Apofoonia
Apofooniaehkvokaalivahetusehkablautonvokaalivaheldumine etümoloogiliselt kokkukuuluvates sõnades või sõnaosades.
Indoeuroopa keeltepuhul on põhjuseksrõhuseigadindoeuroopa algkeeles,millel on mõju kõigile indoeuroopa keeltele.
Saksakeelse terminiAblautvõttiskeeleteaduseskasutusel1819.aastalJacob Grimmgermaani keeltetugevate verbidetüvevokaali muutumise kohta (sõna kasutati sarnases tähenduses varemgi, kuid mitte kindla tähendusega terminina).
Eristataksekvalitatiivset apofooniat(vokaali tämbri vaheldumine) jakvantitatiivset apofooniat(vokaali pikkuse vaheldumine). Indoeuroopa keelte apofoonias eristatakse kolme astet:
- täisaste
- pikkaste
- nullaste
Indoeuroopa keeled
[muuda|muuda lähteteksti]Tänapäeva arusaama järgi sisaldas enamik algindoeuroopa juuri (näiteks*bʰer-'tooma',*dewk-'juhtima',*peh₃-'jooma') vokaali*/e/.Peale selle olid kõigil algindoeuroopa juurtel algkonsonandid, nii et näiteks**ed-'sööma',**es-'olema',**ag̑ -'ajama' ja**okʷ-'nägema' olid välistatud.Ferdinand de Saussureesitaslarüngaalteooria,mille hilisema täiustatud versiooni järgi tekkisid algkeeles larüngaalide mõjul algse*/e/kõrval ka*/a/ja*/o/.Ei ole päris selge, milliste häälikutena larüngaalfoneemid realiseerusid (selgust ei ole ka mõnede teiste foneemide puhul, vtglotaalteooria); oletatakse, et *h₁ hääldus kui*/h/või*/ç/,*h₂ kui*/x/ja *h₃ kui*/γw/.Seejuures *h₁ ei muuda vokaali tämbrit (*h₁ed-'sööma',*h₁es-'olema'), *h₂ tekitab vokaali*/a/(h₂eg̑ -'ajama' >h₂ag̑ -) ja *h₃ tekitab vokaali*/o/(h₃ekʷ-'nägema' >h₃okʷ-). Pärast tämbri muutust ja pikenemist (juhul kui larüngaal on pärast vokaali;*peh₃'jooma' >pō) larüngaalid kaovad kõigis keeltes, välja arvatud *h₂anatoolia keeltes(>hetiḫvõiḫḫ;algpositsioonis on säilinud ka *h₃).
Kui*/e/on muutumatult säilinud, siis on tegemist -e-täisastmega. Kui algselt oodatav*/e/indoeuroopa algkeeles oli rõhutu, siis see kadus; vastav sõnaosa oli siis nullastmesse (ainsuse kolmas pööre*h₁és-ti'ta on', mitmuse kolmas pööre*h₁s-énti'nad on'; tekivad "tugevad" ja "nõrgad" osatüved). Peale nullastme oli veel pikkaste*/ē/.Nullastmest, täisastmest ja pikkastmest koosnevat rida nimetatakse ka kvantitatiivseks apofooniaks.
Artikli kirjutamine on selles kohas pooleli jäänud.Jätkamineon kõigile lahkesti lubatud. |