Mine sisu juurde

Talurahvakool

Allikas: Vikipeedia

Talurahvakoolehkrahvakoolon17. sajandikeskpaigast kuni20. sajandialguseni tegutsenudtalurahvalemõeldudseisuslikeharidusasutuste üldnimetus[viide?].

18. sajandilmoodustasidVenemaa keisririigiEesti aladeBalti kubermangudetalurahvakoolide süsteemi 1. astmevallakoolja 2. astmekihelkonnakool.

19. sajandil,pärast1885.aasta keisriukaasi,kui Liivi-, Eesti- ja Kuramaarahvakoolidjaõpetajate seminaridallutatiRahvahariduse Ministeeriumile,jaotati talurahvakoolid jaotati õppeaja ja õpetajate arvu järgi ühe- ja kaheklassilisteks. Esimest koolitüüpi hakati ametlikult nimetamavallakooliksja teistministeeriumikooliks.

Ministeeriumikooliüheklassilises õppes käidi kolm ja kaheklassilises koolis, viis talve. Uue määruse alusel lubatiemakeelesõpetada neis koolides ainult kahel esimesel õppeaastal, kuid hiljemgi jäid emakeelseteks eesti keele, usuõpetuse- ja kirikulaulutunnid.

Linna-ja maa-algkoolide ning eraõppeasutuste järelevalve ja juhtimisega tegelesid rahvakoolide inspektorid. Rahvakoolide inspektorite ülesandeks oli kooliõpetajate ametisobivuse kontrollimine ja koolide ning eraõppeasutuste järelevalve.Tartu õpperingkonna,rahvakoolide direktorile alluvate inspektorite ametikohad, algkoolide ja eraõppeasutuste järelevalveks ja juhtimiseks loodi 26. jaanuaril 1887. Nende hulka arvati ka senisedõigeusu talurahvakoolideinspektorid. 1887. aastal oli Eestis kolm rahvakoolide inspektori rajooni (Tallinna, Kuressaare ja Tartu), kuid inspektorirajoonide arvu suurendati hiljem mitmel korral[1].

  1. Rahvakoolide inspektor,Ajalooarhiivi fondiloend