Mine sisu juurde

Stephanus II

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib paavstist; paavstiks valitud preestri kohta vaata artiklitStephanus II (paavstiks valitu).

Stephanus II
Valitsemisaja algus 26. märts752
Valitsemisaja lõpp 26. aprill757
Eelkäija Zacharias
Järeltulija Paulus I
Sünnikoht Rooma
Surmakuupäev 26. aprill752
Surmakoht Rooma

Stephanus II(mõnedespaavstide loendites,kus arvestati kapreesterStephanust,on taStephanus III) olipaavst752757.Ta oli 92. paavst. Tema ajal asutatiKirikuriikja ta oli esimene paavst, kes külastasPrantsusmaad.

Stephanus oli päritRoomastSanta Maria in Via Lata piirkonnast. Ta oliaristokraadiConstantinuse poeg ja tal oli noorem vend, kellest sai hiljem paavstPaulus I.Stephanus jäi lapsenaorvuksja võeti koos vennaga elamaLateraani paleesse.

StephanusordineeritipaavstZachariasepoolt koos vennagadiakoniks(kardinaldiakon). Ta osales aastal743toimunud Roomasinodil.

Paavstiks saamine

[muuda|muuda lähteteksti]

Stephanus II valiti paavstiks26. märtsil752 (Salvador Miranda järgi29. mail) RoomaSanta Maria Maggiore kirikus.

Suhted langobardidega

[muuda|muuda lähteteksti]

Aastal 752 piiras RoomatlangobardidekuningasAistulf.Ehkki kuningas oli valmis sõlmima 40 aasta pikkust rahu, soovis ta saada Roomasuverääniksja linna elanikke maksustada.Novembris753peatus paavst teel Frangi riiki langobardide pealinnasPavias.

Stephanus II toetas aastal757Toscana hertsogiDesideriusesaamist langobardide kuningaks, kes lubas paavstile loovutada mitulinna,sealhulgasBolognaja andis paavstile suure summaraha.Stephanus II kohustas tema rivaali ja endist kuningatRatchistjääma truuks omamungatõotustele.Desiderius loovutas kuningaks saades paavstileFaenzajaFerrara,kuid mitte Bolognat ega teisi linnu, mida ta varem lubas.

Paavst tunnustas langobardide riigist eraldunudSpoletojaBeneventohertsogkonna iseseisvumist.

Suhted Frangi riigiga ja Kirikuriigi asutamine

[muuda|muuda lähteteksti]

Karteslangobardidetungimist Rooma ja saamata vastustBütsantsi keisrilt,pöördus Stephanus II aastal753Frangi kuningaPippin Lühikesepoole, et see abistaks teda võitluses langobardidega. Pippin teatas Gorizia abti Drottedango kaudu, et on paavstiga kohtumisest meelitatud. Ta saatis algul paavsti juurde Rooma Jumiègesiabtining seejärel Metzi piiskopiChrodegangija oma sugulase Autcari, kelle saatel lahkus paavst14. oktoobril753 Roomast, et reisidaFrangi riikiametliku eesmärgiga pühitseda Pippinit uuesti ametisse. Stephanus II ületas Suure St. Bernardi kuru kauduAlpidja kohtus6. jaanuaril754PonthionisPippiniga, kellele ta esitas abipalve, et see sõdiks langobardidega. Paavst oli mõnda aegaPariisilähedal asuvas St. Denis' kloostris haige, kuid14. aprilliltõotas PippinQuierzyskoos oma poegade kaitstaPüha Toolija langobardide käest vallutatudlinnadanda paavsti omandusse (Pippini donatsioon).28. juunil754 salvis paavst Pippini Frangi riigi kuningaks ja andis talleRooma patriitsitiitli.

Pippin nõudis seejärel langobardide kuningaltAistulfiltvallutatud alade rahumeelset loovutamist. Kuidiplomaatilised vahendidjäid tulemusteta, korraldas Pippinaugustis754 sõjakäigu langobardide vastu ja Esimese Pavia rahu järel anti paavstile tagasiPentapoliselinnad ning Bütsantsi eksarhaadi alad. Paavst oli kuningaga sõjakäigul kaasas ja siirdus seejärel tagasi Rooma.

KuifrangidItaaliastlahkusid, asus Aistulf1. jaanuaril756piirama taas Roomat. Paavst saatis uuesti abipalve Pippinile, kes purustas uue sõjakäiguga langobardid jajuunis756 sõlmitud Teise Pavia rahuga pidid langobardid loovutama paavstileRavenna,Emilia,Rimini,Pesaro,Fano,SenigalliajaAnconalinnad ning ümberkaudsed alad.

Kuna enamik paavstile antud aladest kuulus varem juriidiliseltBütsantsi keisriomandusse, siis taunisidBütsantsiametnikud Pippini otsust, kuid kuningas selgitas neile, et ta kavatseb enda vallutatud alad loovutada vaid paavstile.

Suhted Bütsantsiga

[muuda|muuda lähteteksti]

Stephanus II saatis aastal 752 abipalveBütsantsi keisrileKonstantinos V-le, et keiser saadaksItaaliasseabiväge võitlusekslangobardidega,kuid ei saanud vastust.

Aastal753andis keiser paavstile korralduse küsida langobardide kuningalt tagasiBütsantsiltvallutatud alad, kuid paavst ei suutnudAistulfiveenda alasid loovutama.

Liturgilised otsused

[muuda|muuda lähteteksti]

Stephanus II lubasristimistviia läbi kaveiniga,kuid hiljem on tema otsus tühistatud, kuna see oli vastuoluskanoonilise õigusega.

Ta lasi pühaSymphorosareliikviadviia Roomas asuvase San Angelo kirikusse.

Ordinatsioonid

[muuda|muuda lähteteksti]

Strephanus IIordineeris20piiskoppi,11preestritja 2diakonit.

Stephanus II pühitses kolmkardinali:Ostia piiskopiGeorgiuse,munkAnastasiuse ja diakon Petruse.

Paavstiprimicerius(riigisekretär) oli Christopher.

Paavst määrasUtrechti piiskopkonnaadministraatoriksUtrechti Gregoriuse.

Stephanus II lasi oma mõisa muutakloostriks,mis pühendatiDenisele.

Ta andis aastal754Pariisilähedal asuvale St. Denis' kloostrile privileege ja lubas muuhulgas kloostridiakonitelkandadalmaatikat,mis seni oli ainult Rooma diakonite privileeg.

Ta määrasNonantola kloostriabtiksFriuli endise hertsogi Anselmi.

Krstlik eetika

[muuda|muuda lähteteksti]

Stephanus II lasi taastada Roomas nelihospiitsija rajas kolm uut hospiitsi.

Stephanus II kultuuriloos

[muuda|muuda lähteteksti]

Paljud ajaloolased peavad Stephanus II ametkonna looduks "Constantinuse kingitust."

Tema ajal taastati Roomas mitmeidkirikuid,sealhulgas San Lorenzo fuori le Mura. Ta lasi rajadaRooma Peetri kirikukellatorni, kuhu paigutati kolm kirikukella.

Stephanus II suri26. aprillil757 Roomas ja maetiRooma Peetri kirikusse.

Eelnev
Zacharias
Rooma paavst
752757
Järgnev
Paulus I