Mine sisu juurde

Bosnia kuningriik

Allikas: Vikipeedia

Bosansko kraljevstvo
Босанско краљевство
Bosnia kuningriik


1377–1463
Vapp
Keskaegse Bosnia riigi laienemine
Valitsusvorm feodaalmonarhia
Pealinn Visoko
Jajce

Bosnia kuningriik(bosnia,horvaadijaserbia:Bosansko kraljevstvo,Босанско краљевство) oli keskaegne kuningriik, mis arenesBosnia banaadist(1154–1377). Selle ulatuslik, kogu piirkonda hõlmav sotsiaalmajanduslik, poliitiline ja kultuuriline mõju oli suure mõjuga keskaegsete Balkani riikide hilisemale arengule ja Balkani ajaloole üldiselt. Bosnia nautis 13. ja 14. sajandilde factosõltumatust, vaatamata nominaalsele allumisele Ungarile. Selle raske maastik ja kaugus võimaldasid bosnialastel oma kahe võimsa naabri, Ungari ja Serbia vahel manööverdada, õnnestudes tavaliselt vältida allumist kummalegi. Mitu võimekat valitsejat võimaldas Bosnial 14. sajandil lühikest aega mängida suurriigi rolli. Pärast 1290. aastat nautis Bosnia kujuteldavat sõltumatust Ungarist ja omandas märkimisväärse territooriumi Dalmaatsias Serbia arvelt. Kuningas Tvrtko I (valitses 1353–91) omandas Lääne-Serbia osi ja enamuse Aadria mere rannikust Neretva jõest lõunas ja tema valitsemise lõpuaastail muutus Bosnia lühikeseks ajaks tugevaimaks riigiks Balkani poolsaarel. Siiski jäi kohalik separatism Bosnias tugevaks ja pärast tema surma kaotas riik oma ülemvõimu. Osmanite riik annekteeris 1440. ja 1450. aastatel Ida-Bosnia osi ja läks vallutama Hertsegoviinat, kuni viimane kindlus aastal 1481 langes.

Pikemalt artiklisBosnia banaat

Bosnia banaat oli keskaegne riik, mis koosnes oma võimsuse tipul enamusest sellest, mis nüüd onBosnia ja Hertsegoviina,samutiDalmaatsia(Horvaatias),SerbiajaMontenegroosadest. Olles nominaalseltUngari kuningriigivasall,oli Bosniade factosõltumatu riik. Bosnia banaat eksisteeris aastani 1377, kui see ülendatiTvrtko Ikroonimisega kuningriigiks.

Pikemalt artiklisBosnia ja Hertsegoviina ajalugu keskajal

14. sajandi keskpaigaks jõudisBosniaKotromanićistbaniTvrtko Ijuhtimisel oma võimsuse tippu, keskroonisend ametlikult 26. oktoobril 1377. Nii tehes sai temast äsja väljakuulutatud Bosnia kuningriigi valitseja, riigi, mis järgnesBosnia banaadil.Oma võimsuse tipul muutus kuningriik üheks kõige mõjukamaks ja võimsamaks riigiks Balkani poolsaarel enne Osmanite vallutust.

Läbi kogu keskaja koosnes Hertsegoviina mitmest väikeriigist:ZahumljeümberBlagajlinna jaTravunijaümberTrebinjelinna. Neid riigikesi valitsesid aeg-ajalt poolsõltumatud vürstid, enamastikeskaegse Serbia monarhiasüseräniteedi all. Nende territooriumid hõlmasid nüüdseHertsegoviinaning Montenegro ja Lõuna-Dalmaatsiaosi. Nimi Hertsegoviina võeti omaks kui "püha Sava hertsog"Stjepan Vukčić Kosačasaavutas aastail 1435–1448 sõltumatuse.

Tvrtko I valitsemine

[muuda|muuda lähteteksti]

Bosnia jõudis oma võimsuse tippuKotromanićistbaniTvrtko Ijuhtimisel, kes sai võimule aastal 1353. Aastal 1372 moodustas Tvrtko liidu vürstLazar Hrebeljanovićiga,ühega piirkondlikest isandatest lagunevaSerbia tsaaririigiterritooriumil. Järgmisel aastal ründasid Tvrtko ja LazarNikola Altomanovićivaldusi, kes oli kõige võimsam Serbia aadlik sel ajal. Pärast Altomanovići võitmist jagasid nad tema maad omavahel, välja arvatud rannikualadDračevica,KonavlejaTrebinje,mille hõivasZeta isandĐurađ I Balšić.Tvrtko saiZahumljeosi,DrinajaLimijõe ülemjooksud, samutiOnogoštijaGackoringkonnad. See omandamine sisaldas tähtsat Serbia õigeusuMileševa kloostrit(mis säilitas esimese Serbia peapiiskopiPüha Savareliikviaid).

Aastal 1377 võttis Tvrtko Balšićilt rannikualad. Samal aastal 26. oktoobril krooniti ta 'Serbia, Bosnia, Primorje ja läänemaade' kuningaks. Serbia territooriumi, sealhulgas tähtsa Mileševa kloostri omandamine koos faktiga, et Tvrtko vanaema oli olnudNemanjićite dünastialiige, andis Tvrtkole tõuke kroonida end ka 'Serbia kuningaks', kinnitades seega oma pretensioone Serbia troonile. See sai võimalikuks kuningliku Nemanjićite liini hääbumisega pärastUrošisurma aastal 1371. Kroon saadeti talle Ungari kuningaLajos Ipoolt ja tseremoonia viis läbi Mileševa metropoliit. Arvatakse, et ta krooniti kirikusVisokolähedal Miles, mis ehitatiStjepan II Kotromanićivalitsusajal, kuhu ta ka oma onu Stjepan II kõrvale maeti. Mõned ajaloolased arvavad siiski, et ta krooniti Mileševa kloostris.

Siiski muutus vürst Lazar pärast Nikola Altomanovići võitmist kõige võimsamaks isandaks endise Serbia tsaaririigi territooriumil. Ta soovis taasühendada Serbia riigi jaSerbia õigeusu kiriknägi temas kõige sobivamat Nemanjićite dünastia järglast. Kirik, mis oli tugevaim ühtne jõud serblaste seas sel ajal, ei toetanud Tvrtko selliseid püüdlusi.

Aastaks 1390 laiendas Tvrtko I oma valdusi, hõivatesHorvaatiajaDalmaatsiaosi ning laiendades oma tiitliksRaška, Bosnia, Dalmaatsia, Horvaatia ja Primorje kuningas.Tvrtko täistiitel loetles alluvaid rahvaid ja geograafilisi sõltlasalasid, jälgides Bütsantsi norme. Oma võimu tipul oli ta "Bosnia,Serbia,Horvaatia,Humi,Usora,Soli,Dalmaatsia,Donji Krajikuningas ".

Pärast Tvrtko I surma tuhmus Bosnia riigi võim ja mõju aeglaselt.Osmanite riikoli juba alustanudsissetungi Euroopasseja kujutas suurt ohtuBalkani poolsaareleläbi kogu 15. sajandi esimese poole. Lõpuks, kuningasStjepan Tomaševićiajal, teiste Euroopa riikide poolt reedetuna ja üksi jäetuna, langes Bosnia ametlikult aastal 1463 ja muutusOsmanite riigiläänepoolseimaks provintsiks. Hertsegoviina provints langes aastal 1482. Võttis veel üks sajand, kuni tänapäeva Bosnia lääneosad alistusid Osmanitele. Pärast kuningriigi langemist põgenesKatarina Kosačahobustel Rooma, narritades Osmaneid, millisel viisil ta läks. Ta märkis, et lahkus riigist, et näha oma poegi või külastadaPüha Tooli.

Bosnia ja Hertsegoviina põlisrahvastiku religioon oli mitmekesine: siin olikatoliiklasijaõigeusklikkekristlasi, kuid enamus põliselanikke kutsus end lihtsaltbosnialasteks(Bošnjani), kes kuulusid niinimetatudBosnia kirikusse.Suurem osa teadmistest selle kiriku kohta tuleb välistest ebakindlatest allikatest ja selle täpne olemus on paljude akadeemiliste arutelude teema, eriti võimaliku dualistliku õpetuse ümber. Katoliku ja õigeusu võimud süüdistasid seda ketserluses ja seotuksbogomiilidega.

Bosniabanidja kuningad olid oma valitsusaegadel katoliiklased, välja arvatudStjepan Ostoja,kes näitas troonil olles üles mõningat huvi Bosnia kiriku suhtes. Siiski olid mitmed tähtsad aadlikud, kes olidkrstjani,naguHrvoje Vukčić Hrvatinić,Radenović-Pavlovići perekond, Sandalj Hranić,Stjepan Vukčić Kosačaja Pavle Klešić.Pühale Toolileoli tavaline nõuda toetuse eest Bosnia valitsejatelt loobumist mistahes suhetest Bosnia kirikuga või isegi ümberpööramiste teostamist.

Valitsejate loend

[muuda|muuda lähteteksti]
Pikemalt artiklisBosnia valitsejate loend