Mine sisu juurde

Devoni saar

Allikas: Vikipeedia
Devoni saare asend
Devoni saare satelliidipilt

Devon(ingliseDevon Island) onKanadalekuuluv asustamatasaarPõhja-JäämeresKanadaArktika saarestikus.

Devonist idas asubBaffini laht.Lõuna pool asuvatestBaffinijaSomerseti saaresteraldab Devoni saartLancasteri väin.Idas asuvastCornwallise saaresteraldab tedaWellingtoni väinjaBathursti saarestPerry väin.Loodes asuvatestCornwallijaGrahami saaresteraldab tedaBelcheri väin.Põhjas asuvastEllersmere'i maasteraldavad tedaCardiganijaJonesi väin.Kirdes asuvastCoburgi saaresteraldab tedaLady Anni väin.

Devoni pindala on 55 000 km². See on suuruselt maailmas 27. ja Kanada saarte hulgas 6. kohal. See on maailma suurim asustamata saar.

Saar on mägine, kõrgus kuni 1908 meetrit[1]või 1920 m[2].Kõrgeim tipp asubDevoni jääkilbil.Saare idaosa on kõrge ja kaetud Devoni jääkilbiga. Saare lääneosa on madalam ja seal leidub igijääd vaid kohati. Saare loodeosas asub Grinnelli poolsaar.

Devoni saar koosnebeelkambriumigneissidestjapaleosoilisestsavikildast.

Saare kliima on karm.Vegetatsiooniperioodkestab 40–55 päeva. Üle +10 °C tõuseb temperatuur harva, talvel võib temperatuur langeda kuni –50 °C-ni. Sellepärast on saar kaetudpolaarkõrbega.Saarel elab ainult väikemuskusveistepopulatsioon, pisut onlindejaimetajaid.Kogu loomastik on koondunud saare keskossa, mis on pisut madalam ja tasasem.

Devoni saarel asubHaughtoni meteoriidikraater.Umbes 39 miljonit aastat tagasi langes saare keskossa umbes 2 km läbimõõdugameteoriit.Sel ajal oli Devon kaetudmetsadega.Kukkumiskohta tekkis 23 km läbimõõdugakraater,mis oli mitme miljoni aasta jooksuljärv.

Selleks, et ohjeldada välismaistevaalapüüdjatetegevust, asutas Kanada valitsus augustis1924Devoni lõunarannikul olevasse lahte eelposti Dundas Harbour.1933üüriti see väljaHudsoni lahe kompaniile.Karusnahahindade languse ja raske kliima tõttu suleti asula1936.Patrullteenistuse jaoks taastati asustus1940.aastate lõpus, kuid raskete jääolude tõttu jäeti1951lõplikult maha. Tänapäeval on seal näha vaid üksikute hoonete varemed.

Devoni saar kirjanduses

[muuda|muuda lähteteksti]

Jules Verne'i raamatus "Kapten Hatterase seiklused"surevad kapten Hatterase vastu mässu tõstnud laevameeskonna liikmed Devonil nälja ja külma kätte.