Mine sisu juurde

Absoluut

Allikas: Vikipeedia

Absoluutonfilosoofiassee, milleolemasoluei sõltu millestki muust ning mis seetõttu on kõigest muustsõltumatujaeneseküllane.

Absoluudiks peetakse sagelimaailmatervikutvõiJumalat.Absoluut on määramatu ja täiuslik.

Absoluut on kõige olema viimne alus (naguPlatonilhüve idee) või iseenese põhjuscausa sui).

Absoluut onabsoluutne,kuivõrd tema olemasolu ei vaja suhet millegi muuga. Näiteks on kõik Jumalaloodudrelatiivsed,Jumal aga absoluutne.

Ka inimese tunnetus Jumalast saab olla ainult relatiivne ega annaabsoluutset tõde.Absoluutne tõde ei tohiks sõltuda selle avastamise ja sõnastamise tingimustest;teaduslik tõdeaga on sõltuv vähemalt inimese võimetest.

JubaAquino ThomasnimetasJumalatabsoluutseks.

Nicolaus Cusanusnimetas Jumalat absoluudiks (absolutum).

KaGottfried Wilhelm Leibniznimetas Jumalat absoluutseks.Christian Wolfijärgi on absoluut "see asi, mille tegelikkuse alus on temas endas ning mis on seega säärane, et pole võimalik, et teda poleks"; ta on iseseisev olend, mis on kõikidest asjadest sõltumatu.

Hegelilon absoluudiks iseendaletegelikkustandevidee(mõistus). Absoluut (absoluutne idee) on täielikult realiseerunud idee. "Absoluut on üldine ja üks idee, mis 'otsustusi teheserilisestab end määrsatletud süsteemiks määratletud ideedest, mis aga on ainult ühte ideesse, oma tõesse tagasiminemine. "("Filosoofiliste teaduste entsüklopeedia",§ 213) Absoluut on ühest küljest ontoloogiline lähtekoht, mis iseennast teisendab, ja teisest küljest,vaimuisearengulõpp-punkt. Läbikunsti,religioonijafilosoofiarealiseeruvabsoluutne vaimlepitabteadvusepärast sellemateeriassevõõrandumistiseendaga.

Schopenhauerilon absoluudikstahe,kuna ilma tahteta ei eksisteerigi maailma.

Marksismis-leninismison absoluudiksmateeria.