Mine sisu juurde

Skelett

Allikas: Vikipeedia

Skelett(kreekasõnastσκέλετoν'kuivanud') ehktoesehkluustikonorganismielundkond,mis tänu omajäikuseleja tugevusele võimaldab organismil säilitada kuju.

Skelett võib paljudel juhtudel osaleda organismiliikumisesja/või kaitses.

Skelett esineb mingil kujul peaaegu kõigilelusolenditel,kelle mõõtmed on piisavalt suured selleks, etMaagravitatsioonijõudneile olulist mõju avaldaks.Bakteritekuju aitab säilitadarakukestvõi seda ümbritsev limakapsel.Taimedetoese moodustavadtselluloosistjaligniinistkoosnevadrakukestad.

Skelett on kõigil selgroogsetel loomadel

Alamate loomade skelett

[muuda|muuda lähteteksti]

Loomadeleristataksesise-javälisskeletti,levinuim on loomariigis viimane. Paljudelalamatel(vee)loomadel (näiteksainuõõssetelpealekorallide) ja enamikulussidelskelett puudub.Ainuraksetel(näitekskiirikloomadel) esinebmineraalsestvõiorgaanilisest ainestkodasid.Tõelist skeletti kohtame esimesenakäsnadejuures, kellel see koosneb peamiseltspongiinistvõikaltsiumkarbonaadist.

Paljudelümarussidelkatab keha tugevkutiikula.

Okasnahkseteston välisskelett kõige rohkem arenenudmerisiilikutel. Lülijalgsedomavadkitiinkesta,mille külge kinnituvadlihased,ning mis on nii toeseks kui ka kaitseks kahjulike välismõjude eest.

Limusteston välisskeletiga varustatudteodjakarbid(lubikojad). Siseskelett on tekkinudkeelikloomadel,algseltseljakeelikunäol. Kõrgematel keelikloomadel –selgroogsetel– on selle ümber tekkinud luustunud toes.

Selgroogsete skelett

[muuda|muuda lähteteksti]
KääbusvaalaluustikTartu Ülikooli loodusmuuseumis

Selgroogsetel esineb keeruline skeletisüsteem (luustik), mis koosnebluudest,kõhredestjasidemetestehk ligamentidest. Luud on omavahel ühendatud kas jäigalt (õmblusteabil), pooljäigalt või liikuvalt (liigesed). Üksikutel selgroogsete rühmadel (näitekskilpkonnadeljarüükaladel) on sellele lisaks kakattekudedesttekkinud välisskelett.

Kõhrkaladelesineb primitiivseim skelett, mis koosneb peamiselt kõhrest, puuduvadjäsemeluud,koljukoosneb paljudest omavahel nõrgalt ühendatud osadest, millest olulisimad onlõualuud,ajukoljujalõpusekaared.Luukaladelon need kolju osad enam-vähem liitunud, toes luustunud, tekkinuduimedeluud.

Vihtuimelistekaladepaarilistestuimedest on saanud algusekahepaiksetejäsemed(alguses vähediferentseerunud). Lisaks eristub luustikus selgeltselgroorinna-,kaela- jaristluuosa,õla-japuusavöödeningsaba,koljus saavad endistestlõpusekaartestalgusekuulmeluud.

Roomajateluustik on veel üsna varieeruv, jäsemete skelett võtab lõpliku kuju (varvasteluudjapöialuud,sääreluudjareieluu,puusaliigesedningpõlveliigesed), seosesrinnaluutekkega tekib rinnakorv. Roomajatest põlvnevadlinnud,kelle luustikku iseloomustabkohastuminelendamiseksesijäsemeteskelett redutseerubtiibadetekke tõttu, luud on kerged, sisaldavadõhku.

Imetajate luustik on juba üsna vähevarieeruv. See koosnebkoljust,mistäiskasvanueason täielikult liitunud ja mis on liigeste abil ühendatudalalõualuujakaelaganingkeeleluuga.Kaelalülisidon 7 (v.alaisikutel) ja neil puuduvadroided(erinevalt roomajatest).Rinnalülisidon 12–15, nende külge kinnituvadroided.Järgnevad 5–7nimmelülija 4–5ristluuksliitunudlüli.Sabalülidearv varieerub suuresti, teatudnahkhiirtelon neid vaid kolm,soomusloomadelkuni 49.

Inimese skelett

[muuda|muuda lähteteksti]

Inimeseskeleti eripärad võrreldes muude imetajatega tulenevad eelkõige inimese püstisest kõnnakust.

Inimese skelett koosneb 29koljuluust,33selgroolülist(7kaelalüli,12rinnalüli,5nimmelüli,5ristluulülist(kokkukasvanud), 4õndralüli), 20roidest,4ebaroidest,kahestabaluust,kahestrangluust,neljastvaagnaluust(kokkukasvanud), (ühe jala kohta) 30jala-ja (ühe käe kohta) 31käeluustja seesamluudest, mille arv on indiviiditi erinev. Seesamluid arvestamata on inimesel kokku 206 luud.