Mine sisu juurde

Andrei Kolmogorov

Allikas: Vikipeedia
Andrei Kolmogorov
Andrei Kolmogorov loengut pidamas informatsiooniteooria sümpoosionil Tallinnas 1973. a. ParemalAkiva Jaglom
A. Kolmogorov loenguks valmistumas, Tallinnas informatsiooniteooria sümpoosionil 1973. a

Andrei Kolmogorov(Андрей Николаевич КолмогоровAndrei Nikolajevitš Kolmogorov;25. aprill(vkj12. aprill) 1903Tambov20. oktoober1987Moskva) oli venematemaatikja kirjandusteadlane, tänapäevasetõenäosusteooriarajajaid.

Ta oli 1931. aastastMoskva Riikliku Ülikooliprofessor. Tal on põhjapanevaid saavutusi tõenäosusteoorias,topoloogias,geomeetrias,matemaatilise loogikas,mehaanikas(sealhulgastaevamehaanikas),turbulentsi teoorias,algoritmilise keerukuseteoorias,informatsiooniteoorias,funktsioonideteoorias,trigonomeetriliste ridade teoorias,mõõduteoorias,hulgateoorias,diferentsiaalvõrrandite teoorias,dünaamiliste süsteemide teoorias,funktsionaalanalüüsisja paljudes muudes matemaatika valdkondades. Tal on uurimusi kamatemaatikafilosoofia,matemaatika ajaloo jastatistilise füüsika(esitas 1939. aastalfaasisiirdeprotsessi kirjeldava võrrandi) alal.

Ta oli koosAleksei MarkuševitšigaNSV Liidus 1958. aastal algatatud ja 1970. aastatel ellu viidud matemaatikaõpetuse nnKolmogorovi reformidepeamisi kujundajaid.

Tal oli arvukalt õpilasi, nende seas kaVladimir ArnoldjaIzrail Gelfand.

Haridus- ja töökäik

[muuda|muuda lähteteksti]

Ta lõpetas 1925. aastal Moskva ülikooli (hilisemMRÜ) füüsika-matemaatikateaduskonna ja aastatel 1925–1929 õppis ta aspirantuuris. 1931. aastal sai ta Moskva ülikooli professoriks. 1935. aastal anti talle füüsika-matemaatikadoktori kraad väitekirja kaitsmata. Samal aastal rajas ta MRÜ mehaanika-matemaatikateaduskonna tõenäosusteooria kateedri.[1]Aastal 1946 organiseeris taNSV Liidu Teaduste AkadeemiaMaa Füüsika Instituudisatmosfäärseturbulentsuselabori. 1980. aastal sai ta MRÜ matemaatilise loogika kateedri juhatajaks ja jäi sellele ametikohale kuni oma surmani 1987. aastal[1].

Töö värsiõpetuse alal

[muuda|muuda lähteteksti]

Venevärsiõpetusthakkas Kolmogorov uurima 1943. aastal. Tema esimesed neli artiklit sel teemal ilmusid 1962–1964 ajakirjasVoprossõ Jazõkoznanija.Eesti värsiteoreetikuJaak Põldmäehinnangul oli programmiline Andrei Kolmogorovi jaAleksandr Kondratoviartikkel "Majakovskipoeemide rütmika "(1962), mille aluseks Kolmogorovi enda teatel oliVladimir Nikonovi(1904–1988) artikkel "Majakovski rütmika" (1958). Kogumik Kolmogorovi 16 värsiõpetuslikust artiklist pealkirjaga "Töid värsiõpetusest" ( "Труды по стиховедению" ) ilmus 2015. aastal, mil selle avaldas tema noorem kolleeg ja kaasautorAleksandr Prohhorov.[2]

Kolmogorovi meetod on esitatud artiklis "Rõhuosakutestkaasaegses vene luules. Üldiseloomustus "(1963).Peeter Oleskiiseloomustuse kohaselt onvärsskõneKolmogorovi jaoks alati korrastatum kuiproosaning selle statistikas peab lähtuma sellest, kuidas on värsireas täidetud positsioonid, milles meetrilise eeskirja järgi peaks asumapearõhulinesilp. Kolmogorovi eelduste kohaselt vastab kreeka ja ladina pikale silbile vene keeles pearõhuline silp, kuid enam kui kahesilbilistes sõnades tekib konfliktkaasrõhuja värsirõhu vahel. Nii tuleb rõhuosakute asukohta värsis uurides loendada silbi­positsioonide täidetust meetriliselt range ehk dogmaatilise ja kvaasimeetrilise värsiloome piiril. Kolmogorov kirjeldas piirjuhtumeid, kus meetrilist rutiini murtakse viisil, mida 1960. aastate algul nimetati vabavärsiks lahutatunaneljajalalisestjambist.[2]

Valitud teadusühingute liikmeks

[muuda|muuda lähteteksti]

Mälestuse jäädvustamine

[muuda|muuda lähteteksti]

1994. aastal asutasVenemaa Teaduste AkadeemiaKolmogorovi auhinnaja 2002. aastalLondoni ÜlikoolKolmogorovi medali.