Mine sisu juurde

Skopje

Allikas: Vikipeedia
Skopje

makedoonia СкопјеSkopje
albaania Shkupi

Pindala: 225 km²
Elanikke: 526 502(2021)[1]Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid:42° 0′ N,21° 26′ E
Skopje (Põhja-Makedoonia)
Skopje
Skopje kindlusja rahvusteater enne maavärinat 1920. aastatel
Linna kohal kõrguvAastatuhande rist

Skopje(makedoonia keelesСкопје) onPõhja-Makedooniapealinn.

Skopje asub mägise Makedoonia põhjaosasVardarikaldal. Jõe lähe on küll kõigest 60 km kaugusel Skopjest, kuid ometi on jõevooluhulklinnas umbes sama suur kuiThessaloníkilähedalsuudmes.Jõgi lookleb Skopjes ja seda ületab seal viissilda.

Skopje on korduvalt saanud kannatada suurtemaavärinatetõttu, viimati1963.aasta juulis, kui surma sai üle 1000 inimese ja hävis 80% linnast. Linna taastamist juhtis Jaapani arhitektKenzō Tange,kes oli1949koostanud plaani kaHiroshimataastamiseks.

2028. aastal onBourges,České Budějoviceja SkopjeEuroopa kultuuripealinnad.

Skopjes on aasta keskmine sademete hulk 507 mm. Kõige rohkem sademeid onmais(62 mm) janovembris(56 mm), kõige vähemaugustis(31 mm) jajaanuaris(33 mm). Sajupäevi on aastas 75, igas kuus vähemalt 5, kõige rohkem (9) mais.

2002.aasta rahvaloenduse andmetel oli Skopje elanikestmakedoonlasi66,7%,albaanlasi20,4%,mustlasi4,6%,serblasi2,8%,türklasi1,7%,bosnialasi1,5%,vlahhe0,5% ja teistest rahvustest inimesi 1,6%.[2]

Skopje koosneb kümnest linnaosast:

  1. Aerodrom
  2. Butel
  3. Čair
  4. Centar
  5. Gazi Baba
  6. Gjorče Petrov
  7. Karpoš
  8. Kisela Voda
  9. Saraj
  10. Šuto Orizari

Skopjest on leitud 6000 aasta vanusenooremast kiviajastpärit asula jäänuseid. Need tulid välja vanastkindlusest,mis asub linnakeskuse kõrval nõlvakul.

Antiikajaloli Skopje nimeksScupi.Võimalik on ka neid kaht asulat erinevateks lugeda, sest nende asukoht ei lange päriselt kokku, Scupi oli pisut kõrgemal mägedes, kust tänapäeval avaneb vaade linnale. Scupi kuulusVana-Makedooniasse.3. sajandil eKrtungisid sinnakantidardanid.

Rooma impeerium

[muuda|muuda lähteteksti]
KivisildVardari jõel
"Ratsasõdalane"

Rooma riikikuulus Scupi sisuliselt alates168. aastast eKr,mil kukutati viimane Makedoonia kuningasPerseus,ja formaalselt alates148. aastast eKr,milQuintus Caecilius Metellusvõitis Makedoonia ülestõusnute juhi ja isehakanud kuningaAndriscuseväed.146 eKrmoodustatiMakedoonia provintsja Scupi jäi selle koosseisu.

Kui Rooma riik laienes põhja, eraldati selle jaoks uus provintsMöösiaja Scupi arvati selle koosseisu. Aastal86jagasDomitianuska selle kaheks. Scupi saikolooniaõigused ja ta kuulutatiÜlem-Möösia(Moesia superior) pealinnaks.Diocletianusomakorda eraldas sellestDardaniaprovintsi.

395läks SkopjeBütsantsikoosseisu ning sai tähtsakskaubandus- jasõjaväekeskuseks.Justinianus Isündis aastal483Tauresiumis20 km kaugusel Skopjest kagus.518hävitas maavärin Scupi peaaegu täielikult. Justinianus laskis linna uuesti ehitada tänapäeva Skopje keskusse, Vardari jõe viljakale kaldale.

972992oli SkopjeEsimese Bulgaaria tsaaririigipealinn. Pärast selle langust läks Skopje1018Bütsantsile tagasi ja oli selle provintsikeskus.11. sajandilõpus tabas linna järjekordne hävitav maavärin ja linn käis alla.1189kuulus taSerbiale,13. sajandikeskel oli pärastise BulgaariatsaariKonstantin Asenivalduste keskus. Bütsants suutis Skopje tagasi vallutada, aga1282kaotas selle uuesti Serbia kuningaleStefan Uroš II-le. Tema pojapoegStefan Dušanmuutis Skopje oma pealinnaks, kuulutas end seal1346tsaariks ja tegi SkopjestSerbia tsaaririigipealinna.

Osmanite võim

[muuda|muuda lähteteksti]
Kindluse põhjavärav jaMustafa Paša mošee

1392.aastast alates oli linnOsmanite riigikoosseisus, kandis türgipärast nimeÜskübvõiÜsküpja oliKosovo vilajetihalduskeskus.

Belgradi ja Sofia võimud

[muuda|muuda lähteteksti]

Türgi võimu alt vabanes linn allesEsimese Balkani sõjakäigus aastal1912,mil linna ametlikuks nimeks saiSkoplje.Ehkki see oliSõltumatu Albaaniasõjavägi, kes türklased linnast välja ajas, laienes juba mõne nädala pärast linnaSerbia kuningriik.19141918hõivasid niinimetatudLõuna-SerbiahalduskeskuseKolmanda Bulgaaria tsaaririigiväed, kuigiJugoslaavia kuningriikvõttis üsna pea võimu üle.19441991oli SkopjeJugoslaaviakoosseisusMakedoonia Sotsialistliku Vabariigipealinn.

Makedoonia Vabariik

[muuda|muuda lähteteksti]

1991. aastal Makedoonia iseseisvus ja Skopje on sellest ajast riigi pealinn.Makedoonia nimetülipärast viitavad kreeklased riigile tihti kui lihtsalt Skopjele. Linna kaasaegsete esindushoonetekitšilikarhitektuur ja ohtrad skulptuurid on pälvinud ka kohaliku elanikkonna vastumeelsust.

Ema Teresa mälestusmaja,mis on ehitatud täpselt samale kohale, kus hilisem roomakatoliku nunn teisel elupäeval ristiti

Linna esimese teatri jaKosovogasiduva raudtee ehitust toetaskosovoalbaaniapäritoluNikollë Bojaxhiu,ta oli esimene katoliiklane sealses linnavalitsuses. 1910. aastal sündis tema tütarAnjezë Gonxhe Bojaxhiu,kes sealsamas ristiti.Briti Rajstegutsenud misjonäri ja roomakatoliku nunna kuulutas paavst 2016. aastalpühaks ema Teresaks.