Mine sisu juurde

Rügen

Allikas: Vikipeedia
Rügen satelliidifotol
Kriidikaljud Rügenil
Caspar David Friedrichimaal "Kriidikaljud Rügenil"

Rügen(ladinajapoola keelesRugia)onsaarLäänemerelõunarannikul,Saksamaasuurim saar.

Saare pindala on 926 km². Ta jaguneb mitmekspoolsaareks.Saarel on kuni 161 meetri kõrgusikriidikünkaid,need moodustavad rannikul kohatipanku.

Rügen hõlmab suurema osaRügeni kreisistMecklenburg-Vorpommerniliidumaal. Kreisi kuuluvad veel saare idarannikul olevadHiddenseejaUmmanzisaar ning mõned väiksemad saared.

Saare edelarannikut lahutab Saksamaa kirderannikust kitsasStrelasundi väinja kagurannikut laiem Boddeni väin.

Rügenil on kaksrahvusparki:suuremVorpommerni laguunipiirkonna rahvusparksaare lääneosas ja väiksemJasmundi rahvusparkidas, mis kaitseb kuulsaid kriidikaljusid. Lisaks on saare kagukaldalKagu-Rügeni biosfäärikaitsealanimelineloodusreservaat,mis hõlmab saare kaguosas olevad poolsaared.

Rügeni asustas umbes 4000 eKrpeekerkultuurikuuluv rahvas, kes kasutas saaretulekivivarusid.[1]

Meie ajaarvamise algul asustas saareidagermaanihõimrugid,kedagoodidnende esialgsest asukohastOdrajaVislasuudme vahel läände surusid. Selle hõimu järgi on Rügen ka nime saanud.4. sajandillahkusid rugid lõunasse, osalesidLääne-Rooma riigihävitamises ja kadusid ajaloost koosidagootidega.

7. sajandilasustasid Rügenislaavlasedrujanid või ranid, kes assimileerisid saarele jäänudgermaanlased,kuid võtsid endale nende nime. Rügenist jaArkonastsai slaavlaste piirkondlik keskus (see piirkond ulatusRecknitzistRycki jõeni). Selle poliitiline keskus oli Charenza ja religioosne keskus Rügeni põhjatippu rajatud kindlustatud tempelSvantevit.

Saare alistasVendi ristisõjakäigus1168.aastalTaani.Järgnes slaavlaste ristimine ja saksastamine ning sakslaste massilise saarele kolimine. Endised valitsejad saidRügeni vürstideks.

1325arvati RügenPommeri hertsogkonnakoosseisu.16481815kuulus taRootsile,seejärel läksPreisimaale.

Rügenil on sündinud18. sajandilelanudTartujustiitsbürgermeisterFriedrich Konrad Gadebusch.

Esimene supluskuurort saarel avati juba1816saare kagurannikul Putbusis, hiljem lisandus neid veelgi.

1936avatisild(Rügendamm) üle väina.

Koodnime "Rügen" kandis operatsioonHispaania kodusõjas,mille käigus pommitatiGuernicat.Selles sõjas oli saare kagurannikut mandrist eraldava väina järgi ka operatsioon "Bodden".

Ajal, mil Saksamaa oli kaheks jagatud, kuulus RügenIda-Saksamaale.

2006. aastal elas saarel 77 000 inimest.20. detsembril2007avati juba teine sild (Rügenbrücke), mis ühendab saartStralsundilinnaga. Rügenbrücke on Saksamaa pikim sild (selle pikkus on 4104 m). Silla kõrgus on 42 m, mis võimaldablaevadelsilla alt läbi sõita. See meenutabKuldvärava sildaSan Franciscos.

Saarel elas 2018. aastal 63 000 inimest. Sellega on ta elanike arvult Läänemere teine saarUsedomijärel.

Rügen on tähtisturismipiirkond.Üheski teises Saksamaa kreisis ei käi nii palju turiste ühe alalise elaniku kohta kui Rügenil. Idaranniku kuurordid on rahvarohkemad.

Turistide jaoks on säilitatud saare ajaloolinekitsarööpmeline raudtee,millel sõidavadauruvedurid.

Rügenikliimaon mõõdukas. Kõige külmemate kuude (jaanuarjaveebruar) keskmine temperatuur on 0, kõige soojema kuu (august) keskmine temperatuur on +16,3 °C. Sademeid on keskmiselt 520–560 mm aastas ning päike paistab 1800–1870 tundi aastas.