Mine sisu juurde

Hulluch

Allikas: Vikipeedia
Hulluch

[yly]
Vapp

Pindala: 5,7 km²[1]Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 3367(1.01.2021)[2]Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid:50° 29′ N,2° 49′ E
Hulluch (Prantsusmaa)
Hulluch

HulluchonvaldPõhja-PrantsusmaalPas-de-Calais' departemangus.

Vald asub u. 6,4 kmLensistpõhja pool, teede D947 ja D39 ristumiskoha ümbruses.

Lensi kapiitel mainibHuluce1070. aastal Eustache de Boulogne'i hartas. St. Vaast nimetas seda 1098. aastalHuluz,1136. aastal kirjutati seeHulutja 1180. aastalHullut.1202. aastalHuluchjaHuluc.1303. aastal dokumendile kinnitatud pitserilHulusja lõpuks 1388. aastastHulluch,(kinnitatud taas 1429. aastal Artois' arhiivi poolt). Seda hääldatakseuuluu,kunachlõpus ei hääldata.

Linn oli olemas juba galloromaani ajastul. Vana Rooma tee lähedal asuva maja keldrit kaevates leiti sellest perioodist pärit keraamikat.

Algselt asustasid sedaJulius Caesarivaenlased moriinid,frangidokupeerisid selle juba palju enne 10. sajandit. Küla valiti kristlikuks misjoniks 4. ja 5. sajandil.

Varajaneseigneurehitas lihtsadonžoonija kõrvalhoonetega linnuse mida ümbritsesid tarad ja kraavid. 1300. aasta paiku ümbritseti seda kivimüüride, kaitserajoonide, tornide ja tõstesildaga. Sellekeskaegselinnuse põletasid flaamid 1303. aastal koos külaga maha ja seejärel pommitasid seda hispaanlased. Järjestikused lahingud ja sissetungid viisid selle hävimiseni, suutmata vastu pidada aja- ja sõdade proovile.Louis XIVvalitsemisajal parun de Bertoult' poolt lossiks ümber ehitatuna oli see rikkalikult kaunistatud ja ümbritsetud kauni pargiga. Kahjuks lasid sakslased lossiEsimese maailmasõjaalguses õhku, kuid hiljem asendati see elamurajooniga, mida kutsuti "Clos du Chateau", et jäädvustada lossi mälestust.

Hulluch asus osalNord-Pas-de-Calais' kivisöesoonel ja säekaevandamine algas seal 1902. aastal ning lõppes 1978. aastal. Kaevandamisel tekkinudräbuhunnikuidkasutatakse nüüd ehitusmaterjalide tootmiseks.

Kaevikud ja eikellegimaa Loosi ja Hulluchi vahel, pildistatud 22. juulil 1917. Sakslaste kaevikud on pildil paremal ja all. Brittide kaevikud on ülal vasakul. Fotot läbiv vertikaaljoon on teest alles jäänud.

Hulluch on kannatanud kahes maailmasõjas ja tal on vähe iidseid monumente. Siin võib leida piirkonna stiili esindavaid vanu, telliste ja savikivide ning viilkatustega hooneid. Mõned talud pääsesid hävingust. Mõnedpunkrid,Esimese maailmasõjajäänused, on jäänud inimeste aedadesse. Saksagaasirünnak Hulluch'soli üks sõja kontsentreeritumaid gaasirünnakuid.

Huviväärsusi

[muuda|muuda lähteteksti]
  • St. Laurenti kirik, pärast Esimest maailmasõda koos enamusega külast uuesti üles ehitatud.
  • Sõjakalmistu.