Mine sisu juurde

Boriss Godunov

Allikas: Vikipeedia
See artikkel räägib tsaarist; Modest Mussorgski ooperi kohta vaata artiklitBoriss Godunov (ooper)

Boriss Godunov

BorissFjodorovitšGodunov(veneБорис Фёдорович Годунов;umbes155123. aprill(13. aprillvkj)1605) oliMoskva tsaaririigitsaaraastatel15981605Segaduste ajalVenemaal.

Moskva tsaaririigi alad, Euroopa kaardil 1596. aastal.Gerardus Mercatoriatlasest "Atlas sive Cosmographicae Meditationes de Fabrica Mundi et Fabricati Fugura"

Boriss Godunov olitataripäritolu Moskooviabojaariperekonnaliige, kes sattusIvan Julmalähikondaopritšnina-perioodil. Godunov abiellus Ivani ühe suurima soosiku,Maljuta Skuratovitütrega.

Boriss Godunovi on peetud üheks osavamaks ja võimekamaks poliitikuks ning intrigaaniks tsaari õukonnas. Kui Ivan IV suri, määranud ta Godunovi koos nelja teise bojaariga regentnõukoguna riiki valitsema, sest tema ainus elusolev poegFjodorolnud vaimselt alaarenenud ja võimetu valitsema. Viimasel ajal on selles küll kaheldud, kuid kahtlemata saavutas Boriss Godunov pärast Ivani surma uue tsaari juures väga soodsa positsiooni, sest tema õdeIrina Godunovaoli Fjodori naine.

Godunovi teeneks on loetud kaMoskva patriarhaadiloomist1589.aastal.

1591.aastal suriUglitšisIvan IV noorim poegDmitri Ivanovitš.Ta kukkunud noaga mängideslangetõvehoosselle otsa. Dmitri ema süüdistas poisi surmas aga Moskva aadlikke, kes sealsamas tapeti. Pealinnast kohale saabunud uurimiskomisjon jõudis siiski järeldusele, et tõenäoliselt oligi tegemist õnnetusjuhtumiga. Ehkki Dmitri tapmises on hiljem tihti süüdistatud Godunovi, polnud see surm toona tema huvides, sest Fjodor oli temast endast tunduvalt noorem ja võis veel lapsi saada ning Dmitri kui tsaari kuuendast abielust sündinud laps polnud õigeusu kiriku seisukohalt ka seaduslik järeltulija (kirik tunnistas vaid kolme esimest abielu). Godunovi hakati Dmitri surmas laiemalt süüdistama alles siis, kui Godunov oli tsaariks saanud ning Venemaal puhkes näljahäda.

Võimuletõus

[muuda|muuda lähteteksti]

1598.aasta alguses suri Fjodor I meessoost järglaseta. Venemaal puhkes tõsine paanika, sestRjurikovitšitemeesliini väljasuremise järel polnud maal enam seaduslikku troonipärijat. Esialgu pakuti trooni niihertsog Magnuselesele Mariale (kes oli Ivan IV lähisugulane) kui ka15751576formaalselt Vene tsaariks olnudSimeon Bekbulatovitšile.Kumbki neist poleks ilmselt osutunud kuigi heaks valikuks ning nõnda otsustati troon anda Boriss Godunovile kui kõige võimekamale riigitegelasele. Too keeldus esialgu pakkumisest, taandudes kloostrisse ja lastes mitmel saatkonnal end palumas käia. Ta pidi olema väga ettevaatlik, sest uuedünastiaesimese valitsejana pidi tal olema võimalikult laialdane toetus. Nõnda võttis ta pakkumise vastu alles siis, kui kõik tähtsamad bojaarid ja kirikutegelased olid tema juures ära käinud. Tema kroonimise järel peeti kümnepäevane pidu ja rahvas vabastati aastaks maksudest, niisamuti vabastati kõik vangid.

Esialgu oli Godunovi valitsemine edukas: ta viis läbi läänelikke reforme, koondades Moskvasse Euroopa spetsialiste, ning püüdis edendada ka haridust. Kuid1601.aastal puhkes Venemaal (nagu ka mujalIda-Euroopas) suur näljahäda, mis kestis1603.aastani. Rahvas hakkas selles nägema Jumala karistust Godunovile, sest too olevat tapnudtsareevitšDmitri. Hakati ootama ka päästjat, kes Godunovi kukutaks ning "õigluse" jalule seaks. Selleks saiVale-Dmitri,kesPoolastvälja ilmus ning kuulutama hakkas, et tema olevat Ivan IV ime läbi surmast pääsenud poeg. Vale-Dmitri populaarsus üha kasvas ning tõenäoliselt toetas tema tegevust kaPoola kuningasZygmunt III.1605.aastal alustas Dmitri liikumist Moskva poole, ent sai Godunovi vägedelt lüüa. Kuid enne, kui Godunov võitu ära kasutada jõudis, suri ta ise ootamatult. Troonile sai tema poegFjodor II,kes oli aga alaealine ning kaotas peagi koha Vale-Dmitrile.

  • Büsching, Anton Friedrich(1773).Magazin für die neue Historie und Geographie, VII Theil: Beytrag zu der Geschichte des Zaren Boris Godunow.Halle: Johann Jacob Curt. Lk 249–254.
Eelnev
Fjodor I
Moskva tsaar
15981605
Järgnev
Fjodor II