Mine sisu juurde

Settekivim

Allikas: Vikipeedia
Põhja-Eesti klintkoosneb mitmest erinevast settekivimist. Pildil on (ülalt alla)lubjakivi,glaukoniitliivakivi,graptoliitargilliitjaliivakivi.

Settekivimonkivim,mis on tekkinudlahustest(ntmereveest)mineraalainetejaorganismidejäänusteladestumiseteel looduslikuveekogupõhjal võimurenemissaadustekuhjumiselmaismaalja nendesetetehilisemalkivistumisel.

Settekivimite iseloomustus

[muuda|muuda lähteteksti]

Settekivimid tekivad niiveekogudepõhjas kui ka maismaalsetetekivistumise ehkdiageneesitulemusel. Settekivimid on levinudmaakoorekõige ülemises nooremas osas, kus nad enamasti on tekkinud teistekivimitemurenemissaadustest. Settekivimite lähtematerjaliks on harilikulttard-jamoondekivimitevõi varasemate settekivimite murenemissaadused. Peenestatud materjal (kruus,liivjne) kantaksetuulevõivooluveepoolt nõgudesse ehksettebasseinidessevõiveekogudesse,kus ta kihiliselt settib. Sellel teekonnal esialgu teravaservalinemurendümardub – olenevalt kande tee pikkusest, osakeste suurusest,kõvadusestja liikumiskiirusest. Eriti ümaraks muutuvad korduvalt ümbersettinud või meresmurrutatudosakesed.

Värskelt kuhjunudsettematerjaliiseloomustabpudedus,mistõttu neist räägitakse kuisetetest.Setete kõvastumine, tsementeerumine ja üleminek settekivimiks on pidev ja aeganõudev protsess.

Settekivimite oluliseks tunnuseks onkihilisus,mis osutab setete kuhjumise perioodilisusele või rütmilisusele. Settekivimid sisaldavad tihti ka mitmesugusteloomadevõitaimedekivistunudjäänuseid –kivistisiehkfossiile.

Setted ja settekivimid moodustavad umbes 5%maakooremassist,kuid katavad ligikaudu 75%maismaast,mis tähendab, et settekivimid asuvad maakoore kõige ülemises osas. Settelise kihi paksus kõigub vahemikus 0...25 km; keskmine paksus on 4,5 km.

Settekivimites valitsevad maapinnalähedastes tingimustes vastupidavadmineraalid,näitekskvarts,savimineraalid,raudoksiidid,kaltsiit.

Orgaanilised, keemilised, biokeemilised setendid

[muuda|muuda lähteteksti]

Enamik orgaanilise päritoluga settekivimeid, naguturvas,pruunsüsijakivisüsi,on tekkinud valdavaltMesosoikumisoodes,kus toimus mittetäielik kõduneminehapnikupuuduses.Karboniajastu metsades kasvanudsõnajalgpuudvananesid ja nende tüved ladestusid murdudes üksteise otsa.Veesei toimunud täielikku kõdunemist. Osaliselt tekkis puutüvedest turbasarnane aine.

Veekogude põhjas sadestuvaid mineraalseidsoolasidnimetataksekeemiliseks setendiks.Sellisedsetendidon näitekskips,haliitehk kivisool jaanhüdriit.Keemiliste setendite hulka kuuluvad kaallikalubija osa lubjakivist.

Keemiliste protsessidekõrval võivad setendite tekkes tähtsat osa etendada bioloogilised protsessid. Sel juhul räägitaksebiokeemilistest setenditest.

Biokeemilistest setenditest on levinuimakskarbonaatsedsettekivimid –lubjakivi,dolomiitjamergel.

Mittekarbonaatsetest setenditest kuulub biokeemiliste hulkaränivetikaistehk diatomeedest koosnevdiatomiit.

Settekivimid Eestis

[muuda|muuda lähteteksti]

Eesti settekivimid jaotatakse peamiseltkarbonaatseiksjapurdkivimeiks.Peale nende leidub Eestis kasavija orgaanilist ainet sisaldavaid settekivimeid. Põhja-EestiLontova lademesinisavion kuulus väljaspool Eestitki, sest nii vana (umbes pool miljardit aastat) pehmena säilinud savi on maailmas suur haruldus. Settekivimite all asub tard- ja moondekivimeistaluskord,mis Eestis eipaljandu.Lubjakivi, dolomiit,fosforiitjapõlevkivion tekkinud ajal, mil Eesti oli kaetudmerega.Põhja-Eestist,alatesPõhja-Eesti paekaldastkuni Kesk-Eestini ulatub peamiselt karbonaatseist kivimeist aluspõhjaavamusala,mis on enamasti kaetudmoreenijamullaga.

Lõuna-Eestison punaka või Kagu-Eestis ka valkjaDevoniliivakivipaljandeid.Skandinaaviakohal kõrgusid Devoni ajastulmäed,millestjõedkandsid kaasa rikkalikultpurdsetteid,millest tekkiski Lõuna-Eesti liivakivist aluspõhi. Devoni liivakivist on leitud paljukivistisi,peamiseltrüükaladefragmente. Tuntud rüükalade leiukoht onAruküla koopadTartu linna serval. Rüükalade väljakaevamisega tegeles väga pikka aegaTartu ÜlikooliprofessorHermann Asmuss(1812–1859).