Mine sisu juurde

Sapp

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib sapipõie sapist; maksasapi kohta vaata artiklitMaksasapp

Sappehksapivedelik(ladina keelesbilis) on enamikulinimestelja paljudelselgroogsetelmaksarakkudepooltsapijuhadekaudusapipõidekogunev seedenõre.[1]Ühissapijuhakaudu liigub sapivedelikkaksteistsõrmikusse.[2]

Sappi eritub maksast ööpäev läbi.

Sapp, mis on värvuseltkuldkollane(olenevaltsapipigmentidestkakuldpruunkuni rohekas)vedelik,koguneb sapipõide söögikordade vahepeal. Pärastsöömist,kui eelseedinud toidumass liigub kaksteistsõrmikusse, hakkab sapipõishormoonikoletsüstokiniin-pankreosümiini toimel perioodiliselt kokku tõmbuma ningühissapijuhakaudu sappi kaksteistsõrmikusse pritsima.

Sapi eritumise kiirust mõjutavad nii humoraalne kui ka neuraalne regulatsioon.

Sapi koostis on loomaliigiti ja ka indiviiditi erinev, olenedes nii pärilikest teguritest kui ka söödavast toidust ja selle kogustest.

Sapil on oluline rollenterohepaatilises tsirkulatsioonis(sool-värativeen-maks-sapp-sool) ja tsirkulatsioon saab toimuda seni kuni soolesisaldistes leidub rasva.

Sappseedeensüümeoluliselt ei sisalda.Maksasagarikepooltkolesteroolistvalmistatavadsapisoolad(sapphapete soolad) on agalipiidideseedimiseks vältimatud.

Sapp sisaldab rohkesti kolesterooli.

Sapp kulinaarias

[muuda|muuda lähteteksti]

Loomasapp leiab kulinaarias vähe kasutust, kuna sapipõie seedenõre on kibeda maitsega. Seetõttu tuleks kalu rookides või loomade sisikonda eemaldades sapipõis eemaldada ettevaatlikult, et selle vedelik ei valguks laiali.

Osades kultuurides valmistatakse madude sapist (inglisesnake bilewine) koos alkoholiga erilist jooki, millel usutakse olevat ravitoime.

  1. "Meditsiinisõnastik"676:2004.
  2. Walter Nienstedt,Osmo Hänninen,Antti Arstila,Stig-Eyrik Björkqvist."Inimese füsioloogia ja anatoomia",Werner Söderström Osakeyhtiö,KirjastusMedicina,6 trükk, lk 320, 2011, toimetajaGeorg Loogna,tõlkijaHeli Kõiv,keeletoimetajaTiiu Sulsenberg,ISBN 9985-829-36-0.