Mine sisu juurde

Doping

Allikas: Vikipeedia

Dopingonspordisreeglitevastane vahend, mida kasutatakse võistlustel paremate tulemuste saamiseks. Dopingu kasutamine on vastuolusausa mängupõhimõttega, kuna seab võistleja konkurentidega võrreldes eelisolukorda.

Doping võib ollakeemiline aine(sagedaminianaboolne steroidvms), mis on vastavate spordiorganisatsioonide reeglites keelatud ainete nimekirja kantud ning millekontsentratsioonsportlase organismis ei tohi ületada teatud piiri. Dopingainete nimekirja võivad kuuluda ka tegelikku dopingut maskeerivad ained.

Veredopingon sportlase verehemoglobiinisisaldusesuurendaminevereülekandeteel, kui seda ei tehta ravieesmärgil.

Geenidopingongeenmanipulatsioon,mille tõttu on sportlasel paremini arenenud lihased või muud elundid. Geenidoping võib olla ka kaasasündinudgenoommutatsioon.

Sõna "doping" ilmus esimest korda tõenäoliselt1889.aastal ühes inglise sõnastikus. Terminiga nimetatioopiumija teisteuimastitesegu, mida kasutati hobuste ergutamiseks. Paljud arvavad, et sõna on inglise päritolu; tegelikult see päris nii pole.

Sõna "doping" tuleneb sõnast "dop", mis kuulub ühteKagu-Aafrikadialekti. Nii nimetasid sellesuguharuliikmed uimastavat jooki, mida tarvitati stimulaatorinakombetalitustejatantsudeajal.

Tunduvalt hiljem hakati nii nimetama igastimulaatorit,mida kasutati hobuste ja koerte ergutamiseks.

Tänapäeva spordis kasutatakse dopingut laialdaselt ja see pole juhuslik. Sageli pole see tingitud mitte sportlase soovist iga hinna eest võita, vaid võidu majanduslikust hädavajalikkusest, millest sõltub riigi maine ja/või sportlase olevik ja tulevik.