Mine sisu juurde

Tsitrus

Allikas: Vikipeedia
Tsitrus

Taksonoomia
Riik TaimedPlantae
Hõimkond KatteseemnetaimedMagnoliophyta
Klass KaheidulehelisedMagnoliopsida
Selts SeebipuulaadsedSapindales
Sugukond RuudilisedRutaceae
Perekond TsitrusCitrus
Greibipuuvili

Tsitrus(Citrus) onigihaljastelehtpuudeja -põõsaste perekondruudilistesugukonnast.

Tsitruspuud on keskmiselt 5–15 m kõrgused,igihaljadjalihtlehised.

Lehedon tumerohelised, nahkjad,ovaalsed,tavaliseltterveservalised,mõnel liigilhambulise servaga.

Õiedvalged ja lõhnavad. Mõlemasoolised õied kinnituvadvõrseleühe- või mitmekaupa, neist igas on 4–5tupp-ja 5kroonlehtening 20–60 kimbuna asetsevattolmukat.Viljade valmimine võib kesta üle aasta, seetõttu pole haruldane, kui ühel puul on korraga õied, viljahakatised ja viljad.

Tsitrusepuudepomerantsviliehkhesperiidon omapäranemari,mida iseloomustabeeterliku õlirikas tavaliselt mittesöödav nahkjasväliskest,selle all olev valgeõhukoerikaskeskmine kiht ja mahlarohke, lihakas, söödav siseosa. Kujult onvilikerajas, piklik või sidrunikujuline ning jaotunud 8–15 segmendiks. Viljaliha on enamiku liikide puhul söödav, sisaldab rohkestivitamiine,happeid,suhkruidjaglükosiide.

Tsitruse perekonda kuuluvad 12–16 liiki koos hulga alamliikidega on päritLõuna-jaKagu-AasiastningMalai poolsaarelt.

Olles pärit Aasiast, eelistavad tsitrusviljadtroopilistvõilähistroopilistkliimat.Tänapäeval viljeldakse tsitrusviljalisi kõikjal lähistroopilistes piirkondades: Lõuna-Hiinas,Ameerika Ühendriikidelõunaosariikides,Kesk-jaLõuna-Ameerikas,Brasiilias,Lõuna-Aafrikas,IisraelisjaVahemere maades(peamiseltHispaanias,ItaaliasjaKreekas).

Kuna tsitruse perekonna esindajad ristuvad kergesti omavahel, ei ole liikide täpse arvu kohta ei ole täit selgust. Arvatakse, et perekonna kolm esivanemat ontsitronipuu,pomelipuujaharilik mandariinipuu.Need kolm liiki kasvavad Ida-Aasiaska metsikuna.

Kuna tsitruste ristamine on suhteliselt kerge, on püütud liikidevahelistehübriididegavähendada tsitrusviljade puudusi, nagu näiteks rohke seemnete sisaldus, mõrkjas maitse või kõva sisekest. Näiteksapelsinonpomelijamandariiniristand,greipomakordaapelsinijapomeliristand.

Eestiskasvatatakse apelsinipuud ja harilikku sidrunipuudtoataimedena.

Liigid, hübriidid ja sordid[1]

[muuda|muuda lähteteksti]

Sidrunisorte tuntakse 120 ümber, apelsinisorte aga üle 400. Arvukas on ka mandariini teisendite, mutantide,hübriidideja sortide nimekiri.

  1. "Eestikeelsete taimenimede andmebaas".Originaaliarhiivikoopia seisuga 8. detsember 2012.Vaadatud 15. detsembril 2010.