Mine sisu juurde

Suur-Kreeka

Allikas: Vikipeedia
Suur-Kreeka umbes 280 eKr

Suur-Kreeka(ladina keelesMagna Græcia,vanakreeka keelesΜεγάλη Ἑλλάς,Megálē Hellás) olikreekakolooniate alaLõuna-ItaaliarannikulTaranto laheääres. See hõlmas eelkõigeahhaiakolooniaidTarast,KrotonitjaSybarist,samuti põhja pool asunudKymetjaNeapolis.Kolonistid, kes saabusid alates 8. sajandist eKr, tõid kaasa oma kultuuri, mis jättis Itaaliale, eritivanaroomakultuurile, püsiva jälje.

HeratempelMetapontos(Matera provints

Kaheksandaljaseitsmendalsajandil eKr hakkasid kreeklased mitmesuguste põhjuste, sealhulgas demograafilise kriisi (nälg, ülerahvastatus jne), uute turgude ja sadamate vajaduse ning kodumaalt väljasaatmise tõttu asustama Lõuna-Itaaliat. Sel perioodil rajati kreeka kolooniaid ka väga kaugetesse kohtadesse, naguMusta mereidakallas,Ida-LiibüajaMassalia(Marseille). Nad asustasid Sitsiiliat jaApenniini poolsaarelõunaosa. Roomlased kutsusid Sitsiiliat jaItaaliasaapa kandaMagna Graecia(ladina keeles “Suur Kreeka” ), kuna see oli nii tihedaltkreeklastegaasustatud. Antiikgeograafideristasid, kas mõiste sisaldab Sitsiiliat või ainultApuuliatjaCalabriatStrabonoli kõige tuntum laiema definitsiooni eestkõneleja.

Selle kolonisatsiooniga eksporditi Itaaliassekreeka kultuurkoosvanakreeka keelemurretega, oma usuliste toimingutega ja oma sõltumatupolisetraditsiooniga. Algnehellenistlik tsivilisatsioonarenes varsti edasi, suheldes põlisteitalitsivilisatsioonidega. Kõige tähtsam kultuuriline siire olikreeka tähestikuChalkise/Kymeerim, mille võtsid omaksetruskid;vana itali tähestikarenes hiljemladina tähestikuks,millest sai kõige laiemalt kasutatud tähestik maailmas.

Paljud uutest hellenistlikest linnadest said väga rikkaks ja võimsaks, näiteks Neapolis (Νεάπολις,Napoli,"Uus linn" ),Sürakuusa,AkragasjaSybaris(Σύβαρις). TeisedMagna Graecialinnad olidTarās(Τάρας),Lokroi Epizephyrioi(Λοκροί Ἐπιζεφύριοι),Rhegion(Ῥήγιον),Kroton(Κρότων),Thurioi(Θούριοι),Elea(Ἐλέα),Nola(Νῶλα),Ankon(Ἀγκών),Syessa(Σύεσσα),Barion(Βάριον) ja teised.

PärastPyrrhose sõda3. sajandil eKr läksMagna GraeciaRooma riigivõimu alla.

Varakeskajal,pärast katastroofilistGooti sõda,tuliKreekastjaVäike-AasiastLõuna-Itaaliasse uus laine Bütsantsi kristlikke kreeklasi, kuigiLõuna-ItaaliajäiIda-Rooma riigiganõrgalt seotuks. Ikonoklastist keiserLeo IIIeraldas Lõuna-Itaalias maad, mis lubati paavstile, ja idakeiser valitses piirkonda nõrgalt kunilangobardidesinna saabumiseni,Itaalia katepanikionikujul, mille lõpetasidnormannid.

Märkimisväärne näide selle mõjust ongrikokeelt rääkiv vähemus, kes elab siiani ItaaliaCalabriajaApuuliapiirkondades.Grikoon nimi keelele, mis sisaldabvanakreeka dooria murde,bütsantsi kreeka keelejaitaalia keeleelemente, ja mida räägib vähe rahvast mõnesReggio Calabria provintsijaSalentokülas. Siin on rikassuuline traditsioonja grikofolkloor.Kuigi kord arvukas, on nüüd rahvast umbes 30 000, kellest enamik on sulandunud ümbritsevasse itaalia rahvusesse. Mõned usuvad, et griko keele juured viivad lõpuksMagna Graeciakolooniateni.

Tänapäeva Itaalia

[muuda|muuda lähteteksti]

Kuigi enamusLõuna-Itaaliakreeklasi italiseeriti täielikult keskajal, on kreeka kultuuri ja keele saared säilinud tänapäevani. See on nii seepärast, et "liiklus" Lõuna-Itaalia ja Kreeka vahel pole kunagi täielikult katkenud.

Niiviisi tulid kreeklased piirkonda taas näiteks 16. ja 17. sajandil. See juhtus vastusena Peloponnesose vallutamisele Osmani türklaste poolt. Eriti pärast Koroni langemist (1534) otsis, ja sai, suur hulk kreeklasi ja albaanlasi varjupaika Calabria, Salento ja Sitsiilia aladel.Koronikreeklased kuulusid aadelkonda ja tõid kaasa märkimisväärse vallasvara. Neile anti eriõigused ja maksuvabastused. Teine osa Itaaliasse saabunud kreeklasi tuli Peloponnesose Mani piirkonnast. Nad olid tuntud oma uhkete sõjaväeliste traditsioonide ja veriste kättemaksude poolest (teine osa nendest kreeklastest liikus Korsikale; vrd. Korsika veritasud). Need migratsioonid tugevdasid väherahvastatud Itaalia lõunaosa kultuuriliselt elava ja sõjaliselt võimeka elemendiga.