Atsüülrühm
See artikkelvajabtoimetamist.(August 2010) |
Atsüülrühmaksehkalkanoüülrühmaksnimetatakseorgaanilises keemiasrühma RC(=O)+,kus R onalküülrühm,kasfunktsionaalrühmanavõi lihtsaltmolekuliosana.
Atsüülrühmas on alküülrühm Rüksiksidemekaudu seotudkarbonüülrühmagaC=O.
Atsüülrühma sisaldavadkarboksüülhapped,atsüülhaliidid(näiteksbensoüülkloriidC6H5COCl),estrid,amiidid,aldehüüdidjaketoonid.
Atsüülimine
[muuda|muuda lähteteksti]- Pikemalt artiklisAtsüülimine
Keemilist reaktsiooni,mille tulemusena viiakse molekuli atsüülrühm, nimetatakseatsüülimiseks.Üks tuntumaid atsüülimisprotsesse onFriedeli-Craftsi atsüülimine,mille käigus viiakseareenimolekuli ühevesinikuaatomiasemele atsüülrühm.
Atsüülimisel sünteesitakse atsüülrühm tavaliselt karboksüülhappest, kuid mitte tingimata. Atsüülimisel võib kasutada isegi happeid, mis üldsesüsinikkuei sisalda, näitekssulfoonhapetH2SO3võifosfoonhapetH3PO4.
Atsüülradikaal
[muuda|muuda lähteteksti]- Pikemalt artiklisAtsüülradikaal
Iseseisvat, mitte teiste molekulide koosseisus olevat atsetüülrühma nimetatakseatsetüülradikaaliks.Selle keskselsüsinikuaatomilon üks vaba side, mis muudab tapositiivseks iooniksja võimaldab moodustada teisteradikaalidegamitmesuguseid molekule.
Atsetüülrühm
[muuda|muuda lähteteksti]- Pikemalt artiklisAtsetüülrühm
Atsetüülrühmon atsüülrühma erijuhtum. Kui alküülrühmaks R onmetüülrühm,siis see metüülrühm ja selle juurde kuuluv atsüülrühm moodustavad atsetüülrühma.
Atsüülligandid
[muuda|muuda lähteteksti]- Pikemalt artiklisAtsüülligand
Paljudekarbonüülimisreaktsioonidesaaduseks või vahesaaduseks onatsüülligandid.Need molekulid sisaldavadmetalliaatomit. Atsüülligandid on olulised mõnes katalüütilises reaktsioonis. Metallide atsüülid võivad tekkidavingugaasimolekuli CO viimisega metalli ja alküüli sideme vahele, samuti metallide reageerimisel atsüülkloriididega.
Atsetoksüülrühm
[muuda|muuda lähteteksti]- Pikemalt artiklisAtsetoksüülrühm
Atsetoksüülrühmon rühm, mis erineb atsüülrühmast täiendavahapnikuaatomi olemasolu poolest atsüülrühma ja alküülrühma vahel.