Mine sisu juurde

Austria Anna

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib Louis XIII abikaasast; Hispaania kuninganna kohta vaata artiklitAustria Anna (1549–1580);samanimeliste isikute kohta vaata lehekülgeAustria Anna (täpsustus).

Austria Anna

Austria Anna(hispaaniakeelnesünninimiAna María Mauricia[1]de Austria;saksa keelesAnna Maria von Habsburg;prantsuse keelesAnne d'Autriche;22. september1601kell 1.30Valladolid20. jaanuar1666Pariis,Louvre) oliHispaaniainfanta[2],alates1615.aastastPrantsusmaakuninganna[3],16431651Prantsusmaaregent.

Päritolu[muuda|muuda lähteteksti]

Tema vanemad olidHispaania kuningasFelipe IIIja Austria ertshertsogitarAustria Margarete.Ta oli nende vanim tütar ning tal oli kuus õde-venda. Anna oli sünnipäraselt Hispaania jaPortugaliinfanta,Austriaertshertsoginna,Burgundiaprintsess jaMadalmaadeprintsess. Mõlemad vanemad olidHabsburgidesuguvõsast. Anna oliKarl Vlapselapselaps.

Annat kutsuti Austria Annaks sellepärast, et Habsburgid olid pärit Austriast ja Anna ema Margarete oli Austria printsess.

Välimus[muuda|muuda lähteteksti]

Annal olid neiuna heledad, kergelt laines juuksed, valge nahk ja väike elegantne nina. Alahuul oli etteulatuv nagu Habsburgidel ikka. Silmad olid tumepruunid, peaaegu mustad.

Peter Paul Rubens.Austria Anna portree. Umbes 1620.Louvre

Claude Dulong(2006:7–8) ütlebRubensiltpärinevaleLouvre'is asuvale portreele (umbes 1920) viidates: "Just samasugust heledat päikesevalgust kui see, mis kuldab lõuendit, kiirgas ka Austria Annast. Selles Hispaania infantas ei ole mitte midagi hispaanialikku. Rohelised silmad, prink ihu, liilia ja roosi jume, kui kasutada tolle aja kõnepruuki, olid niisama pimestavad kui juuste valevus. Tal oli ehk pisut ebakorrapärane nina ning paks alahuul, mis laskis aimata Habsburgide verd, ent just see aimatavus muutis suu sensuaalseks. Annal oli väike, kuid laitmatu kujuga keha, mis säilis sellisena kaua. Mis puutus kätesse, siis need olid nii peened, et seda mainitakse isegi tema matusekõnes."

Lapsepõlv[muuda|muuda lähteteksti]

Vanemad, kes olid väga vagad, andsid Annale väga religioosse kasvatuse. Erinevalt tollastest tavadest, mis nägid ette infantide lahutamise vanematest, elas Anna armastava perekonna rüpes rahulikku ja ettekirjutatud elu[4].Perekond hoidis kokku ja Anna oli oma õdedesse ja vendadesse elu lõpuni väga kiindunud[5].Tema hellitatud lapsepõlv erines tema tulevase abikaasaLouis XIIIomast, kellel olid oma emaga konfliktid.

Aastal1611,kui Anna oli 10-aastane, suri tema ema. See puudutas Annat väga.

Anna guvernant oli algulMagdalena de Guzmán, markiis del Valle.Pärast tema pagendamist1603sai guvernandiksLeonor de Sandoval.

Kihlus[muuda|muuda lähteteksti]

Hispaania õukond algatas Prantsusmaa ja Hispaania kuninglike perekondade vahelise topeltabielu[6].Henri IV,kes pidas Habsburge põlisvaenlasteks, põikles. Ta heitis selle plaani kõrvale ja kavatses Hispaania ülemvõimule lõpu teha. Ent umbes aasta pärast, pärast tema surma tegi tema leskMarie de' Medicikatoliikliku partei toetusel poliitikas pöörde, pidades abieluliitu Hispaaniaga kahe katoliikliku suurriigi vahelise rahu pandiks. Selle mõtte andis talleConcino Concini.Abielu aluseks oliFontainebleau leping(22. august1612).Felipe IIIjälle lootis, et tema tütre kohalolek Prantsusmaa õukonnas toetab Hispaania huvisid, ning andis tütrele salajasi juhtnööre[7].

Anna jaLouis XIIIabielu otsustati1611,kui mõlemad olid 10-aastased.

Annal oli õigus pärida Hispaania trooni, mistõttu ta oli kartnud, et otsustatakse tema noorema õe kasuks. Ta oli kuulutanud, et ei abiellu kellegi vähema kui Prantsusmaa kuningaga ning läheb pigem kloostrisse. Nüüd hakati Annat isa õukonnas nimetama majesteediks ja teenindama põlvini.[8]

Abielu aluseks oliFontainebleau leping(22. august1612). Et Anna, kellel oli õigus pärida Hispaania trooni, pärandist loobus, pidi Felipe III maksma 500 000kuldeküüdkaasavaraks.Louis XIII-l paluti "assigneerida see kindlate rentide ja tagatiste peale". Louis XIII lubas, et Annale makstakse lesestumise puhul pensioni 21 000 kuldeküüd aastas ja kaetakse tema "toakulud" ning tema seisuse kohased ja tema koja ülalpidamiseks vajalikud summad. Ta võib minna, kuhu soovib, võttes kaasa oma kaasavara, varad, mööbli, alluvad ja teenrid.[8]

Aastal1613põdes Annarõugeid,kuid see ei kahjustanud tema välimust.[8]

Abielu algaastad[muuda|muuda lähteteksti]

Peter Paul Rubens.Austria Anna. 1622–1625.Prado.

18. oktoobril1615laulatatiBurgose katedraalis14-aastane Anna noorePrantsusmaajaNavarra kuningaLouis XIII-ga, kes kuulusBourbonidedünastiasse. Kuningas ei olnud laulatusel füüsiliselt kohal. Teda esindasLerma hertsog,Hispaania peaminister. Samal päeval abiellus Bordeaux's Louis XIII õdeÉlisabethAnna venna infant Philippiga, tulevase Hispaania kuningaFelipe IV-ga. Hiljem (9. novembril) "vahetati" printsessidHendaialähedalBidasoa jõeKonpantziasaarel.25. oktoobril[9]toimus abiellumise puhul missa PrantsusmaalBordeaux'Saint-André katedraalis(nii-öelda tegelik laulatus).

Anna ja Louis XIII olid väga erinevad: Louis oli jahti eelistav introvert, Anna armastas teatrit, tantsu ja seltskonda. Abielu ei olnud õnnelik. Õukond umbusaldas Annat kui hispaanlast.

Pulmaöö veetis noorpaar koos, kuid noorte kogenematuse tõttu ilma intiimläheduseta. Marie de' Medici oli poliitilistel põhjustel nõudnud abielu tühistamise vältimiseks, et abielu kohe teostuks. Louis koges seda alandusena, oli ema peale pahane ega lähenenud abikaasale enam mitme aasta jooksul.

Koos oma kaaskonnagaLouvre'isse elama asunud Austria Annale said osaks kõik kohased auavaldused, kuid ta oli hüljatud. Ühelt poolt kandisMarie de' Mediciendiselt kuninganna tiitlit ega ilmutanud minia vastu vähimatki aupaklikkust.[10].Teiselt poolt,Louis XIIIei ilmutanud tema vastu huvi. Kuningal oli küll keeruline loomus ja argus takistas tal kuningannaga suhtlemist. Anna elas oma väikeses õukonnas, kus teda ümbritses sadakond hispaania daami, hispaania kombel ja tema prantsuse keel oli veel väga kobav. Tal oli raske oma uue perekonnaga suhelda. Ja ka tema oli arg ning tal ei jätkunud kogemusi, et olukorraga toime tulla.

Asjad hakkasid arenema alles pärastConcino Concinimõrvamist ja Louis XIII riigipööret oma ema vastu1617.Kuninga uus soosikCharles d'Albert, hertsog de Luynes,kes oli teadlik diplomaatilisest ja dünastilisest probleemist, mida kuninga ükskõiksus kuninganna vastu põhjustab, püüdis olla neile vahendajaks. Kõigepealt laskis ta Austria Anna hispaanlannadest õukonna minema ajada ning asendada nad prantsuse daamidega. Kuninganna maja peaintendant krahvinna de La Torre asendati Luynesi hertsogi abikaasaMarie de Rohani,tulevase hertsoginna de Chevreuse'iga. Kuninganna ümbrusse ilmusidLouise Marguerite de Lorraine, printsess de Conti,hertsog de Luynesi õdeAntoinette d'Albert, dame du Vernet,Henri IVtütar, Louis III poolõdeGabrielle-Angélique de VerneuiljaCatherine Henriette de Balzac d'Entragues.Hertsog korraldas Anna ja kuninga vahel intiimseid kokkusaamisi. Hertsogi abikaasa mõjul hakkas kuninganna riietuma ja käituma prantslanna kombel. Ta pandidekolteesidkandma. Abielu olevat teostunud alles kevadel1619,kui Luynes sundis kuninga kuningannaga magama.[11].Sellest hetkest Anna ja Louis XIII suhted järjest paranesid, ning kui kuninganna oli jaanuaris 1620 raskelt haige, jäi Louis kauaks tema voodipeatsisse. Siiski ei võetud AnnatKuninga nõukogusse,mille liige kuninganna-ema oli. Nii ei olnud Austria Annal mingit võimalust etendada seda poliitilist osa, mida isa temalt oli oodanud.

Lahkhelid[muuda|muuda lähteteksti]

Marie de Rohani mõju all[muuda|muuda lähteteksti]

Pärast kolmenurisünnitustabielu alguses tundus troonipärija saamine lootusetuna ning Anna jäi abikaasa tähelepanust ilma. 14. märtsil1622juhtus kuningannal Louvre'i pimedates galeriides õuedaamidega mängides õnnetus, mille tagajärjel tal oli nurisünnitus. Louis XIII oli tema peale vihane, veel rohkem aga Marie de Rohani, hertsoginna de Luynesi peale, kellest oli tema meelest andestamatu lubada kuningannal nii ettevaatamatult mängida.[12].Sellest ajast vaatas kuningas üha halveminihertsoginna de Luynesimõju peale tema abikaasa üle. Asi oli seda halvem, et hertsog de Luynes oli eelmisel aastal surnud ja kuningas oli hõivatud protestantidevastaste sõdadega.

Kuningas kõrvaldas mõneks ajaksMarie de Rohani,jättes talle kuninganna peaintendandi ülesanded. Kuid tema abielluminehertsog de Chevreuse'igamuutis ta puutumatuks. Marie de Rohani pagenduse ajal käis Anna tal sageli külas ja oli temaga kirjavahetuses. Hertsoginnal, kes kuningat ei sallinud, oli kuninganna üle kahjulik mõju[13].

Alates1620.aastast elasid kuningas ja kuninganna eraldi.

Buckinghami afäär[muuda|muuda lähteteksti]

Hiljem omistati Annalearmuafäärekõrgaadlikega, kelle seas olidHenri II de MontmorencyjaGeorge Villiers, esimene Buckinghami hertsog.Need on ebatõenäolised, sest kuninganna oli range sotsiaalse kontrolli all.

Armulugu Buckinghami hertsogiga moodustab osaAlexandre Dumas vanemaromaani"Kolm musketäri"süžeest. Selles asjas pole midagi tõestatud peale nähtavasti armunud Buckinghami meelituste kuningannale.

Aastal1625sõlmiti Prantsusmaa ja Inglismaa vahel abieluliit.11. mailabiellus Louis XIII õde printsessHenriette Marievolituse kaudu Inglismaa uue kuningaCharles I-ga. Kadunud kuninga soosikule Buckinghami hertsogile tehti ülesanne printsessi eskortida. Louis XIII jäi Pariisi, Anna ja kuninganna-ema aga sõitsid kaasa. Selle sõidu ajal kurameeriski Buckinghami hertsog pealekäivalt Annaga.Amiensistehtud peatuse ajal korraldas hertsoginna de Chevreuse nii, et Anna ja Buckingham jäid omavahele. Viimane käitus ettevõtlikult, Anna karjatas, kuninga kaaskond jooksis kohale, Buckingham tõmbus eemale.

Midagi halba ei juhtunud, kuid kuuldus sellest vahejuhtumist levis Euroopa õukondades ja puudutas valusalt Louis XIII enesearmastust; abielupaari suhted olid juba niigi pingelised. Buckinghamil keelati Prantsusmaale sisenemine.

Hiljem mõtlesFrançois de La Rochefoucauldoma memuaarides välja loo hertsogile pakutud briljantripatsitest[14],mida kasutasAlexandre Dumas vanemromaanis "Kolm musketäri".

Sügav tüli abikaasade vahel ja suhted Richelieuga[muuda|muuda lähteteksti]

Lahkheli kuningaga jäi püsima kahel põhjusel.

Esiteks ei olnud pärast 16 abieluaastat ikka veel sündinud troonipärijat. See olukord nõrgendas dünastiat, sest kuninganna-emaMarie de' Medicija eeldatav troonipärija, kuninga vendGaston, Orléansi hertsog,intrigeerisid nii kodumaal kui ka välismaal.

Teiseks pidas kuninga ministerRichelieuvõitlust Habsburgidega. Kuigi Annal ei olnud poliitilist mõju (ta ei olnud Kuninga nõukogu liige), jäi ta lähedaseks oma perekonnale Hispaanias ning oli Richelieu vastu vaenulik. Seda vaenu jagas ta katoliikliku partei ja kuningriigi grandidega.

Jäädes hertsoginna de Chevreuse'i mõju alla, laskis kuninganna end kaasa tõmmata1624.aastast peaministriks olnud Richelieu absolutistliku poliitika vastase opositsiooniga, niiviisi end kompromiteerides. Anna ja Richelieu umbusaldasid teineteist. Küllap see ongi sünnitanud tõendamata kuulujutud Anna osalemisestChalais' jaCinq-Marsivandenõus ning salajasest kirjavahetusest venna Felipega, mis olevat ulatunud kaugemale õetunnete väljendusest.

Habsburgi ja vagakatoliiklasenaoli Anna kohkunud, kui esimene ministerkardinal Richelieuastus1635protestantlikevürstide poolel sõtta Hispaania vastu. Anna oli Richelieu Habsburgide-vastase poliitikaga opositsioonis. Ta kaitses kirikut ja vagamehi.

Augustis1637sattus Anna kahtluse alla. Louis XIII käsul toimus politseiuurimine kuninganna tegevuse üle. Otsiti läbiVal-de-Grâce'i klooster,kuhu Annal oli tavaks tagasi tõmbuda. Louis XIII käskis tal alla kirjutada ülestunnistusele oma lubamatu kirjavahetuse kohta. Tema kirjavahetust hakati sestsaadik avama[15].Tema kaaskond puhastati (muret tekitav hertsoginna de Chevreuse pagendati) ja tema käikude üle hakati valvama.

Austria Anna koos lastega

Poegade sünd[muuda|muuda lähteteksti]

Austria Anna koos poeg Louis'ga

Pärast 23 aastat kestnud abielu kasvavas kibestumuses oli Annal5. detsembril1637saatuslik kohtumine oma abikaasaga. Viimane oli teel omaVersailles' jahilossi võiSaint-Mauri,kuid pidi halva ilma tõttu sõidu katki jätma ning ööbimaLouvre'is, kus kuninganna oli end talveks sisse seadnud. Tol ajal köeti lossides ainult neid isandate ruume, kus ka elati. Kuningas oli seetõttu sunnitud minema magama ainsasse sooja magamistuppa, mis kuulus kuningannale. Üheksa kuud (5. septembril1638) hiljem tõi 38-aastane Anna ilmale oma esimese terve lapse,dofääniLouis Dieudonné, hilisema Prantsusmaa kuningaLouis XIV.Mõni aeg hiljem,21. septembril1640sünnitas Anna teise pojaPhilippe'i. Sellega oli tema positsioon õukonnas lõpuks kindlustatud ning ta ei pidanud kartma kloostrisse pagendamist.

Kuningas oli küll õnnelik troonipärija sünni üle, kuid muutus varsti ilmselt kadedaks oma poja kiindumuse tõttu emasse. Ta heitis kuningannale ette, et too meelestab poega tema vastu.

Austria Anna lesena

Tegevus regendina[muuda|muuda lähteteksti]

4. detsembril1642suri Anna poolt vihatud kardinal Richelieu. Ka kuninga tervislik seisund halvenes järsult. Enne oma surma14. mail1643tegi tatestamendigakorralduse, et alaealise Louis XIV eest ei valitseks regendina mitte Anna, vaid regendinõukogu: ta ei usaldanud oma abikaasat. Ent Anna laskisPariisi parlamendil(kõrgemal kohtul) selle testamendisätte tühistada, kõrvaldades regendinõukogu. Esimeseks ministriks sai takardinalJules Mazarin,kelle Louis XIII ise oli Richelieu soovitusel tema järglaseks määranud. Mazarin oli ka noore kuninga ristiisa. Hiljem oli ta võib-olla Anna armuke või koguni salajane abikaasa. Igatahes on Mazarini kirjavahetusest näha, et too võis Annale julgelt toetuda.

Alates 1643. aastast elas Anna koos Louis XIV-gaPalais-Royalikirdetiivas.

Anna esimesed poliitilised otsused äratasid tähelepanu. Selmet oma venna Felipega rahu sõlmida, jätkas ta sõda Hispaaniaga, kui Prantsuse väed olid19. mail1643RocroilähedalArdennidesotsustava võidu saavutanud.

Philippe de Champaigne.Anna oma poegadega palvetamas.1646

Annal ja Mazarinil, kedaaadelja rahvas vihkasid, tuli aga tegemist tehamässudegaPrantsusmaa sees, mille hulgas oli1648alanudFronde,mida juhtisLouis II de Bourbon, Condé prints.Nendest õnnestus jagu saada.

Anna regendiaeg lõppes ametlikult, kui 13-aastane Louis XIV kuulutati1651täisealiseks.Tema ja Mazarini võim kestis aga faktiliselt edasi. Aastal1652oli Anna "frondööride" survel sunnitud Mazarini ametist vabastama. Too läksKölnilähedaleBrühlieksiili, kuid nõustas kuningannat sealtki. Aastal1653sai ta tagasi tulla.

Kui Prantsusmaa oli1648Vestfaali rahugalõpetanud sõjategevuse Saksamaal, sõlmiti1659kaPürenee rahuHispaaniaga. Rahulepingu allakirjutamisel Hispaania-Prantsuse piirijõe Bidasoa Konpantzia saarel nägi Anna esimest korda pärast 1615. aastat jälle oma venda Felipe IV-t. Kohtumine oli aga väga jahe, sest Hispaania pidi loovutama Prantsusmaale maa-alasid.

Austria Anna tõstis aadliseisussePierre Corneille' perekonna. Ta protežeeris pühaVincent de Paulitegevust.

Aastal1660toimus rahu sõlmimisel kokku lepitud abielu Anna poja Louis' ning Anna vennatütreAustria Maria Theresiavahel.

Tagasitõmbumine[muuda|muuda lähteteksti]

Austria Anna lesena

Kui Louis pärast Mazarini surma (1661) riigiasjad enda kätte võttis, tõmbus Anna üha enam õukonnast tagasi ning elas enamastiVal de Grâce'i kloostrisPariisi lõunaservas. Selle kloostri ehitamist oli alustatud1645Anna korraldusel ning ta valmis pärast Mazarini surma.

Poja Louis'ga oli Annal väga südamlik suhe. Kui nad omavahel olid, ei kõnetanud Louis teda sõnagaMadame,naguetikettette nägi, vaid sõnagaMaman.Louis varjas ema eest oma korratut eraelu. Pärast ema surma nimetas Louis teda "üheks meie suuremaks kuningaks".

Surm[muuda|muuda lähteteksti]

Anna suri Louvre'isrinnavähki.Ta maetiSaint-Denis' basiilikasse.Tema süda puhkab Val-de-Grâce'is.

Deviis[muuda|muuda lähteteksti]

Austria Anna deviis olevat olnud "Mon prix n'est pas dans ma couronne" ('minu väärtus ei ole minu kroonis').

Austria Anna memuaarides ja ilukirjanduses[muuda|muuda lähteteksti]

Austria Anna lähikondlaneMadame de Mottevilleavaldas raamatu "Mémoires pour servir à l'histoire d'Anne d'Autriche" ( "Memuaarid abiks Austria Anna ajaloole" ).François de La Rochefoucauldavaldas1662raamatu "Mémoires sur la régence d'Anne d'Autriche" ( "Memuaarid Austria Anna regendiajast" ).

Austria Anna on üks tegelasiAlexandre Dumas vanemaromaanides"Kolm musketäri"ja"Kakskümmend aastat hiljem",samuti romaanis"Naiste sõda".Temast on kirjutanud ka Briti kirjanikEvelyn Anthonyoma ajaloolises romaanis "Anne of Austria" (ilmunud1968).

Kunst[muuda|muuda lähteteksti]

Austria Anna kuulsamad portreed pärinevadPeter Paul Rubensilt(Prado) jaPierre Mignardilt(Louvre). Rubens on maalinud ka printsesside vahetamist 1615 (Louvre).

Luxembourgi aiason Austria Anna kuju, mille autor onJoseph Marius Ramus.

Märkused[muuda|muuda lähteteksti]

  1. Dulong 2006:7
  2. Tema tiitlid olid veel Portugali infanta, Austria ertshertsogitar, Burgundia printsess ja Madalmaade printsess.
  3. Ametlik tiitel oli Prantsusmaa ja Navarra kuninganna.
  4. Ruth Kleinman.Anne d'Autriche,Fayard 1993, lk 26.
  5. Dulong 2006:8.
  6. François Tommy Perrens.Les mariages espagnols sous le règne de Henri IV et la régence de Maris de Médicis,1869, lk 261–262
  7. Simone Bertière,Les deux régentes,sariLes Reines de France,Éditions du Fallois, lk 156.
  8. 8,08,18,2Dulong 2006:10
  9. Dulong 2006:13; teistel andmetel 21., 25. või 28. novembril.
  10. Kleinman, lk 74.
  11. Kleinman, lk 79–85
  12. Kleinman, lk 106
  13. Bertière op.cit. p.192
  14. Bertière, lk 202
  15. Bertière, lk 291–296

Kirjandus[muuda|muuda lähteteksti]

Eesti keeles[muuda|muuda lähteteksti]

Võõrkeeltes[muuda|muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda|muuda lähteteksti]