad suutelised alla neelama endast tunduvalt jämedamatsaaki.[4]Samuti on maduderoidedväga liikuvad – etrinnaluupuudub, siis võivad need külje suunas laiali venida.Siseelunditeleon omane pikenenud kuju, et sobituda paremini mao piklikku kehasse. Paarilisedelundidei paikne sümmeetriliselt ja paljudel liikidel on üks elundi poolevolutsioonikäigus taandarenenud või üldse kadunud.

Madude iseloomulikud tunnused on ka liikuvatesilmalaugudejaväliskõrvadepuudumine.

Maod liiguvad valdavaltkõhupeal.

Umbes 15% maoliikidest on inimese suhtesmürkmaoksliigitatavad. Looduses ei ela mürkmaodAntarktikas,Lääne-India saarestikus,Madagaskari saarel,Uus-Kaledoonias,Uus-Meremaal,Iirimaal,Islandi saareljaTšiilis.[5]

Pikaks ajaks mõistetamatuks jäänudeluviisijakäitumisening arvatava, sageli ülehinnatudmürgisusetõttu on maost saanudkurjasümbol.PiiblijutustusesAadamastjaEevaston madukuradiesindaja.[6]Paljud inimesed kardavad madusid; see kartus on kultuuridevaheline ja võib küündidafoobiani(ofidiofoobia). Arvatakse, et inimesel, nagu paljudel teistelgi loomadel, on see kartusinstinktiivne;see instinkt on tekkinud sellepärast, et maod võivad olla mürgised. Madusid ka imetletakse nende ilusate värvide ja graatsiliste liigutuste pärast.Bioloogidejaoks on maolised eriti huvitavad, sest neil on ainulaadseidkohastumusi.

Ladinakeelse nimetuseSerpentes('roomajad') andis madudeleCarolus Linnaeus1758.NimetusOphidiatuleb vanakreeka sõnast ὄφις ('madu') ja selle nimetuse andis madudeleAlexandre Brongniart1800.

Mõned loomad on saanud nime madude järgi. Pika maotaolisekaelajärgi on nime saanudlindudeperekondmadukael(sugukondmadukaellased,seltspelikanilised). Lindudest on mao järgi nime saanud veelperekonnadmadukotkasjamaduhaugas,kelletoidulaualon madudel oluline koht.

Roomajatest on mao järgi nime saanudroomajateperekondmadukaelkilpkonn(sugukondmadukaellased,seltskilpkonnalised) ja perekondmaduskink.Kaladeston mao järgi nime saanudmadu-odaangerjas,madukala,madulõugkala,madunõel,madupeajamadusuu,okasnahksetestklassmadutähed.

Mao järgi on nime saanud katähtkujudMadu(koosnebMao SabastjaMao Peast) ningMaokandja.

Klassifikatsioon

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisMaoliste klassifikatsioon
Madude levik. Merimadulased on näidatud sinisega

Madusid leidub kõigismaailmajagudespealeAntarktika.Enamik liike elabtroopikasjasubtroopikas;polaaraladelmadusid ei leidu. Maod puuduvad Põhja-Ameerika, Euroopa ja Aasia äärmises põhjaosas ning Lõuna-Ameerika äärmises lõunaosas.MerimadulasedelavadIndia ookeanijaVaikse ookeanisoojades piirkondades.

Kui mitte arvestadalaisabalasi,meremadulasi,veemadulasijatüügasmadulasi,ei suuda maolisedmerespikka maad ujuda nagu mõnedsisalikulised.[7]

Sellepärast paljudel suurtel saartel (näiteksIslandi saar,Iirimaa saarningUus-MeremaaPõhjasaarjaLõunasaar) maod puuduvad.

Kõige põhjapoolsemad maod elavadPõhja-Euroopas,kus põhja pool põhjalaiust 60° N elab kolm liiki:harilik rästik,harilik nastikjaharilik silenastik.Maailma kõige põhjapoolsem madu on harilik rästik, kes kõige kaugemal põhjas elabRootsis,SoomesjaVenemaal(kuni 68° N).[8]Põhja-Ameerikasulatubtripimadudeleviala põhjalaiuseni 56° NKanadas.

Kõige lõunapoolsemaks maoks peetakserästiklastRhinocerophis ammodytoides,kes elabPatagooniaslõuna pool lõunalaiust 47° S.

Kõige kõrgemal elavaks maoks peetaksenastiklastThermophis baileyi,kes elabTiibetiskõrgemal kui 4000 m merepinnast.

Levik riigiti ja piirkonniti

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisEuroopa madude loend

Euroopas elab looduslikult 38 maoliiki, sealhulgas üksboalane,ükspimemadulane,24nastiklastja 12rästiklast.

Eestiselavad looduses vaidharilik rästikjaharilik nastik.

Belgiaselavad loodusesharilik rästik,harilik nastikjaharilik silenastik.

Hollandiselavad loodusesharilik rästik,harilik nastikjaharilik silenastik.

Kreekason looduses esindatud neli maoperekonda:pimemadulased,boalased,Colubridaejarästiklased.Kreeka looduses elavadharilik rästik,harilik nastik,harilik silenastik,eskulaabi roninastik,stepirästik,vagelpimemadu,koldkõht-vilbasnastik,oliivjas vilbasnastik,Hemorrhois nummifer,vagur eirenis,vähesoomuseline roninastik,leopard-roninastik,veenastik,kassmadu,nokisrästik,gürsa,armeenia rästik,lääne-liivaboa,harilik sisalikumadu,balkani vilbasnastik.[9]

Norraselavad loodusesharilik rästik,harilik nastikjaharilik silenastik.Rästiku leviala ulatubNordlandistpõhja poole. Silenastik on levinud ainult riigi äärmises lõunaosas.

Portugalisvõib kohataColubridaesugukonna madusid:harilik nastik,harilik silenastik,hoburaud-vilbasnastik, kapuutsnastik,lõuna-silenastik,Macroprotodon brevis,Rhinechis scalaris,rästiknastik.SugukonnaLamprophiidaemaoliikiMalpolon monspessulanusja rästiklasitömpnina-rästik,Seoane rästik.

Lõuna-Ameerikas
[muuda|muuda lähteteksti]

Arubalelavad mürgisedlõgismaodkaskavelajaendeemneCrotalus unicolorning mürgitu (Duvernoy näärmed)Colubridaesugukonna maduLeptodeira bakeri.

BonairelelabahassuumaduLeptotyphlops goudotii.

CuraçaolelabendeemnenastiklaneLiophis triscalis.

Sint Eustatiuselelab nastiklaneAlsophis rufiventris.

Sint Maarteniselavad nastiklaneAlsophis rijersmaija pimemadulaneRhamphotyphlops braminus.

Pikemalt artiklisSuriname madude loend

Surinameselab 74 liiki madusid, sealhulgas 11 liikimürkmadusid,kes kuuluvadrästiklaste(5 liiki, sealhulgasbušmeister) jakorallmadude(6 liiki, sealhulgasendeemneMicrurus surinamensis) hulka.Nastiklasion 51 liiki, sealhulgasendeemneTachymensis surinamensis.Boalasion 5 liiki, sealhulgaskuningboajakoerpea-puuboa.Ahassuumadulasion 5 liiki ja sugukondaAnomalepidaekuuluvaid madusid 2 liiki.

Põhja-Ameerikas
[muuda|muuda lähteteksti]

Kanadas võib madusid kohata kõikides provintsides, v.aYukon,NunavutningNewfoundland ja Labrador.Esindatud on looduses peamiselt kolme sugukonna liigid ja alamliigid:

Ameerika Ühendriikides

[muuda|muuda lähteteksti]
Florida osariigis
[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisFlorida osariigi madude loend

Floridaosariigi madude loendis on tänapäeval esindatud maoperekonnad:kilplõugmadu,Boa,Cemophora,Coluber,lõgismadu,Diadophis,Drymarchon,Farancia,Heterodon,kuningmadu,vilbasnastik,Micrurus,Nerodia,Opheodrys,Pantherophis, Pituophis,püüton,Ramphotyphlops,Regina,Rhadinaea,Seminatrix,kääbuslõgismadu,Storeria,Tantilla,tripimadu,Virginia.[10]

Armeeniaselab looduses ligi 23maoliiki:

Aafrikas elutseb üle 130 maoperekonna,sugukondadestpimemadulased, ahassuumadulased, püütonlased, boalased, tüügasmadulased,Pareatidae,rästiklased, liivamadulased, mürknastiklased, pinnaserästiklased,Lamprophiidae,ColubridaejaNatricidae.

Inimesed võivad seal kokkupuutuda mitmete mürkmadudega, nagu must mamba, lärmakas aafrikarästik, bumslang,Gabooni aafrikarästik,Egiptuse kobra,harilik eefa,kapi kobra,kitsaspea-mambajt.[13][14]

Maodliiguvad(roomavad) valdavalt kõhu peal kasutades seejuures kakõhukilbiseid.[15]

Mõned maod võivad ka ennast maapinnast kuni 1 m kõrgusele tõsta, moodustades õhus S-kujundi ja teised maod ennastpuudeotsas olles õhusalla rippudalasta aga ka temperatuuride langedes puude otsast alla kukkuda.[16]

Maod liiguvad maapinnal varieeruva kiirusega. Kui välistemperatuur on soodne, liiguvad nad suhteliselt kiiresti, ja kui temperatuur langeb, liiguvad nad aeglasemalt. Maailma kiireim madumust mambavõib liikuda kiirusega 11 km/h ja lühiajaliselt ka kuni 20 km/h (50–80 m, siis hakkab väsima).[17]

Põhilised liikumisviisid on[18]vooglemine,siuglemine,kaldvaksaminejalõõtspillitaoline liikumine[19]ning vees elavatel madudelujumine.

Mõningad maoliigid võivad ennast ka maapinnast kuni 1 m kõrgusele õhku tõsta ja osad pikemad maod ka hooga rutakalt kuni 2/3 kere pikkuselt justkui hüppega rünnata (inglise keelessaltation). Osadel madudel puutub hüppel üksnes saba maaga kokku ja teised võivad ka pikemaidhüppeidsooritada.[20] [21]

Puude otsas roomata armastavad maod võivad teadlaste hüpoteeside kohaselt omada teatudturvahaaret– liibudes 'puutüvede' vastu tunduvalt tugevama haardega kui oleks nende kehakaalu silmas pidades vajalik – kuna katsetes kasutati 'konstrueeritud ronipuid' siis pole selge kas tulemusi saab üheselt tõlgendada.[22]

Maod liiguvad ka nimetatud liikumismustreid kombineerides ja keskkonnaga sobitades, nii näiteks liiguvad kaevuva eluviisiga maod rohkelt lõõtspillitaolist liikumisviisi kasutades.

Looduses on maod enamastikiskjad(karnivoorid) ja söövad mitmeidloomi,niiputukaid,kahepaikseid,roomajaid(sh maod),kalu,usse,vähilaadseid,limuseid,munejaimetajaid(v.a inimesi).

Maosööjateks madudeks võivad ollakuningkobra,kuningmadu,Drymarchon couperi,Coluber constrictor,Masticophis,Thamnophis,Micrurus,Agkistrodon contortix,Agkistrodon piscivorusjaCrotalus sistrurus.[23] [24]

Maoliste toitumine on seotud väliskeskkonna temperatuuriga, kui välistemperatuur ei sobi (kas on liiga kuum või külm), võib seedimine olla suuresti takistatud ja see võib mao tervist kahjustada. Teadlaste arvates ei pea mõlemast soost maodjahtisaakloomadeletalveune(brumation'i) jakestamiseajal, isased paaritumise ja emased maodtiinuseajal.

Saaklooma jahtides kasutavad maod, olenevalt liigist, kas rünnet koos hammustamisega, mille käigus pritsitakse toksiinina toimivat sülge ja kägistamist või üksnes kägistamist. Viimati nimetatud madusid nimetatakse seetõttu kakägistajamadudeks.Saakloom neelatakse enamasti tervelt (pea ees, peenestamata).

Looduses söövad maod harva. Maoteadlaste tehtud uuringud näitasid, et madudeainevahetusvõib pärast saaklooma allaneelamist kiireneda kuni 40 korda ja näitekstumeda tiigerpüütoni(Python molurus bivittatus)maksja teised seedeelundkonna elundid suurenevad tunduvalt. Maoteadlased tuvastasid, et saaklooma alla neelanud tumeda tiigerpüütoni geenide aktiivsus muutus 48 tunni jooksul – ligi pooledgeenidmuutusid uinunud olekust aktiivseks.[25]

Mitmed maolised on võimelised söömata (kuni 1 aasta) pikka aega elama.[26]

Uuringud näitavad, et kuni 6 kuud söögita elavatel madudel onkaalulangusminimaalne. Teadlaste arvates toimuvad muutusedrasvkehades,mis muundatakse energiaks ja ka veeühenditeks.

Veelise eluviisiga maod tunnetavad saaklooma vibratsioonide kaudu nahal.

Loomaaedadesjamaokasvandustespeetavate madude toit ja toitumine võivad siintoodust suuresti erineda. Paljud maod ei ole nõus vangistuses toitu vastu võtma ja vaatamata katsetele neid vägisi sööta nad hukkuvad.

Maismaal elavad maodjoovadvett suuga, imedes veesuuõõndeja justkui neelates liigutavad joodud veesöögitorusse.

Boalasedvõivad joomisel kasutada ka kaheharulist keelt, 'keelega vee nilpsamist' pole täheldatudrästiklastejaColubridaesugukonda liigitatud madudel.

Joodud vee kogused võivad liigiti ja indiviiditi ning arenguastmeti varieeruda.

Ühte uuringusse osalejatena kaasatud maod,Crotalus mitchellii,Crotalus viridisjaLampropeltis getula,ei soovinud 3–4 kuud järjest juua.[27]

Veelise eluviisiga maod arvatavasti merevett ei joo ja tuleb neil ligi pool aastat janu kustutamisega oodata.

Osad maod võivad vangistuses vee joomisest peaaegu loobuda.

Kehaehitus ja anatoomia

[muuda|muuda lähteteksti]

Maolistele on iseloomulik pikk jalgadetakere,mis on kaetudsarvainestsoomustega,sealhulgassarvkilbistega.Kilbistearv ja paigutus võib eri liikidel olla erinev.2012.aastal avastasid uurijad, et madudel saab eristada lisaks peale kakaela,mis läheb üle mao kereks.[28]

Pead katvad kilbised moodustavad eri liikidel erineva mustri, mis on liikide määramisel oluliseks tunnuseks. Määramisel kasutatavate tunnuste seas on ka kehapikkus ja naha värvus. Süstemaatikas arvestatakse eeskättkoljukuju ninghammastejamürgihammastekuju ja asendit.

Enamikul madudel onnäokoljuluud on omavahel ühendatud liikuvalt,alalõualuuaga kinnitubkoljukülge venivatesidemetega.Venivad on ka sidemed alalõua vasaku ja parema poole vahel. See tagab madude suu erakordse venivuse, mistõttu on nad suutelised alla neelama endast tunduvalt jämedamat saaki.

Suure saagi alla neelamist hõlbustavad ka nende kehas pisut teisiti paiknevad siseelundid (mao liikudes liiguvad kaasa ka elundid ning liikumise, söömise, võitluse jms ajal muutuvad ka paljude elundite (süda,kops(ud), neerud jms) asukohad. Siseelunditele on omane pikenenud kuju, et sobituda paremini mao piklikku kehasse. Paarilised elundid ei paikne sümmeetriliselt ning paljudel liikidel on üks elundi pool evolutsiooni käigus taandarenenud või üldse kadunud. Näiteks on mitmetel madudel alles vaid paremkops.Kaseemnesarjadon pikenenud.

Madudel on küllhääleaparaat,kuid häälitsevad nad üksnes häirimise korral ehk kaitsereaktsioonina, sisinat tekitavad nad jõuliselt hingates.

Kaitseasendis on paljud maod suutelised roideid külgede suunas välja venitama, nii et mao keha on lamedam.

Isase mao anatoomia (kõhuvaade): 1 –söögitoru;2 –hingetoru;3 –trahheaalkops;4 –rudimentaarnevasak kops;5 –parem kops;6 –süda;7 –maks;8 –magu;9 –õhukott;10 –sapipõis;11 –kõhunääre;12 –põrn;13 –sooled;14 –seemnesarjad;15 –neerud

Mõõtmed ja kuju

[muuda|muuda lähteteksti]

Maod on kehakujult sarnased, kuid suuruselt erinevad. Mõnd liiki madude pikkus on umbes 15 cm, kuid on liike, kes võivad kasvada üle 9 m pikkuseks. Maailma pikimaks maoks peetakse perekondaTitanoboaliigitatud väljasurnud maduTitanoboa cerrejonensis't, kelle kehapikkuseks pakutakse 13 meetrit ja kehakaaluks 1,135t.[29] Ka proportsioonid on erinevad: on suhteliselt väga pikki madusid, aga on ka madusid, kes ei kasva kuigi pikaks, kuid on rusikajämedused.

Ristlõigevarieerub ümmargusest ovaalse ja kolmnurkseni.

Vees elavatel madudel on mõnikord selja peal kiil.

Pikemalt artiklisMao soomused

Madude keha katabkuiv,veekindel[30]jasarvainestsoomustegakaetudnahk,millel näärmed peaaegu puuduvad. Madude nahk areneb embrüonaalse arengu käigus väliskestana, mis formeerub soomusteks. Mao soomused ei sarnanekalasoomustega,vaid on justkuiepidermisepaksendid. Epidermis sisaldab nii alfa- kui ka beetakeratiinist koosnevaid kihte.

Epidermise all paiknev pärisnahk on varustatudveresoonte,närvidejasidekoega.Madudel onmelanotsüütetuvastatud peamiselt nahas. Melanotsüüdid liigitatakse asukoha järgi:pärisnahaspaiknevad naha melanotsüüdid jaepidermisespaiknevad epidermaalsed melanotsüüdid ning nahaalused melanotsüüdid, mis paiknevad sügaval nahas ja moodustavad võrgustiku.

Madudel vahetub tavaliselt nahk tervena, noortel madudel tihedamini kui täiskasvanutel, perioodiliselt toimuvakestamisekäigus pidevalt. Osadellõgismadulastelaga jäävad tagumised soomused saba külge alles, moodustadeslõgisti.

Madude silmi ei kata liikuvadsilmalaud,vaid kokkukasvanud laugudest moodustunud läbipaistev nahk –silmakilbismis katabsarvkestaja uueneb üheskoos kestamisega.

Pead,kerejasabakatvatesoomuste(kilbiste) kuju, arv, struktuur, värvus ning paigutus võivad olenevalt liigist olla erineva kuju ja suurusega. Soomused liigitatakse pea-, kere- ja sabasoomusteks. Soomuseid kasutatakse maoliste klassifikatsioonil.

Madudel on piklik keha ja sageli arvatakse, et neil on pikksaba.See pole tõsi: enamikul liikidel on just suhteliselt lühike saba. Mao saba algab kõhupoolel asetsevakloaagijuurest. Kloaaki on enamasti lihtne üles leida, sest soomuste ehitus on selle juures teistsugune.

Eeldatavasti paiknevad sabas ka suguelundid (hemipeenis(varasem nimetus:peenis,1843),sugunäärmedjm.

Mao saba on väga liikuv. Mõnd liiki maod peibutavad saaki sabaotsaga, mis vingerdab nagu uss. Osad maod, nagusilindermadu,Diadophis,Liophis anomalus,Chilorhinophis gerardi,Oligodon bitorquatus,Maticora intestinalisjaLeimadophisvõtavad ohu korral sisse 'valvsuspositsiooni' ja kergitavad üsna kõrgele õhku mitte pea, vaid oma eredalt värvunud saba.[31]

Mõnikord on sabaots kõvastunud, näitekskilpsabalastel.Selle põhjus pole selge.

Selgroosabalülidelroideidei ole.

Pikemalt artiklismao skelett

Maod on tuntud selle poolest, et neil pole jäsemeid, neil on kaheharuline keel ning nad ei pilguta silmi, kuid kõik need tunnused esinevad ka mitmesugustel sisalike rühmadel. Kõige tähtsamad morfoloogilised tunnused, mis on madudel ainulaadsed, onselgroojakoljuehitus.

Madudeskeletton teistemaismaaselgroogseteskeletist väga erinev.Õladjaesijäsemedon täiesti kadunud. Kõigil tänapäeva maolistel puudubristluu[32],kuid mõnel on säilinudvaagnajatagajäsemetejäänused (vaagnakannused). Mao skelett koosneb koljuluudest (shsahkluu,tiibluu,suulaeluu), selgroost, roietest ning vaagnakannustest (olemasolul).

Madudeselgroog on jäsemete kadumisega seoses nõrgalt liigendunud.Selgroolülisidon olenevalt liigist ja indiviidist[33]120–435 (30–40 selgroolüli kas rohkem või vähem) või isegi kuni viissada.

Iga selgroolüli on naaberlüliga seotud tervelt 10liigesepinnakaudu. Nii tekib tugev, kuid paindlik süsteem, mis koos tugevatelihastegavõimaldab maol jäsemeteta liikuda.[34]

Igale selgroolülile (välja arvatudsabalülid) on kinnitunud üks paarroideid.Roidedon väga liikuvad – etrinnaluupuudub, võivad need külje suunas laiali venida, lubades maoseedekulglalmahutada suurt saaki.

Madude selgroog jaotatakse neljaks osaks[35]:kaelalülid,rinnalülid,cloacal vertebraejasabalülid.Sabalülide arv sõltub nii liigist kui ka mao soost, arvatakse et sabalülisid on pikemasabagamadudel rohkem.

Isaste madude suguelund paarilinehemipeenison mõlemalt poolt ühendatud sabalüligalihase(refractor penis) kaudu.[36]

Hingamiselundkond

[muuda|muuda lähteteksti]

Hingamiselundkonda liigitatudelunditemorfoloogilised näitajad (näiteks suurus jms) ja ka asend (näit saaklooma neelates) võivad suuresti varieeruda nii perekonniti kui ka liigiti ja indiviiditi.

Madudehäälekson sisin, mis on nende kaitsestrateegia osa (inglisedefensive hissing). Sisisemine koosneb neil kolmest faasist – häälekõri,roieteningkopsudeja vastavatelihastegahingatakse sisinaga sisse, hoitakse hinge hetkeks kinni ning hingatakse sisinaga välja.[37]

Sõõrmed ja ninaõõs

[muuda|muuda lähteteksti]

Sõõrmed paiknevad madudel külgmiselt, kuid paljudel (peamiselt vees elavatel) madudel paiknevad need selgmiselt. Veelise eluviisiga madudel paiknevadninaõõneeessõõrmed,mis on varustatud isesuletavate ringiliste klappidega ja klapilaadsete kilbistega (veemadulased), mis sulgevad nii nina kui ka suu, kui nad vee all ujuvad. Lisaks paiknevad merevees elavatel madudel ninaõõnes ninanäärmed (inglise keelessalt glands). Pikka aega arvati, et nimetatud näärmete kaudu väljutatakse liignesool,kuid katsed merimadudega näitasid, et arvatavasti tuleb neil ligi pool aastatjanu kustutamisegaoodata.[38]

Neel ja kõri

[muuda|muuda lähteteksti]

Neel on maolistel üheaegselt nii hingamis- kui ka seedeelund. Õhk suundub ninaõõnestneelujakõrisse.Madudel on tuvastatud kahäälekõri.Häälekõri avaust saavad nadsaakloomaneelateshingamisekskasutada.

Hingetoru ja bronhid

[muuda|muuda lähteteksti]

Hingetoru paikneb maolistel kõri jabronhideningkopsu(de) vahel.[39]Bronhid algavad hingetoru juurest ja jagunevad kahekspeabronhiks,mis kulgevad kooskopsuarteritegakopsudesse.[40]

Paljudel madudel on ka vasak või parem kops atrofeerunud. Mõnedel madudel paikneb kopssüdamesteespool kuid valdavalt siiski tagapool. Vasak kops on arenenudboadeljapüütonitel,kuidCrotalusel ja paljudelColubridaesugukonna madudel on vasak kops rudimentaarne ningrästiklasteljamürknastiklastelatrofeerunud.[41]Kuid see eest on rästikutel jt olemashingetorulaienenud tagaosast kujunenudtrahheaalkops.[42]Tropidophiidaesugukonna madudel on arenenud parem kops.Bolierialastelon arenenud mõlemad kopsud.

Kops lõpeb enamastiõhukotiga(õhumahutiga[19]), mille täpne funktsioon pole päris selge.

Seedeaparaati liigitatudelunditemorfoloogilised näitajad (näiteks kuju, suurus jms) ja ka asend võivad suuresti varieeruda nii perekonniti kui ka liigiti ja indiviiditi. Seedeaparaat koosneb ka vastavatestkudedestjarakkudest.

Seedeaparaati kuuluvadsuuõõs,süljenäärmed,keel,hambad,söögitoru,magu(shmaolukuti),sooled,maks,sapipõis,kõhunääreningkloaak.Inimeste suhtes mürkmadudeks liigitatud madude puhul liigitatakse siia kamürgiaparaat.

Enamik seedeaparaadi elunditest on seest vooderdatudlimaskestaga.

Suuõõnes paikneb maolistele omanekaheharuline keel,milleotson kaheharuline. Kui madu on liikumas, võib näha ka tema keelt.

Ka mitmednäärmedpaiknevad siinsamas, nende hulgassüljenäärmed(mitte segi ajadaDuvernoy näärme,Harderi näärmejt).

Pikemalt artiklisHambad#Madudel

Hambadon enamikul maolistel üksteisest vähe eristunud (Aglypha), v.a inimese suhtesmürkmadudeksliigitatuil, neil on nn mürgihambad.

Hambad vahetuvad elu jooksul korduvalt, kuid nende funktsioon (v.a mürgihambad) on enamasti abistav, nendega ei saa saaki tükeldada.

Maoliste hambad on valdavalt peenikesed, teravad ja tahapoole kõverdunud, paiknedes üla- ja alalõualuul, mõnedel madudel ka suulae-, tiib- ja eeslõualuul.

Arvatakse, et munas olevatel maopoegadel on eriline nnmunahammas,millega nad püüavad neid ümbritsevat munakoort läbistada.

Mürgiaparaat

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisMürgiaparaat#Madudel

Mürgiaparaadi tekkimise ülesanne pole päris selge, teadlaste arvates on see vastavate lihaste survele allutatud süsteem seotud suure saagi neelamisega tervikuna ning eelseedimisega ja asjaoluga, et madudel tuleb ellujäämisekssaakloomliikumatuks muuta (võimalikult kiirelt surmata)[43]nii näiteks sooritavad lõgismadulased (prklõgismadu) ründe 0,2 ± 0,1 sekundiga ja sülg väljutatakse tõenäoliselt 0,5 ± 0,2 sekundiga.[44]

Mürgiaparaat koosneb:

  • paarilisest välissekretoorsestmürginäärmest(Duvernoy näärme fülogeneetiline derivatiiv);
  • lisa mürginäärmetest;
  • modifitseeritudhammastest(ka kihvadest): eesmürgihambad, tagamürgihambad;
  • lihastest
  • mürgi- ja lisamürgijuhadest
  • mürgikanalist.

Mürgiaparaadi kirjeldus on toodud inimeste mürgistamisvõime vaatepunktist, anatoomilised struktuurid kannavad osadel autoritel teistsuguseid nimetusi, nii on teada, et madude sülg komplekteeritakse oimu-süljenäärmetes.

Lisaks anatoomilistele struktuuridele loetakse mürgiaparaadi hulka katoksiininatoimivsülg(valgud) –maomürkja selle väljutamisega seotud käitumuslikud kohastumused.[45]

Söögitorukulgeb neilneelustmaoni ja on lihtsa ehitusega ning väga lihaseline, mis kergendab toidu surumistmakku.Magu on piklik jasilindrikujulinening läheb ülepeensooleks,millel eristatakse niikaksteistsõrmikut,tühisooltkui kaniudesoolt.Peensool läheb ülejämesooleks.Soolestiklõpeb kolmekambrilisekloaagiavausegaja selle osade kaudu väljutataksesaakloomaseedimatud osad (karvkate) ja emastel madudelmunadvõi maopojad.

Söögitorust väljaspool on ühesagaralinemaksja nimetatud elund ulatubsüdamestkunimaolukutini.[46]Sapipõispaikneb maksast varieeruval kaugusel ja on ühendusespõrnaning maolukuti lähedal olevakõhunäärmega.Üsna pikksapipõiejuhatranspordibsapimaksaväliste sapijuhade kaudu sapipõide hoiule, kuni see väljutataksekaksteistsõrmikusse.[47]

Seedeaparaadi tööd toetavad ka skelett ja lihaskond (sh painduvadroided).[48]

Urogenitaalsüsteem

[muuda|muuda lähteteksti]

Neerudon pikenenud kujuga ja kumbki neer läheb ülekusejuhaksmis lõpevadkloaagikeskmises osaskusesooles.Kusepõispuudub. Madude neerude töö tulemusel ei väljutata vedelat uriini, kuna neerudeHenle lingulpuuduvadnefronid,jääkained väljutakse üsna tahkena (pastana).

Kloaak on mõlemal sugupoolel.

Isaste suguelundid ka kopulatsioonielundid on olulised eelkõige madude seksuaalsel käitumisel (nende kaudu ei väljutatauriini), nagu territooriumi märgistamine jakopulatsioonjms. Osadel vangistuses suure hulgana koos peetavatel madudel, näiteks perekondadenastikjaAcanthophisliikidel esineb paaritumisperioodil kahomoseksuaalset kopulatsiooni.[49][50]Uue uuringu käigus selgus, et 'tuunides' (implanteeriti kapsel) isaste madudeöstrogeenidetaset eritavad nad emastele madudele omaseid feromoone ja tõmbavad ligi suurel hulgal samasoolisi seksuaalpartnereid.[51]

Neeru-sugusegmendid,mis sigimisperioodil suurenevadseemnevedelikutõttu, toimivad isastel lisasuguelunditena.[52]

Isaste sigimiselundkonda kuulub looteeas kaWolffi juha,millest hiljem arenevadmunandimanus,seemnejuha.[53]Munandeidon kaks: parem ja vasak munand, mille asend võib erineda olenedesneerudeasendist kuid harilikultneerumanusteläheduses. Kummastki munandist väljubmunandimanusejuha,mis jätkub munandimanusesabast alatesseemnejuhana.

Isasloomade sigimiselundkonna lahutamatu osa on ka üksik ja/või paariline –hemipeenis,mis paiknebkloaagitaga naha all ning sopistub erutuse korral välja.

Osadel madudel esineb kamõlemasoolisustBothrops insularis,Pareas stanleyijaPseudoficimia frontalisemastel madudel on tuvastatud samuti toimiv hemipeenis.[54]

Emaste sigimiselundkonda kuuluvad looteeas kaMülleri juhad,millest arenevadmunajuhalehter,suurosa,munakamber,emakas(vivipaarsetelliikidel ka platsenta).[55]Emaste sigimiselundkonda kuuluvad:munasarjad,(osadel liikidel vasem munasari rudimentaarne[56]), paarilinemunajuhajahemikliitorid.[57][58] Osadel madudel, nagu mõnedel perekondaTantillaliigitatud madudel,infraseltsiScolecophidiasugukondadelahassuumadulasedjapimemadulasedning kahelAnomalepidaemaoperekonnal on vasem munajuha atrofeerunud või puudub. Munajuha histoloogia ja morfoloogia ning asend on liigiti varieeruv ja oleneb ka emase mao reproduktiivsest seisundist. Munajuha koosnebmunajuha lehtrist,suurosast(magnum) ja emakast.

Munajuha funktsioonideks on viljastumisel osalemine, seemnevedeliku säilitamine, munade transport, munakoore formatsioon, kaltsiumi, vee ning toitainete transport munadesse, gaasivahetus, emaslooma embrüo toitainete varustuse tagamine ja munade väljutamine.[59]

Viljastatudmunadliiguvad munajuhassemunasarjadejamunajuhalehtrikaudu ning hiljemväljutataksemunad kloaaki avanevakusesoolekaudu.[60]

Närvisüsteem

[muuda|muuda lähteteksti]

Kesknärvisüsteem

[muuda|muuda lähteteksti]

Madudekesknärvisüsteemikeskmeks on iseloomulik lühikepea-jaselgrookanalispaiknev pikkseljaaju.

Madude seljaaju paikneb selgrookanalis ja on üsna ühetaoline elund, millel ei saa eristada jämedamaid kohti. Seljaaju koosnebvalge-jahallainestmoodustunud võrgustikust.

Peaaju areneb viiest embrüonaalsestajupõiest:müelentsefalonist,metentsefalonist,mesentsefalonist,dientsefalonistjatelentsefalonist.

Peaaju koosneb:piklik-,väike-,kesk-javaheajust.

Peaaju morfoloogia oleneb nii maoliigist kui ka indiviidist, nii kaalub 64-grammisehariliku rästikupeaaju 0,1 grammi ning 1770 grammi kaaluvamust-valge kobra(Naja melanoleuca) peaaju 0,65 grammi.[61]

Peaaju struktuurid

[muuda|muuda lähteteksti]

Peaajus paiknevad kalisahaistmissibulad,suuraju poolkerad,haistmissibulad,nägemisristmikjahüpofüüs.[62][63]Suuraju poolkerade katuse moodustabmantel.

Hüpotalamuse tooma- ja viimasoontega (näiteksmandelkehasse) seostatakse madudel ka enesekaitseks osutatud ja vaenlastele suunatud kohati agressiivset käitumist – mitmeid poose, asendeid, liigitusi et röövloomi ja vaenlasi (näiteks inimesi) eemale peletada. Mürkmaod kasutavad selleks enamasti hoiatavaid häälitsusi, näiteks sisisevad. Aga rühm madusid, keda vahel nimetatakse kasülitavateks kobradeks,nende hulka arvatakseNaja ashei,kaeluskobra,mustkael- jaindia kobrajt, võivad inimese suunas sülge pritsida lausa mitme meetri kauguselt.

Ajuripatskoosneb neil, erinevalt inimestest, kolmest integreeritud ja töötavast osast:ees-,kesk-jatagasagarast.

Madudesuurajukoorkoosneb kolmestnärvirakkudekihist:

  • esimene kiht koosneb enamastiaksonitestjadendriitidest;
  • teises kihis paiknevad tihedalt pakitud närviraku soomad;
  • kolmanda kihi moodustavad vabalt paiknevad närviraku soomad.[64]

Pole selge, kas madude puhul saab kirjeldadamotoorset ajukoort.Küll aga on madude spinaalnärvid varustatud rohketemotoneuronitega.

Maod on katsetes osutunud osavamateks õppijateks kui varem arvatud.[65]

Seksuaalset käitumist kujundabendokriinsüsteemkoos närvi- jalümfisüsteemiga,aga eelkõige hüpotalamuse-hüpofüüsi-sugunäärmete-telg ehkhüpotalamusjahüpofüüskoossugunäärmeteganing vastavadhormoonidjaneuropeptiidid.Maolistega tehtud uuringud näitavad, etpaaritumisrefleksesaab modifitseerida niiimetajatehormoone manustades (östrogeenid,testosteroon,androgeenidjpt) aga kakastratsioonikaudu.[66]

Maolistele on ühest küljest iseloomulik nõrk kõrgema närvisüsteemi areng, teisalt lihaste töö kõrge koordineeritus ja täpsus.

Piirdenärvisüsteem

[muuda|muuda lähteteksti]

Piirdenärvisüsteem jaotub funktsioonide järgisomaatiliseks närvisüsteemiksjaautonoomseks närvisüsteemiks.

Piirdenärvisüsteemi moodustavad pea- ja seljaajust väljuvadkraniaal-jaspinaalnärvidningnärvisõlmed.

Kraniaalnärvid

[muuda|muuda lähteteksti]

Madudel on tuvastatavad peaaegu kõikkraniaalnärvidepaarid:haistmisnärv,nägemisnärv,silmaliigutajanärv,plokinärv,kolmiknärv,eemaldajanärv,näonärv,esikuteonärv,keele-neelunärv,uitnärv,keelealune närv(v.alisanärv– madudel puuduvad õlad).[67][68]

Spinaalaalnärvid

[muuda|muuda lähteteksti]

Seljaajust väljuvate spinaalnärvide arv on varieeruv ja oleneb maoliigi selgroolülidearvust.

Sisemine närvisüsteem

[muuda|muuda lähteteksti]

Sisemise närvisüsteeminärvipõimikuid sisaldav õhuke võrgustik paiknebseedeaparaadielunditetunica musculariskihtide (mis koosneb enamasti kahest kihist: sisemisest ringkihist ja välimisest pikikihist) vahel ja kasooltelimaskesta aluskoes.

Sisemise närvisüsteemi närvipõimikud paiknevadsöögitorus,maos,sapipõies,seedekanalis,kõhunäärmes,peen-jajämesooles,kloaagisjm.

Närvipõimikud, mis koosnevadrakukehadest,aksonitest,dendriitidestja närvilõpmetest, innerveerivad teisi närvisõlmi,silelihaseidja sisesekretoorseid rakke.

Nastik.Näha on madudele iseloomulikkaheharuline keel

Haistmiselundid

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisJacobsoni elund#Madudel

Haistmine on madudel hästi arenenud. Madude tähtsaimaks haistmiselundiks loetaksekeeltkoosJacobsoni elundiga,mis avaneb suuõõnde kahe avaga. Mao kaheharuline keel sirutub suust ülalõua poolümmarguse sälgu kaudu välja ning võbeleb hetke õhus, puutudes ka vastu ümbritsevaid esemeid, seejärel liigub keel tagasi suhu ning selle kaks tippu liiguvad sahkluu-nina elundi vastavatesse avadesse, viies sinna väljast keemiliste ainete jäljed. Nii saab madu ümbritseva kohta informatsiooni.

Madudel onsõõrmedja need paiknevad ninamiku üla- või külgserval kuid sõõrmete rolli haistmisel ei peeta oluliseks.

Nägemiselundkond

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisSilm#Madudel

Madude nägemine pole üldiselt eriti terav ja teadlaste arvates paljud neist liikumatutele objektidele silmi ei pöörita. Välisteksnägemiselunditekson peas paiknevadsilmad.Silma ehitus ja silmaümbrus on järgmine:nägemisnärv,Harderi nääre,Schlemmi kanal,nina-pisarajuha,pisarakanalikesed,silmakilbis,silmamuna,sarvkest,kõvakest[69],ripskeha,võrkkest,silmalääts,klaaskeha,vikerkest,silmaavajt.

Silma eesmine kamber sisaldabvesivedelikkujaklaaskehasilmaläätse taga asuv tagumine kamber sisaldabklaaskehanestet.

Ligi 45% madude vaateväljast on kaetud mõlema silma poolt, mistõttu on neil küllaltki hea ruumiline nägemine. Kestamise ajal muutub madude harilikult läbipaistevsilmakilbispiimjaks ning sel perioodil on maod praktiliselt pimedad. Silma sarvkesta niisutavadHarderi näärmeteeritised.

Arvatakse, et enamikul täiskasvanud madudelnäsakoonuspuudub, kuid see võib esinedarästikutel.[70]

Madudepupillidekuju on üsna mitmekesine. Aga lihtsustatult võib öelda, et päevase eluviisiga maod (kes päeval aktiivsed) saavad pupillivikerkestalihasteabil ümara hoida ning maod kes öise eluviisiga (videvikus ja öösel tegutsevad) saavad pupilli vertikaalse hoida. Nii onkassmaol,osadellõgismadulastel,harilikul rästikulvertikaalsed agaharilikul nastikulümmargused pupillid.Piugmadudepupill on horisontaalne.

Maitsmiselundid

[muuda|muuda lähteteksti]

Maitsmiselundid paiknevad maolistel suuõõnes ja keeleotsas.[71] [72]Neid on võrreldes teiste loomade omadega vähe seetõttu loetakse, et madudel maitsmiselund peaaegu puudub.

Kuulmiselundid

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisSisekõrv#Madudel

Madude kuulmine ei ole hea ja on vähetõenäoline, et nad kuuleksid ümbritsevaid helisid. Neil puuduvadkuulmekile,väliskõrvjavälimine kuulmekäik,keskkõrvon lihtsustunud ning üksnessisekõrvon täielikult arenenud.

Termolokatsioonielund

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisTermolokatsioonielund#Madudel

Mõnedel madudel paiknevad pea piirkonnaskaugtermoretseptorid,mis võimaldavad neil tajuda saaklooma kehast lähtuvat soojust. Paarilised termolokaatorid on väljastpoolt näha lohkudena. Termolokatsioonielund on tuvastatud osadellõgismadulastel,pärisboalastel,püütonlastel.[73]

Sisesekretsioonisüsteem

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisNäärmed#Madudel

Maolistel on tuvastatud mitmeidsisenõristusnäärmeid:ajuripats,käbinääre,harknääre,kilpnääre,kõrvalkilpnäärmed,neerupealised,munandid,munasarjad.[74]

Maopeaspaikneb hulgaliselt näärmeid, nagusüljenäärmedjaHarderi nääre.Lisaks paiknevad madude peasDuvernoy näärmed,v.a inimeste suhtes mürkmadudeks liigitatud madudel, neil loetakse Duvernoy näärmete derivatiividmürgiaparaadiosaks ja neid nimetatakse vahel ka mürginäärmeteks.

Nii emastel kui ka isastel madudel paiknevadkloaagiavausestsabasuunas,kõhupool, paarilisedkloaaginäärmed.

Pikemalt artiklisKilpnääre#Madudel

Madudel paikneb paaritu kilpnääreharkelundijasüdameees.

Kilpnäärme arengut madudel on vähe uuritud, kuid kilpnääre on tuvastatud hariliku nastikuembrüoteljuba pärast munade väljutamist.[75]

Kilpnäärme kuju võib maoliigiti erineda, nii on emaseNatrix sipedon sipedoni kilpnääre munaja kujuga, mõõtmetega 3,0 × 4,0 mm ja asukoht 21. ja 24.kõhukilbisejuures.[76][77]

Kuklatagused näärmed

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisKuklatagused näärmed

Madude nahk on kuiv ja enamikul peaaegu näärmeteta. Mitmetel maoperekondadel, naguRhabdophis,Macropisthodon,Balanophisaga on avastatud pea piirkonnas, naha all selgmiselt, hulgaliselt paarilisi juhadeta kuklataguseid näärmeid. Näärmeid kirjeldati esimest korda1935.aastalRhabdophis tigrinus'el. Näärmete ülesanded pole käesoleval ajal päris selged. Uuringud näitavad, et näärmete eritised võivad pärineda madude saakloomadelt, on steroidilaadsed, ja maod kasutavad neid enesekaitsel. Välja pigistatud eritises on uurijad tuvastanudverd,lümfi- ja pigmentrakke.[78]

Südame-veresoonkond

[muuda|muuda lähteteksti]

Madudesüdame-veresoonkondkoosneb südamest,arteritest,arterioolidest,kapillaaridest,veenidestjaverest.

Vererõhkoleneb nende keha asendist. Nii on vees elavatel madudel arteriaalne vererõhk horisontaalasendis olles valdavalt madalam kui näiteks neil, kes puudel roomavad.[79]

Südamekuju, suurus, kaal (656 g kaaluvaAgkistrodon piscivorus conantisüda kaalub 1,6 g) ja struktuur ning asend on madudel erinev ja sõltub nii anatoomiast, füsioloogiast kui ka käitumisest. Südame asend sõltub madudel tihedalt eluviisiga ja on puude otsas, maismaa või veelise eluviisiga madudel erinev.

Elund paikneb maismaal, ka puudel, elavatel madudelpealähedal, veelise eluviisiga madudel agakehakeskpaigas. 1960. aastal tehtud uuring 6nastiku(Tropidonotus natrix) ja 4hariliku rästikugatuvastas nende südame mõõtmeteks 2 × 1 × 1 cm ja asetseb süda neil peamiselt paremal keha poolel.[80]

Madude süda on enamikul tänapäevastel maolistelkolmnurgakujuline ja kolmekambriline – eristatakse kahtekoda(vasakut ja paremat) ja ühte südamevatsakest. Südamel eristataksesüdamepõhimikku(basis cordis) jasüdametippu(apex cordis).

Looteeasmadudesüdant on vähe uuritud, kuidsüdametoruareneb neil jubamunasolles. Munast koorunud ja/või sündinud maopoegadel on südame kaks koda täielikult eraldatud javenoosurgeasub südame paremast kojast üleval pool (selgmiselt).

Ühe uuringu käigus tuvastati annetatud viljastatud munadest inkubaatoris koorunud 2 päeva vanustelmaisi-roninastikutel(Pantherophis guttatus guttatus) kõik täiskasvanud maole omased südame struktuurid.

On kirjeldatud, et osadel madudel tühjenebvasak kägiveen,mis kulgeb südame selgmisespärgvaos,venoosurkesse.[81]Venoosurke ja südame parema koja vahel asub avaus:sinoatrial aperture.See sisaldab klappe, mis ei avane enne, kui algab kokkutõmme (ingliseatrial contraction).

Venoosurge koosneb kahest, vasakust ja paremast,sinus horns'ist.[82]

Venoosurke kaudu sisenevad õõnesveenid südame paremasse osasse.

Paremkodasaab verd neljaveenikaudu: parem ja vasakprecaval vein,postcaval veinjavasaku maksaveenikaudu. Vasak koda saab verd vasakust ja paremast kopsuveenist.[83]

Vasak koda on madudel väiksem kui parem.

Südamevatsake

[muuda|muuda lähteteksti]

Madudesüdamevatsakestearvus pole lõplikult selgusele jõutud. Osade uurijate arvates on madudel nii parem kui ka vasak südamevatsake. Paljude uurijate arvates ei ole selle õõnte vahel olevad seinad täielikult sulgunud ja seetõttu nimetatakse seda üheks südamevatsakeseks.

Südamevatsake koosneb kolmest omavahel ühenduses olevast osast,[84]mida vahel nimetatakse ka alamkambriteks (vasakult paremale):arterioosõõs,venoosõõsjakopsuõõs.Arterioosõõs on teistest õõntest eraldatud horisontaalse vaheseinaga. Veri suubub siia vasakust kojast ja väljub vatsakesevahelise kanali kaudu venoosõõnde.

Kuningpüütonisüdame ultraheli kujutiste analüüs paljastas, et veri paremast südamekojast täidab esmalt venoosõõne ja veri vasakust südamekojast täidab arterioosõõne.[85]

Atrioventrikulaarklapid(valva atrioventricularis) suunavad verevoolu, sulgedesvatsakesesisese kanali,südamelõtveajal erinevatesse alamkambritesse.

Vatsakesest väljubkopsutüvi(truncus pulmonalis). Kopsutüvi annab kaks haru:parem kopsuartersuundub paremassekopsuja vasak vasakusse kopsu, kopsuarterid moodustavad rohkeltanastomoose.

L. D. Brongersmapoolt, Leidenis paiknevaRijksmuseum van Natuurlijke Historie,uuritud eksponaatidest olidBoidae,Aniliidae,Xenopeltidae,ColubridaejaElapidaesugukonnamadudel kaks kopsu, millest üks või mitu parema kopsuarteri haru suundusid, lisaks vasakule kopsuarterile, samuti vasakusse kopsu. OsadelBoidae,AniliidaejaXenopeltidaesugukonna madudel esines parema ja vasaku kopsuarterianastomoose.Piirituses säilitatud eksponaatidel ei tuvastatud vasaku kopsuarteri harusid suubumas paremasse kopsu.[86]

Madudel väljuvad südamest kaksaorti,parem aort väljub südamevatsakese vasakult ning vasak aort paremalt poolt. Parem aort annab harud une- (a. carotis communis) ja lüliarteritele (arteria vertebralis). Vasak aort harusid ei anna.[87]

Südamevatsakese omapärasele ehitusele vaatamata ringleb madudel veri niisuureskui kaväikeses vereringes.

Maosüdamel on kaks sissevoolu teed: vasak ja parem südamekoda, ja kolm väljavoolu teed: kopsuarter ja vasak ning paremaordikaar.

Madudel on tuvastatud kaksaordikaart:vasak ja parem.Lüliartersaabmadudelalguse paremastaordikaarestja selle harud kulgevadkehas,nahas,söögitorus,kopsu(de)s japeas.[88]

Madude veresoonte (ka lümfisoonte ja lümfisüdamete) sisekesta katab ühekihiline endoteelirakkudest koosnevendoteel.

J.D.Boydi (1942) avaldatud uurimistöö käigus tuvastati harilikul rästikulvasak ühisunearter,mis kulgebtüümuseülemise sagara juurestsöögitorujahingetoruvasakult poolt, annab harusid ja kulgeb pea suunas ning haruneb vasakuks sisemiseks ja välimiseks unearteriks (a.carotis interna et externa).[89]

Munandeidvarustavadveregamunandiarteridja vere äravoolu tagavadveenid,emastel madudel varustavad munasarju veregamunasarjaarterid.

Arterite, veenide loend (osaline)

[muuda|muuda lähteteksti]

Lümfisüsteem

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisLümfisüsteem#Madudel

Madudelümfisüsteemkoosnebpõrnast,harkelundist,lümfoidkoest,luuüdist,lümfiklapikutest ja lümfisüdametest,lümfiurgetest,lümfisoontestja neis liikuvastlümfistaga ka vastavatestkudedest,rakkudest,molekulidest (shantimikroobsed peptiidid), retseptoritest, geenidest (shMHC) jahormoonidest.

Pikemalt artiklisTüümus#Mao tüümus

Madude tüümust on vähe uuritud, kuid arvatakse, et tüümus on neil üks esimesi lümfoidelundeid, mis välja areneb. Mao tüümust (saksader Ophidienthymus) on maininud juba Blassius 1681. aastal.[90]

Tänapäevaste madude tüümus on paariline elund, mõlemal elundi poolel on eristatavadtüümuse sagarikud,mille arv on liigiti varieeruv. Harkelund paiknebkilpnäärmeja vahetult südame tipu ees. Madude tüümusel eristataksetüümuse koorejasäsiosa.

Madude (nagu paljude teistegiroomajate) tüümuse rakkude (tümotsüütide,tüümuse epiteelirakkude,tüümuse müoepiteelrakkude) pinnal olevadmolekulidsarnanevad seerumiimmunoglobuliinidega,kuid on tõenäoliseltT-lümfotsüütideretseptorite eelkursorid.[91]

Mao tüümuses on tuvastatud kagranulotsüüte.

Lümfisüsteemi osad

[muuda|muuda lähteteksti]

Suuredveresoonedon pea kõikjal ümbritsetud lümfoidkoega.Lümfoidkudepaikneb ka enamiku elundite sees. Osadel madudel on sooltega seotud lümfikude tuvastatud suu ja neelu vahel (ingliseesophageal tonsil).

Lümfiklapikudleiduvad peamiselt suuremateveenidesuudmetes.Lümfisõlmedeasemel on üksikud pulseerivadlümfisüdamed(ka teistelroomajatel).Harkelundpaiknebkilpnäärmeja vahetultsüdametipu ees.

Munanditest toimublümfiäravool.

Madudelümfoid(-immuun)süsteemi osa on kahumoraalne immuunsus.

Madudel on tuvastatud järgmisedimmunoglobuliinideklassid[92]:

Madudel sõltubmaomahlaeritus ja selle keemiline koostis palju ka väliskeskkonna temperatuurist, liigist, mao vanusest jpt teguritest. Erinevus inimeste maomahla keemilise lagundamisega on märgatav, kuna maod seedivad ka saaklooma luid, nahka (aga mitte karvkatet) ja maosööjatest maod ka mürkmadude toksiinina toimivat sülge.

Madudeleukotsüütideterminoloogia pole käesoleval ajal päris selge, kuid arvatakse, et valgeliblede populatsioon sarnaneb imetajate omaga:eosinofiilid,monotsüüdid,basofiilid,lümfotsüüdid.Madudel, nagu paljudel teistelgi roomajatel, on lisaks tuvastatud kaazurofiilidjaheterofiilid(ekvivalentimetajateneutrofiilidele).

Leukotsüüdid on, ka liigist lähtuvalt, erineva morfoloogiaga.

Madudeerütrotsüüdidontuumagarakud ja nende elukaar on 600 päeva ringis.[93]

Kilpnäärmehormoonid

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisKilpnäärmehormoonid#Mao kilpnäärmehormoonid

Madudekilpnäärmehormooneon vähe uuritud, arvatakse et neil reguleerivad hormoonidkasvu,kestamist japuhkeseisundeidningpaljunemist.

Mikroelemendid

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisMikroelemendid#Madudel

Madude kehas leiduvaidmikroelementeon vähe uuritud, kuid need olenevad nii indiviidielupaigast,liigist, toitumusest, reproduktiivsest staatusest kui ka paljudest muudest teguritest.

Hiinas1993. aastal tehtud uurimuses tuvastati ICP-AES-i (inglinductively coupled plasma atomic emission spectroscopy) meetodil madude kehaosades rohkem kui 17 mikroelementi:Cu,Zn,Fe,Mn,Se,strontsium(Sr),Al,Si,Ni,Ba,Co,Pb,Ge,Cd,Mo,Lajt.[94]

Kopulatsioonikork

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisKopulatsioonikork#Madudel

Madudel onsigimissüsteemidegaseonduvat käitumist vähe uuritud. Uurijate arvates moodustub suguküpsete isasloomade poolt kopulatsiooni vahendusel peamiselt emassuguelunditesse väljutatudseemnevedelikusthüübinudkopulatsioonikorkmadudeneeru-sugusegmentideeritistest ja sulgeb, lühiajalist, emaste madudemunajuhad.

Seemnevedeliku hüübimist on tuvastatud mitmetel sugukondaNatricidaeliigitatud maoliigil:Nerodia taxispilota,Thamnophis butleri,Thamnophis sauritus,Thamnophis sirtalis,Virginia striatula.[95]

Pikemalt artiklisMelaniin#Madudel

Madude nahas paiknevadmelanotsüüdidsisaldavad melaniini sünteesivaid osiseid. Lisaks sisaldavadmelaniini-ladestusi ka osade inimeste suhtes mürkmadudeks liigitatud madude, näitekspärisrästiklastejalõgismadulastepeaspaiknevad mürginäärmeid katvad koed,lihasedkui kamürginäärmed.SugukondaColubridaeliigitatud madudel melaniiniladestusiDuvernoy näärmetesei ole tuvastatud.[96]

Melaniiniladestiste ülesandeid madudel on vähe uuritud, kuid arvatakse, et need moodustavad kaitsebarjääripäikesekiirguseeest, mis liigse aktiivsuse tõttu võib kahjustadamürgiaparaativõi deaktiveeridamürginatoimivasülje.

Kortikosteroon

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisKortikosteroon#Kortikosteroon madudel

Puutudes kokku ennustamatute ja võimalik, et isendi eluspüsimiseks ebasoodsate tingimustega nagu söögipoolise nappus, rasked kliimaolud, rünnakuoht suurendavad roomajatelhypothalamic–pituitary–interrenal axis(HPI) telje aktiivsust ja kõrgenebglükokortikoidideeritamine. Selle stressi põhjustatud tasemetõusu tulemusel toimuvad uurijate arvates muutused kafüsioloogiasjakäitumises(sh paljunemiskäitumises).

Ühes uuringus kasutati 5 aasta vältel kogutud andmeid testimaks seoseid glükokortikoidide taseme ja elurütmi vahel Thamnophis elegansi (Baird & Girard, 1853) kiire ja aeglase elurütmiga lähestikku (1–25 km kaugusel) paiknevates populatsioonides asukohaga Eagle Lake, California, USA.

Hiljutise uurimuse raames tuvastati, et vabalt roomavatel kiire elurütmiga tiinetel emastel olikortikosteroonitase madalam kui aeglase elurütmiga emastel, osutadesökotüüpideerinevust ka HPI- telje toimimises.

Uuringu käigus testiti korduvalt nendemadudevereanalüüsidekortikosterooni taset. Kõikide analüüside tulemused näitasid, et aeglasema rütmiga madude kortikosterooni tase oli aastate lõikes kõrgem kui kiire rütmiga madudel.[97]

Tüümuse involutsioon

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisTüümuse involutsioon

Tüümuse involutsioonimadudel on vähe uuritud. Osade uurijate arvates sarnaneb madude tüümuse involutsioon sisalike tüümuse involutsiooniga – millel saab eristada tsüklilisi muutusi. Arvatakse, et suvetüümus on maksimumõõtmetega ja selles on palju rakke ja aktiivsust, talvetüümus aga atrofeerunud.

Osade madudeneerudsünteesivadC-vitamiini,kuid vaatamata sellele soovitatakse vangistuses peetavatele madudeleultseratiivse stomatiidivältimiseks (C-vitamiini vaegusetulemusel) manustada C-vitamiini.

Paljunemisbioloogia

[muuda|muuda lähteteksti]

Isaste ja emaste madude paaritumisel ja emaste paljunemisel esineb varieeruvusi, mida püütakse kirjeldada nii asupaiga (looduses, vangistuses, loomaaias,maokasvandustesjne) kui ka perekondlike erinevustega.

Mõnede uurijate arvates onpolügüüniavaldav sugulise läbikäimise vorm madudel, kuna emaste paaritumisaktiivsus ja -tsükkel võib paiguti (levila põhjapoolsetes piirkondades) korduda kas kahe või kolme aasta tagant, siis ühe aasta lõikes võib tunduda, et paaritumisküpsed isased maod on, suguküpsete emastega võrreldes, eriliselt aktiivselt valmis emaseid 'saatma' ja paaritumisõiguse eest võitlustesse asuma.

Polüandriatloetakse looduses harvemini esinevaks seksuaalse käitumise vormiks kui polügüüniat, kuid madude puhul on polüandria (koos polügüüniaga) kirjeldatav kui tavapärane ehk valdav.[98]

Tegelik uurimisstatistika on käesoleval ajal ebapiisav.

Paaritumisele eelneb mitmel maoliigil võitlusi, rituaale (näiteks keelega nilpsamine) ja kogunemisi (paaritumiskuhi).

Rästiklaste sigimiskäitumine

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisHarilik rästik#Sigimiskäitumine

Rästiklaste puhul on kopulatsiooniaktis oluline roll ka suguküpsetel isastel rästikutel kuid sigimiskäitumise ajal sooritatavad tegevused võivad liigiti ja indiviiditi erineda. Harilike rästikutekopulatsioon,mis algajale vaatlejale võib tunduda kahe rästikusaba väristamisena,on rästikutel siiski haruldane käitumus, suurem osa madude energiast tundub kuluvat võitlustele.

Colubridaemadude sigimiskäitumine

[muuda|muuda lähteteksti]

KaColubridaesugukonda liigitatud madude paaritumisel on perekonniti ja liigiti erinevusi. Erandlikuks peetakse uurijate meelest looduslikes oludes toimuvatnastikuteperekonda liigitatud madude käitumist paaritumisperioodil, mil toimub eriline isaste madude võitlus paaritumisõiguse üle suguküpse emasega. Kuni 20 isast 'vallutavad' emase, elades tema seljas ning proovides tema liigitusi aimata ja järele teha, ning proovivad tõkestada rivaalide paaritumist temaga. Üsna ruttu pärast seda, kui ühel isasel õnnestub kopulatsiooni alustamine, roomab emane koos temaga madude kuhja alt välja. Kui ülejäänud isased märkavad emase puuduolekut, roomavad nad ärritunult ringi ja püüavad paaritumisakti sooritada esimese ettejuhtuva maoga, olgu ta samast soost või teisest liigist. Eemaletõmbunud maopaar aga toimetab vaikselt edasi ning üksnes isase sabaliigutused annavad märku, et paar on arvatavasti elus.[99]

Vangistuses peetavatel, maoperekondadessekuningmadu,Pituophisjaroninastikliigitatud isastel madudel on täheldatud kopulatsiooni ajal emaste kaela hammustamise kalduvusi, vaatlejate sõnul haakuvad isasmaod kopulatsiooni ajal avatud lõugadega partneri kaela külge.[100]

Paljud isaste madude sigimiskäitumisega seotud toimingud jätavad emased maod üsna tihti vastuvõtmatuks ja kohati täheldatakse neil kalduvust eemale roomata. Uurijad on agavilbasnastikute,roninastikute,sisalikumadudejasuursilmmadudepaaride käitumist, mille korral maod on maast lahti tõustnud ülakehad ja põiminud alakehad ning nendega unduleerides, tõlgendanud vastastikuseks erutumiseks.[101]

Ebanormaalne sigimiskäitumine

[muuda|muuda lähteteksti]

Ebanormaalse sigimiskäitumisehulka võidakse arvata kahe isase üheaegset paaritumist ühe emase maoga: sellist käitumist on nähtudtripimadudel(Brennan, 1924) jakärssmadudel(Medsger, 1927).[102]

Mõnede uurijate arvates ei ole mitmetel madudel paaritumise ajal moodustatavad paaritumiskuhjad seotud paaritumisega ja neid võidakse vaadelda kui ebanormaalset sigimiskäitumist.[103]

Suguküpsed emased maod paljunevad valdavaltsuguliselt,kuid esineb kaneitsisigimist(näitAgkistrodon contortrix,Agkistrodon piscivorus)[104][105]Kinnitamata andmetel võib katüügasmaduAcrochordus arafuraeneitsistsigida[106].Uurijate arvates võivad osad maoliigid sigida, sõltuvalt ümbritsevatest keskkonnatingimustest, nii neitsist kui ka suguliselt, näiteksPython bivittatus,Thamnophis elegans,Thamnophis marcianus,Crotalus horridusjaCrotalus unicolor.[107]

Madude sugulisel paljunemisel saab eristada kolmepaljunemisvormi:

Sama maoliik võib levila eri piirkondades siintoodust erinevalt järglasi ilmale tuua. Nii on tuvastatud ovipaarseid ja vivipaarseid liikeAmphiesma,Aparallactus,Coronella,kõõrdsilmmadu,Psammophylax,Pseudechis,Sinonatrix,Trimeresurus,Typhlopsjarästiku(Vipera) maoperekondades.[108]

Madudel (sarnaselt teiste roomajatega) võib mitmikisadus teoks saada suguküpse emase kopulatsiooni tulemusel enam kui ühe suguküpse isasega ühe sigimisperioodi vältel või kopulatsiooni abiga ühe või enama isasega iga sigimisperioodi jooksul, koosseemnerakkudekehasisese säilitamisega.[109]

Seemnerakkude säilitamise täpseid mehhanisme praegu ei tunta. Emaka lihaste keerdumise hüpoteesi ei pea paljud teadlased usaldusväärseks. Ka ei ole selge seemnerakkude säilitamise piirkond emase mao kehas, tõenäoliselt on seemnerakud näiteks rästiklastel, kuni ovulatsioonini, hoiulmunajuhasaga täpse piirkonna osas pole kokkuleppele jõutud, need on kasmunajuhalehtrisvõiemakas.[110]

Madude järglastelmitmikisadusetekkimine pole päris selge. Arvatakse, et emasedrästikudpaarituvad kuni 8 isasega (initsiaatorid) ja sündinud järglased kannavad edasigeenemitmeltkopulatsioonidesosalenud isaselt.[111]

Mitmikisadus on tuvastatudsugukondaderästiklased,püütonlased,Colubridaeembrüotel ja/või järglastel.

Teadlased on osadel maolistel tuvastanud ka algeliseplatsenta(inglise keelesallantoplacentae,placentae) olemasolu ja nende puhul on sigimisvormiksvivipaaria,kohati võib rääkida kapoegimisest.[112][113]

Madude järglased

[muuda|muuda lähteteksti]

Emaste madude sigimisvorm ja järglased (osaline)[114][115]

Maoliik Sigimisvorm Järglaskonna
suurus
Keskmineloote
kaalgrammides
Märkused
Aipysurus eydouxii vivipaaria 4,4 10,8
amuuri roninastik ovipaaria 13–30
anakonda ovovivipaaria 28–42 võivad ka muneda
bramiinpimemadu ovipaaria 2–7
Enhydrina schistosa vivipaaria 18,3 11,4
erivärviline vilbasnastik ovipaaria 10–16
eskulaabi roninastik ovipaaria 5–8
harilik nastik ovipaaria 20–40
harilik rästik vivipaaria 8–12 3–5
harilik silenastik ovipaaria 2–15 ka vivipaaria
hieroglüüfpüüton ovipaaria 50 ja rohkem
Hydrophis brookii vivipaaria 4,9 8,9
Hydrophis caerulescens vivipaaria 5,9 5,9
Hydrophis fasciatus vivipaaria 3,3 10,6
Hydrophis melanosoma vivipaaria 6,0 9,7
Hydrophis torquatus vivipaaria 5,5 6,2
ida-liivaboa ovovivipaaria 5–10
jaava tüügasmadu vivipaaria kuni 72
kaevur-liivaboa ovovivipaaria kuni 10
kaliforniaboa ovovivipaaria kuni 6
kilpsabalased ovovivipaaria 3–8
koldkõht-vilbasnastik ovopaaria 7–15
kollane anakonda ovovivipaaria 8–40
kummiboa ovovivipaaria 3–4
kuningboa vivipaaria 15–64
kuningkobra ovipaaria 20–40
laiguline silidermadu ovipaaria 2–3
Lapemis curtus vivipaaria 3,3 23,5
leopard-roninastik ovipaaria 2–4
liivaboad ovovivipaaria kuni 20
lääne-liivaboa ovovivipaaria 10–20
lühisababoa ovovivipaaria 3–4
lühisaba-püüton ovipaaria 10–16
must vilbasnastik ovipaaria 3–40
neljatriibuline roninastik ovipaaria 6–16
Nerodia sipedon ovovivipaaria 60
punaselg-roninastik ovovivipaaria kuni 20
Proatheris superciliaris vivipaaria 3–16
tiigernastik ovipaaria 20–22
tiigerpüüton ovipaaria 8–107
Thalassophina viperina vivipaaria 3,5 19,9
tripimadu ovovivipaaria/vivipaaria 40–60
Typhlops diardi ovovivipaaria 3–14
vagelpimemadu ovipaaria 2–8
veenastik ovipaaria 6–23
võrkpüüton ovipaaria 10–103 (keskmiselt 50 muna)[116]
Vivipaarsed maolised (osaline)[108]
[muuda|muuda lähteteksti]

Emalik hoolitsus

[muuda|muuda lähteteksti]

Emalikku hoolitsust on tuvastatud 2% madudel[123].Graviidsed emasedkuningpüütonidpüüavad munemise ajaks midagi pesaaugusarnast meisterdada – lükates kokku langenud lehti või muud materjali. Kuningkobra muneb harilikult pessa 20–40 muna ja jääb pesale kuni munade koorumiseni. Kuningkobrad erinevad paljudest teistest madudest selle poolest, et emasmadu kaitseb munetudmunakurnapesas üsna raevukalt. On teada, et mõnikord osalevad pesa kaitsel ka isased maod.[124]

Kui munadest hakkavad kooruma maopojad, siis emamadu lahkub pesa juurest.

Haiguslikud seisundid

[muuda|muuda lähteteksti]

Südamehaigused

[muuda|muuda lähteteksti]

Südamehaigusiesineb tõenäoliselt rohkem vangistuses peetavatel madudel. Selle põhjustajateks peetakseületoitmist,(kõrgeidkolesteroolinäitajaid) ja roomamisvõimaluste puudumist.[125]

Ülesöönud madudel võib esineda siiski kroonilist toitumisvaegust, näiteksavitaminoosi.

Ektoparasiidid

[muuda|muuda lähteteksti]

Maolestipeetakse mitmete parasitaarhaiguste võimalikeks siirutajateks vangistatud madudel, naguophidian paramyxovirusjainclusion body disease(IBD). IBD-d peetakse nakkuslikuks ning seni veel ravi ei tunta, mistõttu tuleb nakatunud loomad eutaneerida.[126][127]

Endoparasiidid

[muuda|muuda lähteteksti]

Madusid nakatavad tänapäeval, vektorite vahendusel, mitmedplasmoodiumiperekonna liigid:Plasmodium pessoai(näiteksSpilotes pullatusjaLachesis muta),Plasmodium tomodoni(Tomodon dorsatus)Plasmodium wenyoni(Thamnodynastes pallidus).

JärgmisedArmillifer'i perekonna parasiidid võivad madusid haigeks muuta, aga ka inimestele kandununa porotsefaliaasi põhjustada:

Armillifer armillatusvõib kokkupuutel suuremate madudekehavedelike(maoveri) või -eritistega, näiteksmaokasvandustes,või vähetöödeldudmaolihasüües kainimestelekanduda japorotsefaliaasipõhjustada.[128]

Viiruste peremeesorganismidena

[muuda|muuda lähteteksti]

USA-sTuskegee National Foresti aladel talvituvate madude vereanalüüsid näitavad, et looduslikus keskkonnas elavad maod võivad olla inimestele jahobustelesurmava ja sääskedega leviva viiruseEastern equine encephalitis virusperemeesorganismid.[129]

Pikemalt artiklisKasvajad#Madudel
Pikemalt artiklisMetastaas#Madudel

Kasvajatemetastaseeruminemaolistel on enamalt jaoltlümfo-jahematogeenne,osad uudismoodustised on võimelised pahaloomuliste kasvajate geneesiks ka liikide vahel (indutseeritudtumorigenesiskanadel).

Madudel on tuvastatudlümfosarkoomi,adenokartsinoomi,fibrosarkoomi,tümoomijamelanoomi.

Laboris peetavaid madusid võidakse eksperimendi lõppedes eutaneerida. Eri riikides kehtivad loomade surmamisele omad ettekirjutused, mis püüavad arvesse võtta madude füsioloogilisi eripärasid. Maise eluviisiga madude eutaneerimiseks kasutatakse mitmeid võtteid nagu pea eemaldamine, kuid seda ei peeta inimlikuks, kuna roomajate peaajus võib toimuda tegevus ka kuni 1 tund pärast pea eemaldust. Seetõttu peetakse mõneti paremaks meetodiks tugevat lööki lagipähe, mille tulemuslikkuse korral peaks madu kiiresti surema. Mõnes riigis ei lubata kasutada külmetusmeetodit, v.a väga väikese ümbermõõduga (kuni 1 cm) madude asetamist vedelasselämmastikku.Uputamist ja anesteetikumide üledoosi manustamist ei peeta sobivaks. Tundub, et kokkuleppeliselt peetakse sobivaimaks meetodiks üksnes teatud ainete, näiteks barbituraatide, üledoosi manustamist süstlaga.[130]

Pikemalt artiklisMadu (sümbol)

Budistlik mütoloogia

[muuda|muuda lähteteksti]
  • Naagaon hinduistlike ja budistlike uskumuste kohaselt väga suur mao (ussi) kujulinepooljumal,kes valvab eelkõige väärtusi ja aardeid, nii materiaalseid kui ka vaimseid.
  • Šivaon üks kolmest hinduismi jumalast, teda kujutatakse koos ümber kaela keerdunud maoga.

Vanaegiptuse mütoloogia

[muuda|muuda lähteteksti]
  • AtumonVana-Egiptuseürgjumalus,kelle sümbol on madu.
  • Gebion Vana-Egiptuse maajumal,keda on kujutatud maopäisena.
  • Raon Vana-Egiptuse päikesejumal,kelle kaitsjaks ja hoidjaks ning valvajaks (päikeseketas, "Ra silm" ) on tuldhingav madu – kobra Uto.

Vanakreeka mütoloogia

[muuda|muuda lähteteksti]

Skulptuur:

«Laokooni grupp» (Vatikani muuseumid)

Arvamused ja kinnitused inimeste seas

[muuda|muuda lähteteksti]

Sõpradest-humanistidestMartin LutheristjaErasmusest Rotterdamistvõisid saada nende eluajal ka vaenlased, Luther olevat kinnitanud oma sõpradele ja lastele, et need jääks igavesti Erasmuse, selle "mürgise mao, selle uskmatu epikuurlase" vaenlasteks.[131]

Thomas Moruseisalt Sir John Moruselt on pärit arvamus: "Enamiknaisi,kellel seisab eesabiellumine,on nagu kott täis mürgiseid madusid; nende hulgas on üksainukeangerjas.Kui mees pistab käekotti,võib ta juhuslikult haarata ka angerja, kuid sada šanssi ühe vastu on, et teda salvab madu. "[131]

  1. Mark O'Shea,"Boas and Pythons of the World", lk 16–17, 2007
  2. Otsing roomajate andmebaasist seisuga 3. oktoober 2013
  3. James Owen, National Geographic,Did St. Patrick Really Drive Snakes Out of Ireland?,15. märts 2014, (vaadatud 1.04.2015)
  4. Bernard Grant Campbell, "Human Evolution: An Introduction to Mans Adaptations", 4. trükk, lk 279, 2009
  5. J.G.G. Ledingham, D.A.Warrell, Sir D.Weatherall, 1890:2000
  6. John J. Pilch, "A Cultural Handbook to the Bible": 2012
  7. Harold Heatwole,Sea Snakes,Australian Natural History Series, A UNSW Press, lk 33, 1999,ISBN 086840776 3,Google'i raamatu (vaadatud 23.10.2103)
  8. N. Arnold, D. Ovenden. "A Field Guide to the Reptiles and Amphibians of Britain and Europe", 2. trükk, Collins 2002,ISBN 978-0002199643.
  9. BASIL P. CHONDROPOULOS,A checklist of Greek reptiles. II. The snakes,HERPETOZOA 2 (1/2): 3–36, Viin, 1. november 1989, (vaadatud 1.11.2014)
  10. List of Florida Snakes,(vaadatud 17.01.2014)
  11. Nicholas Holding,Armenia with Nagorno Karabagh,3 ed, lk 8, 2011, Google'i raamatu (vaadatud 10.12.2013)
  12. [1],(vaadatud 10.12.2013)
  13. Zijlma, Anouk."Africa's Most Dangerous Snakes".About.com.Originaaliarhiivikoopia seisuga 9. juuli 2014.Vaadatud 15. august 2014.
  14. "List of African Snakes".Vaadatud 15. august 2014.[vajab paremat viidet]
  15. Roberta Kwok,Snakes use scales to slither. Mathematical model suggests 'sideways' friction is key.,2009, Nature, doi:10.1038/news.2009.555, (vaadatud 17.01.2014)
  16. Matt Kaplan,When snakes fall from trees Cold snaps make for unbalanced reptiles.,2008, Nature, doi:10.1038/news.2008.641, (vaadatud 17.01.2014)
  17. Cobus Van Der Vlies,Southern Africa Wildlife and Adventure,Trafford Publishing, lk 180,ISBN 978 1 4269 19329,Google'i raamatu (vaadatud 26.09.2013)
  18. Lacy Perry,How Snakes Work,(vaadatud 07.10.2013)
  19. 19,019,1"Loomade elu",5. kd, lk 242, 245
  20. B Bartholomew, R D Nohavec,Saltation in snakes with a note on escape saltation in a Crotalus scutulatus,Great Basin Naturalist 55: 282–283 (1995), (vaadatud 27.02.2014)
  21. YouTube'i video: Prairie Rattlesnake "Attacks" Biologist,(vaadatud 27.02.2014)
  22. Jonathan Webb (19. august 2014)."Tree-hugging snakes squeeze tight for safety".BBC News(inglise).Vaadatud 01.01.2015.
  23. Life is Short, but snakes are long,(vaadatud 14.04.2014)
  24. RICHARD SHEARS,The Great Esssssssscape: Snake eats snake – but then victim slithers back out again,28 January 2009, (vaadatud 14.04.2014)
  25. Piret Pappel,Miks madu harva sööb?,3.12.2013 14:42, (vaadatud 5.03.2014)
  26. Marshall D. McCue, Harvey B. Lillywhite, Steven J. Beaupre,"Physiological Responses to Starvation in Snakes: Low Energy Specialists",lk 103–131, 2012, Comparative Physiology of Fasting, Starvation, and Food Limitation, (vaadatud 30.08.2013)<
  27. DAVID CUNDALL,DRINKING IN SNAKES: KINEMATIC CYCLING AND WATER TRANSPORT,The Journal of Experimental Biology 203, 2171–2185 (2000), (vaadatud 20.07.2014)
  28. Lewis I. Held, Jr, Lewis I., Lewis I Held, Jr,How the Snake Lost its Legs,lk 7, 2014,Cambridge University Press,Google'i raamatu (vaadatud 1.12.2013)
  29. Jason J. Head, Jonathan I. Bloch, Alexander K. Hastings, Jason R. Bourque, Edwin A. Cadena, Fabiany A. Herrera, P. David Polly & Carlos A. Jaramillo,Giant boid snake from the Palaeocene neotropics reveals hotter past equatorial temperatures,Nature 457, 715–717 (5. veebruar 2009), doi:10.1038/nature07671, (vaadatud 30.03.2014)
  30. Loomade elu 5:104
  31. Manfred Lüdicke,5. Ordnung der Klasse Reptilia, Serpentes. Tl 2,lk 137, Google'i raamatu (vaadatud 22.03.2014)(saksa keeles)
  32. Sebastián Apesteguía ja Hussam Zahe,A Cretaceous terrestrial snake with robust hindlimbs and a sacrum,Nature 440, 1037–1040, 20 April 2006, doi:10.1038/nature04413, (vaadatud 2.12.2013)
  33. Hermann Schlegel,Essay on the Physiognomy of Serpents,translated by Thos. Stewart Traill, Edinburgh, Maclachlan Stewart and Company, lk 27,1843,Google'i raamatu (vaadatud 23.10.2013)
  34. P. C. Whithers, J. E. O'Shea.Morphology and physiology of the Squamata.– C. G. Glasby, G. J. B. Ross, P. L. Beesley (toim).Fauna of Australia,kd 2A.Amphibia and Reptilia,AGPS Canberra1993,ISBN 978-0-644-32429-8.
  35. J. Alan Holman,The Amphibians and Reptiles of Michigan: A Quaternary and Recent Faunal,lk 25, 2012, Wayne State University Press,ISBN 978 0 8143 3239 9,Google'i raamatu (vaadatud 5.12.2013)
  36. Boulenger, George Albert,(1858–1937),The snakes of Europe,CHAPTER IX, 1913, London, Methuen & Co., Ltd, (vaadatud 5.12.2013)
  37. BRUCE A. YOUNG, NANCY NEJMAN, KAREN MELTZER ja JESSICA MARVIN,THE MECHANICS OF SOUND PRODUCTION IN THE PUFF ADDER BITIS ARIETANS (SERPENTES: VIPERIDAE) AND THE INFORMATION CONTENT OF THE SNAKE HISS,1999, (vaadatud 4.01.2014)
  38. Jaan-Juhan Oidermaa,Merimaod peavad kuni pool aastat janu trotsima,20.03.2014, (vaadatud 24.03.2014)
  39. L. M. PASTOR,A morphological study of the tracheal epithelium of the snake Natrix maura,J. Anat. (1990), 172, lk 47–57, 1990, (vaadatud 24.10.2013)
  40. [2],(vaadatud 19.11.2013)
  41. L.M.Pastor,Histology, Ultrastructure and Immunohistochemistry of the Respiratory Organs in non-mammalian vertebrates,Universidad de Murcia, lk 134, 1995,ISBN 84 7684 638 X,Google'i raamatu (vaadatud 24.10.2013)
  42. Loomade elu 5:242.
  43. Loomade elu5:246.
  44. Rulon W. Clark, Sean Tangco, Matthew A. Barbour,Field video recordings reveal factors influencing predatory strike success of free-ranging rattlesnakes (Crotalus spp.),lk 187, Animal Behaviour, Veebis alates 27. mai 2012, (vaadatud 19.04.2014)
  45. Scott A. Weinstein, Tamara L. Smith, ja Kenneth V Kardong,3 Reptile Venom Glands Form, Function, and Future,lk 71, Handbook of Venoms and Toxins of Reptiles, (vaadatud 19.04.2014)
  46. Lionel H. SCHILLIGER,ULTRASOUND EXAMINATION IN REPTILES: RESTRAINT, POSITIONNING,ARTIFACTS AND PATIENT EXAMINATION,(vaadatud 7.10.2013)
  47. Elizabeth Aughey, Fredric L. Frye,Comparative Veterinary Histology: with Clinical Correlates,lk 128, 2001, Manson Publishing Ltd,ISBN 1 874545 66 9., Google'i raamatu (vaadatud 25.11.2013)
  48. Moon BR."The mechanics of swallowing and the muscular control of diverse behaviours in gopher snakes.",J Exp Biol. 2000 Sep;203(Pt 17):2589-601., (vaadatud (30.08.2013)
  49. D. DWIGHT DAVIS,Courtship and mating behavior in snakes,Volume XX CHICAGO, DECEMBER 28, 1936 No. 22, (vaadatud 18.01.2014)
  50. RAYMOND T. HOSER,MATING BEHAVIOUR IN AUSTRALIAN DEATH ADDERS, GENUS: ACANTHOPHIS (SERPENTES: ELAPIDAE).,HERPTILE 8 (1) 1983 PP. 25–34, (vaadatud 18.01.2014)
  51. The power of estrogen – male snakes attract other males,2.09.2012, (vaadatud 5.07.2014)(inglise keeles)
  52. A. J. Marshall, F. M. Woolf,Seasonal Lipid Changes In the Sexual Elements of a Male Snake, Vipera berus',lk 96, (vaadatud 14.11.2013)
  53. David O. Norris, Kristin H. Lopez,Hormones and Reproduction of Vertebrates. Fishes,Volume 1, lk 120, Elsevier,ISBN 978 0 12 375009 9,Google'i raamatu (vaadatud 28.10.2013)
  54. Laurence M. Hardy (september 1970)."Intersexuality in a Mexican Colubrid Snake (Pseudoficimia)".Herpetologica, 26. köide, nr 3, lk 336–343(inglise).Vaadatud 09.09.2014.[võib vajada lisaallikat- vthemikliitor]
  55. Loomade elu 5:246.
  56. Donald R. Clark, Jr.Loss of the Left Oviduct in the Colubrid Snake Genus Tantilla,Herpetologica, 26. köide, nr 1 (märts 1970), lk 130–133, (vaadatud 28.10.2013)(inglise keeles)
  57. Loomade elu 5:103.
  58. DANIEL G. BLACKBURN,Structure, Function, and Evolution of the Oviducts of Squamate Reptiles, With Special Reference to Viviparity and Placentation,lk 576, THE JOURNAL OF EXPERIMENTAL ZOOLOGY 282:560–617 (1998)© 1998 WILEY-LISS, INC., (vaadatud 28.10.2013)(inglise keeles)
  59. DANIEL G. BLACKBURN,Structure, Function, and Evolution of the Oviducts of Squamate Reptiles, With Special Reference to Viviparity and Placentation,lk 561, THE JOURNAL OF EXPERIMENTAL ZOOLOGY 282:560–617, 1998 WILEY-LISS, INC., (vaadatud 28.10.2013)(inglise keeles)
  60. David O. Norris, Kristin H. Lopez,Hormones and Reproduction of Vertebrates. Fishes,Volume 1, lk 127, Elsevier,ISBN 978 0 12 375009 9,Google'i raamatu (vaadatud 28.10.2013)
  61. Donald W. Linzey,Vertebrate Biology,The Johns Hopkins University Press, lk 219, 2012, Google'i raamatu (vaadatud 31.01.2014)
  62. R. Glenn Northcutt,Understanding Vertebrate Brain Evolution,Integr. Comp. Biol. (2002) 42 (4): 743–756.,doi: 10.1093/icb/42.4.743, (vaadatud 25.03.2014)
  63. J.Ariëns Kappers, J.P.Schadé,Structure and Function of the Epiphysis Cerebri,Progress in Brain Research, Vol 10, lk 118, Elsevier 1963, Google'i raamatu (vaadatud 22.10.2013)(inglise keeles)
  64. Philip S. Ulinski,Cytoarchitecture of cerebral cortex in snakes,9. oktoober 2004, DOI: 10.1002/cne.901580303, Journal of Comparative Neurology, 158. köide, nr 3, lk 243–266, 1. detsember 1974, (vaadatud 15.03.2014)
  65. Press Release: Tom Rickey University of Rochester,"A Real Smart Asp Snakes show surprising ability to learn",EurekAlert, 2/05/1999, (vaadatud 30.08.2013)
  66. C. Gans, D. Crews,Hormones, Brain, and Behavior,1992,ISBN 0-226-28122-1,Google'i raamatu (vaadatud 16.03.2014)
  67. cranial nerves of the snake Natrix tessellata Ophidia, Colubridae. The nervi glossopharyngeus, vagus, accessorius and hypoglossus,(vaadatud 19.03.2014)
  68. Carl Gans, Philip S. Ulinski,Sensorimotor Integration,Biology of The Reptilia, Vol 17, Neurology C, The Cerebellum, H.J.TEN Donkelaar, G.C.Bangma, lk 505, The University of Chicago Press, 1992, Google'i raamatu (vaadatud 19.03.2014)
  69. Laurie J. Vitt, Janalee P. Caldwell,Herpetology: An Introductory Biology of Amphibians and Reptiles,4 ed, lk 70, 2014, Elsevier, Google'i raamatu (vaadatud 29.01.2014)
  70. David J Maggs, Paul Miller, Ron Ofri,Slatter's Fundamentals of Veterinary Ophthalmology,5. trükk, lk 459, 2013, Elsevier Saunders, Google'i raamatu (vaadatud 28.01.2014)
  71. Enn Ernits,Esta Nahkur,Koduloomade anatoomia,Eesti Maaülikool,Tartu,Halo Kirjastus,lk 441,2013,ISBN 978-9949-426-28-8.
  72. Snake Senses,The Robinson Library, (vaadatud 9.02.2014)
  73. Loomade elu5:243.
  74. Hermann Schlegel,Essay on the Physiognomy of Serpents,translated by Thos. Stewart Traill, Edinburgh, Maclachlan Stewart and Company, lk 26,1843,Google'i raamatu (vaadatud 23.10.2013)
  75. Rupik W.,Structural and ultrastructural differentiation of the thyroid gland during embryogenesis in the grass snake Natrix natrix L. (Lepidosauria, Serpentes).,Zoology (Jena). oktoober 2011;114(5):284-97. doi: 10.1016/j.zool.2011.05.002, (vaadatud 19.02.2014)
  76. Manju Yadav,"Reptilian Endocrinology",Encyclopedia of Endocrinology3, lk 56, 2008,ISBN 978 81 8356 2737,Google'i raamat (vaadatud 19.02.2014)
  77. W. Gardner Lynn,Structure and Functions of the Thyroid Gland in Reptiles,American Midland Naturalist, 64. väljaanne, nr 2 (oktoober, 1960), lk 309–326, (vaadatud 9.12.2013)
  78. Akira Mori,Gordon M. Burghardt,Alan H. Savitzky, Kathleen A. Roberts, Deborah A. Hutchinson, Richard C. Goris,Nuchal glands: a novel defensive system in snakes,Chemoecology, September 2012, 22. väljaanne, nr 3, lk 187–198, (vaadatud 24.06.2014)
  79. David S. Goldstein,Adrenaline and the Inner World: An Introduction to Scientific Integrative Medicine,lk 20, 2006, The Johns Hopkins University Press,ISBN 0 8018 8289 3,Google'i raamatu (vaadatud 28.10.2013)
  80. KJELL JOHANSEN, RAGNAR HOL,A Cineradiographic Study of the Snake Heart,Circ Res. 1960;8:253–259, doi: 10.1161/01.RES.8.1.253, lk 253, 1960, (vaadatud 16.06.2014)
  81. KJELL JOHANSEN, RAGNAR HOL,A Cineradiographic Study of the Snake Heart,Circ Res. 1960;8:253–259, doi: 10.1161/01.RES.8.1.253, lk 254, 1960, (vaadatud 16.06.2014)
  82. Bjarke Jensen, Gert van den Berg, Rick van den Doel, Roelof-Jan Oostra, Tobias Wang, ja Antoon F. M. Moorman,Development of the Hearts of Lizards and Snakes and Perspectives to Cardiac Evolution,PMCID: PMC3673951, PLoS One. 2013; 8(6): e63651., Published online 5. juuni 2013, doi: 10.1371/journal.pone.0063651, (vaadatud 12.06.2014)
  83. Bonnie Ballard, Ryan Cheek,Exotic Animal Medicine for the Veterinary Technician,2. trükk, 2010, lk 122, Blackwell Publishing, Google'i raamatu (vaadatud 15.06.2014)
  84. Bonnie Ballard, Ryan Cheek,Exotic Animal Medicine for the Veterinary Technician,2.trükk, lk 122, 2010, Blackwell Publishing, Google'i raamatu (vaadatud 27.05.2014)
  85. Starck JM.,Functional morphology and patterns of blood flow in the heart of Python regius.Lühikokkuvõte.,J Morphol. 2009 Juuni;270(6):673-87. doi: 10.1002/jmor.10706., (vaadatud 13.06.2014)
  86. L. D. BRONGERSMA, D. Sc.,SOME REMARKS ON TH E PULMONARY ARTERY IN SNAKES WITH TWO LUNGS,(vaadatud 11.01.2014)
  87. KJELL JOHANSEN, RAGNAR HOL,A Cineradiographic Study of the Snake Heart,Circ Res. 1960;8:253–259, doi: 10.1161/01.RES.8.1.253, lk 255, 1960, (vaadatud 16.06.2014)
  88. Harvey B. Lillywhite,How Snakes Work: Structure, Function and Behavior of the World's Snakes,Oxford University Press, lk 146, 2014, Google'i raamatu (vaadatud 26.05.2014)
  89. J. D. Boyd,The nerve supply of the branchial arch arteries in Vipera berus,J Anat. 1942 Aprill; 76(Pt 3): 249, 253, PMCID: PMC1252688, (vaadatud 13.05.2014)(inglise keeles)
  90. Klose, Heinrich,https://archive.org/details/chirurgiederthym00klos,Frankfurt Maini ääres, Verlag von Ferdinand Enke in Stuttgart, lk 5, 1912, OpenLibrary raamatu (vaadatud 06.12.2014.a.)(saksa keeles)
  91. Julius M. Cruse, MD, PhD,Robert E. Lewis,"Atlas of Immunology",3.trükk, CRC PRess, lk 807, 2010, Google'i raamatu (vaadatud 28.09.2014)
  92. Gambón-Deza F1, Sánchez-Espine C, Mirete-Bachiller S, Magadán-Mompó S,Snakes antibodies.,Dev Comp Immunol., Sept 2012;38(1):1–9. doi: 10.1016/j.dci.2012.03.001. Epub 2012 Mar 14., (vaadatud 24.03.2014)
  93. Mark A. Mitchell, Thomas N. Tully,Manual of Exotic Pet Practice,lk 147, 2009, Saunders Elsevier, Google'i raamatu (vaadatud 06.07.2014)
  94. Jin Lin, Ke-Min Xü, Dong-Gen Liu,Studies on the Distribution of Trace elements inAgkistrodon blomhoffii brevicaudusStejneger,OpenLibrary raamatu (vaadatud 10.06.2014)
  95. Robert L. Smith,Sperm Competition and the Evolution of Animal Mating systems,lk 514–515, 1984, Academic Press, Google'i raamatu (vaadatud 12.06.2014)
  96. F.Harwey Puogh, Gary Kwiecinski, Willy Bemis,Melanin Deposits Associated with the Venom Glands of Snakes,J.Morph, (1978),155':63 – 72, (vaadatud 20.06.2014)
  97. Maria G. Palacios, Amanda M. Sparkman, Anne M. Bronikowski,Corticosterone and pace of life in two life-history ecotypes of the garter snake Thamnophis elegans,General and Comparative Endocrinology 175 (2012) 443–448, veebiversioon (tarve 26.11.2015)(inglise keeles)
  98. T. Uller, M. Olsson (2008),Multiple paternity in reptiles: patterns and processes.,Molecular Ecology, 17: 2566–2580. doi: 10.1111/j.1365-294X.2008.03772.x
  99. D. Dwight Davis,Courtship and mating behavior in snakes,Fieldiana v. 20. köide, nr 22, lk 261, Publication (Chicago Natural History Museum), 28. detsember 1936, OpenLibrary raamatu (vaadatud 06.06.2014)
  100. Robert E. Lewke,Neck-Biting and Other Aspects of Reproductive Biology of the Yuma Kingsnake (Lampropeltis getulus),Herpetologica, Vol. 35, No. 2 (Jun., 1979), pp. 154–157, (vaadatud 31.10.2013)
  101. D. Dwight Davis,Courtship and mating behavior in snakes,Fieldiana v. 20. köide, nr 22, lk 284, Publication (Chicago Natural History Museum), 28. detsember 1936, OpenLibrary raamatu (vaadatud 06.06.2014)
  102. D. Dwight Davis,Courtship and mating behavior in snakes,Fieldiana v. 20. köide, nr 22, lk 268, Publication (Chicago Natural History Museum), 28. detsember 1936, OpenLibrary raamatu (vaadatud 06.06.2014)
  103. D. Dwight Davis,Courtship and mating behavior in snakes,Fieldiana v. 20. köide, nr 22, lk 269, Publication (Chicago Natural History Museum), 28. detsember 1936, OpenLibrary raamatu (vaadatud 06.06.2014)
  104. Jeremy Coles,Virgin births discovered in wild snakes,BBC Nature, 12 September 2012, (vaadatud 31.10.2013)
  105. Donald L. Blanchard, Parthenogenesis in Livebearing Snakes...Explained, This article was originally published in The Cold Blooded News, the newsletter of the Colorado Herpetological Society, Vol 25, #11, November,1998, (vaadatud 31.10.2013)(inglise keeles)
  106. Laurie J. Vitt, Janalee P. Caldwell,Herpetology: An Introductory Biology of Amphibians and Reptiles,4 ed, lk 612, 2014,ISBN 978 0 12 3869197Google'i raamatu (vaadatud 30.09.2013)
  107. Elliott Jacobson,Infectious Diseases and Pathology of Reptiles: Color Atlas and Text,CRC PRess, lk 17, 2007, Google'i raamatu (vaadatud 30.04.2014)
  108. 108,0108,1Blackburn, D.G. ja J.R. Stewart,Viviparity and placentration in snakes,lk 119–181, Reproductive Biology and Phylogeny of Snakes,Science Publishers, Enfield, New Hampshire, USA, Reproductive Biology and Phylogeny of Snakes, 2011., (vaadatud 11.10.2013)
  109. TOBIAS ULLER, MATS OLSSON,Multiple paternity in reptiles: patterns and processes,DOI: 10.1111/j.1365-294X.2008.03772.x, Molecular Ecology, 17. köide, nr 11, lk 2566–2580, juuni 2008, (vaadatud 30.05.2014)
  110. DUSTIN S. SIEGEL, DAVID M. SEVER,UTERO-MUSCULAR TWISTING AND SPERM STORAGE IN VIPERIDS,Herpetological Conservation and Biology 1(2):87–92, (vaadatud 30.05.2014)
  111. T.D. Wyatt,Pheromones and Animal Behaviour: Communication by Smell and Taste,l 57, 2003,ISBN 0521-485-26-6,Google'i raamatu (vaadatud 30.05.2014)
  112. Loomade elu 5:247.
  113. Green Anaconda.New England Aquarium., (vaadatud 31.08.2013)(inglise keeles).
  114. toimetajad Harold Heatwole & Harold G. Cogger,HYDROPHIIDAE,,FAUNA of AUSTRALIA Volume 2A, 36. FAMILY HYDROPHIIDAE, AGPS Canberra, lk 12, 1993,ISBN 978 0 644 32429 8,(vaadatud 30.04.2014)(inglise keeles)
  115. Loomade elu5:241 – 285.
  116. Loomade elu5:254
  117. Almeida-Santos, Selma Maria,Reproductive patterns: sperm storage and placentation in Crotalus durissus and Bothrops jararaca (Serpentes: Viperidae),2005, (vaadatud 12.10.2013)
  118. Snake Anatomy – Platsenta[alaline kõdulink],(vaadatud 12.10.2013)
  119. L. R. Kasturirangan,Placentation in the sea-snake,Enhydrina schistosa (Daudin),Proceedings of the Indian Academy of Sciences – Section B, juuli 1951, 34. köide, nr 1, lk 1–32, (vaadatud 11.10.2013)
  120. Hans E. A. Boos,The Snakes of Trinidad and Tobago,lk 46–49, 2001,ISBN 1 58544 116 3,Google'i raamatu (vaadatud 01.10.2013)
  121. Hussam Zaher,Felipe Gobbi Grazziotin, John E. Cadle, Robert W. Murphy, Julio Cesar de Moura-Leite, Sandro L. Bonatto,Molecular phylogeny of advanced snakes (Serpentes, Caenophidia) with an emphasis on South American Xenodontines: a revised classification and descriptions of new taxa,Volume 49(11):134 – 135, 2009, (vaadatud 28.09.2013)
  122. Almeida-Santos, Selma Maria,Reproductive patterns: sperm storage and placentation in Crotalus durissus and Bothrops jararaca (Serpentes: Viperidae),2005, (vaadatud 12.10.2013)
  123. J. Sean Doody, Steve Freedberg, J. Scott Keogh,COMMUNAL EGG-LAYING IN REPTILES AND AMPHIBIANS: EVOLUTIONARY PATTERNS AND HYPOTHESES,THE QUARTERLY REVIEW of Biology, 84. väljaanne, nr 3, September 2009, lk 231, (vaadatud 04.06.2014)
  124. Loomade elu5:299.
  125. John Rossi, Roxanne Rossi,"What's Wrong With My Snake",lk 120–121, 2006, Google'i raamatu (vaadatud 1.04.2015)
  126. Snake Mite Infestation,(vaadatud 03.06.2014)
  127. Mark A. Mitchell, Thomas N. Tully,"Manual of Exotic Pet Practice",lk 152, 2009, Saunders, Google'i raamatu (vaadatud 03.06.2014)
  128. Mapp EM, Pollack HM, Goldman LH (mai 1976)."Roentgen diagnosis ofArmillifer armillatusinfestation (porocephalosis) in man ".Journal of the National Medical Association.68(3): 198–200, 191.PMC2609651.PMID933188.{{cite journal}}:CS1 hooldus: mitu nime: autorite loend (link)
  129. Burness Communications,Snakes in the wild harbor deadly mosquito-borne EEEV virus through hibernation, study finds,1. oktoober 2012, veebiversioon (vaadatud 31.01.2016)(inglise keeles)
  130. Robert C. Hubrecht, James Kirkwood,The UFAW Handbook on the Care and Management of Laboratory and Other Research Animals,8. trükk, lk 725, 2010, Blackwell Publishing, Google'i raamatu (vaadatud 11.10.2014)
  131. 131,0131,1Maria Tilk,"Kasvatus eri kultuurides II", AS Trükk, lk 409, 2004.

Maoliste määrajad ja levila

[muuda|muuda lähteteksti]
Anatoomia ja füsioloogia
Päritolu ja vanus
Haiguslikud seisundid (veterinaaria)