Mine sisu juurde

Viin

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib linnast; joogi kohta vaata artiklitViin (jook);Viinist läbi voolava Doonau lisajõe kohta vaata artiklitViini jõgi;perekonnanime kohta vaata artiklitViin (perekonnanimi)

Viin

saksa Wien

Pindala: 414,90 km²
Elanikke: 1 973 403(1.10.2022)[1]Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid:48° 12′ N,16° 22′ E
Viin (Austria)
Viin

Viin(saksa keelesWien,baieri keelesWean) onAustriapealinnja suurimlinn.See on ühtlasi üksliidumaadest,mida omakorda ümbritsebAlam-Austria.

Suurem osa Viinist asubDoonaujõe paremkaldal, ositiAlpide mäestikukirdepoolseima jalami lõunaküljel.Doonau kanalijaViini jõeäärneViini vanalinn(Innere Stadt'siselinn') esindabHabsburgide monarhiajaAustria-Ungari impeeriumihiilgeaegu. Viini vanalinn kuulub alates2001.aastastUNESCO maailmapärandi nimistusse.

Viini ringkondade jaotuse kaart

Linn on halduslikult jaotatud 23 ringkonnaks.

Pronksiaeg (1200–800 eKr)

[muuda|muuda lähteteksti]

Tänapäeva Viini linna alad on olnud pidevalt asustatud juba 2500 aastat. Linna esimesed asukad olidkeldid.

Rooma impeerium

[muuda|muuda lähteteksti]

Roomlasedhõivasid asula pärastNoricumikuningriigi vallutamist. Nad nimetasid seda asulatVindobonaks(sõnavindotähendabkeldi keeles'valge'). Nad kindlustasid selle ja muutsidsõjaväelaagriks,et kaitstaRooma riikipõhja pool elavategermaanlasteeest. Vindobonas paiknes algulaala,hiljem terveleegion.Ühtlasi oli Vindobonas Doonaulaevastikupeatuspaik. Tollal asus ida pool vanem ja tähtsam leegionilaagerCarnuntum.[2]

Pannooniaprovintsiga liideti Carnuntum jubaTiberiuseajal, aga Vindobona mitte enneClaudiuseaega.Markomanni sõjaajal180suri Vindobonas keiserMarcus Aurelius.[2]

Vindobona asus strateegiliselt tähtsas kohas, kus ristusid kaks olulistkaubateed:Doonau jamerevaigutee.Sellepärast tekkis Vindobona juurde peagi tsiviillinn.3. sajandilsai seemunitsiipiumiks.5. sajandillahkusid Vindobonast Rooma väeüksused.[2]

Keskaeg (9. sajand – 1529)

[muuda|muuda lähteteksti]

Kogu varakeskaja jooksul säilisid Viinil sidemed keltidega, sealhulgasiirlastega.NäiteksMelkikloostrisse on maetud iirimunkPüha Colman(Koloman).Salzburgipiiskopiks oli 40 aastat iirlanePüha Vergiliusehk Vergilius Maamõõtja.12. sajandilasutasid iiri päritolubenediktiinidsiiakantikloostri.

Keskajal oli ViinBabenbergidedünastia kodu.1246suri Babenbergide pealiin välja.1440sai ViinHabsburgidedünastia residentsiks ja jäi selleks kuni nende kukutamiseni1918.Nende võimu all sai ViinSaksa-Rooma riigipealinnaks ningkultuurikeskuseks,eritikunstijamuusikakeskuseks.14851490okupeeris linnaUngari.

Viin sai tuntuks kohana, mida idamaalased vallutada ei suuda.13. sajandiljõudis Viini lähedaleMongoli impeeriumisõjavägi, kuid pöördus väejuhiUgedei-khaanisurma tõttu tagasi. KaOsmanite riikei suutnud Viini vallutada (Viini piiramine1529jaViini lahing1683). Küll aga tabas linna1689muhkkatk,tappes kolmandiku linnaelanikest.

Uusaeg (1529–1918)

[muuda|muuda lähteteksti]
Tuletatud linnulennu vaade üle Viini (joonis umbes aastast 1640)
Viini vaadeBelvederest(Bernardo Bellottomaaling umbes aastatest 1758–1761)

Austria keisririigi pealinn

[muuda|muuda lähteteksti]

1804.aastal kuulutati väljaAustria keisririikja Viin sai selle pealinnaks.1815toimus linnasViini kongress.

Austria-Ungari esipealinn

[muuda|muuda lähteteksti]

1867.aasta veebruaris dirigeerisJohann Strauss IIoma heliteose "Ilusal sinisel Doonaul"esmaettekannet linna esinduspargisVolksgartenis.Sama aasta 8. juunil krooniti keiserFranz Joseph IühtlasiUngari kuningriigikuningaks. See tähendas keisririigi reorganiseerimistAustria-Ungarikaksikmonarhiaga impeeriumiks teisese pealinnagaBudapestis.

1873.aastal korraldati linnasV maailmanäitus.Järgnevatel aastatel kujunesAlam-AustriahalduskeskusestMandri-Eurooparaudteeühenduste üks sõlmpunkte, mida läbis näitenaIdaekspressiraudteeliin.

1913.aastal elasid üle kahe miljoni elanikuga suuresti saksakeelsesmetropolisühteaeguHitler,Trotski,Tito,FreudjaStalin[3].

Esimeses maailmasõjasosales Austria-UngariKeskriikidepoolel. Sõda lõppes kaotuse ja impeeriumi lagunemisega. Impeeriumi maa-alale tekkis mitu riiki, millest Austria ei olnud kõige suurem, ja osa territooriume anti teistelegi riikidele. Austria sõjajärgne territoorium, mis üldiselt langeb kokku tänapäevasega, hõlmas Austria-Ungari territooriumist üksnes 12%.

Uusim aeg (1918 kuni tänapäev)

[muuda|muuda lähteteksti]
Justizpalastistavanenud vaade üleVolksgarteniotseInnere Stadtile

Austria Vabariigi pealinn

[muuda|muuda lähteteksti]

Pärast esimest maailmasõda valiti Jakob Reumann 1919. aastal esimeseks Viinisotsiaaldemokraadistlinnapeaks, tema vahetas 13. novembril 1923 välja Karl Seitz, kes oli linnapeaks kuniAustria Liitriigiloomiseni 1934. aastal. Nende järgi saigi Viin esimeses Austria vabariigis hüüdnime "Punane Viin" (Rotes Wien). Pärast Austria-Ungari lagunemist oli Austria jäänud ilma toitvast maast, Austria maast oli vaid ligi 18 protsenti haritav, arvati, et Austria ei ole enam elujõuline ilma Saksamaaga liitumata. Uues Austrias peeti ligi kahe miljoni elanikuga Viini liiga suureks pealinnaks liiga väikese riigi jaoks ja seda kutsuti riigi teistes osades tihti "Vesipea-Viiniks" ("Wasserkopf").

Optimistid nägid aga sõjajärgseid raskeid olusid hea võimalusena suurte sotsiaalpoliitiliste muudatuste elluviimiseks. Austria vabariigi põhiseaduse isa Hans Kelsen ja psühholoog Karl Bühler leidsid Viinis palju tegevust.

1920, aasta pärast valimisi, lagunes Austrias valitsev sotsiaaldemokraatide ja konservatiivse Kristlik-Sotsiaalse Partei (CS) koalitsioon ja kuni 1945. aastani jäid sotsiaaldemokraadid riiklikul tasandil valitsusest kõrvale või põranda alla. Viinis aga jäid sotsiaaldemokraadid võimule kuni austrofašismi tekkeni.

1922. aastal sai Viin seoses Viini sotsiaaldemokraatide ja linna ümbritseva Alam-Austria konservatiivide vastuoludega eraldi liidumaaks.

Pärast devalveeritud krooni vahetamistšillingivastu 1925. aastal ehitati aastatel 1925–1934 Viinis palju sotsiaalmaju (Gemeindebau) kokku ligi 64 000 korteriga, neist kõige kuulsam on arvatavastiDöblingilinnajaos 1927–1930 ehitatudKarl-Marx-Hof,mis on 1,1 kilomeetrit pikk ja mille ääres on neli trammipeatust. Kortereid jagati punktisüsteemide alusel, rohkem punkte said perekonnad ning madalama sissetulekuga ja puudega inimesed. Majade ehitust rahastati otse avalikust kassast, mis aitas korteriüüre hoida madalana. Näiteks töölismajapidamise sissetulekust moodustas korterirent ainult 4 protsenti, varem oli see eramajades olnud ligi 30 protsenti. Kui üürnik haigestus või kaotas töö, sai rendimakseid edasi lükata.

Lapsevanematele jagati iga sündinud lapse kohta riidekomplekte, et "ühtki last Viinis ei peaks mässima ajalehe sisse". Ehitati palju lasteaedu, lastepäevakodusid ja lastesanatooriume, et emad saaksid võimalikult ruttu pärast lapse sündi tööle tagasi tulla ja et lapsi tänavailt eemal hoida. Tervishoiuteenuseid pakuti tasuta, loodi ka puhkealasid, avalikke saunu, sanatooriume ja spordiasutusi. Linna sotsiaal- ja tervishoiunõunik Julius Tandler märkis: "Raha, mis me kulutame noortekodudele, saame hiljem kokku hoida vanglate pealt. Mis me kulutame rasedate naiste ja noorte eest hoolitsemisele, saame kokku hoida psühhiaatriahaiglate pealt." Linna sotsiaalhoolekande eelarvet pea kolmekordistati võrreldes sõjaeelsega. Viinis tõi see kaasa imikusuremuse langemise alla Austria keskmise jatuberkuloosijuhtumitelangemise alla 50 protsendi. Elutingimused paranesid ka odavate gaasi-, elektri- ja prügiveomaksude tõttu. 1922. aastal avatiSimmeringilinnajaos Austria esimene krematoorium.

Kõige selle eest maksti lisaks riiklikele maksudele ka linna finantsnõunik Hugo Breitneri loodud luksusmaksudega, mida tema järgi nimetati ka Breitneri maksudeks. Luksusmakse tuli maksta näiteks hobusega ratsutamise, suurte eraautode, isiklikes majapidamistes teenrite omamise ja hotellitubade eest. Lisaks loodi ka astmeline nn majaehitusmaks (Wohnbausteuer). Linna investeeringute tõttu langes tööpuudus Viinis madalamale kui mujal Austrias või isegi Saksamaal. Kõiki investeeringuid rahastati otse maksudest, mistõttu Viini linnavalitsus suutis jääda võlausaldajatest sõltumatuks ega pidanud maksma intresse võlakirjadelt.

Teine maailmasõda

[muuda|muuda lähteteksti]
Teise maailmasõja aegne õhutõrje platvormAugartenis

1938.aasta märtsis toimusanšluss.Austria liidetiSaksamaagaja Viin lakkas olemast pealinn. Järgnesteine maailmasõda,mis lõppes Saksamaa ja tema liitlaste lüüasaamisega.

Punaarmeevallutas Viini1945.aasta aprillis. NaguBerliin,nii jagati ka Viin nelja okupatsioonivõimu vahel ning linn oli ümbritsetudNõukogude Liiduokupatsioonitsooniga. See tekitas probleemi: mis saab siis, kui NSV Liit otsustab linna ülejäänud tsoonid isoleerida välismaailmast, nagu ta oli seda teinud Berliinis.Lääne-Berliinihakkasid lääneriigid seepeale varustamalennukiteabil, aga Viinis oli see raskendatud, sest Viini lääneossa ei jäänud häidlennuvälju.Kriis lahenes1955.aastal nii, et kõik okupatsiooniväed viidi Viinist ja Austriast välja ja Austria kuulutati neutraalseks maaks.

PärastTšehhoslovakkialagunemist, kuiBratislavasaiSlovakkiapealinnaks, on Viin ja Bratislava Euroopa kaks teineteisele kõige lähemal asuvat pealinna. Nende vahe on umbes 80 km ja nad mõlemad asuvadDoonaukaldal.

Austria ühinesEuroopa Liidugaaastal1995.

Viini raekodaöösel
Gasometer

Elanike arvu poolest on Viin Austria suurim linn. Seal elab veerand kogu Austria elanikest. Euroopa Liidus on Viin elanike arvult kümnes linn.

1910. aastal oli ViinAustria-Ungariimpeeriumi keskus ja seal elas 2 miljonit inimest. Mitte kunagi varem ega hiljem ei ole Viini elanike arv nii suur olnud. Sel ajal kuulus Viin maailma kümne suurima linna hulka. Kolmandik linlastest olidslaavlasedvõiungarlased.Tšehhidearvult oli Viin maailma teine linnPrahajärel. Pärast esimest maailmasõda pöördus neist enamik neist oma ajaloolisele kodumaale tagasi, mis tähendas suurt langust rahvaarvus. 1910. aasta rahvaarv ei ole tänapäevani taastunud.

Pikemalt artiklisAškenazi juudid

1923. aastal elas Viinis 201 513juuti.Juutide arvult oli Viin kolmas linnEuroopas.Enamik nendest hukatiholokaustis.

2001. aastal oli 16% Viini elanikest kodakondsuselt mitteausterlased. Peaaegu pooled neist olid päritJugoslaaviast,peamiseltserblased.Viinlaste hulgas oli ka 2,5%türklasi,0,9%poolakaidja 0,8%sakslasi.

Aasta 1754 1800 1850 1900 1910 1923 1939
Elanike arv 175 460 271 800 551 300 1 769 137 2 083 630 1 918 720 1 770 938
Aasta 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2008
Elanike arv 1 616 125 1 627 566 1 619 885 1 531 346 1 539 848 1 550 123 1 678 435

Viinis onparasvöötmekliima. Aastas sajab keskmiselt 621 mm sademeid. Kõige kuivemad kuud onjaanuar(37 mm) javeebruar(39 mm), kõige sajusemadjuuni(70 mm) jajuuli(68 mm).

Kõrgehitised

[muuda|muuda lähteteksti]
Viini kõrghooned Doonau vastaskaldal linna ärikeskuses ehkDonau Citys

Linna kõrgeimad ehitised on teletornDonauturm,DC Tower 1jaMillennium Tower.

Satelliidifoto
Pikemalt artiklisLife Ball

Kord aastas toimub Viini raekoja platsil Euroopa suurim heategevusüritus. See paljude kuulsuste ja patroonide osalusega pidulik festival või ball kogub raha ja toetab HIVi nakatunud või AIDSi haigestunud inimesi. Üritust korraldab mittetulundusühing AIDS LIFE, mis asutati 1992. aastal. Lisaks on organisatsiooni selge eesmärk tõsta üldsuse teadlikkust sellestepideemiast.

Viinis on peetud kaks lauluvõistlust:

Koostöölinnad

[muuda|muuda lähteteksti]
ÜRO Viini keskus(UNOV)