Mine sisu juurde

Hiidmanner

Allikas: Vikipeedia
Pangaea lagunemist näitav animatsioon

Hiidmannerongeoloogilises minevikuseksisteerinud mitmest tänapäevasestmandristkoosnenud manner.

Hiidmandrid olid näiteksGondwana,Rodinia,PangaeajaLauraasia.

Viimaste hiidmandrite Pangaea ja Lauraasia lagunemise järel on tekkinud kõik tänapäevaookeanidpealeVaikse ookeani,mis on jäänuk Pangaead ümbritsenud hiidookeanistPanthalassast.

Mandrid lagunevad nii, et algul tekib mandrileriftivöönd,geoloogiliselt aktiivne ala, kus toimub paljumaavärinaidja võib ollavulkaane.Riftivööndi kohalt hakatakse mandrit lahku käristama: kumbki pool liigub eri suunas. Riftivööndi kohale tekivad algul suured, sügavad ja kitsadjärved,hiljem pikad ja kitsad lahed.

See protsess toimub tänapäevalAafrikas,kus Ida-Aafrika hakkab ülejäänud Aafrikast eralduma (Ida-Aafrika riftivöönd). Sellesse kohta on juba tekkinud hulk järvi (neist suurimad onTanganjika järvjaNjassa järv) ningPunane merion jubaAraabia poolsaareAafrikast eraldanud.

Tänapäeval saab hiidmandrina käsitledaEuraasiat,mis koosneb hulgast eri päritolulaamadest.Nende vahel kunagi eksisteerinud veekogud, näiteksTethyse ookean,on kadunud, maismaa osad on üksteisega kokku põrganud ja põrkekohta on tekkinud kõrged mäestikud:Püreneed,Alpid,KaukasusjaHimaalaja.KaAustraalialiigub põhja poole, Euraasia suunas.

Arvatakse, et umbes 250 miljoni aasta pärast liituvad mandrite triivi tulemusel taas kõik praegused Maa mandrid üheks hiidmandriksPangaea Ultimaehk Pangaea Proxima.[1]

Viited[muuda|muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda|muuda lähteteksti]