Mine sisu juurde

Osmanite riik

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljeltOsmani impeerium)

Osmanite riik


12991922
Valitsusvorm monarhia
Pealinn Söğüt(1299–1335)
Bursa(1335–1363)
Adrianoopol(1363–1453)
Kostantiniyye(1453–1922)

Osmanite riik(osmanitürgi keelesدولت عليه عثمانیهDevlet-i ‘Alīye-yi ‘Osmānīye,1876.aastast ametlikult عثمانلى دولتى‘Osmānlı Devleti,'Osmanite Riik') oli paljurahvuseline riik, mis sai nimeOsmanite dünastiajärgi. Teiste Euroopa keelte eeskujul on eesti keeles varem kasutatud ka nimekujusidOtomani/Ottomani/Ottomanide impeerium/riikjts (araabiakeelsestkujust عثمان‘Uthmān), kuid praeguses kirjakeele normis neid õigeteks ei peeta.

Riigi järgi on nimetatud katürklasi(teistest turgi hõimudest eristamiseks) osmaniteks või osmanitürklasteks.

Kujunemislugu

[muuda|muuda lähteteksti]

Osmanite riigi sünniajaks loetakse 1299. aastat, milOsman Ikuulutas endSeldžukkide riigivalitsejaks. Hiilgeaegadel hõlmas riik suure osa Kagu-Euroopast,Lähis-IdastjaPõhja-Aafrikast,ulatudesGibraltari väinastKaspia mereningPärsia laheni.

Osmanite riigi pealinnaks saiKostantiniyye(endineKonstantinoopol,tänaneİstanbul), mille Osmanidvallutasid1453.aastal.

Riigivalitsemine

[muuda|muuda lähteteksti]

Osmanite riigi valitsejad kandsid1383.aastastsultanitiitlit, Osmanite riigi esimesed valitsejad kandsidbeitiitlit. Esimesena kuulutas end sultaniksMurad I.1922. aastal lõppes sultanite võim jaTürgi iseseisvussõjajärel kuulutati1923.aastal välja praeguneTürgi Vabariik.

Teine võimas institutsioon Osmanite riigivalitsemises olihaarem.Haaremit valitses sultani ema, kes sekkus ka riigi poliitikasse. Tema järel tähtsuselt teine oli sultani naine või ta esmasündinud poja ema, ja nende järel tulid sultani ülejäänud neli naist.[1]

Anatoolia vallutamine

[muuda|muuda lähteteksti]
Osmanite beiliki valitsetud alad Osman I ajal 1324

1299. aastal tungisidOsman IväedBütsantsi riigiNikomeediaaladele, nende vastu võitlemiseks palkasBütsantsi keiserAndronikos II(võimul 1282–1328) Euroopas jaSitsiilia sõdadeskuulsust kogunudKatalooniapalgasõdurid (Magna Societas Catalanorum). Väike-Aasias seisid osmanite vastu vaid kindlustatud linnad:Nicaea,Nikomeedia,Bursa,Sardis,Philadelphia,Magnesia.OsmanitebeiOsmanjuhitud armee võitis 27. juulil1302Konstantinoopolilähedal toimunudBapheuse lahingusülekaalukaltBütsantsisõjaväge. Selle lahinguga langes enamikBitüüniastAnatoolia poolsaareBosporuse väinadepoolsest loodeservast – lõplikult Osmanite kätte.

Bütsantsi,Balkanija OsmaniteAnatooliaalad, 1355

1329.aastalNicaeatpiiranudOrhan Ija Bütsantsi keisri Andronikos III ning Katalaani palgasõduritePelekanoni lahinguning sellele järgnenud Bütsantsi vägede taganemine oli esimene Osmanite ja Bütsantsi välilahing, mis lõppes Bütsantsi vägede taganemisega. 1332. aasta märtsis alistus kaNicaea.

Osmanite riik Orhan I ajal (1361)

14. sajandiks oliBütsantsiehk Ida-Rooma riik nõrgenenud ja pärastkeiser(1328–1341Andronikos IIIsurma haaras Bütsantsi riiki laastavkodusõda,mis kestis kuus aastat (1341–1347). 14. sajandi lõpus alustasid Osmanid vallutusiBalkani poolsaarel.

Osmanite riigi laienemine, sultan Murad I (1361–1389) valitsemisajal

Serbia tsaaririigi vallutamine

[muuda|muuda lähteteksti]

Serbia tsaariStefan Uroš V(1355–1371) lagunevSerbia tsaaririikosutas võimsatele Osmanitele vähest vastupanu. Killustatud riigi vägesid võitsid Osmanid aastal 1371Maritsa lahingus,tehes vasallideks lõunapoolsed kubernerid, ja varsti pärast seda tsaar suri. Kuna Uroš oli lastetu ja aadel ei suutnud kokku leppida õiguspärases pärijas, jätkasid tsaaririigi valitsemist poolsõltumatud provintsiisandad, kes olid sageli üksteisega vaenujalal. Kõige võimsam neist,Lazar,praeguse Kesk-Serbia hertsog (mis ei olnud veel Osmanite võimu all), seisis aastal 1389 Osmanitele vastuKosovo lahingusja sellele järgnes Serbia langus.

Saksa kaart 19. sajandist, mis näitabBulgaariatSerbia vasallina

Lazari poegStefan LazarevićjärgnesMorava Serbiavalitsejana, kuid aastaks 1394 muutus Osmanite vasalliks. Aastal 1402 ütles ta lahti Osmanite ülemvõimust ja hakkasUngariliitlaseks; järgnevaid aastaid iseloomustas Osmanite ja Ungari võimuvõitlus Serbia territooriumi üle. Aastal 1453 vallutasid OsmanidKonstantinoopolija aastal 1459 Serbia annekteeriti.

Bulgaaria tsaaririigi vallutamine

[muuda|muuda lähteteksti]
Teine Bulgaaria tsaaririik,tsaarIvan Aleksanderivalitsemisajal (1331–1371)

Teise Bulgaaria tsaaririigitsaariIvan Aleksanderikatsed tõrjuda osmaneid 1340. aastate lõpul ja 1350. aastate alguses nurjusid pärast kahte kaotust, milles tema vanem poeg ja järglaneMihhail Asen IVja tema teine poegIvan Asen IVvõib-olla tapeti.

1371. aastal võitsid osmanid suurt kristlikku armeedTšernomeni lahingus,nad pöördusid kohe Bulgaariasse ja vallutasid Põhja-Traakia, Rodope mäed,Kostenetsi,IhtimanijaSamokovi,piiratesIvan Šišmanivõimu maadegaBalkani mägedestpõhjas jaSofia orus.Suutmata vastu panna, oli Bulgaaria monarh sunnitud saama osmanite vasalliks. Osmanite retked taastusid 1380. aastate algul ja kulmineerusidSofia langemisega.Samaaegselt oli Ivan Šišman aastast 1384 hõivatud sõjagaValahhiavastu. Kaks venda ei teinud osmanite sissetungi tõrjumiseks koostööd. Vaatamata tugevale vastupanule hõivasid osmanid aastal 1388 arvukalt tähtsaid linnu ja kindlusi ning viis aastat hiljem vallutasid pärast kolmekuulist piiramistTǎrnovo.1395. aastal võtsidBayezid Ijuhitud osmanid viimase kindluseNikopoli.Aastal 1396 ühines Ivan SratsimirUngarikuningaSigismundiNikopoli ristisõjaga,kuid pärast kristliku armee (Ungari,Horvaatia,Bulgaaria,Valahhia,Prantsusmaa,Inglismaa,Burgundia,Saksa,Johanniitide ordu) lüüasaamistNikopoli lahingusmarssisid osmanid kohe Vidini peale ja hõivasid selle, lõpetades keskaegse Bulgaaria riigi. Aastatel 1395–1396 jõudsid Osmanite väed Ungari aladeni ja olid vallutanud Põhja-Bulgaaria,DobrudžajaVidini.

Vallutuste algusaega langeb ka Osmanite vägede kergratsaväešipahhidekõrval kuulsaima sõjajõu jalaväe (janitšaride) väeosade loomine1365.aastal, sultanMurad Ipoolt. Janitšaride väeosad komplekteeriti järgnevalt osmanite poolt alistatud maade –Bulgaaria,Serbia,Ukraina,Albaania,Armeenia,Kreeka,Gruusia,Bosniaaladelt sundkorrasandaminanõutud noorukitest.

Nikopoli ristisõda

[muuda|muuda lähteteksti]
Nikopoli lahingukaart
Pikemalt artiklisNikopoli ristisõda

MoslemitestOsmanite vallutuste piiramiseks Kesk-Euroopas ja 1394. aastast osmanite valdustest piiratud Konstantinoopoli toetamiseks kavandasid Lääne-Euroopa kristlikud valitsejadristisõda,mille põhijõud koosnesidPrantsusmaa,Inglismaa,Burgundia,SaksaningUngarialadelt Ungari ja Horvaatia kuningaSigismundi,Burgundia hertsogijaNeversi krahviJean Kartmatu,ReinipfaltskrahviRupertijaKatzenelnbogeni krahviEberhardi juhtimisel. Ristisõdijaid toetasid mereleVenezia,GenovajaJohanniitide ordulaevastikMustalt mereltDoonausuudmes.

Ristisõdijate sõjakäik algas Vidini ja Rahova vallutamisega, kuid sultanBayezid Itugevdas kaitsetTraakiasttoodud vägedega ning asus kaitsele hästi kindlustatudNikopolikindluse juures ning linna kaitsvate osmani vägede piiramine ei olnud edukas. Bayezid I väed saabusid linna lähedale 25. septembril. Lahingus arvuliselt võrdsete osapoolte vahel sai otsustavaks ristisõdijate poolt ühise juhtimise puudumine ning ristisõdijate väed purustati, neid langes ligi 10 000. Hulk nimekaid Prantsuse ja Burgundia ülikuid langes vangi (shJean Kartmatu) ning vabastati hiljem suure lunaraha vastu.

Timuri vallutus

[muuda|muuda lähteteksti]
Timuri sõjakäikAnatooliasse,1400
Timuri impeerium 1405. aastal

14. sajandilõpus põrkusid Osmanite laienemisplaanid killustunudMongolite riigiTšagatai riigiosas1369.aastal võimu haaranud Turkestani valitsejaTimuriga(1336–1405), kes oli vallutanudDelhi sultanaadija pööras seejärel tähelepanu läände.OsmanidolidIl-Khaaninõrkust kasutades 1300. aasta paiku alistanud koguVäike-Aasia,endisedMongolite riigialad. 1389. aastal asus troonileBayezid I,kelle juhitud väed võitsid korduvalt Bütsantsi. Edasi lõi ta liiduEgiptusesultaniga, et anda hoop Timurile. Timur aga lõi esiteks Egiptuse väeSüüriaspuruks ja seejärel verisesAnkara lahingus1402.aastal ka Osmanite ja nendeSerbia vasallideväe. Peale teiste langes vangi ka sultan Bayezid I. Kogu Lääne-Aasia tunnustas Timuri valitsust ja isegi Egiptus võttis tema ülemvalitsuse vastu.

SultanBayezid Isurma järel1403.aastal algas tema poegade vahel võimuvõitlus (nnOsmanite interreegnum,1402 või 1403–1413). Esialgu olid võitluses edukaimad Süleyman ja İsa, kes said oma võimu alla Osmanite valdused vastavalt Euroopas (pealinnagaEdirnes) ja Aasias (pealinnagaBursas). TulevaseMehmed Ivõimu all olid esialgu vaid mõningad alad Kesk-Anatoolias,kuid tema positsioon paranes pärastTimurisurma1405.aastal, misjärel tal õnnestus mitmed naaberemiraadidAnatoolias oma vasallideks teha. Samal aastal võitis ta ka İsa ja sai kõigi Osmanite Aasia-valduste valitsejaks. Järgnevatel aastatel toetas ta venna Musa võitlust Süleymani vastu Euroopas, kuni too1411.aastal Süleymani võitis ja Edirne valitsejaks sai. Seejärel puhkes võimuvõitlus Musa ja Mehmedi vahel, milles viimane osutus edukamaks:1413.aasta5. juuliltoimunudÇamurlu lahinguspraeguseBulgaariaaladel võitis ta Musat ja sai seejärel kõigi Osmanite valduste isandaks. Mehmedi võidule aitas olulisel määral kaasa see, et ta sõlmis liiduBütsantsikeisriManuel II-ga, kellega Musa oli konflikti sattunud ja isegiKonstantinoopolitpiiranud.

Varna ristisõda

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisVarna ristisõda

1430.aastal naasid osmanid oma endise kõigiDoonaustlõuna pool asuvate alade kontrolli all hoidmist hõlmava poliitika juurde ja aastal 1432 hakkas sultanMurad IIkorraldama rüüsteretkiTransilvaaniasse.Rünnakud intensiivistusid pärast seda, kui Saksa-Rooma keiserSigismund1437.aastal suri. 1439. aasta lõpus kapituleerus serblaste pealinnSmederevoja sultanil õnnestus tehaSerbia despootkonnastOsmanite riigi provints.1440.aastal piiras Murad II Ungari peamist piirikindlustBelgradi.

Rooma paavstEugenius IVkuulutas 1443. aastal väljaristisõjamoslemiteOsmanite riigi vastu. 10. novembril1444Varna lahinguspurustasid Türgi väedsultanMurad IIjuhtimiselPoolajaUngariühendväe, mida juhtisidWładysław IIIjaJános Hunyadi.Lahingus olid kristlikud väed kolmekordses arvulises vähemuses ning kaotusele aitas kaasa asjaolu, etVeneetsiajaKirikuriigilaevastik ei blokeerinudDardanelle,nagu nad olid lubanud.

Kreeka vallutamise algus

[muuda|muuda lähteteksti]

Kauge asukoha tõttu ei ohustanud Osmanite riik tol perioodil eritiMoreat,samuti oli hääbumasAhhaia vürstiriigivõim, mille arvelt Morea laiendas oma territooriumi peaaegu koguPeloponnesoseni.1416. aasta sõjakäigul vallutas Theodoros suure osa Ahhaia vürstiriigi jäänustest, mis 1407. aastast oliVeneetsiaprotektoraat.1423. aastal tabas Peloponnesost osmanite sõjakäik.

1446. aastal hävitas Osmanite sultanMurad IIHexamilioni müüriKórinthose maakitsusel,millega avas türklastele tee poolsaarele. Tema järeltulijaMehmed IIvallutas 1453. aastal Konstantinoopoli.Moreasse tungisid Türgi väedTurahan Beijuhtimisel. Despootide saamatus valitsemisel viis albaanlaste mässuni, mille mahasurumiseks kutsusid nad kohale Osmanite väed. Mitmed mõjukad Morea kreeklased ja albaanlased sõlmisid sultaniga aga hoopis rahu. Vennad said veel mõned aastad despootkonda valitseda, kuid võimetus maksta sultaniga iga-aastasttribuutija vastuhakk Osmanite võimule, viis selleni, et Mehmed tuli 1460. aastal oma vägedega Moreasse. Demetrios langes vangi ning Thomas pääses pakku. Suve lõpuks olid osmanid alistanud sisuliselt kõik kreeklastele kuulunud linnad.

Konstantinoopoli vallutamine

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisKonstantinoopoli piiramine (1453)
MaalKonstantinoopoli piiramisest (1453)

Mehmed Ivalitsusajal tugevnes Osmanite riik oluliselt: ta vallutas osaAlbaaniastja allutas mituAnatooliapiirkonda Osmanite ülemvõimule. Osmanite väed vallutasid aga järgemööda Bütsantsi riigi viimaseid alasid. 1453. aasta 2. aprillil piirasMehmed II80 000 sõduri ja suure hulga abivägedega Konstantinoopoli sisse. Ligi kahekuulise (2. aprill – 29. mai) piiramise järellanges Konstantinoopoltürklaste kätte. Bütsantsi viimane keiserKonstantinos XIhukkus käsitsivõitluses, kui türklased olid linna müürid vallutanud.

Kreeka vallutamine

[muuda|muuda lähteteksti]
Vahemere idaosa enne Konstantinoopoli langemist

Konstantinoopoli langemise järel jäi Bütsantsi viimaseks valduseksMorea despootkond(1349–1460), mis hõlmas peaaegu koguPeloponnesose poolsaare(kutsutikeskajalMoreaks), mida valitsesid keisri vennad (despoodid). 1446. aastal sooritasTürgi sultanMurad IIOsmani vägedega Moreasse sõjakäigu. Kreeklased suutsid suurte kaotuste hinnaga (laastatud maa ja 60 000 orjusse viidud inimest) pealetungile vastu seista, kuid olid sunnitud leppimavasallriigistaatusega ja pidid igal aastal sultanile suurt andamit maksma. Ebakompetentne riigijuhtimine viis talupoegade mässuni (1453–1454), mille mahasurumiseks kasutati türklaste abi. Saamatu juhtimine seejärel jätkus, mistõttu ei suudetud enam Osmanite riigile andamit maksta. Mehmed II lahendas invasiooniga mässumeelse despootkonna probleemi aastal 1460, misjärel sai Moreast Osmanite riigi provints.

Morava Serbia

[muuda|muuda lähteteksti]
Morava Serbia, 1373–1403
Pikemalt artiklisMorava Serbia

1381.aastal toimus türklaste rüüsteretk Morava Serbiasse. See löödi puruksParaćinilinna lähistel võideldud Dubravica lahingus. Aastal 1386 juhtis OsmanitesultanMurad Iise palju suuremat väge.Lazar HrebeljanovićtõrjusMuradi Pločniki juures tagasi. PärastUngari kuningasLajos Isurma aastal 1382 puhkesUngari kuningriigiskodusõda.

15. juunil 1389 võideldudKosovo lahingusjuhtis Lazar armeed, mis astus vastu Osmanite riigi tohutule sissetungiarmeele, mida juhtissultanMurad I.Vürst Lazar, kui ka sultan Murad kaotasid lahingus oma elud. Kuigi lahing olitaktikaliseltviik, olid vastastikused rasked kaotused laastavad vaid serblastele. Lazari järglane oli tema vanem poegStefan Lazarević.Viis kuud pärast lahingut ründasid teda põhjast Ungari kuninga (1387–1437) Sigismundi väed. Kui türklaste vägi, mis Ungari suunas liikus, 1390. aasta suvel Morava Serbia piirile jõudis, nõustus Milica Osmanite süseräniteediga.

Horvaatia sõjad

[muuda|muuda lähteteksti]
Osmanite impeerium aastail 1481–1683.Türgi sultanite(1481–1512)Bayezid II,(1512–1520)Selim IJulma, (1520–1566)Süleyman IToreda, (1566–1574)Selim II,(1574–1595)Murat III,(1595–1603)Mehmet III,(1603–1617)Ahmet I,(1617–1617)Mustafa I,(1617–1622)Osman II,(1622–1623)Mustafa I,(1623–1640)Murat IV,(1640–1648)Ibrahim,(1648–1687)Mehmet IVvalitsusajal

Krimmi khaaniriik

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisKrimmi khaaniriik

1475.aastaks oliKrimmi khaaniriik,mis oli moodustunud pärastKuldhordilagunemist, vasallisõltuvuses Osmanite riigist. Aja jooksul (1502) allutas Krimmi khaan ka Kuldhordi viimased jäänused,Suurhordialad.

Safaviidide dünastiastšahh (1502–1524)Ismail I,ühendas Iraani ja naaberalade väikeriigid tugeva keskvõimu alla. Ismail võitis1500.aastalŞirvanišahi väge ja hõivas Bakuu, haaras1501.aastal võimu ka Lõuna-Aserbaidžaanialadel. Aastatel 1503–1510 taasühendas ta koguIraani,Aserbaidžaani ja Lõuna-Dagestani,liidendasArmeeniaja Iraagi, hõivasBagdadiningusbekkidegasõdides osaKesk-Aasiat(Horasani). Ismaili katse tungida Osmanite riiki, lõppes1514.aastal lüüasaamisegaÇaldırani lahingusTürgi sultani(1512–1520)Selim Ivastu ning Osmanid vallutasid Safaviidide käestMesopotaamiajaKurdistani.

Sõjad Safaviidide riigiga

[muuda|muuda lähteteksti]

SultanSelim Ivalitsusajal (1512–1520) vallutasid Osmanid, 1514. aastalSafaviididekäestMesopotaamiajaKurdistani,kuiIsmail Itegi katse tungida Osmanite riiki, mis lõppes 1514. aastal lüüasaamisegaÇaldırani lahingus.

Safaviidide riik oma suurimas ulatuses, šahh‘Abbās I Suureajal (1587–1629)

1554. aastal aga vallutasid SafaviididGruusianing 1555. aastal lõppesTürgi-Pärsia sõjaAmasya rahuga,millegaAserbaidžaanläks Safaviidide jaIraakOsmanite valdusse ja jagas Gruusia mõjusfäärideks.Imerethiläks Osmanitele ningKharthli-Kahhethipärslastele. 1578. taasalanud sõjategevuses vallutasid Osmanid SafaviidideltGruusiajaKurdistani.Järgnevates Türgi-Pärsia sõdades oli kaalukauss kord ühe, kord teise poole kasuks, kuid 17. sajandi alguses,järjekordse sõjakäigus, suutsid Safaviidid kehtestada oma võimu peaaegu koguGruusias.

Egiptuse vallutamine

[muuda|muuda lähteteksti]

Selim I valitsusajal (1512–1520) vallutasid Osmanid 1514. aastalSafaviididekäestMesopotaamiajaKurdistanining1517.aastalMamelukkide riigiSüüria ja Egiptuse alad jaJeruusalemmaning Suleiman sai endale võtta kakaliifitiitli. Mongoliteinvasiooniga, mis hävitas1258.aastaks kalifaadi põgenesid kaliifid Egiptusse, kus nad olid pelgalt usujuhidmamelukkidesultanivõimu all kuni 1517. aastani. Egiptuse vallutamise järelSelim I Süngepoolt viidi kaliifKostantiniyyeisse.Pärast mõningast resideerimist Türgi pealinnas lasi Selim kaliifikorruptsioonitõttu vangi heita ning omastas tema tiitli. Selimi poegSyleiman Torelasi kaliifi küll vangist välja, ent sundis teda vandega kõigist kaliifi õigustest loobuma. Seejärel oli kaliifi tiitel Türgi sultanite käes kuni20. sajandialguseni. Kaliifi all mõeldakse tavaliseltsunniitideülemaailmse usujuhi tiitlit.

Ungari alade vallutamine

[muuda|muuda lähteteksti]

Suleiman ITore pööras ta peatähelepanuEuroopale,alustades kohe pärast võimule saamist sõdaUngariga.1521.aastal vallutas ta ungarlaste piirikindluseks olnudBelgradining1526.aastal purustasid türklased Ungari väeMohacsi lahingustäielikult, kuningasLajos IIlanges ning riik jagunes türklaste jaHabsburgidevahel. Suleiman jätkas aga ka sõda Habsburgidega ning1529.aastal piirasid ta väedViini.Halbade sügisilmade tõttu see siiski ebaõnnestus. Pärast Viini sõjaretke läbikukkumist pööras Suleiman rohkem tähelepanuAasiale,eriti võitlustelePärsiaga,kuid kuni oma valitsusaja lõpuni tegeles ta pidevalt ka Habsburgidele läinud Ungariga, haarates seda järk-järgult enda kätte. Ka surm tabas sultanit siis, kui ta oli parajasti sõjaretkel Ungaris.

1523.aastal vallutasid sultanSuleiman IToreda väed kaRhodosesaare, tema ajal muutus TürgiVahemeretugevaimaks merevõimuks, see sai tugeva hoobi alles1571.aastal, viis aastat pärast Suleimani surma, kui türklased kaotasidLepanto merelahingu.

Osmanite riik.Abraham Ortelius,atlas "Teatrum Orbis Terarum",Antwerpen (1570)

Vahemeresaarte vallutamine ja Püha Liiga sõda

[muuda|muuda lähteteksti]

1551.aastal ründasid osmanid arvukate jõududega Maltat, ent ei suutnud vallutadaMalta orduvägedepoolt kaitstud saart, kuid vallutasidTripolilinnaPõhja-Aafrikas.1565.aasta kevadel ründas kolmekümnetuhandeline osmanite armee kuutsada Maltal asuvat rüütlit, kellel olid abiks veel seitse tuhat muud sõdurit. Malta ordut toetas mereltAragoni ja Kastiilia kuningaFelipe IIHispaania laevastik. Suve lõpuks pidid osmanid edutult taganema. Malta ordu laevastik arenes Euroopa merekilbiks, kindlustades Euroopa kristlaste alustele kaitse ja rünnates vaenlaste laevu –17. sajandiesimesel poolel saavutasid ordurüütlid kaheksateist suurt võitu vaenlaste üle, ordu laevastikku peeti parimaks Vahemerel.

Lepanto merelahing

1571. aastal vallutasidSelim IIOsmanite väedVeneetsiaStato da MareosaKüprose,mille Veneetsia garnison KüproselFamagustasalistus 15. augustil. Juulis-augustis 1571 kogunesid SitsiiliasMessinaesisel kristlastePüha Liigamerevägi - koondadesHispaania,Veneetsia,Kirikuriigi,Genova,SavoiajaMaltasõjalaevastikke. KreekaPátraselahestitta sõudes põrkus nende laevastik endast märksa suurema Osmanite laevastikuga Lepanto (praeguseNafpaktose) juures. Püha Liiga laevastik koosnes kokku 206galeeristja kuuest galeassist (kahurigaleerist), Osmanite laevastikku kuulus 230 galeeri ja 56 väiksemat galiotti. Neljatunnise merelahinguga 7. oktoobril 1571 löödi osmanite laevastikku. Püha Liiga kaotas lahinguga 50 galeeri, Osmanite laevastik kaotas aga kokku 210 laeva, neist 130 langes vastaste kätte. Osmanite laevastik, ehitati küll mõne aastaga jälle üles, aga nüüd polnud enam piisavalt mehi, et laevu mehitada, ning laevastik keskendus pigem Istanbuli kaitsmisele.

Suur Türgi sõda

[muuda|muuda lähteteksti]
Poliitiline olukord aastal 1699 (pärast Karlowitzi rahu sõlmimist).Habsburgide monarhiaalad on tähistatud helesinise, helehalli ja oranžiga ning Osmanite riigi valdused on tähistatud roosa, helerohelise ja tumehalliga
Pikemalt artiklisSuur Türgi sõda

Püha Liigaja Osmanite riigi vahelise Suure Türgi sõja lõpetanudKarlowitzi rahutähistas Osmanite riigi valitsemise lõppemist suuremas osasKesk-Euroopasja nende impeeriumi languse algust. Pärast sajanditepikkust laienemist oli tegemist esimeste territoriaalsete kaotustega Osmanite riigi jaoks.Habsburgidsaid Osmanite riigiltEgiri ejaleti,Varadi ejaleti,suure osaBudini ejaletist,Timişvari ejaletipõhjapoolse osa ja osaBosnia ejaletist.Need alad vastasid suurele osaleUngari,Bosnia ja Hertsegoviina,HorvaatiajaSlavooniaaladele.Transilvaania vürstkondjäi nimeliselt küll sõltumatuks, kuid oli siiski Austria kuberneride otsese valitsemise all. Poola sai tagasiPodoolia.Veneetsia sai suurema osaDalmaatsiastkoosMoreagaehkPeloponnesose poolsaarega.

Osmanite kätte jäid niiBelgradjaTemesvári banaat(tänaneTimișoara) kui ka süseräänsusValahhiajaMoldova vürstiriigiüle. Karlowitzis kokku lepitud vaherahu alusel kestsid läbirääkimisedMoskooviagaveel aasta ja kulmineerusid 1700. aastaKonstantinoopoli rahuga,millega sultan loovutas Peeter I-leAzovipiirkonna. Moskoovia oli aga 11 aastat hiljem sunnitud need alad pärast ebaõnnestunudPruti jõe sõjakäikusõlmitudPruti rahuOsmanite riigile tagasi andma.

Vene-Türgi sõjad

[muuda|muuda lähteteksti]

Osmani impeerium, mis oli15.–16. sajandilvallutanudBalkani poolsaarejaMusta mereümbruse pidas17.,18.ja19. sajandilkorduvalt sõduVene tsaari-jaVene keisririigiga.

Põhja-Euroopas toimunudPõhjasõjasoli Osmani impeerium Rootsi kuningaKarl XIIliitlane, kuid ei osalenud aktiivselt sõjategevuses. AllesPoltava lahingukaotuse järel1709.aastal, kui Karl XII jaIvan MazepapõgenesidTürgivaldustesse, saatisVene tsaarPeeter Ioma saadikuKostantiniyyessening nõudis Karli väljaandmist.Ahmed IIIlaskis saadiku vangikongi heita. Seepeale tungis Peeter oma väega Osmanite riiki. Türklased piirasidPrutiääres asuvasHuşisVene väed ümber. Ent nad ei kasutanud oma üleolekut ning võimaldasid Peetril auga taganeda.Pruti rahugakohustus Peeter loovutamaAzovi kindlusening tõmbuma tagasi kasakate aladelt.

Osmanite riik 1730. aastal

Vene-Türgi sõjad

[muuda|muuda lähteteksti]
Küçük Kaynarci rahugaVenemaa keisririigile loovutatud alad

Vene-Türgi sõja (1768–1774) lõpetanudKüçük Kaynarci rahuga(Küçük Kaynarca rahu,Kjutšukkainardža rahu) saiVenemaa keisririikkontrolli Lõuna-Ukraina,sealhulgasBugi,DneprijaDonisuudme üle, Venemaa sai väljapääsuMustale merele.Krimmsai iseseisvaksOsmani impeeriumist(annekteeriti1783Venemaa poolt). Vene laevad said õiguse väinadest läbi sõita. Venemaa sai protektoraadiõiguse Osmanite riigi õigeusuliste üle.

Vene-Türgi sõja (1787–1792) lõpetanudIaşi rahulepingugatunnistas Osmanite riik eelmise Vene-Türgi sõja (1768–1774) lõpetanud Küçuk Kaynarca rahulepingut ja Krimmi ühendamist Venemaaga. Türgile jäidMoldovajaValahhianing venelased tagastasid neile ka Izmaili kindluseDoonaulningAnapakindluse Musta mere ääres. Vene-Türgi piiriks määratiDnestrijaKubanijõgi.

Napoleoni sõjad

[muuda|muuda lähteteksti]
Osmanite riik 1812. aastal

Aastatel17971801toimunudNapoleoni sõdadeTeise koalitsiooni sõjasosales Osmanite impeerium koos Austria keisririigi, Suurbritannia kuningriigi, Hispaania, Napoli ja Venemaa keisririigiga Prantsusmaa jaNapoleonivastases sõjategevuses.

1798.aastal tungisidEgiptusse Prantsuse väed,mille eesotsas oliNapoleon Bonaparte.Napoleon seilasToulonistAleksandriasse,vallutades tee pealMaltaja randudes juunis. MarssidesKairopeale, saavutas ta suure võiduPüramiidide lahingus;siiski hävitati tema laevastikNelsonipooltAbukiri lahingus,jättes ta nii Egiptusse. Prantslaste ülemvõimu periood jäi lühikeseks, nad olid sunnitud 1801. aastal Inglise-Osmanite ühendväele alistuma.

Egiptuse eraldumine

[muuda|muuda lähteteksti]

Prantsuse vägede lahkumine tekitas Osmanite riigi Egiptuse provintsis võimuvaakumi.Mamelukkideja Osmanite väed alustasid võimuvõitlust. Sellel perioodil (1801–1805) toetasalbaanlasestOsmanite väejuhtMuḩammad `Alīendale lojaalseteAlbaaniaväeüksustega kord üht, kord teist vaenupoolt. Oskuslikult vangerdades kasvatas `Alī kohalike seas prestiiži ja mõjuvõimu. Suutmata olukorda kontrolli alla saada, nimetas 1805. aastalİstanbulisresideeriv sultan Muḩammad `Alī Egiptuse asevalitsejaks, millega lõppes Osmanite riigi ülemvõim Egiptuses.

Balkani maade eraldumine

[muuda|muuda lähteteksti]
Osmanite riikVäike-AasiasjaLähis-Idas1835. aastal

1821. aastal puhkes ülestõusDoonau vürstiriikidesja sündmused põhjas kannustasid Peloponnesose kreeklasi ning 17. märtsil 1821 kuulutasidmaniotidOsmanite riigile sõja. Ülestõus levis üle koguPeloponnesose,Kreetal, Makedoonias ja Kesk-Kreekas, mis küll maha suruti. Egiptuse asevalitsejaMuḩammad `Alīga,kes saatis väed oma pojaIbrahim Pašajuhtimisel Kreekasse ülestõusu maha suruma. Ibrahim maabus Peloponnesosel 1825. aasta veebruaris ja aasta lõpuks oli suurem osa Peloponnesose poolsaarest Egiptuse vägede kontrolli all.

Pärast aastatepikkusi läbirääkimisi otsustasid Venemaa, Suurbritannia ja Prantsusmaa sekkuda konflikti ja iga riik saatis Kreekasse oma laevastiku.Navarino lahesaset leidnudlahingushävitati Türgi-Egiptuse laevastik.Prantsuse sõjavägi sisenes Kreekasse,et tagada Egiptuse vägede lahkumine. Kreeklased vabastasid 1828. aastaks ka Kesk-Kreeka.Kreeka riikitunnustati 1830. aastalLondoni protokollialusel.

Osmanite riikVäike-AasiasjaLähis-Idas1856. aastal

Serbia revolutsioonitulemusel vabastati Serbia osmanite valitsemisest. Osmanite riik tunnistas riiki aastal 1830 hartagaHatt-i SharifjaMiloš ObrenovićistsaiSerbia vürstkonnapärilik vürst. Algul hõlmas vürstkond vaid endiseSmederevo sandžakiterritooriumi, kuid aastatel 1831–1833 laienes see itta, lõunasse ja läände. Aastal 1867 aeti Osmanite armee ja kõikmuslimidvürstkonnast välja, tagades sellede factosõltumatuse. 1869. aasta uus põhiseadus määratles Serbia iseseisvaks riigiks. Serbia laienes aastal 1878 edasi lõunasse-itta, kui tema sõltumatus Osmanite riigist saavutas täieliku rahvusvahelise tunnustuseBerliini lepinguga.

1859. aastal ühendasAlexandru Ioan CuzaMoldova kui ka Valahhia vürstinaOsmanite riigi nimelisesüseräniteediall alad ühe valitseja alla. 1862. aastal ühendati kaks vürstiriiki ametlikultRumeenia vürstiriigiks.PärastVene-Türgi sõda (1877–1878)tunnustati RumeeniatBerliini rahugasõltumatuRumeenia Kuningriigina.

Esimene maailmasõda

[muuda|muuda lähteteksti]

Noortürklastevalitsus sõlmis1914.aasta augustis salajaOtomani-Saksa liidu,mis oli suunatud ühise vaenlaseVenemaavastu. Samal aastal astus Osmanite riik sõtta, rünnates Venemaale kuuluvatSevastopolit.Sõjas osales Osmanite riikKeskriikidepoolel.

Sõja esimestel aastatel saavutas TürgiSuurbritanniaüle mitu olulist võitu (Gallipoli lahing,Al-Kūti piiramine), kuid näiteks sõda VenemaagaTaga-Kaukaasiaskulges halvasti ja Venemaa vallutas Kirde-Türgis suuri alasid.USAei kuulutanudki Türgile sõda.

1915.aastal jätkas Venemaa sõjavägi pealetungi Kirde-Türgis. Selles toetasid tedaArmeeniavabatahtlike üksused ja ka mõned Osmanite riigis elavadarmeenlased.Seetõttu võttis Türgi valitsus, kes kartis, et kohalikud armeenlased lähevad massiliselt Venemaa poolele üle, vastuTehciri seadusearmeenlastedeporteerimiseksrindelähedastelt aladelt. Ehkki seaduses polnud armeenlasi mainitud, algas selle põhjalarmeenlaste genotsiid.Ühtlasi käskis siseministerMehmed Talatvahistada ja hukata armeenlaste kogukonna juhid mujal Türgis. Surmamarsside ja tapatalgude tulemusena aeti armeenlased oma ajalooliselt kodumaalt Ida-Türgis välja ning hävitati suures osas füüsiliselt. Genotsiidi tulemusel hukkus 1–1,5 miljonit armeenlast.

1916puhkesAraabia poolsaarelSuurbritannia toetatudaraablaste ülestõus.Araablaste eesmärk oli luua oma riik, mis ulatuksAlepposttänapäevaSüüriaskuniJeemenisolevaAdenini.See soov küll ei täitunud, kuid siiski kaotas Türgi ülestõusu tulemusel kogu kirjeldatud piirkonna.

Sévres'i rahulepingu piirid

1918. aasta 12. ja 13. novembril hõivasid Mudrose vaherahulepingu aluselSuurbritanniajaPrantsuseväedKonstantinoopoli,7. veebruaril 1919 maabusid kaItaaliaväed. Suurbritannia ja Prantsuse, ItaaliaokupatsioonKonstantinoopolis ja selle lähiümbruses kestis viis aastat, kuni 1923. aasta sügiseni. 1920. aasta Suurbritannia, Prantsusmaa, Itaalia ja Jaapani poolt plaanitiSevresi lepingugaTürgi jagamine – selle lääneosa pidi saamaKreekale,suur idaosa kuniVani järvenija kaugemalegi Armeeniale ja edelaosaAntalyaümbruses Itaaliale. Sévres'i rahuleping jäi Türgi poolt ratifitseerimata. Sévresi lepingu asendamiseks sõlmiti 24. juulil 1923 Entente'i riikide ja Türgi vahel Lausanne´i rahuleping, sellega pandi alus Türgi rahvusriigile.

Lausanne´i rahulepingu piirid

TürgiBosporusejaDardanellideväinad demilitariseeriti, võimaldati vaba läbisõit kõigi maade kauba- ja sõjalaevadele. Türgi pidi ära andma mittetürklastega asustatud alad. Kreekale tuli loovutadaEgeuse mere saared(välja arvatudImbrosjaTenedos). Itaalia saiDodekaneesi saared,SuurbritanniaKüprose.Türgi sai Ida-Traakia.Seal elavad kreeklased repatrieerusid Kreekasse, Kreekas elavad türklased Türgimaale. Lausanne´i rahu lõpetas ka 1919-1922 aastatel kestnudKreeka-Türgi sõja.

Osmanite riigi lõpp

[muuda|muuda lähteteksti]

30. oktoobril1918sõlmitiMudrose vaherahu,mis lõpetasEsimese maailmasõjaLähis-Idas.10. augustil1920sõlmitiSèvres'i rahu,mis seadustasTürgi jagamisevõitjariikide poolt. Osmanite riik ei ratifitseerinud Sèvres'i rahu kunagi.

19. mail1919puhkesTürgi iseseisvussõda,kus türgi rahvuslaste ülestõusu juhtisKemal Atatürk.Kreeka üritas hõivata territooriume Väike-Aasias, kus oli tollal suur kreeka elanikkond, kuid saiKreeka-Türgi sõjaslüüa. Kreeka vägi maabus 1919İzmiris,hõivas Egeuse mere idakalda aladesid juba 350 km ulatuses, jõudes välja 80 kilomeetri kauguseni Türgi uuest pealinnast Ankarast ja alustas pealetungiAnkarale,sai lahinguis lüüa ja lahkus 1922Anatooliast.Lausanne'i rahuleppealuselsaadeti Kreeka türklased Türki ja Türgi kreeklased Kreekasse.

Sõda lõppes29. oktoobril1923rahvuslaste võidu jaTürgiVabariigi väljakuulutamisega.Antantpidi sellega leppima ja vastu võtmaLausanne'i rahulepingu,mille järgi Türgi territoriaalsed kaotused ei olnud nii suured kui Sèvres'i rahuleping ette nägi.

Sultanaat keelustati Türgis1. novembril1922. Viimane sultanMehmet VIlahkus riigist17. novembril1922.Kalifaatlikvideeriti ametlikult3. märtsil1924.Sultan ja tema perekond kuulutati Türgisebasoovitavateks isikuteksning pagendati.

  1. Kate Santon, Elizabeth McKay, "Atlas of World History", 2005